بازدید 5706
کد خبر: ۱۰۳۴۳۸
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۸۹ - ۰۹:۴۵ 10 June 2010
مرد جواني که همسر خود را به قتل رسانده بود، در اولين محاکمه به قصاص محکوم شد ولي در دومين جلسه محاکمه به دليل جنون در زمان قتل تبرئه شد؛ اما ديوان عالي کشور به دليل وجود شبهات درباره جنون وي، دستور محاکمه دوباره وي را صادر کرد.

به گزارش فارس، صبح 24 دي سال 82، مرد ميانسالي با مرکز فوريت‌هاي پليس در شهرستان کرج تماس گرفت و مدعي شد دخترش توسط دامادش به قتل رسيده است. اين مرد مدعي شد، از محل کار دخترش با خانه وي تماس گرفتند و از غيبت 2روزه وي در محل کار خبر داده‌اند.

بعد از اين که با خانه دخترش تماس گرفته، دامادش از قتل دخترش خبر داده است. مرد ميانسال به همراه مأموران کلانتري 13 باهنر کرج به محل حادثه رفت و با قفل بودن در روبه‌رو شدند. بعد از ورود آن ها به داخل منزل با جسد غرق در خون زن جوان به نام کتايون و بدن نيمه‌جان محمد رو به رو شدند. پدر مقتول گفت: داماد من از زمان ازدواج دچار اختلال حواس بود ولي به دخترم آسيبي نمي‌رساند. دخترم او را براي مداوا پيش پزشکان مختلفي برد، ولي دامادم علاقه‌اي به بهبودي نشان نمي‌داد.

متهم به بيمارستان منتقل شد و بعد از بهبودي درباره انگيزه قتل گفت: در فضاي خاصي متوجه شدم که به همراه همسرم به زندان افتاده‌ايم. وقتي هم که بيدار شدم به همسرم گفتم بيا براي رهايي از زندان با هم به بهشت برويم.

وي ادامه داد: کنار همسرم خوابيدم و با چاقو به بدن او ضربه وارد کردم، او التماس مي‌کرد و من به کار خود ادامه مي‌دادم. بعد از اين که او را زدم ضربه‌اي هم به شکم خودم زدم و ملحفه را رويمان کشيدم تا با هم به بهشت برويم.

در تاريخ 3 دي سال 83، به اين پرونده در شعبه 71 دادگاه کيفري استان تهران رسيدگي شد و در نهايت قضات اين شعبه حکم به قصاص متهم دادند. پرونده به شعبه 40 ديوان عالي کشور ارجاع داده شد که اين شعبه نيز حکم قصاص را تأييد کرد.

متهم و وکيل وي به رأي صادره اعتراض کردند و خواستار اعمال ماده 18 ( اعاده دادرسي ) شدند که با مخالفت ديوان عالي روبه‌رو شد و اين بار شعبه 15 ديوان عالي کشور نيز، حکم به تأييد حکم داد. اما حوزه نظارت قوه‌قضاييه با استناد به نظريه پزشکي قانوني مبني بر اين که متهم 2 سال قبل از قتل دچار جنون و اختلال حواس بوده است، حکم را قابل تنفيذ ندانست. 12 پزشک متخصص متهم را تحت معاينه قرار دادند که 8 نفر از آن ها جنون وي را تأييد کردند.

پرونده براي رسيدگي در شعبه هم‌عرض، به شعبه 74 دادگاه کيفري استان تهران ارجاع داده شد که در تاريخ 26 آبان سال گذشته، به آن رسيدگي شد و قضات دادگاه در نهايت متهم را از اتهام قتل عمد به دليل جنون تبرئه کردند.

با اعتراض خانواده مقتول مبني بر اين که جنون متهم بعد از قتل حادث شده است، پرونده دوباره به ديوان عالي کشور ارجاع داده شد که شعبه 13 ديوان عالي با اشاره به وجود شبهاتي درباره جنون متهم، حکم برائت را نقض و پرونده را براي رسيدگي مجدد به شعبه 74 دادگاه کيفري استان تهران ارجاع داد.
آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان را در تابناک اجتماعی بخوانید.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
کروناویروس جهش تولید مناجات شعبانیه تفاوت متانول با اتانول وام کرونا