روز پنجشنبه قیمت نفت افزایش یافت. علت این امر پیشبینی های اخیر آژانس بین المللی انرژی مبنی بر تقویت رشد تقاضا بوده است که نوید بخش خارج شدن بازار از حالت اشباع شده، است. آژانس بین المللی انرژی اعلام کرده است که افزایش تقاضا و کاهش تولید کشور های عضو اوپک موجب شده است که بازار حالت متعادل تری بیابد.
کد خبر: ۷۳۰۱۸۵
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۷ 14 September 2017
روز پنجشنبه قیمت نفت افزایش یافت. علت این امر پیشبینی های اخیر آژانس بین المللی انرژی مبنی بر تقویت رشد تقاضا بوده است که نوید بخش خارج شدن بازار از حالت اشباع شده، است. آژانس بین المللی انرژی اعلام کرده است که افزایش تقاضا و کاهش تولید کشور های عضو اوپک موجب شده است که بازار حالت متعادل تری بیابد.

به گزارش تابناک اقتصادی به نقل از رویترز، امروز قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت بسته شده در روز گذشته،  ۲۰ سنت افزایش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ۵۵.۳۶ دلار معامله شد، این در حالی ست که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۲۵ سنت افزایش، بشکه‌ای ۴۹.۵۵ دلار صورت گرفت.

افزایش قیمت نفت با رشد تقاضا برای آن
روز گذشته قیمت نفت برنت ۱.۶ درصد و قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۲.۲ درصد افزایش یافت.

قیمت نفت برنت برنت در سه ماه گذشته بیش از ۱۰ دلار افزایش یافته است و قیمت آن تقریبا به نرخ اوایل سال که چیزی بین بشکه ای ۵۵ تا ۵۷ دلار بود، بازگشته است.

اولیور یاکوب، تحلیلگر بازار در سوییس گفته است: "با رسیدن برنت به بشکه ای ۵۵ دلار می توان گفت که این شاخص دارد به سطح خود در ماه های ژانویه و فبریه باز می گردد. "

آژانس بین المللی انرژی در گزارش ماهانه خود آورده است که: ” با افزایش سرمایه گذاری های اخیر، انتظار می رورد که بازار نفت متعادل تر شود و قیمت ها افزایش یابد، هرچند که این افزایش خیلی آرام است. میزان تقاضای نفت در آمریکا و اروپا بیش از آن چه که انتظار می رفت، رشد داشته است."

آژانس بین المللی انرژی پیشبینی خود از رشد جهانی تقاضا برای نفت در سال ۲۰۱۷ را از ۱.۵ میلیون بشکه در روز به ۱.۶ میلیون بشکه در روز افزایش داده است.

سازمان اطلاعات انرژی آمریکا نیز پیش بینی خود از میزان تولید نفت آمریکا در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ را تغییر داده است که این امر بیشتر به خاطر تاثیرات طوفان هاروی بر روی صنعت نفت این کشور بوده است.

موسسه نفت آمریکا در روز سه شنبه اعلام کرده است که موجودی نفت آمریکا در هفته منتهی به ۸ سپتامبر ۶.۲ میلیون بشکه رشد داشته است و به ۴۶۸.۸ میلیون بشکه رسیده است. این در حالی ست که تحلیل گران پیش بینی کرده بودند که موجودی نفت آمریکا در هفته مذکور ۳.۲ میلیون بشکه رشد کند. اطلاعات رسمی در این زمینه آخر وقت چهارشنبه منتشر شد. در گزارش سازمان اطلاعات انرژی آمریکا آمده بود که موجودی نفت آمریکا در هفته منتهی به ۸ سپتامبر ۵.۹ میلیون بشکه افزایش یافته است.

همچنین، سازمان کشور های صادر کننده نفت (اوپک) در گزارش ماهانه خود آورده است که پیش بینی اش از میزان تقاضا برای نفت خام این سازمان در سال ۲۰۱۸ را افزایش داده است، و دو طوفان قدرتمند اخیر در آمریکا، تاثیر ناچیزی بر روی تقاضا برای نفت خواهد داشت.

حتی با این که از سرگیری فعالیت پالایشگاه ها پس از طوفان هاروی موجب شده که تجار انتظار افزایش تقاضا برای نفت را داشته، بازار کماکان با مشکل تأثیر طوفان ایرما بر تقاضا دست به گریبان است.

۱۴ کشور تولید کننده نفت اعلام کرده اند تولید نفت در ماه آگوست نسبت به ماه جولای، با روزانه ۷۹ هزار بشکه کاهش ۳۲.۷۶ میلیون بشکه در روز وسیده است که کمتر از میزان تقاضای پیشبینی شده است.

محمد بارکیندو، دبیر کل اوپک، روز دوشنبه گفته است که قرارداد کاهش تولید به ایجاد تعادل در بازار کمک می کند و رشد تقاضا نیز می تواند موجب کاهش ذخایر نفتی نفتی شود.

در تاریخ ۲۵ می  سازمان کشور های صادر کننده نفت (اوپک) و ۱۱ کشور دیگر توافق کردند تا قرارداد کاهش تولید نفت را که در ابتدا ۶ ماهه بود، برای ۹ ماه دیگر تمدید کنند، و تا ماه مارس ۲۰۱۸، تولید جهانی نفت را روزانه ۱.۸ میلیون بشکه نفت کاهش دهند.
برچسب ها
خبرهای مرتبط
اشتراک گذاری
روی خط سایت ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار