ارز دیجیتالی؛ فرصت یا تهدید؟

سرانجام پس از گذشت چند ماه از تهیه گزارش کمیسیون اقتصادی درباره وضعیت صنعت استخراج رمز ارز‌های جهان روا و مبادلات داخلی آن در کشور، امروز این گزارش مهم قرائت شد که یکی از نکات مهم آن، «خرید و فروش روزانه ۷۰۰ بیت کوین، معادل حدود هزار میلیارد تومان آن هم به صورت غیر رسمی در کشور» است.
کد خبر: ۱۰۷۶۱۶۳
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۹ 14 September 2021

سرانجام پس از گذشت چند ماه از تهیه گزارش کمیسیون اقتصادی درباره وضعیت صنعت استخراج رمز ارز‌های جهان روا و مبادلات داخلی آن در کشور، امروز این گزارش مهم قرائت شد که یکی از نکات مهم آن، «خرید و فروش روزانه ۷۰۰ بیت کوین، معادل حدود هزار میلیارد تومان آن هم به صورت غیر رسمی در کشور» است.

به گزارش تابناک؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی، امروز به بررسی گزارش نظارتی کمیسیون اقتصادی پرداختند؛ گزارشی مفصل با نکات بسیار مهم و کارگشا.

در این گزارش، نخست به نقش رمز ارز‌ها در کاهش اثر تحریم‌ها اشاره شده و آمده است «تولید و ذخیره سازی این محصول استراتژیک و کمیاب، علاوه بر مزایای درآمدی و تولید ثروت ملی و در اختیار قرار دادن ظرفیت‌های موثر در مقابله با تحریم، فرصت‌های بی بدیل در ایجاد ارزش افزوده غیر مستقیم برای منابع نفتی و تحصیل درآمد ملی معادل برق صادراتی به وجود می‌آورد.»

به باور تهیه کنندگان این گزارش، «با توجه به نقش بالای صنعت رمزارز در تبادلات مالی آینده در جهان، سهم کشور‌ها در این صنعت می‌تواند به عنوان یک شاخص ارزیابی قدرت نرم آن‌ها قلمداد شود؛ لذا لازم است پیش از آنکه فرصت حضور در این عرصه پر رقابت جهانی از دست برود، دولت با آینده نگری، برنامه ریزی و اقدام فوری و بموقع سهم کشور را ارتقا بخشد. بررسی‌ها نشان می دهد، با قانونمند نمودن این حوزه و همراهی دولت در ساماندهی ظرفیت‌های شکل گرفته‌ی موجود، می توان ظرف کمتر از یک سال سهم کشور در این صنعت بین المللی را به حدود ۱۰ درصد با توان تولید ثروت سالانه نیم میلیارد دلار رسانده و با رشد سالانه ۱۰ درصدی، این سهم جهانی را حفظ کرد.»

یکی دیگر از نکات این گزارش این است که «در حال حاضر از ۳۲۴ هزار بیت کوین استخراجی سالانه دنیا ۱۹۵۰۰ بیت کوین به صورت غیررسمی در ایران استخراج می‌شود.» همچنین برخی برآورد‌ها (از بررسی سایت‌های صرافی آنلاین ایرانی) حاکی است که در بازار داخلی، روزانه ۷۰۰ بیت کوین، معادل حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان، بصورت غیررسمی خرید و فروش می‌شود و در برخی برآورد‌ها رقم معاملات رمز ارز‌ها در بازار‌های داخلی تا ۲ هزار میلیارد تومان نیز برآورد شده است.

در بخش مربوط به چالش‌ها، به موضوع تامین برق برای استخراج رمزارز‌ها اشاره و با یادآوری کمبود برق در زمستان سال گذشته، بر لزوم تدبیر و سیاستگذاری برای مصرف برق جهت استخراج رمز ارزها، توجه به توزیع بار در کنار تحلیل هزینه فایده استخراج رمزارز در مقایسه با مصارف مردم و یا کارخانجات و تولید تاکید شده است.

در نهایت نیز طرح حمایت از استخراج رمز ارز و ساماندهی ایجاد، تولید (استخراج) و بازار مبادلات داخلی رمز ارز را پیشنهاد کرد که در آن بانک مرکزی، مرجع تنظیم مقررات مبادلات رمز ارز‌ها در داخل کشور تعیین شده و وزارت صنعت معدن و تجارت به عنوان متولی صنعت استخراج رمز ارز و مسئول صدور مجوز مزارع واحد‌های استخراج آن است.

همچنین امروز تعداد دیگری از مواد طرح تقویت امنیت غذایی کشور و رفع موانع تولیدات کشاورزی تصویب شد که به موجب این مصوبات، سازمان سرمایه گذاری و تجارت کشاورزی ایران به منظور تمرکز سیاستگذاری، برنامه ریزی و نظارت در حوزه سرمایه گذاری، تامین مالی تجارت و بازرگانی بخش کشاورزی تشکیل می‌شود.

علاوه بر این، مصوب شد که در راستای رفع تداخلات اراضی موضوع ماده (۵۴) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، کمیسیون‌های رفع تداخل شهرستانی متشکل از روسای ادارات جهاد کشاورزی، امور اراضی، منابع طبیعی، ثبت اسناد و املاک و راه و شهرسازی و یا نمایندگان آن‌ها در اداره جهاد کشاورزی شهرستان تشکیل شود.

تعدادی از نمایندگان مجلس نیز به دنبال سفر رافائول گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران در تذکراتی، خواستار توضیحات اسلامی رییس سازمان انرژی اتمی درباره نتایج این سفر شدند. در این باره احمد امیرآبادی نماینده قم گفت: مجلس هیچ اطلاعی از توافق صورت گرفته بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ندارد؛ لذا از رئیس مجلس و هیأت رئیسه می‌خواهیم فردا از آقای اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی برای حضور در جلسه علنی یا غیرعلنی دعوت کرده تا نمایندگان در جریان توافقات هسته‌ای قرار گیرند.

مالک شریعتی نماینده تهران نیز تاکید کرد: در سفر اخیر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران توافقاتی صورت گرفته، اما اطلاع‌رسانی کافی به مجلس و افکار عمومی نشده است. امروز جنگ، جنگ روایت هاست لذا از رئیس مجلس و هیات رئیسه می‌خواهم افراد ذیربط از جمله دبیر شورای عالی امنیت ملی و رئیس سازمان انرژی اتمی به مجلس دعوت شوند تا توضیحات لازم به نمایندگان ارائه شود.

علیرضا سلیمی و علیرضا زندیان نمایندگان محلات و بیجار نیز در دو تذکر جداگانه نسبت به دریافت هدایا توسط برخی از مسئولان در دولت قبلی تذکر دادند. زندیان گفت: برخی از مدیران به ویژه استانداران، فرمانداران و بخشداران قبل از عزل، با هزینه بیت‌المال اقدام به خرید هدایایی از قبیل سکه، فرش و تابلو فرش برای خود می‌کنند تا در مراسم عزل و نصب از آن‌ها قدردانی شود، لازم است رییس جمهوری از این اقدام غیر ضروری جلوگیری کند.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۸
انتشار یافته: ۳
وای بر این مردم که فرصت ها و یا تهدیدهایش توسط این مجلس تشخیص داده شود
ايلان ماسك سفته باز با تويت هاش باعث شد ارز ديجيتال Fluki توي كمتر از يك ماه ١٠٠٠٪؜ رشد كند بدون هيچ خبر بنيادي
به جای استخراج رمزارز که به جز اتلاف و مصرف بی‌رویه برق و آلودگی محیط‌زیست و پر کردن جیب عده‌ای خاص هیچ تولید و فایده خاصی نداره، دولت بهتر است در زمینه تقویت تولید و سهولت فضای کسب و کار و بازسازی بخش راه و راه‌آهن کشور سرمایه‌گذاری کنه. اگر رمزارزها خوب بودند، مهمترین کشورهای جهان اونها رو تأیید می‌کردند.
رمزارزها طرح‌هایی پانزی هستند و پول روی پول گذاشتن. یک روز از خواب بیدار می‌شویم و می‌بینیم که نه از بیت‌کوین خبری هست و نه از اتریوم و نه از کاردانو و بقیه رمزارزها. همه جمع کرده‌اند و رفته‌اند و یا با ادعای اینکه مردم از بیت‌کوین بسیار استقبال کرده‌اند یکدفعه ۲۱ میلیون واحد بیت‌کوین تبدیل شده به ۲۱۰ میلیون واحد و حتی بیشتر!
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # روز دانشجو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی