بازدید 12092

باید عذربخواهیم که «فضایِ مجازیِ وِل» توسعه داده شده است!

رسول جلیلی
کد خبر: ۱۰۴۲۶۱۵
تاریخ انتشار: ۰۷ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۱ 27 March 2021

در سخنرانی نوروزی 1400 تنها در قالب یک پاراگراف دو سه جمله ای حاشیه‌ مطالبشان، امام عزیزمان، گلایه‌ای غلیظ و شدید را در خصوص وضعیت فضای مجازی کشور مطرح فرمودند که بسیار کارشناسانه، دقیق، منطبق بر واقع، و در عین حال با بیانی ساده، شیوا، و مجمل بود. این گلایه چیزی نبود جز بیان قطعی و صریح "یَلِگی فضای مجازی کشور" . در این نوشتار به وِل بودن فضای توسعه یافته فضای مجازی و زوایای مهم آن می‌پردازیم.


۱- دولت الکترونیکی چه نسبتی با فضای مجازی دارد؟ چه میزان توسعه یافته است؟


در مدل مفهومی چند لایه فضای مجازی کشور که در سند معماری کلان "شبکه ملی اطلاعات" مصوب سال 1399 شورای‌عالی فضای مجازی آمده است، دولت الکترونیکی (توجه شود که تعبیر "دولت الکترونیکی "درست است نه "دولت الکترونیک") یکی از خدمات مهم در لایه خدمات در چهارمین لایه از مدل مفهومی فضای مجازی کشور است. دولت الکترونیکی در کشور، علیرغم شعارهای فراوانی که پنج دولت گذشته داده‌اند آنقدر هم وسعه نیافته است. نباید زحمت دولت‌ها را کم ارزش تلقی نمود و اتفاقات خوبی که در حوزه‌های بانکی، اداری، آموزش، تامین اجتماعی، و سلامت افتاده است را نادیده گرفت، لیکن شایسته نیست که پس از 20 سال تلاش در توسعه دولت الکترونیکی ما شاهد سناریوهایی از قبیل عدم قبول کارتخوان توسط پزشکان متخصص (سوپر درس خوانده های ما!)، نداشتن پرونده الکترونیکی سلامت و نسخه پیچی الکترونیکی فراگیر، و مواجهه مردم با دو سیستم موازی مکانیزه و دستی ( پیچیده‌تر شدن وضع برای مردم!) باشیم.


آنچه مهم است این که توسعه عقب افتاده از برنامه‌های پنج ساله و وعده‌های داده شده رؤسای جمهور و وزرای مربوطه و همچنین وابستگی شدید این توسعه به زیرساخت‌های نرم افزاری و سخت افزاری غیر قابل اتکا به هیچ عنوان افتخار ندارد و تنها در سطح ارائه آمار عملکرد می‌تواند مطرح باشد. یادمان باشد که در این عرصه محدود نیز ما توسعه نیافته قلمداد می شویم. تأسف عمیق بنده، برخورد مخاطبان اصلی گلایه رهبری و تلاش ایشان در پاسخگویی ضمنی، آن هم تنزل فضای مجازی به مولفه هایی از دولت الکترونیکی یا تمسک به چُماق سیاسی فیلترینگ است که نشان از عدم درک صحیح فضای مجازی و عمق گلایه به جای رهبری است.


۲- چیستی توسعه فضای مجازی کشور


توسعه هر سامانه‌ای، هرچند متوسط یا کوچک، معمولا منطبق با یک روند بالا به پایین است. بدین معنی که در بالاترین سطح تحلیل نیازمندی‌ها، سپس طراحی کلان، طراحی جزئی، پیاده سازی، آزمون، نگهداشت، و بازخورد انجام می‌شود. فضای مجازی کشور یک اَبَر اَبَرسامانه است که خود از اَبَرسامانه‌های متعددی تشکیل شده‌است که یکی از اصلی‌ترین آن‌ها شبکه ملی اطلاعات است.


سامانه‌های موجود در فضای مجازی کشور به شکل تدریجی مبتنی بر نیاز مردم و سازمان‌ها و عمدتا نشأت گرفته از حرکت بین المللی به سوی مکانیزه نمودن، رشد، و عمومی شدن فناوری‌های ارتباطی و اطلاعاتی، جمع سپاری تولید و بازنشر محتوا و همچنین عمومی‌تر شدن توسعه برنامک‌های خدماتی توسعه یافته‌ است. نه تنها در ایران، بلکه در بسیاری از کشورهای دنیا توسعه فضای مجازی از چنین الگویی پیروی می‌کند. اصلی‌ترین اَبَرسامانه‌ فضای مجازی کشور یعنی شبکه ملی اطلاعات که ساختمندترین سامانه‌ها محسوب می‌شود نیز از یک طراحی جامع کل به جزء تبعیت نکرده است.


اصلی‌ترین شاهد اینکه پس از یک دهه از توسعه شبکه ملی اطلاعات، در نیمه دوم دهه 1990 الزامات «نیازمندی‌ها» و معماری کلان تهیه و به تصویب رسیده است. توسعه شبکه‌های ارتباطی اپراتورهای تلفن همراه و ثابت و فراهم آورندگان پهنای باند (FCPs) بیش از دیگر مؤلفه‌ها تابع یک روند مبتنی بر نیازمندی و طراحی بوده است. خلاصه عرضم اینکه توسعه فضای مجازی کشور اقتضائی و اصطلاحاً وصله پینه‌ای صورت گرفته‌است و چه انتظاری بر مدیریت و اعمال حاکمیت بر چنین روش توسعه‌ای در فضای مجازی کشور می‌توان داشت؟ بویژه این‌که نگرش مبنایی واحدی بر مدیریت این فضا حاکم نبوده است و برخی مسئولین از عدم امکان مدیریت و حاکمیت آن برای خود فلسفه هایی بافته اند.


3 – آیا چنین توسعه‌ای از فضای مجازی کشور افتخار دارد؟


یک شهر، یک ابرسامانه است. ساخت و توسعه این شهر می‌تواند مبتنی بر یک نقشه کلان (طرح جامع) بنا شود و یا از توسعه نقطه به نقطه شهروندان و مالکین شکل بگیرد ( توسعه اقتضایی (Adhoc) ) . در حالت دوم از توسعه شهر چاره‌ای جز کوبیدن و از نو و برمبنای یک طرح جامع ساختن، هرچند پس از چند دهه یا سده، وجود ندارد چراکه در چنین شهری امکان ارائه خدمات عمومی از قبیل بهداشت و آموزش و تفریح و آب و برق و جاده و بزرگراه و مترو و آتش‌نشانی و خدمات اضطراری وجود نخواهد داشت. چنین توسعه‌ای پاسخگوی مطالبات مردم از دولت و حاکمیت و شهرداری و شورای شهر نخواهد بود. چنین توسعه ای افتخاری برای شورای شهر و شهردار ندارد و بلکه ضدافتخار است.


توسعه فعلی فضای مجازی کشور از نوع توسعه اقتضایی است و افتخاری بر این توسعه نیست. این توسعه مبتنی بر کلان راهبرد اصلی ما یعنی « استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» بنا نشده است و پاسخگوی مطالبات مردم، خانواده‌ها، مدارس، و نخبگان از حاکمیت نمی‌باشد و بنابراین افتخاری ندارد. اینکه ریاست شورای‌عالی فضای مجازی، در پاسخ ضمنی به گلایه رهبری،‌‌‌‌ راه‌اندازی اولیه چند خدمت از خدمات دولت الکترونیکی را مطرح می‌نمایند و اندر مزایای خدمات مکانیزه سخن برانند، گویای عدم انطباق دقیق و درست موضوعات و قیاس نادرست دولت الکترونیکی با فضای مجازی است. دولت الکترونیکی برای مکانیزه نمودن برخی از خدمات کجا و فضای مجازی به عنوان زیستگاه اول یا (با اغماض) زیستگاه دوم شهروندان جوامع کجا؟!


4- باید عذرخواهی نمود و استغفار!


با گذشت بیش از نُه سال از تاسیس شورایعالی فضای مجازی با خط مشی و اهداف کاملا متعالی، باورکردنی نیست که چرا این نهاد مورد توجه قرار نگرفت و از ظرفیت‌های کم نظیرش برای توسعه‌ی افتخارآمیز فضای مجازی جمهوری اسلامی استفاده نشد. به تعبیر دیگر با این نهاد و قرارگاه ذیل آن (مرکز ملی) بازی شد و به بازی گرفته نشد!


بنده به نوبه خودم از درگاه ملت عزیز ایران و خانواده‌هایی که بسیار گله‌مند یَلِگی این فضای در اختیار کودک و نوجوان و جوانشان هستند و مهم‌تر از همه از رهبرعزیزم که بارها ضمنی و صریح گله نموده‌اند عذرخواهی می‌کنم لیکن عذرخواهی اصلی را برای اشخاص حقوقی زیر به ترتیب قائل هستم:


الف: رئیس شورای‌عالی فضای مجازی بایستی عذرخواهی نمایند، چرا که


● طی حدود هشت سال ( مرداد ۱۳۹۲ تا اسفند ۱۳۹۹) از عمر شورا تنها 55 جلسه تشکیل شده است؛ یعنی هر سال حدوداً هفت جلسه، و هر هفت هفته یک جلسه! این آمار یعنی بی توجهی کامل رئیس شورا به شورا! این آمار (در خوشبینانه ترین حالت) یعنی عدم قبول اهمیت فضای مجازی و شورای‌عالی توسط رئیس شورا! این در حالی است که طبق ماده 6 آیین‌نامه شورا (مصوب پنجمین جلسه شورای‌عالی)، حداقل هر چهار هفته یکبار بایستی جلسات تشکیل می‌شد. رهبری معظم نیز بر تشکیل مرتب و با فاصله زمانی هفتگی یا دوهفتگی تاکید داشتند و از طرفی این‌همه موضوع و مسئله‌ی فضای مجازی کشور ( رمزارز، چیزنت، ن۵، پهنای باند ماهواره ای، …) بلاتکلیف و در صف تصویب.
● جلسات شورای‌عالی صرفا به منظور اعلام تشکیل جلسه و نه برای حل مسائل فضای مجازی کشور تشکیل شد! نحوه اداره جلسات، قبل از دستورهای بعضا بی‌ربط، پایان یافتن زودتر از موعد جلسات، عدم فرجه زمانی برای نهایی شدن دستورات، عدم ارجاع کار کارشناسی به ارکان شورای عالی و... همه گویای بی توجهی به موضوع و رها گذاردن آن است. خط مشی «هر چه پیش آید خوش آید» ما را به این روز رسانده است.
● عدم تخصیص بودجه و نیرو به مرکز ملی فضای مجازی و تقلیل عملی مرکز از قرارگاه فضای مجازی کشور به یک دبیرخانه!
● نگاه به فضای مجازی خارجی به عنوان یک رسانه‌ی رقیب رسانه‌ی ملی برای اهداف سیاسی و موسم انتخابات.
● قبول نداشتن آیین نامه شورا و عدم جدیت و تاکید در بازنگری و اتکا به مفاد آن
● نگاه ناتوانانه و ذلیلانه به توان داخلی و نگاه مقتدرانه به غرب به عنوان یکه‌تاز فناوری و اقتدار در فضای مجازی.
● مثبت‌نگری وافر به موهبات و مزایای فضای مجازی و ابسیلون نگری به تهدیدات و مغلوبه شدن‌های کشور در مهاجرت آحاد جامعه به سکوهای دشمن.
● عدم تمکین و تاکید بر اجرای بیشتر مصوبات و عدم قبول اجرا نشدن مصوبات شورا.
ب: نواب رئیس شورایعالی فضای مجازی( رؤسای قوای مقننه و قضاییه) بایستی عذرخواهی نمایند، چرا که
● بر طبق آیین نامه شورا و تأکید رهبری می‌توانستند جلسات شورا را در فواصل طولانی عدم تشکیل جلسات تشکیل دهند و ندادند.
● افول قدرت و حاکمیت جمهوری اسلامی در حوزه‌ی فضای مجازی را شاهد بودند ولی نه آنچنان ابراز نمودند و نه نامه‌ای نوشتند و نه مصاحبه‌ای نمودند و نه عکس‌العمل درخوری بروز دادند.
● پتانسیل نظارتی خود در قوه قضائیه و مقننه را در مقابل این همه کوتاهی در حوزه فضای مجازی به کار نگرفتند.
ج: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و برخی دیگر از وزرای مربوطه دولت باید عذرخواهی نمایند، چراکه
● آمار و اطلاعات غلط (بیش از واقع) از وضعیت فضای مجازی کشور به مقامات عالی کشور و مردم ارائه نمودند.
● بحث بسیار مهم و سطح بالای حاکمیت در فضای مجازی را با چماق فیلترینگ و ژست مخالفت با فیلترینگ تقلیل دادند.
● از اجرای مصوبات صریح شورای عالی فضای مجازی سر باز زده و موضوع را به قبول مسئولیت دیگران و عدم اذن دیگران احاله نمودند.
● در بسترهای غیرقانونی به حواشی رسانه‌ای و رسانه‌سازی پرداختند و ذلت تقویت سکوهای خارجی را به عزت حضور در سکوهای داخلی ترجیح دادند.
● در لجاجت با رسانه‌ی ملی، در مواردی صریح و ضمنی از سکوی خارجی حمایت نمودند.
● در جایگزینی سکوی پیام‌رسان داخلی نامدبرانه عمل نمودند و سناریوهای طلاگرام و حضور تلگرام در ایران را در تاریخچه فضای مجازی کشور بنا نمودند.
د: دبیرشورا و دیگر اعضای شورا باید عذرخواهی نمایند؛ چراکه
● افول قدرت جمهوری اسلامی در فضای مجازی را شاهد بودند و فریاد بر نیاوردند.
● عدم اجرای مصوبات شورا و دیگر مراجع قانونی مرتبط با فضای مجازی را شاهد بودند و به عدم اجراها کم توجه بودند.
● وضع موجود را قبول و عادی انگاری نمودند.
5- به چگونه توسعه‌ای از فضای مجازی کشور می‌توان افتخار نمود؟
فضای مجازی زیست جدیدی را برای ملل دنیا رقم زده است و با شدت رو به پیش است. هر ملتی و هر کشوری بایستی در مواجهه با این زیست جدید، مسیر توسعه‌ی خود را بیابد و بدون فوت وقت به پیاده‌سازی آن بپردازد. این توسعه نقشه‌ی راهبردی شامل سرفصل‌های مرسوم و معمول هر سند راهبردی شامل چشم‌انداز، مأموریت، ارزش‌ها، خط مشی‌ها، راهبردها، اقدامت، بودجه، نگاشت نهادی، و برنامه زمان بندی لازم دارد. تجربه‌ی چنین سندی به کرّات در کشور وجود دارد. استفاده از تجربه‌ی دیگر کشورها و بویژه کشورهای توسعه یافته ضرورت دارد. می‌توان همراه با توسعه یافته‌ها و با استفاده از منابع مالی بخش خصوصی داخلی و خارجی، فضای مجازی کشور را توسعه داد. توسعه‌ای از فضای مجازی افتخار دارد که:
● مبتنی بر سند راهبردی توسعه‌ی فضای مجازی باشد و لاغیر.
● توسعه‌ی مدیریت شده و غیراقتضایی باشد.
● از حداکثر توان فناوری داخلی استفاده نماید.
● مدیریت صد درصد ایرانی و تحت حاکمیت جمهوری اسلامی باشد.
● از حداکثر سرمایه و مدیریت و منابع بخش خصوصی استفاده نماید.
● به داده‌های ایرانیان به عنوان اصلی‌ترین و ارزشمندترین دارایی بنگرد.
● حریم خصوصی و امنیت و ایمنی کاربران فردی و سازمانی را فراهم نماید.
● به هنجارهای اجتماعی، فرهنگی و ارزش‌های دینی احترام بگذارد.
● هیچ تراکنش بدون مسئولیتی در آن رخ ندهد.
● نیازهای گروه‌های مختلف شغلی، سنی، نژادی، تخصصی را در ارائه‌ی سطح خدمات لحاظ نماید.
● به فناوری‌های نوظهور به شکل فعالانه و پیش دستانه عنایت و توجه داشته باشد.
● تنظیم‌گری سریع، ساده، و جمع سپارانه و نظارت مستمر برمقررات وجود داشته باشد.
● از نظر اقتصادی، برای همه‌ی اقشار جامعه استطاعت پذیر باشد.
● مدیران جامعه از اولین و اصلی‌ترین و باوفاترین کاربران آن باشند.
● دشمن خارجی از قلمرو سرزمینی اش خارج و پایگاههایش را تعطیل کرده باشد


رجاء واثق دارم که عذرخواهی اعضای حقیقی و حقوقی شورای‌عالی فضای مجازی و قبول جبران کاستی‌ها و قصور گذشته می‌توان حتی در چندماه باقیمانده از دولت کنونی مسیری آرمانی در توسعه‌ی فضای مجازی را رقم زد و به جای درگیری با حواشی و رقابت‌های سیاسی و جناحی در مواجهه با فضای مجازی، وفاق ملی را در عزت و اقتدار ملی در فضای مجازی رقم زد. امید داریم که چنین پیش آید.

*رسول جلیلی- عضو حقیقی شورایعالی فضای مجازی

 

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۵
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲۲
با این همه فیلتر و محدودیت میشه بفرمایید دقیقا کجای اینترنت رو ول کردید؟؟؟؟
پاسخ ها
علی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۰
فضای مجازی مثل ذخایر نفت است هرچند قانونش دست اوناست ولی هرکی بیشتر فعالیت کنند بیشتر می برد.
اولین قدم در توسعه فصای مجازی این است که برخی از مسئولین فعلی فضای مجازی مانند رسول جلیلی را کنار بگذارند و کارشناسان حرفه‌ای را بکار بگیرند.
همین فرد که دارد آه و ناله می کند، خودش در تویتر فیلتر شده حساب کاربری دارد. زیبا نیست آیا؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۱
رسول جلیلی هیچ حسابی در توئیتر نداره
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۱
ایشون رو در هیچ کدام از پیام رسانهای خارجی پیدا نخواهیم
کرد. اتفاقا رهایی فضای مجازی به همون جایی برمیگرده که دولت و مجمومه های فرهنگی کار موثری برای جذب مخاطب نکرده هاند و به فیلتر بسنده کردند.
حالا از همون 55 جلسه چی شد؟ چه نتیجه ای حاصل شد؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۱
ول بودن فضای مجازی حاصل شد
نترس چین میاد از ولی درمیاره هر چی دستگاه فیلتری و سانسور به شما میده
اشتباه نکن ما توسعه نداده ایم بلکه فقط استفاده کرده ایم
ایران و چین و روسیه به روایت امار،بیشترین فیلتر رو بر اینترنت اعمال میکنند.باز هم میگن فضای مجازی وله.واقعا بیش از این نمیتونن فیلتر کنن وگرنه میکردند.
ساختار و جایگاه فضای مجازی اشکال داشته و تصمیمات آن ضمانت اجرايی کافی ندارد. وقتی رئیس جمهور که ام امشاغل است در راس آن باشد، معلوم است شش ماه یک جلسه هم زیاد باشد. خواسته های آن موازی یا متقاطع برنامه های دستگاه های کشور است و به همین علت عقیم و معلق است. اضافه بر اين مصوبات آن پراشکال و "نصایحی" بیش نیست که از بس کلی است، کارکرد اجرایی نداشته یا بسیار ضعیف است. به همین علت پس از این هم منشا تحول نخواهد بود.

تحولات در حوزه فناوری ارتباطات بسیار سریع و شگرف است. باید ساختار بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور چابک سازی شود. هنوز قانون بی سیم 1345 در کشور اجرا می شود.
شما بجای عذر خواهی بابت ول انگاری فضای مجازی بهتره از مردم شریف و مظلوم ایران بابت امار بالای بیکاری امار بالای خودکشی سن پایین فحشا امار بالای زیر خط فقر امار بالای افسردگی . امار پایین امید به اینده در بین جوانان . امار بالای فساد سیستماتیک . امار بالای اختلاس و دزدی. و.............. عذر خواهی کنی
دوستان خواهش بی تعصب در مورد یک مسئله نظر بدیم. حتی اگر قسمتی از حرف دکتر جلیلی رو قبول ندارید هیجانی به مسئله نگاه نکنید.
دلیل مقاومت ما در مقابل این مسائل بخاطر تحکیمی و حکومتی بودن کار هست.و هرچیزی که از سمت حاکمیت مطرح میشه سرییعا موضع مخالف میگیریم چون همیشه مخالفت راحتر هست.
بالاخره سر و ساماندادن به برخی از مسائل نیازه و همه دنیا این کار رو می کنند. شما یک اکانت برای حاج قاسم سلیمانی برا مخاطبین ایرانی ایجاد کن آیا تویتر و اینستا حذفش نمی کنن ؟ و ما هم قبول می کنیم چون مخالف امنیت اوناست.. در هر صورت افراد مخالف با آرامش باید راهکار بدهند و می تونن بگن آقا فیلترینگ یک اپ دعد از چهل میلیونی شدنراهکار نیست و فلان مسئله راهکار قضیه هست
جناب جلیلی شما هر وقت متوجه شدید پروژه‌ی میلیون دلاری که همکار شما در مورد سیستم عامل ملی انجام داد به کجا رسید اونوقت می‌فهمدید که در این مملکت وقتی پول‌ها را به یک عده‌ی خاص نور چشمی می‌دهند که هپولی کنند عملا دیگه کسی دنبال اجرای کار مفید و واقعی نیست. خیلی کار بلدند و وارد بازی نمی‌شوند یک عده هم هپلی هپو و حق به جانب. فضای مجازی که سهل هست همه چیزمان باید ول باشد.
اینکه چنین تفکراتی عضو شورای عالی فضای مجازی هستند واقعا خجالت آوره
با سلام و احترام
آقای دکتر رسولی را فردی دلسوز، آگاه و دلسوز می‌دانم، اما می‌خواهم در رابطه با این مطلب ایشان عرض کنم که چرا همه را وادار به عذرخواهی در رابطه با وضعیت فضای مجازی می‌کنید، اما هیچ مسئولی را در حکومت خطاب نمی‌کنید و از ایشان نمی‌خواهید برای مدیریت ناکارآمد کشور در طول سالیان گذشته عذزخواهی کنند که با رفتارشان، اخلاق در جامعه را به وضعیت بسیار نازل کنونی کشانیده‌اند؟
آقای دکتر جلیلی حتماً می‌دانند که اگر سطح اخلاقی و وجدان دینی جامعه در حد متعارف آن باشد، با کمترین سطح از آسیب‌های فضای مجازی مواجه خواهیم بود.
آقای دکتر جلیلی باید بدانند که اگر اقتصاد کشور به سمت اقتصاد دانش‌بنیان حرکت می‌کرد و اگر از سیطره نهادهای حاکمیتی بر اقتصاد جلوگیری می‌شد، امروز با شرایطی مواجه می‌بودیم که به دلیل درگیری عموم مردم با کار و تولید و ثروت‌آفرینی، دیگر مجالی برای اتلاف وقت در فضای مجازی باقی نمی‌ماند.
آقای دکتر جلیلی باید بدانند آفت بزرگ جامعه امروز ما ناامیدی به آینده و بی‌اعتمادی است که ریشه در رفتار حکومت و دولتمردان ما در سالیان گذشته دارد و همین هم هست که جمعیت کثیری از مردم رو به سوی رسانه‌ها و پیام‌رسان‌های خارجی دارند؛ و تا فکری برای علاج این بی‌اعنمادی نشود، سرمایه‌گذاری برای گشترش شبکه ملی اطلاعات و مانند آن چندان کمکی به سلامت و اثربخشی فضای مجازی در کشور نخواهد داشت.
برای غلبه بر ناهنجاری‌های فضای مجازی و آثار مترتب بر «یلگی» آن چاره‌ای جز این نداریم که سطح امید به آینده و اخلاق‌مداری در جامعه ارتقاء پیدا کند و این جز با تحول اندیشه‌های بنیادی برای اداره حکومت میسر نیست.
سلامت و برقرار باشید.
احتمالا منظورتان این است که
زنجانی ها از توسعه چاقو عذرخواهی کنند.
چه جالب که حالا بعد از تمام شدن دولت منتقد شدید و به فکر عذرخواهی افتادید.
چرا تو این هشت سال انتقاد نکردید. ترسیدید که منافعتون در خطر بیوفته؟؟؟
که البته به لطف آقای جهرمی چندتا از شرکت های شما جمع یا رو به ورشکستگی رفت.
لطفا این مردم بدبخت رو به چشم آدمی زاد ببینید.
آقای دکتر جلیلی خیلی وقته دستت رو شده و این آه و ناله ها فایده ای نداره. اون قبری که داری براش گریه می کنی خالیه
هیچ نقشی در توسعه نداشتید فقط مخرب بودید
فضای مجازی ول منظور همون انتقاد به ناکارآمدی هست دیگه.
بی خیال ، میان همه گرفتاری شما چی دارید می گید؟!!!
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # روز دانشجو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی