بازدید 3134

تحلیل شاخص کل، صعود یا سقوط؟

شاخص کل امروز ۲ خرداد ۱۴۰۰ در آستانه از دست دادن یک کانال دیگر قرار گرفت و در صورت افزایش فشار فروش‌های فردا، به کانال ۱.۱ میلیون واحدی سقوط خواهد کرد. روند شاخص کل در روز‌های آینده چگونه خواهد بود؟
کد خبر: ۱۰۵۳۸۵۶
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۳ 23 May 2021

به گزارش بورس تابناک، شاخص کل در چند ماه گذشته به دلیل اعمال دامنه نوسان نامتقارن بصورت تصنعی روند مثبتی را شکل داده بود و به محض برداشته شدن این محدودیت دوباره شاخص در مسیر اصلاحی خود که به نظر می‌رسید هنوز تمام نشده بود قرار گرفت.

بازار حتی در چند ماه گذشته نیز که روند مثبتی را داشت (در تصویر‌های زیر به آن اشاره خواهد شد) باز هم با خروج پول حقیقی از بازار همراه بود و همین فرصتی را ایجاد کرد که عده‌ای از بازار خارج شوند. در چند روز اخیر نیز بطور متوسط روزانه بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان از بازار پول حقیق خارج شده است که البته دیروز این رقم به مرز بحرانی ۱۰۰۰ میلیارد تومان هم رسید.

در نهایت بازار امروز با خروج ۶۳۵ میلیارد تومان پول حقیقی و ارزش معاملات خرد ۱۹۰۰ میلیارد تومانی همراه بود که شاخص کل با ۱.۸ درصد منفی و روی مرز ۱.۱ میلیون واحد بسته شد.
در تصاویر زیر به بررسی روند شاخص کل می‌پردازیم.

تحلیل شاخص کل، صعود یا سقوط؟
 

مطابق تصویر اندیکاتور RSI در تایم فریم ماهانه از سال ۸۷ یک روند صعودی را آغاز کرده بود که طی معاملات هفته گذشته و روز‌های جاری این هفته روند صعودی به نظر می‌رسد که در حال از دست رفتن است و در صورت تثبیت این موضوع، یک سیگنال منفی برای بلندمدت بازار محسوب می‌شود، اما همچنان فرصت باقی است و برای تثبیت این موضوع باید یک ماه صبر کرد چرا که تایم فریم ماهانه استفاده شده است و ممکن است هفته دیگر این روند تغییر کرده باشد. در نهایت این یک ریسک عمده پیش روی بازار است.

تحلیل شاخص کل، صعود یا سقوط؟
 

در تصویر بعدی اندیکاتور RSI در تایم فریم هفتگی به نمایش گذاشته شده است که بیانگر دو دوره  کاملا متفاوت از آن در بین سال‌های:

۱- بازه ۱۳۹۲-۱۳۹۴،

۲- بازه ۱۳۹۴-۱۳۹۹ است.

در بازه اول RSI هفتگی موفق به تثبیت بالای ۵۰ درصد نشده است یعنی دوران رکود و در بازه دوم RSI هفتگی پایین‌تر از ۵۰ درصد تثبیت نشده است و این یعنی دوران رونق. اما از پاییز سال گذشته دوباره اندیکاتور مورد بررسی در زیر سطح ۵۰ درصد محبوس شده است و این سیگنال دوران رکود را در میان مدت و حتی چند ساله صادر می‌کند.

تحلیل شاخص کل، صعود یا سقوط؟
 

شاخص کل درون یک ساختار اصلاحی بصورت WXY در حال کاهش است و به نظر می‌رسد که این روند در بازه بین ۹۰۰ هزار واحد تا ۱.۰۵ میلیون واحد به عنوان تارگت‌های اصلاح در فیبوی ۰.۶۱ بسط دو موج اصلاحی قبلی (WX) متوقف شود. باند حمایت هندسی شاخص کل نیز اتفاقا در همین محدوده قرار گرفته است لذا امید زیاد به پایان اصلاح در این بازه می‌رود.

 

منبع: نبض بورس

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # محرم