بازدید 3240
کد خبر: ۱۰۵۷۶۴۷
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۹ 13 June 2021

به گفته عضو کمیته علمی ستاد مقابل با کرونا در حال حاضر ما از این موضوع آگاه نیستیم که تزریق واکسن دقیقا تا چه زمانی از ما در مقابل ویروس محافظت می‌کند، اما به طور کلی بر اساس یافته‌ها تزریق دو دز واکسن بین ۶ ماه تا یک سال ایمنی ایجاد می‌کند.

به گزارش میزان، نزدیک به دو سال است که از شیوع ویروس کووید ۱۹ در جهان می‌گذرد و این بیماری تا کنون میلیون‌ها نفر را در جهان به کام مرگ کشانده است و از این رو طی این مدت شیوه‌های درمانی بسیاری برای درمان این بیماری مورد بررسی قرار گرفته اند، اما متاسفانه هنوز هیچ درمان قطعی برای این بیماری پیدا نشده و تنها راه مقابله با این ویروس پیشگیری است که با رعایت پروتکل‌ها و انجام واکسیناسیون عمومی محقق می‌شود و این در حالی است که علیرغم تولید واکسن در کشور‌های مختلف، تمام دنیا با مشکل کمبود واکسن مواجه هستند و همچنین به گفته تعدادی از متخصصان ممکن است ایمنی واکسن کرونا دائمی نباشد که این موضوع نگرانی‌ها را در خصوص تامین واکسن مورد نیاز دو چندان می‌کند و ما را به این سوال مواجه می‌کند که ایمنی واکسن‌های کرونا تا چه زمانی در بدن باقی می‌ماند و آیا نیاز به تزریق دوره‌ای واکسن است؟

ایمنی واکسن‌های کرونا تا چه زمانی باقی در بدن می‌ماند؟

مسعود مردانی، فوق تخصص بیماری‌های عفونی و عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در گفت‌وگو با میزان در این خصوص توضیح داد: در حال حاضر از این موضوع آگاه نیستیم که تزریق واکسن دقیقا تا چه زمانی از ما در مقابل ویروس محافظت می‌کند، اما به طور کلی بر اساس یافته‌ها تزریق دو دز واکسن بین ۶ ماه تا یک سال ایمنی ایجاد می‌کند و هنوز مشخص نیست که ایمنی بخشی واکسن کرونا تا یایان عمر باشد.

تعدای زیادی از واکسن‌ها احتیاج به دز یاد آور دارند

فاطمه غنی پور، متخصص بیماری‌های عفونی در گفت‌وگو با میزان در خصوص این موضوع گفت: از آنجایی که این واکسن‌ها به تازگی در حال استفاده هستند، این موضوع هنوز به صورت دقیق مشخص نیست، اما این احتمال مطرح است که این واکسن‌ها هم مانند بسیاری از واکسن‌های دیگری که از قبل وجود داشته اند، نیاز به دز یاد آور دارند و تنها واکسن‌های کرونا اینگونه نیستند و برای مثال واکسن کزاز هم نیاز به دز یادآور دارد.

آیا تزریق دز سوم واکسن کرونا لازم است؟

سیدعلیرضا ناجی در گفت‌وگو با میزان در پاسخ به این سوال که آیا نیاز به تزریق دز سوم واکسن کرونا است؟، اظهار کرد: به طور کلی اینکه واکسن تا چه زمانی در مقابل ویروس ایمنی ایجاد می‌کند، بسته به نوع آن متفاوت است و باید مطالعاتی در واکسن‌های مختلف در خصوص میزان ماندگاری آنتی‌بادی در بدن صورت گیرد و بر اساس آن تصمیم‌گیری شود که آیا نیاز به تزریق دز یاد آور است یا نه و در صورت لزوم دز بوستر هر چند وقت یک بار باید زده شود؟.

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی بیمارستان مسیح دانشوری ادامه داد: در خصوص واکسن فایزر اعلام شده است که با تزریق این واکسن حدود ۶ تا ۱۲ ماه آنتی‌بادی محافظت کننده در بدن باقی می‌ماند و از این رو پیش‌بینی می‌شود که هر ۶ تا ۱۲ ماه یک بار نیاز به تزریق دز بوستر باشد و از آنجایی که شرکت‌های فایزر و مدرنا واکسن‌های جدیدی را تولید کرده اند که می‌توانند در مقابل واریانت‌های جدید مصونیت ایجاد کنند، قصد دارند تزریق دز یادآور را با این واکسن‌ها انجام دهند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه میزان ماندگاری آنتی‌بادی در بدن باید توسط شرکت‌های واکسن سازی و یا وزارت بهداشت هر کشوری مورد بررسی قرار گیرد، افزود: کشور انگلستان تصمیم گرفته است که از اواخر تابستان و اوایل پاییز دز بوستر را برای افراد بالای ۵۰ سال خود که حدود ۲۰ میلیون نفر را شامل می‌شوند، تزریق کند و هم اکنون در حال امکان سنجی در این خصوص هستند که این اقدام را با واکسن‌های قدیمی خود انجام دهند یا با واکسن‌های جدیدی که بر روی واریانت‌های مختلف موثر اند.

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا ضمن اشاره به اینکه در کشور بحرین که از واکسن سینوفارم استفاده شده، قرار است تزریق دز بوستر آغاز شود، اظهار کرد: تمام تصمیم‌گیری‌ها در این خصوص باید بر اساس مطالعاتی که نشان دهنده ماندگاری آنتی‌بادی در بدن هستند، صورت گیرند.

آیا ا واکسن کووید هم مانند واکسن آنفلوآنزا باید هر ساله تزریق گردد؟

این متخصص ویروس شناسی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه در صورت نیاز به تزریق دز یادآور آیا این واکسن هم مانند واکسن آنفلوآنزا باید هر ساله تزریق گردد؟، توضیح داد: این موضوع به این امر بستگی دارد که کووید در دنیا چه سرانجامی پیدا می‌کند، اما به نظر می‌رسد حتی اگر در تمام دنیا این بیماری را با سرعت پوشش واکسیناسیون بالا کنترل کنیم که البته انجام این کار بسیار سخت است، کووید یک بیماری اپیدمیک شود و شاید مانند آنفلوآنزا لازم باشد، هر ساله دز‌های بوستر مربوط به آن را تزریق کنیم.

وی متذکر شد: مسائل مختلفی روی این موضوع موثر هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به مقدار تغییر ویروس و جهش‌هایی که در آن اتفاق می‌افتند، اشاره کرد از این جهت آیا لازم است فرمولاسیون واکسن را تغییر دهیم یا نه؟ که اینگونه مسائل در آینده مشخص می‌شوند.

لزوم برنامه ریزی دقیق در خصوص تزریق دز بوستر

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی بیمارستان مسیح دانشوری در خصوص این موضوع که اگر نیاز باشد واکسیناسیون هر ۶ ماه یکبار تجدید شود، به دلیل اینکه واکسیناسیون در کشور ما هنوز تکمیل نشده و تعداد زیادی از افراد طی ماه‌های آینده واکسینه در آن صورت ایمنی ۷۰ درصد جامعه به طور همزمان امکان پذیر نیست، گفت: بله درست است در چنین حالتی ۷۰ درصد جامعه به طور همزمان ایمن نیستند و از این رو با توجه به سرعت واکسیناسیون در کشور از هم اکنون باید در خصوص تزریق واکسن به افرادی که در اولویت‌های اول بودند به ویژه کار درمان و اشخاص مسن برنامه ریزی و مقدار دز بوستر را هم بررسی کنیم و پیش‌بینی‌های لازم را جهت تامین آن انجام دهیم. ‎

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
المپیک 2020 توکیو موج پنجم کرونا جواد فروغی نازنین ملایی طرح ساماندهی فضای مجازی