بازدید 6962
فعال اصلاح طلب درباره ساز و کار ایجاد شده اصلاح طلبان برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ توضیحاتی ارائه داد.
کد خبر: ۱۰۳۰۲۵۶
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۰ 25 January 2021

به گزارش تابناک به نقل از باشگاه خبرنگاران، محمد خون چمن دبیرکل حزب جوانان ایران اسلامی در گفتگو با خبرنگار احزاب و تشکل‌های گروه سیاسی جوان، با اشاره به نهایی شدن نفرات نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان برای انتخابات ۱۴۰۰ گفت: ساز و کار نهاد اجماع ساز اصلاح‌طلبان با حضور دبیران کل احزاب عضو شورای هماهنگی و ۱۵ نفر اعضای حقیقی به تصویب رسیده که طبق نظر یک کمیته ۹ نفره انتخاب شدند.

عضو شورای هماهنگی اصلاح طلبان با اشاره به انتقادات وارد شده به این نهاد گفت: بیشتر انتقاداتی که به این شورا وارد شده انتقادات درون جریانی است، برای مثال می‌گویند از یک مجموعه‌ای محدود از افراد انتخاب شدند؛ در دوره قبل هم اشخاص در کنار برخی اعضای حقوقی حضور داشتند، اما استدلال این بود که احزاب تمام ظرفیت جریان را تشکیل نمی‌دهند. اشخاص حقیقی موثر در افکار عمومی در این جریان وجود دارند که در دو دوره انتخابات قبلی تصمیم بر این شد که از ظرفیت این افراد هم استفاده شود.

خون چمن درباره برخی انتقادات مبنی بر فرد محور بودن شورای عالی اصلاحات افزود: انتقاداتی که در دوره قبل به شورای عالی وارد شد این نبود که اشخاص در آن موثر هستند، زیرا طبیعی است که وقتی اشخاص وارد یک مجموعه می‌شوند صرفا برای تاثیر وارد می‌شوند و شورای هماهنگی تصمیم گرفت که چنین ساز و کاری انتخاب شود؛ انتقادی هم که به شورای عالی وارد شده این بوده است که این‌ها چهره‌های ملی نیستند؛ اما الان این اشخاص حقیقی ۵۰ درصد احزاب را تشکیل می‌دهند و اعضای سایر احزاب هستند، برای مثال حسین مرعشی عضو حزب کارگزاران است؛ اما موضوعی که در دوره قبل مطرح شد این بوده است که اشخاصی که انتخاب شده بودند چهره ملی نیستند و نباید این‌ها در ردیف حزب قرار بگیرند.

فعال اصلاح طلب با اشاره به فقدان نقش مردم در تصمیم گیری اصلاح طلبان گفت: ما مانند اصولگرایان برای انتخابات سال آینده دست بازی برای انتخاب نامزد‌های خود نداشته و نداریم و با محدودیت‌های بسیاری مواجهیم و در نهایت مجبوریم از بین افرادی که شورای نگهبان تایید می‌کند یک نفر را انتخاب کنیم، از همین رو این گونه نیست که ما چند نامزد داشته باشیم و از بین این‌ها ساز و کاری ایجاد کنیم که مردم هم بتوانند نظر خود را بگویند. در نهایت دو نفر نامزد باقی می‌مانند آن هم با شرایط خاص که ممکن است شرایط حداقلی این جریان را داشته باشند.

دبیرکل حزب جوانان ایران اسلامی یادآور شد: برای مثال در دو دوره قبل صرفا محمدرضا عارف نامزد اصلاح طلب و حسن روحانی بودند که مورد توجه اصلاح‌طلبان قرار داشتند، در سال ۹۶ هم هاشمی طبا، روحانی و جهانگیری تایید صلاحیت شدند؛ در نهایت باید دید که چه افرادی تایید صلاحیت خواهند شد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
گروه های شغلی سایت غنی سازی نطنز ماه رمضان غنی سازی اورانیوم دعای روز ششم رمضان سردار حجازی