بازدید 29409
دو هزار و هشتصد و نهمین بسته ویژه خبری «تابناک»
در بسته خبری امروز «تابناک» تیتر‌هایی مانند: توییت علی باقری درباره تاریخ دقیق برگزاری مذاکرات هسته‌ای / گزافه‌گویی اردوغان علیه ایران / دستور رئیسی به وزارت نفت: این آخرین بار نیست؛ خودتان را ایمن کنید / تاریخ مذاکرات مشخص شد؛ «از دو هفته قبل شروع کردیم»! و ... را می‌خوانید.
کد خبر: ۱۰۸۴۴۴۹
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۲ 27 October 2021

بسته ویژه خبری «تابناک» هر روز سعی دارد با انتخاب تیترهایی، شما را در جریان اخباری مهم و اثرگذار قرار دهد که قطعا باید شنیده و خوانده شوند. در این بسته خبری، نگاهی به آخرین مواضع جناح‌های سیاسی و تحولات مهم داخلی انداخته می‌شود که مخاطبان با مطالعه آن به رهیافت‌های مهمی از سیر وقایع اثرگذار کشور دست خواهند یافت.

واکنش دوباره نوبخت به ادعای خزانه خالی

محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه دولت روحانی در واکنشی دوباره به ادعای خزانه خالی نوشت: با صراحت اعلام مي‌كنم: دولت دوازدهم با وجود تحريم و محاصره اقتصادي، ميلياردها دلار به صورت نقد و قابل دسترس به عنوان موجودي ارزي، تحويل دولت سيزدهم داد.

عضو شورای شهر تهران: از زاکانی انتظار این انتصابات را نداشتیم؛ ما ناراحتیم

عضو شورای شهر تهران در واکنش به انتصاب حسین حیدری داماد زاکانی، به عنوان مشاور و دستیار ویژه شهردار در حوزه هوشمندسازی، فناوری‌های نوین و نوآوری، به «انتخاب» گفت: «آقای زاکانی امروز توضیح دادند که قرار نیست داماد‌شان را به استخدام شهرداری دربیاوردند و می‌خواهند از ایشان در حوزه ای تی به عنوان مشاور استفاده کنند و انتصاب هم در اختیار شهردار است. اما نظر شخصی من این است، با توجه به جو و حساسیت موجود در جامعه و مشکلاتی که جوانان در حوزه استخدام دارند که همه فارغ التحصیل و مدارک تحصیلی بالا و خوبی دارند اما متاسفانه بیکار هستند، این نوع انتصابات حتی اگر فرض را بگذاریم که استخدام هم نشده باشند، از آقای زاکانی که شخصیتی بود که در این زمینه‌ها انتقاد و بحث کردند، بعید بود که این کار را انجام دهند و حاشیه‌ای برای خود درست کنند. ما هم دلمان نمی‌خواست این حاشیه ایجاد شود.» وی در پاسخ به این پرسش که آیا مدرکی وجود دارد، داماد زاکانی به استخدام شهرداری درنیامده است، عنوان کرد: «اگر استخدام شوند طبعا باید قرارداد ببندد و اسمشان در سیستم منابع انسانی شهرداری ثبت شود. ما حسن نیت داریم و بنا را بر صداقت ایشان می‌گذاریم، ولی حرف من این است که اگر این را هم فرض کنیم، کاش این انتصاب انجام نمی‌شد. ما ناراحتیم که برای شهردار در اول کار این اتفاق افتاد.»

ثروت ایلان ماسک از تولید ناخالص داخلی ایران بیشتر شد

ثروتمندترین فرد جهان اکنون بیش از کل ارزش غول نفتی اگزون موبیل ثروت دارد. به لطف افزایش بیش از پیش ارزش سهام خودروسازی تسلا، ایلان ماسک- بنیان گذار و مدیرعامل این شرکت- با ثروت ۲۸۸ میلیارد دلاری علاوه بر ثبت یک رکورد تاریخی جدید در زمینه ثروتمندترین فرد جهان، از کل ارزش بازار شرکت های بزرگی چون اگزون موبیل نیز فاصله گرفت. تسلا هفته گذشته موفق شد به جمع شرکت هایی بپیوندد که ارزش بازار آن ها بیش از یک تریلیون دلار است. طبق اعلام بلومبرگ، ثروت ایلان ماسک با رسیدن به ۲۸۸.۶ میلیارد دلار، رکورد ثبت شده برای ثروتمندترین فرد جهان را شکسته است. سهام شرکت تسلا از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۴۰ درصد افزایش قیمت را تجربه کرده اند و رالی قیمتی جدید آن ها پس از آن آغاز شد که شرکت هرتز اعلام کرد ۱۰۰ هزار خودروی ساخت این شرکت را تا پیش از پایان سال ۲۰۲۲ سفارش خواهد داد. تسلا اکنون تنها خودروساز یک تریلیون دلاری دنیا و در کنار اپل، آمازون، مایکروسافت و الفابت تنها پنج شرکتی در جهان هستند که بالای یک تریلیون دلار ارزش دارند. ثروت ایلان ماسک اکنون بیشتر از تولید ناخالص داخلی کشورهایی چون ایران، فنلاند، یونان و نیوزلند است.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی: بالا رفتن نرخ تورم و معیشت در ایران به خاطر همین بدهی‌های بغداد، پکن و مسکو است

سید کاظم موسوی نماینده مجلس یازدهم درباره سرنوشت پول‌های ایران در عراق، به «انتخاب» گفت: «ما با کشور عراق دوست و همسایه‌ایم و عراق نباید این رفتار با ایرانیان را از خود نشان دهد، چون ما اگر در آنجا به دلخواه خودشان در حوزه برق، پتروشیمی و زیر‌ساخت‌ها سرمایه‌گذاری کردیم، به دلیل همین همسایگی و دوستی بوده است؛ بنابراین، باید ارز‌ها را برگردانند.» وی ادامه داد: «اگر از من بپرسید که چرا کشور ما با وجود این همه مواهب الهی و امکانات، نرخ تورم در آن بالا رفته و معیشت مردم سخت شده است، پاسخ می‌دهم که از همین بدهی‌های عراق، چین، روسیه و صادر‌کنندگان غیر نفتی است که میزان آن ارز‌ها بالای ۲۰ میلیاد دلار است که اگر بدهی‌های خود را به ما می دادند، حتما مردم عزیز و نجیب ما در حوزه معیشت به تنگنا نمی‌رسیدند.» موسوی درباره انتظار خود از دولت رئیسی برای حل این مساله گفت: «انتظار ما از دولت آقای رئیسی و مخصوصا قوه قضاییه این است، با آن‌هایی که شرکت‌های سوری زدند و صادرات غیر نفتی انجام دادند و از طرف دیگر از ارز ۴۲۰۰ تومانی سوءاستفاده و در کشور‌های همسایه سرمایه‌گذاری کردند، با این‌ها برخورد کنند تا حقوق ملت ایران تضییع نشود.»

روایت قوه قضائیه از جزئیات پرونده سیلی زدن به استاندار

سخنگوی قوه قضاییه در مورد سیلی خوردن استاندار آذربایجان شرقی گفت: در این مورد شاهد اقدام ناشایست از طرف یکی از حاضرین جلسه بودیم، شخص بازداشت شد و دادستان دستور رسیدگی دادند. این فرد به اتهام اخلال در نظم بازداشت شد و تحقیقات ادامه دارد. در همین مدت مطالبی به نقل از او در فضای مجازی منتشر شد اما هیچ یک از این مطالب صحت نداشت. خداییان افزود: او اظهار کرده است، در یکی از بازدیدهای استاندار در زمان گذشته برخورد شایسته نداشته و این انگیزه را بیان کرده اما این موضوع صحت ندارد و دستگاه قضایی حتما با این موارد برخورد قاطع می کند. سخنگوی قوه قضاییه گفت: اگر شخصی ادعایی دارد باید از طریق دستگاه های قانونی به ادعای خود رسیدگی کند.

روایت گرامی مقدم از آخرین وضعیت برگزاری جلسات جبهه اصلاحات

یک چهره سیاسی اصلاح‌طلب اظهار کرد: جلسات جبهه اصلاحات طی روال همیشه هر دو هفته انجام می‌شود؛ اما فعلا بنای رسانه‌ای کردن نداریم. «اسماعیل گرامی مقدم»، چهره سیاسی اصلاح‌طلب، در گفت‌وگو با برنا در مورد آخرین جلسه جبهه اصلاحات و روند تصمیم گیری برای ۴ سال آینده اظهار کرد: جبهه اصلاحات تنها وظیفه‌ای که دارد و اصلی‌ترین وظیفه‌اش اجماع سازی است و آن را انجام می‌دهد و در راستای اجماع سازی راهبردهایی را تعریف می‌کند و براساس آن راهبردها و کمیته‌ها، کار خود را انجام می‌دهد و فعلا نیازی به رسانه ای کردن نیست چراکه اول تعریف مساله و راهبردهاست و اگر خبری باشد حتما سخنگوی محترم جبهه اخبار را اعلام خواهد کرد. گرامی مقدم اضافه کرد: جلسات جبهه طی روال همیشه هر دو هفته انجام می شود اما فعلا بنای رسانه‌ای کردن نداریم.

میرتاج‌الدینی: وقتی مسئولان خودشان هم از توییتر استفاده می‌کنند، چرا باید فیلتر باشد؟

رییس فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بسیاری از مسئولان از توییتر استفاده و مطالب مدنظر خود را از طریق آن منتشر می کنند، گفت: در چنین شرایطی چرا باید توییتر فیلتر باشد و محدودیت به وجود آمده در مورد آن رفع نشود؟

تقدیر نماینده امنیتی مجلس از صداو سیما جهت پرداختن به خبر انتصاب دامادِ زاکانی

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: گام بلند رسانه ملی در راستای انعکاس صدا و دغدغه جمهور مردم و فاصله گرفتن از اینکه صرفا صدای احزاب، اقشار و افراد خاص باشد، روند قابل تقدیری است.عباس مقتدایی در نامه‌ای به رییس سازمان صداوسیما از پخش خبر انتصاب داماد شهردار تهران قدردانی و از آن به عنوان گامی بلند در راستای انعکاس صدا و دغدغه جمهور مردم یاد کرده است.

بدهی دوستان ایران چقدر است؟

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: اگر عراق، چین، روسیه و صادر‌کنندگان غیر نفتی، ارز‌هایی را که بالای ۲۰ میلیاد دلار است به کشور بر‌می‌گرداندند، حتما مردم ما در معیشت به تنگنا نمی‌رسیدند. سید کاظم موسوی درباره سرنوشت پول‌های ایران در عراق گفت: «ما با کشور عراق دوست و همسایه‌ایم و عراق نباید این رفتار با ایرانیان را از خود نشان دهد چراکه ما اگر در آنجا به دلخواه خودشان در حوزه برق، پتروشیمی و زیر‌ساخت‌ها سرمایه‌گذاری کردیم، به دلیل همین همسایگی و دوستی بوده است بنابراین باید ارز‌ها را برگردانند.» وی ادامه داد: «اگر از من بپرسید که چرا کشور ما با وجود این همه مواهب الهی و امکانات، نرخ تورم در آن بالا رفته و معیشت مردم سخت شده است، پاسخ می‌دهم که از همین بدهی‌های عراق، چین، روسیه و صادر‌کنندگان غیر نفتی است که میزان آن ارز‌ها بالای ۲۰ میلیاد دلار است که اگر بدهی‌های خود را به ما، حتما مردم عزیز و نجیب ما در حوزه معیشت به تنگنا نمی‌رسیدند.» موسوی درباره انتظار خود از دولت رئیسی برای حل این مساله گفت: «انتظار ما از دولت آقای رئیسی و مخصوصا قوه قضاییه این است که با آن‌هایی که شرکت‌های سوری زدند و صادرات غیر نفتی انجام دادند و از طرف دیگر از ارز ۴۲۰۰ تومانی سوء استفاده کردند و در کشور‌های همسایه سرمایه‌گذاری کردند، با این‌ها برخورد کنند تا حقوق ملت ایران تضییع نشود.» این نماینده مجلس درباره میزان بدهی عراق به ایران عنوان کرد: «بدهی حدود ۶ تا ۷ میلیارد دلار است.»

تاریخ مذاکرات مشخص شد؛ «از دو هفته قبل شروع کردیم»!

امروز وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد که مذاکرات هسته‌ای از دو هفته پیش با ورود «انریکه مورا» هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام در تهران آغاز شده و همچنین علی باقری، مذاکره کننده ارشد ایران در بروکسل در توییتی از شروع مذاکرات پس از دیدار با هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام پیش از پایان ماه نوامبر خبر داد و خاطر نشان کرد که تاریخ دقیق مذاکرات ایران و ۱+۴ اطلاع رسانی خواهد شد. وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به سؤالی درباره مذاکرات هسته‌ای در نشست خبری گفت: گفتگو‌هایی بین معاون سیاسی وزارت خارجه و انریکه مورا شروع شد و امروز آقای باقری برای ادامه گفتگو‌ها در بروکسل است. دیدار ما درباره این است که زمانی که وارد مذاکره جدی با ۱+۴ می‌شویم، چگونه مذاکره و در مسائل تمرکز کنیم که همه طرف‌ها در کوتاه‌ترین زمان به تعهداتشان برگردند. بازگشت آن‌ها به برجام آورده مهمی برای ما نیست. اینکه چگونه همه طرف‌ها به تعهداتشان برمی گردند نشان می‌دهد، تحریم‌ها ذیل برجام درباره ایران کامل برداشته می‌شود. ما نمی‌خواهیم از نقطه بن بست مذاکرات وین وارد مذاکره وین شویم. البته فرمت مذاکرات وین را قبول داریم و به زودی پس از ارزیابی گفتگوی‌های امروز در بروکسل درباره اینکه در چه تاریخی وارد مذاکرات شویم تصمیم می‌گیریم، اما این زمان دیر نخواهد بود.

کیهان: پای زنگنه در حمله سایبری به سامانه کارت سوخت در میان است

روزنامه تحت مدیریت حسین شریعتمداری با اشاره به حمله هکری روزگذشته به سامانه کارت سوخت نوشت: بررسی‌ها نشان می‌دهد گویا باز هم پای زنگنه در بروز یک مشکل در حوزه نفت و گاز در میان است.روزنامه کیهان در واکنش به حمله روز گذشته هکرها به سامانه کارت سوخت نوشت: بررسی‌ها نشان می‌دهد گویا باز هم پای زنگنه در بروز یک مشکل در حوزه نفت و گاز در میان است. امین رضانواز، سخنگوی صنف جایگاهداران سوخت کشور یادآور شد: «متأسفانه در هشت سال گذشته به لحاظ بی‌توجهی به‌ سامانه هوشمند سوخت، این سامانه دچار استهلاک شده است». در دولت قبل زنگنه، وزیر سابق نفت برای حذف سامانه هوشمند سوخت مدام می‌گفت وزارت نفت نمی‌تواند سالانه 20 میلیارد تومان برای این سامانه خرج کند، پس بهتر است این سامانه جمع شود!

نماینده مجلس: عملکرد صداوسیما در ماجرای هک «سامانه سوخت» درخشان بود

علی بابایی کارنامی نماینده مردم ساری در مجلس در مطلبی در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: «فارغ از علل حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت که حتما باید بررسی گردد، نمی توان از عملکرد درخشان رسانه ملی در پوشش به موقع و اطلاع رسانی صحیح به مردم و مدیریت بحران گذشت.آثار تحول در مدیریت رسانه ملی در حال نمایان شدن است.»

دستور رئیسی به وزارت نفت: این آخرین بار نیست؛ خودتان را ایمن کنید

رئیس جمهور در بازدید سرزده از وزارت نفت گفت: حملات سایبری نه اولین بار است که انجام می شود و نه آخرین بار است؛ خودتان را برای پیشگیری و مقابله آماده و ایمن کنید.حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور که برای پیگیری مشکلات پیش آمده در سامانه هوشمند سوخت، به وزارت نفت رفته بود، بر پیشگیری از وقوع این حملات تاکید کرد و گفت: دشمن به دنبال ایجاد فتنه است، بصیرت و هوشمندی مردم در این بحران زمینه خوبی برای جلوگیری از این حوادث احتمالی است. به چند دلیل به وزارت نفت آمده ام تا ابتدا به وزیر و همکارانش خسته نباشید بگویم و در گام دوم تاکید بر آمادگی و پیشگیری است.رئیسی با اشاره به اینکه به چند جایگاه سوخت در پایتخت سرزده رفته است، گفت: با حضور در چند پمپ بنزین شاهد تلاش جایگاه داران برای سوخت رسانی توام با رفع مشکلات بودم. در برخی جایگاه ها با کارت سوخت و در برخی بدون کارت سوخت عرضه می شود.

سردار جلالی: حمله سایبری از خارج کشور به سامانه سوخت تایید نشده است

فرمانده سازمان پدافند غیر عامل کشور گفت: در حال حاضر هنوز حمله سایبری از خارج کشور به سامانه الکترونیکی سوخت‌رسانی بنزین تایید نشده است.سردار سرتیپ پاسدار غلامرضا جلالی فراهانی در حاشیه افتتاح مرکز مانیتورینگ و هشدار مخاطرات منابع طبیعی کشور در جمع خبرنگاران افزود: از همان لحظات اولیه اشکال در سامانه سوخت، تیم‌های پدافند غیر عامل در وزارت نفت و شرکت پخش فرآورده‌های نفتی حضور یافته و به طور ویژه موضوع را بررسی کردند.وی گفت: در کمتر از ۱۲ ساعت توانستیم سوخت‌رسانی در کشور را راه اندازی کنیم و در حال حاضر تیم‌های تخصصی در حال بررسی ابعاد مختلف این موضوع هستند و اگر مشخص شود که حمله سایبری صورت گرفته، حتما در آینده‌ای نزدیک اطلاع رسانی خواهد شد.

گزافه‌گویی اردوغان علیه ایران

رئیس جمهور ترکیه در اظهاراتی در اشاره به تحولات اخیر روابط تهران-باکو گفت: امیدواریم رفتار ایران عاقلانه باشد و مشکلی میان دو کشور پیش نیاید. به گزارش آناتولی، رجب طیب اردوغان در راه بازگشت از سفر یک روزه خود از جمهوری آذربایجان به ترکیه، در ارتباط با دیدارش با الهام علی‌اف همتای آذربایجانی وی و رویدادهای اخیر به سوالات خبرنگاران حاضر در هواپیمای پاسخ داد.اردوغان در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران که پرسید «ایران اخیرا به بهانه این که اسرائیل را وارد منطقه کرده‌اید جمهوری آذربایجان را تهدید می‌کند و از سوی دیگر با بررسی زمینه‌های همکاری جدید با ارمنستان برای توقف اقدامات شما و علی‌اف تلاش می‌کند، این موضوع را چگونه ارزیابی می‌کنید؟» گفت: با جناب علی‌اف در این مورد گفت‌وگو انجام دادیم. او به رویکرد قاطعانه خود ادامه می‌دهد. او گفت: «ما هیچ امتیازی به اسرائیل نداده‌ایم. ما می‌توانیم وارد مسیر تبادل هرگونه کالا با اسرائیل شویم. همان گونه که با کشورهای دیگر در این باره گام برداریم، با اسرائیل نیز در این راستا روابط داریم. در این زمینه هیچ کشوری نباید به سازوکارهای تصمیم‌گیری کشورهای دیگر تاثیری بگذارد و نمی‌تواند هم بگذارد».اردوغان در ادامه گفت: امیدواریم ایران عاقلانه در این باره رفتار کرده و مشکلی بین ایران و آذربایجان ایجاد نشود.

توییت علی باقری درباره تاریخ دقیق برگزاری مذاکرات هسته ای

علی باقری بعد از دیدار با انریکه مورا هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام در پیامی توئیتری از زمان برگزاری مذاکرات خبر داد.متن توئیت معاون سیاسی وزارت خارجه به شرح زیر است:
گفت‌وگویی جدی و سازنده با انریکه مورا در مورد عناصر ضروری مذاکرات موفق داشتم.
توافق کردیم‌ پیش‌ از پایان ماه نوامبر مذاکرات را شروع کنیم.
تاریخ دقیق هفته بعد اعلام خواهد شد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
بسته ویژه خبری
برچسب منتخب
آلودگی هوا اومیکرون مذاکرات وین مازوت فرامرز صدیقی کوهرنگ