بازدید 2061
اقتصاد در گذر زمان
موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی یازدهمین روز اسفند ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.
کد خبر: ۱۰۳۷۸۰۱
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۲ 01 March 2021
به گزارش تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه‌ای است تمام نما از رویداد‌های اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه‌های تاریخی بسیاری از واقعیت‌های امروز ایران و جهان است. موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی یازدهمین روز اسفند ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

۱۱ اسفند ۱۳۰۹، ارباب کیخسرو شاهرخ، رییس اداره مباشرت مجلس شورای ملی، برای خرید لوازم راه آهن به اروپا عزیمت کرد تا طی قراردادی کلیه لوازم مورد نیاز را از دولت سوئد خریداری کند.

۱۱ اسفند ۱۳۲۰، محمدعلی فروغی کابینه را ترمیم و وزیران را به این شرح به مجلس معرفی کرد: حسنعلی کمال هدایت (نصرالملک)، وزیر پست و تلگراف، باقر کاظمی (مهذب الدوله) وزیر کشور- مجید آهی، وزیر کشاورزی، اقتصاد و خواربار- علی اصغر حکمت، وزیر بهداری، علی سهیلی، وزیر امور خارجه- عباسقلی گلشائیان، وزیر دادگستری- سرلشگر امان الله جهانبانی، وزیر راه- مصطفی عدل (منصورالسلطنه) وزیر فرهنگ- یدالله غضدی، وزیر دارایی- عبدالحسین هژیر، وزیر پیشه و هنر و بازرگانی- محمدعلی فروغی، وزیر جنگ.

۱۱ اسفند ۱۳۴۵، اولین موافقت نامه پنج ساله بازرگانی ایران و شوروی در تهران امضا شد. طبق این موافقنامه مقرر شد طی پنج سال آینده ایران و شوروی پانصدوچهل میلیون دلار کالا مبادله کنند.

۱۱ اسفند ۱۳۴۷، از شوروی بیست هزار تن شکر خریداری شد.

۱۱ اسفند ۱۳۵۲، واشنگتن پست: ویلیام سالیمون وزیر خزانه داری آمریکا در اظهاراتش شاه ایران را «احمق» خواند. این تعبیر خشم دولت ایران را برانگیخت.

۱۱ اسفند ۱۳۵۳، شاه سیستم تک حزبی در کشور را اعلام کرد و حزب واحد سیاسی کشور «رستاخیز» نام گرفت.

۱۱ اسفند ۱۳۸۹، سرتیپ دوم پاسدار «نبی الله حیدری» رییس پلیس فرودگاه‌های کشور در جمع خبرنگاران گفت: ۲۰ تن تریاک از خارج از کشور به منظور مصرف پزشکی و با مجوز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در یک ماه گذشته وارد فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) شده است.

۱۱ اسفند ۱۳۹۲، ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی با اشاره به تخلفات در یکی از استان ها، گفت: در یکی از استان‌های کشور فردی ۱۲‌میلیارد تومان حق ماموریت گرفته است بدون اینکه حتی یک دقیقه به ماموریت برود. همین فرد ۵۰۰ میلیون تومان نیز هزینه صرف غذا گرفته است. در استان دیگری فردی ۷۰ میلیارد تومان حقوق عوارضی دولت را پرداخت نکرده که پیش بینی می‌شود این مبلغ به ۱۰۰ میلیارد تومان برسد که این‌ها منهای قاچاق پرونده است. باید تلاش کنیم که دیگر این اتفاقات در کشور رخ ندهد.

۱۱ اسفند ۱۳۹۴، شورای پول و اعتبار با امکان اعطای تسهیلات مسکن از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم به زوجین خانه اولی روی یک پلاک ثبتی از ۸۰، ۶۰ و ۴۰ میلیون تومان به ترتیب ۱۶۰ میلیون تومان در شهر تهران (هریک از زوجین حداکثر ۸۰ میلیون تومان)، ۱۲۰ میلیون تومان در مراکز استان‌ها و شهر‌های بالای ۲۰۰ هزار نفر (هریک از زوجین حداکثر ۶۰ میلیون تومان) و ۸۰ میلیون تومان در سایر مناطق شهری موافقت کرد.

۱۱ اسفند ۱۳۹۷، بانک مرکزی در یک بیانیه به‌طور رسمی از ادغام نهاد‌های مالی نظامی در بانک سپه خبر داد. بر این اساس پنج بانک و موسسه اعتباری «انصار»، «قوامین»، «حکمت ایرانیان»، «مهر اقتصاد» و «موسسه اعتباری کوثر» در بانک سپه، ادغام می‌شوند.

۱۱ اسفند ۱۳۹۸، بانک‌مرکزی در راستای مدیریت، کنترل و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، اقدامات لازم برای تسهیل استفاده هم‌میهنان از درگاه‌های غیرحضوری و کاهش مراجعات حضوری مردم به شعب و دستگاه‌های خودپرداز را به‌صورت موقت پیش‌بینی و به شبکه بانکی ابلاغ کرد. سقف برداشت به ۵۰۰ هزار تومان و کارت به کارت به ۵ میلیون تومان افزایش یافت.

منابع: موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی و روزنامه دنیای اقتصاد
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
گروه های شغلی سایت غنی سازی نطنز ماه رمضان غنی سازی اورانیوم دعای روز ششم رمضان سردار حجازی