بازدید 19899
اختلاف نظر جدی رئیس‌جمهور و شورای نگهبان
اختلاف نظر جدی بر سر مقوله چگونگی ثبت نام از کاندیدا‌های ریاست جمهوری سیزدهم، در حالی بین رئیس جمهور و شورای نگهبان حادث شده است که مطابق با برنامه زمان بندی انتخابات ریاست جمهوری ـ که مقرر شده ۲۸ خرداد ماه سال جاری انجام شود ـ از فردا ساعت ۸ صبح کاندیدا‌ها می‌توانند با مراجعه به ستاد انتخابات کشور واقع در سالن پیامبر اعظم وزارت کشور، کار نام نویسی خود را انجام دهند.
کد خبر: ۱۰۵۱۱۳۶
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۲۳ 10 May 2021

روحانی: مصوبه انتخاباتی شورای نگهبان اجرا نشود/ شورای نگهبان: ثبت‌نام بدون رعایت مصوبه انتخاباتی اخیر فاقد اعتبار است

ثبت نام کاندیدا‌های انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم از ساعت ۸ صبح فردا سه شنبه ۲۱ اردیبهست ماه ۱۴۰۰ آغاز خواهد شد، اما هنوز مشخص نیست ملاک و معیار وزارت کشور و ستاد انتخابات کشور در خصوص شرایطی که کاندیدا‌ها باید داشته باشند، چیست؟! چون رئیس جمهور اعقاد دارد که قانون ثبت نام‌ها مطابق با گذشته باید باشد، اما شورای نگهبان تاکید دارد که نام نویسی داوطلبان شرکت در انتخابات ریاست جمهوری بدون رعایت مصوبه اخیر این شورا فاقد اعتبار است.

به گزارش «تابناک»، اختلاف نظر جدی بر سر مقوله چگونگی ثبت نام از کاندیدا‌های ریاست جمهوری سیزدهم، در حالی بین رئیس جمهور و شورای نگهبان حادث شده است که مطابق با برنامه زمان بندی انتخابات ریاست جمهوری ـ که مقرر شده ۲۸ خرداد ماه سال جاری انجام شود ـ از فردا ساعت ۸ صبح کاندیدا‌ها می‌توانند با مراجعه به ستاد انتخابات کشور واقع در سالن پیامبر اعظم وزارت کشور، کار نام نویسی خود را انجام دهند.

تصمیم شورای نگهبان چه بود و مخالفان و موافقانش چه می‌گویند؟

شورای نگهبان پیشتر اعلام کرده در اجرای جزء «۵» بند «۱۰» سیاست‌های کلی انتخابات ابلاغی رهبر انقلاب که «تعریف و اعلام معیار‌ها و شرایط لازم برای تشخیص رجل سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبّر بودن نامزد‌های ریاست جمهوری» را بر عهده این شورا قرار داده است و با عنایت به بند ۹ اصل ۱۱۰ و اصل ۱۱۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، تعاریف، معیار‌ها و شرایط مذکور را در تاریخ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰ در جلسه شورای نگهبان به تصویب رسانده و در جلسه مورخ ۱۴۰۰/۰۲/۰۸ این شورا آن را برای اجرا در موعد ثبت نام ها یعنی در 21 اردیبهشت ماه (فردا سه شنبه) اصلاح کرده است.

بر این اساس، انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ با ملاک‌ها و شرایط روشن تری در جریان ثبت نام‌ها و سایر الزامات و ملاک‌های لازم برای حضور کاندیدا‌ها آغاز و نهایتا برگزار خواهد شد. برخی اقدامات شورای نگهبان برای تعیین ملاک‌های ۱۲ گانه را مخالف و مغایر قانون اساسی و ورای اختیارات این نهاد خواندند و ابراز عقیده کردند که این تصمیم باعث تنگ‌تر شدن فضا برای کاندیدا‌های احتمالی انتخابات ریاست جمهوری خواهد شد.

در طرف مقابل، عده‌ای که موافق این تصمیم شورای نگهبان بودند عنوان کردند که این اقدام باعث روشن‌تر شدن شرایط حضور کاندیدا‌های انتخابات ریاست جمهوری می‌شود و البته از نظر قانونی و حقوقی هم با توجه به اینکه در سیاست‌های کلی انتخابات، ضوابط تشخیص رجل سیاسی به شورای نگهبان محول شده، بنابر این شورا هم در مصوبه اخیر مبتنی بر سیاست‌های کلی ابلاغی عمل کرده است.

دستور مهم رئیس‌جمهور به وزارت کشور درباره مصوبه اخیر شورای نگهبان

اما، در پی ابلاغ مصوبه شورای نگهبان درخصوص شرایط داوطلبان ثبت‌نام در انتخابات ریاست‌جمهوری به وزارت کشور، رئیس‌جمهور به وزارت کشور دستور داد که در برگزاری انتخابات بر اساس جمع‌بندی نظریه تفسیری معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری و طبق قوانین موجود عمل نماید.

در جمع‌بندی نظریه معاونت حقوقی ریاست جمهوری تاکید شده است که «وزارت کشور مکلف است وظایف اجرایی خود در زمینه انتخابات ریاست‌جمهوری را بر اساس قوانین موجود و آئین‌نامه‌ها و مقررات مربوط به آنها انجام دهد.»

معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری در پی ابلاغ مصوبه اخیر شورای نگهبان به وزارت کشور، طی نامه‌ای در ۷ بند تفسیر حقوقی خود از این مصوبه را ارائه کرد. این نامه صلاحیت وضع معیارهای نوعی یا قانونگذاری را بر اساس اصل ۷۱ قانون اساسی، صرفا بعهده مجلس شورای اسلامی دانسته و تاکید کرده است که در صورت تصویب قانون از سوی مجلس هم ابلاغ آن برای اجرا با رئیس‌جمهور است.

معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری، در نظریه خود آورده است که به موجب اجزای (۱و۲) بند (۱۰) سیاست‌های کلی انتخابات ابلاغی مقام معظم رهبری، شناسایی اولیه توانایی و شایستگی داوطلبان در مرحله ثبت نام صرفا از طریق « شیوه‌های مناسب قانونی» مجاز است و این یعنی در صورت خلاء و لزوم تعیین شرایط، این مسئله باید در قانون مصوب مجلس پیش‌بینی شود نه هیچ مصوبه دیگری.

معاونت حقوقی در جمع‌بندی نظریه خود وزارت کشور را مکلف دانسته تا وظایف اجرایی خود در انتخابات ریاست‌جمهوری را بر اساس قوانین موجود و آئین‌نامه‌ها و قوانین مربوطه انجام دهد.

در پی اعلام این نظریه از سوی معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری، رئیس‌جمهور به وزارت کشور دستور داد طبق جمع‌بندی نظریه معاونت حقوقی عمل نماید. روحانی همچنین به وزارت کشور متذکر شده است که الزامات باید در چارچوب قانون و با ابلاغ رئیس‌جمهور عملی گردد.

اعلام شرایط و مدارک داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری هنگام ثبت نام

ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه شماره ۱۴ تاکید کرد که اسناد و مدارک مثبت صلاحیت داوطلبان در هنگام ثبت نام دریافت و در اختیار شورای نگهبان قرار می گیرد.

متن کامل این اطلاعیه بدین شرح است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

 به آگاهی ملت شریف ایران اسلامی می رساند، ثبت نام داوطلبان انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری از روز سه شنبه تاریخ ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ تا روز شنبه تاریخ ۲۵ اردیبهشت۱۴۰۰ جمعاً به مدت ۵ روز از ساعت ۸:۰۰ صبح لغایت ۱۸:۰۰ (به مدت ۱۰ ساعت) در محل وزارت کشور واقع در میدان فاطمی، ابتدای خیابان شهید گمنام، تالار بزرگ وزارت کشور، انجام می پذیرد.

 به استناد ماده ۳۵ قانون انتخابات ریاست جمهوری، داوطلبان هنگام ثبت نام باید دارای شرایط زیر باشند:

  • از رجال مذهبی، سیاسی؛
  • ایرانی الاصل؛
  • تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران؛
  • مدیر و مدبر؛
  • دارای حسن سابقه و امانت و تقوی؛
  • مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور.

بر اساس ماده ۵۵ قانون، مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام به شرح زیر است:

۱)    اصل شناسنامه عکس دار و چهار (۴) برگ تصویر کلیه صفحات آن؛

۲)    اصل کارت ملی و تصویر آن؛

۳)    دو (۲) قطعه عکس ۴ × ۶ جدید؛

 ضمناً در تعامل و همکاری فی مابین مجریان و ناظران انتخابات و در اجرای ماده ۵۹ قانون، اسناد و مدارک مثبت صلاحیت داوطلبان که در اطلاعیه شماره ۵ هیات مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری اعلام شده است در هنگام ثبت نام داوطلبان، توسط وزارت کشور دریافت و در اختیار شورای نگهبان قرار می گیرد.

شورای نگهبان: ثبت‌نام بدون رعایت مصوبه اخیر شورا فاقد اعتبار است

شورای نگهبان درباره اظهارنظرهای صورت گرفته درخصوص مصوبه اخیر این شورا بیانیه‌ای صادر کرد.

شورای نگهبان درباره اظهارنظرهای صورت گرفته درخصوص مصوبه اخیر این شورا که در اجرای بند (۵-۱۰) سیاست‌های کلی انتخابات به تصویب رسیده است، بیانیه‌ای صادر کرد که متن کامل آن به شرح زیر است:

باسمه تعالی

با توجه به اظهارنظرهای صورت گرفته درخصوص مصوبه اخیر شورای نگهبان نسبت به تعیین شرایط و مدارک لازم جهت ثبت‌نام داوطلبان ریاست جمهوری به اطلاع می‌رساند.

شورای نگهبان در چارچوب اصول قانون اساسی و در اجرای بند (۵-۱۰) سیاست‌های کلی انتخابات ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری «مدظله العالی» مبنی بر «تعریف و اعلام معیارها و شرایط لازم برای تشخیص رجل سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبر بودن نامزدهای ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان» به وظیفه قانونی و شرعی خود عمل و شرایط لازم برای تشخیص رجل سیاسی و مذهبی و مدیر و مدبر بودن داوطلبان ریاست جمهوری را برای ثبت‌نام تعیین و اعلام نموده است. این مصوبه براساس صلاحیت‌های قانونی این نهاد به تصویب رسیده و لازم‌الاجرا است همچنان که مصوبات سایر نهادها در حدود صلاحیت‌های قانونی آن‌ها معتبر و لازم‌الاجرا می‌باشد. با توجه به مسئولیت و صلاحیت شورای نگهبان براساس تصریح بند (۵-۱۰) سیاست‌های کلی انتخابات، رعایت مفاد سیاست‌های مذکور از سوی مسئولان و مدیران کشور به ویژه ریاست محترم جمهوری و وزارت کشور ضروری است. شورای نگهبان ضمن تأکید بر لازم‌الاجرا بودن مصوبه فوق اعلام می‌دارد ثبت‌نام داوطلبان بدون ارائه مدارک مذکور در مصوبه این شورا فاقد اعتبار می‌باشد.

روحانی: مصوبه انتخاباتی شورای نگهبان اجرا نشود/ شورای نگهبان: ثبت‌نام بدون رعایت مصوبه انتخاباتی اخیر فاقد اعتبار است

هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری نیز در اطلاعیه‌ای تصریح کرد: در هنگام ثبت‌نام ارائه‌ مدارک مندرج در اطلاعیه شماره ۵ «هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات» به وزارت کشور الزامی است و کسانی که مدارک مذکور را در هنگام ثبت‌نام ارائه نکرده باشند، ثبت‌نام آن‌ها فاقد اعتبار است.

واکنش سخنگوی شورای نگهبان به دستور انتخاباتی روحانی

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: کسانی از نظر این شورا ثبت نام کننده در انتخابات ریاست جمهوری تلقی می‌شوند که مدارک مذکور در مصوبه این شورا را هنگام ثبت نام ارائه کرده باشند.

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در صفحه شخصی خود به لازم‌الاجرا بودن مصوبه شورای اشاره کرد که متن آن به شرح زیر است:

مصوبه شورای نگهبان در خصوص شرائط ثبت نام کنندگان انتخابات ریاست جمهوری برای وزارت کشور و دیگر مجریان لازم الاجراست.

بدیهی است کسانی از نظر این شورا ثبت نام کننده تلقی می‌شوند که مدارک مذکور در مصوبه این شورا را هنگام ثبت نام ارائه کرده باشند.

چرا شورای نگهبان مصوبه انتخاباتی اخیر را صادر کرد؟

«محمد حسن صادقی‌مقدم» عضو حقوقدان و معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان در همایش هیأت‌های نظارت بر انتخابات سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که پیش از ظهر امروز (دوشنبه، 20 اردیبهشت 1400) برگزار شد با بیان اینکه انتخابات ریاست جمهوری از اهمیت زیادی برخوردار است، گفت: بر اساس اصل 113 قانون اساسی رئیس جمهور عالی‌ترین مقام رسمی کشور بعد از رهبری است لذا ویژگی‌های شخصیتی رئیس جمهور که طبق اصل 115 قانون اساسی باید رجل سیاسی مذهبی، مدیر و مدبر و دارای حسن سابقه و امانت و تقوی باشد از مصادیقی است که تشخیص آن وفق اصل 110 قانون اساسی بر عهده شورای نگهبان است.

وی با اشاره به ثبت‌نام‌های ادوار گذشته در انتخابات ریاست جمهوری گفت: در دوره گذشته اوج ثبت‌نام‌ها را شاهد بودیم که حدود 1600 نفر ثبت‌نام کرده بودند؛ تعدادی از این ثبت‌نام‌کنندگان تحصیلات دیپلم و زیر دیپلم داشتند و تعدادی هم محکومیت کیفری داشتند که واقعاً این نوع ثبت‌نام‌ها درخور و شایسته نظام جمهوری اسلامی نیست.

صادقی‌مقدم با بیان اینکه مصوبه شورای نگهبان بر اساس اصل 110 قانون اساسی و جزء (5) بند (10) سیاست‌های کلی انتخابات تصویب شده و جهت اجرا به وزارت کشور ارسال شده است، گفت: مصوبه شورای نگهبان لازم‌الاجراست و انتظار می‌رود وزارت کشور طبق شروط مندرج در این مصوبه ثبت‌نام‌ها را انجام بدهد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲۶
در انتظار بررسی: ۱۶
انتشار یافته: ۴۷
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
روحانی داره مثل آدم محتضر نفس های آخر عمر سیاسیش را میکشه انشااله دیدار به قیامت هم نباشه
ناشناس
|
Ukraine
|
۲۳:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
هر چی دوست دارید مصوبه و قانون درست کنید ما رای نمی دیم و دولتی که شورای ۱۲ نفره درست کنه مثل خودش هیچ مشروعیت مردمی ندارد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
ما در انتخابات شرکت می کنیم ولی درست َانتخاب می کنیم. نه مثل دفعه قبل که گفتیم روحانی
مچکریم و این شدَ
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
تو رای نمیدی نده اما ما و بسیاری از ایرانیان وطن پرست دوباره رای می دهیم تا کشور 8 سال دیگر مجددا دچار
فاجعه ای بنام حسن روحانی فریدون زاده نشه
بنده خدا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
کاری به نظرات روحانی داریم ولی رئیس 94ساله شورای نگهبان تصویب کرده کاندیداهای بلاتر از 75 سال تانای مدیریتی ندارند؟
خودت با94سال سن قرت درست تصمیم گیری را داری ؟ الزایمر که نداری ؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
ما در انتخابات شرکت می کنیم ولی درست َانتخاب می کنیم. نه مثل دفعه قبل که گفتیم روحانی
مچکریم و این شدَ
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
آخه مگه قراره ایشان کار اجرایی کنه ،؟!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
باسلام؛
به نظر می رسد شورای نگهبان طی این سالیان پوست اندازی کرده و به جای شورایی نظارتی، تبدیل به شورایی حاکمیتی و حکمرانی شده است و در مسائل ملی، ١٢ نفره(آنهم غیر مسئول و صرفاً حقوقدان و احکام دان) مصوبه صادر کرده و خودش تایید هم می کند و صدور حکم نیز می کند و تهدید و مواخذه
هم پشت سرش قرار می دهد یعنی خلاصهٔ نطام جمهوری اسلامی ایران «نظام در نظام»، الحمدلله که ما این همه تعالی یافته ایم و با این حساب دهها یا شاید صدها نظام در دل نظام داریم و نباید خدای نکرده نگران آسیب به این نظام مقدس جمهوری اسلامی باشیم چرا که نظام پشت نظام داریم آنهم با قرائت های متفاوت! که دشمنان به نوبهٔ خود سالیان سال غرقه در این قرائت ها خواهند بود تا چه رسد به مقام عمل و اقدام! خداوند به احسن وجه از همه قبول فرماید و نظام مقدس جمهوری اسلامی را که ثمرهٔ خون پاک فرزندان این ملت مسلمان می باشد از شر خناسان و معاندین دوست نما، مصون و محفوظ بفرماید.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
خودت فهمیدی چی گفتی
زینال بندری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
با نظر ریاست محترم جمهور موافقم شورای نگهبان نباید فراقانونی عمل و وارد کار اجرایی شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
هر کی زور داره برای خودش قانون وضع می کنه .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۲
و زور شورای نگهبان از همه بیشتره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
بنظرم شورای نگهبان تاریخ تولد نامزدی که دوست داره انتخاب بشه رو قانون کنه بگه فقط متولد همون روز میتونه ثبت نام کنه اینجوری علللللمی تره
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
ترشی نخوری چیزی میشی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
شما الان بخوای هر اداره یا شرکتی استخدام بشی همین مدارک رو‌ میخوان، عدم سو پیشینه، فوق لیسانس، چهار سال سابقه کار حداقلشه...البته در ایران همیشه برای یه عده ای زور داره که زیر بار قانون و ضابطه برن و تحمل نمیکنن که ضوابط کاندیداتوری معلوم بشه
پاسخ ها
سعید
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
البته اگر قانون بود حق با شما بود. دولت هم نمی گه این موارد را شورای نگهبان اجرایی نکنه. میگه من طبق قانون افراد را ثبت نام می کنم، هرکسی که شرایط مدنظر شورای نگهبان را نداشت خود این شورا رد صلاحیت کنه. طبق قانون اساسی تصویب قانون برعهده مجلس هست و شورای نگهبان خودش نمی تونه قانون و مصوبه به دولت ارجاع بده.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
درتمام دنیا چنان برای ریس جمهور شدن قوانین سخت است که هرکس به خودش اجازه نمیده اعلام کاندیتاتوری کن اما در کشو ر ما طرف کارشناسی ارشد باشه یا معادل ان می تواند کاندید شو د به همین سادکی اقای رس جمهور هم بخش نامه ش را صادر کردن به همین راحتی
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
خب پس از تمام دنیا بی خبری، بیشتر مطالعه کن
بنا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
دمت گرم آقای رییس جمهور. از قانون اساسی صیانت کردی.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
آقای رئیس جمهورت 8 سال است قانون را دور میزنه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
شب بخیر
بنا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
راستی آقای جنتی چند سال شونه؟ همینطوری از روی کنجکاوی عرض شد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
همینجوری از روی کنجکاوی میپرسم ربطی داره؟
پونه
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
به تو چه
دانیال
|
United Kingdom
|
۰۱:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
وظیفه شورای نگهبان تعریف شده است.نمیتواند از خودش قانون در بیاره.این را من بیسواد هم میفهمم اما ۲۰۳ نفر از قانونگذاران این مملکت که باید قانوندان باشند نفهمیدند و فقط از ترس عدم رد صلاحیت در آینده شروع به تملق و چاپلوسی کرده اند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
اینجا پادشاهی نیست که سیاست ها را یکنفر اعلام کند هنوز به اون مرحله نرسیدیم
پاسخ ها
ممد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
خوابت بخیر باشه عزیزم
حمید
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۲
برعکس. خیلی وقته رسیدیم. یک نفر اعلام می کند، چند نفر تایید و رد صلا حیت می کنند و یک نفر در نهایت دستورات فرد اولی را اجرا می کند
عبدا..
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
نکندچانه زنی برای سن خودش برای دوره بعدباشدکه دیگرنخواهدتوانست کاندیدشود؟راهکارش گفتگووتفاهم قانونی درنهادهای ذیربط وتصمیم نهایی وفوریتی وتکلیفی تاقبل ازپایان زمان ده روزه بررسیها ست ایضانظرمعاونت ورییس جمهوری نوعی دخالت درقوه مقننه است زیرامصوبه هم طبق اختیارات شورای نگهبان درقانون اساسی است وهم پشتوانه قانونی مجلس راداردو
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
خودتونو ناراحت نکنید ما رای نمیدهیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
چی بگم والا..آرزوی موفقیت برای همه عزیزان دارم..
ناشناس
|
Canada
|
۰۶:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
کلا رییس جمهور یک.چیز اضافه است.حذف بشه خیلی بهتره.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
اون قسمت مدیر و مدبر بودن کاندیدا رو خوب اومدن. نمونه بارز این شرط شخص شخیص ریاست جمهور فعلیه.
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
حسن وارد میشود....
hamid
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
اصل مصوبه شورای نگهبان فی نفسه درست و منطقی است . چرا عادت کرده ایم کارهای درست را از مسیر نادرست انجام دهیم .
چرا در این لحظات حساس بفکر اصلاح قانون اقتاده اید ؟
شما که حداقل چهار سال فرصت داشتیداین پیشنهاد رامطرح کنید .
چرا آرامش کشور را با این حرکات بخطر می اندازید .
آنهم درست لحظه ثبت نام کاندید شدن برای ر یاست جمهوری .
در این بین مردم به شماها فقط نگاه می کند . ولی ممکن است تصمیم شان با رفتار لحظه آخری شما قابل تامل باشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
در هر شکل رای بی رای ،(کوتاه ، مختصر ، مفید)
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
اعضای شورای نگهبان خیلی سرشون شلوغه که در مدت چهار سال گذشته وقت نکردند شرایط کاندیداها را اعلام کنند که اگر اختلافی هست زودتر حل بشه. گذاشتند چند روز قبل نام نویسی . آقایون خواب تا حالا ؟!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
دم روحانی گررررررررررررم
کولیوند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
تنها یکبار روحانی کار درست کرده باشه همین نامه س.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
حکومت مردم بر مردم یعنی چه؟
پاسخ ها
حمید
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۲
معنی اون هر چی باشه مربوط به حکومت ایارن نمیشه
بهمن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
بخش خصوصی و مردمی چه شد؟؟؟

یعنی بزرگترین مدیران و کارآفرینان کشور که اصلا عضو دولت و نهادهای شبه دولتی نبوده اند صلاحیت کمتری از یک مدیر دولتی دارند؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
آقای روحانی
تا زمانی که بالاترین مکان ضمانت اجرایی قوانین جایی دیگر است
و جایی دیگر تعین میکند که ضمانت اجرا چیست
همان بهتر که خودشان هم رئیس جمهور را تعین کند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
چه عجب آقای روحانی ، کاش اون موقع که پشتوانه رای مردمی رو داشتی بیشتر از اینکار ها میکردی .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
دادا، بیداری؟؟ یه آب به دست روت بزن هشیار تر شی
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۲
چه فرقی می کنه رییس جکهور مصوبه را قبول کنه یا نه؟ چون در هر حال باید شورای نگهبان تایید صلاحیت کنه و این کار را برای کاندیداهایی که مورد پسندش نیست انجام نمیده
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
المپیک 2020 توکیو تنفیذ حکم ریاست جمهوری ارشا اقدسی محمدرضا گرایی محمدهادی ساروی