۷۴۳۱۴بازدید
اولین خانه دنیا در ایران بنا شد
یک پژوهشگر و باستان شناس ایرانی که 30 سال درباره عجایب کوه جم یا پردیس در استان بوشهر تحقیق کرده معتقد است این کوه نزدیکترین نقطه زمین به خورشید، نقطه آغازین رشته کوههای زاگرس، اولین خانه دنیا و محل قرارگیری کشتی نوح است!
کد خبر: ۲۱۱۵۷۵
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۳۹۰ - ۱۵:۳۵ 18 December 2011
امتیاز خبر: 95 از 100 تعداد رای دهندگان 74314
سالها پیش که کاوش در محوطه های تاریخی به دست باستان شناسان خارجی در ایران انجام می شد، "گیرشمن"، باستان شناس معروف مشهور فرانسوی درباره ایران گفته بود تا آن زمان تنها پنج درصد خاک ایران کاوش شده است اما همین اطلاعات اندک به دست آمده از حجم کمی از خاک ایران نشان دهنده اصالت و کیفیت عالی تکنولوژی در ایران قدیم بوده است و به طور قطع کشفیات تازه بر قدمت آن می افزاید.

در این میان یک پژوهشگر رشته تاریخ برای تهیه تز آکادمیک در مورد آغاز تمدن بشری در مقطع دکترا و اینکه در میان هم دانشگاهی های خود در لندن ثابت کند ایران جزو کشورهای جهان اولی است نه جهان سومی، به بررسی مستندات موجود در کوه پوز پدری استان بوشهر پرداخت چون تصور می کرد که شایعات در این منطقه نباید بدون مبنا باشد.بدیعه دشتی، پژوهشگر و کارشناس میراث فرهنگی است که چند سال پیش برای اثبات اینکه این منطقه اولین خشکی روی زمین است کارهای تحقیقاتی خود را با استفاده اسناد و مدارک موجود، شروع کرد.

در این راه از کتابخانه های معتبر دانشگاههای دنیا استفاده کرد اما استاد راهنما برای تاریخی که مورد نظر او بود وجود نداشت بنابراین باید به تنهایی تحقیق می کرد. در این بین کتاب اوستا به عنوان یکی از منابع کهن و قابل استناد در تحقیقاتش کمک خوبی بود.

بدیعی تا به حال 70 دوره آموزشی را در رشته های مختلف گذرانده است از پیانو، گیتار و نقاشی گرفته تا باستان شناسی و برنامه نویسی برای کامپیوتر. چون سال 52 جزو صد نفر اولی بود که برای برنامه نویسی کامپیوترهای ایران که به اندازه یک اتاق عظمت داشتند، استخدام شد.

پدری، جم و پردیس نام کوهی شگفت انگیز در بوشهر است

بدیعه دشتی اصالتا جنوبی است و نام فامیلش هم برگرفته از نام دشتستان است او که سالها درباره کوه جم در سی کیلومتری شمال شرق سیراف و سواحل شمالی خلیج فارس تحقیق کرده ، می گوید: محلی ها و ساکنان قدیمی دشتستان بزرگ به کوه جم، پوز یا پدری می گویند چون قله این کوه شبیه پوز است اما در کتاب اوستا از این منطقه به "ور جم کرد" نام برده می شود به همین دلیل نام جم نیز بر آن گذاشته شده است. اما یک پژوهشگر با استفاده از نام "پدری" که نام رسمی کوه و به معنی پارادایس یا بهشت اوستاست، واژه پردیس را برای آن انتخاب کرد به همین دلیل اکنون از واژه پردیس در کل کشور برای اماکن، مناطق حتی نام دختران نیز استفاده می شود.

دشتی کار بررسی تاریخ ایران را از سال 1980 تا کنون آغااز کرده و به این نتیجه رسیده که آغار تمدن بشریت و پیدایش زمین در منطقه ای به نام کوه پوز پدری یا جم در استان بوشهر است.

وی معتقد است که اولین بار نام منطقه بکر"جم" بر روی نقشه باستان شناسی سازمان میراث فرهنگی به عنوان قدیمی ترین منطقه پارینه سنگی ایران با شماره 26 ثبت شده است.

نسل اول انسان هیچ وقت میمون نبوده است

دشتی معتقد است اینکه برخی می گویند نسل اول انسان شبیه به میمون بوده کاملا اشتباه است و این نظریه هیچ گاه به اثبات نرسیده است چون آثار موجود در کوه جم حاکی از وجود فسیل انسان در هزاران سال پیش است.

وی ادامه داد: در کتاب اوستا آمده است که نژاد آریا یعنی ایرانی در جنوب ایران امروز متولد شده و هرگز از جای مجهولی به جای مجهول دیگری کوچ نکرده است. برخی از افراد به دلایل گوناگون مقاله ها و مطالبی می نویسند و می گویند میمون ها از جایی دیگر به ایران آمده و همان جا زندگی کرده اند و تغییر شکل داده اند و متاسفانه نشریات هم آن را چاپ می کنند. اما همه این چرندیات با ارائه کردن مدرک و فسیل انسان نشان دهنده مردود بودن این نظریه است.

وی گزارش برخی از روزنامه های داخلی را درباره مهاجرت میمون ها به ایران را آرشیو کرده است.

بوشهری نام یک سناتور بوده است

استان بوشهر فعلی تا 50 سال پیش دشتستان بزرگ نام داشت در آن زمان سناتوری به نام باقر بوشهری با استفاده از سمتش و آشناهایی که در مراکز دولتی داشت نام خود را روی استان گذاشت و از آن به بعد دشتستان، بوشهر نام گرفت. حتی سرگذشت تغییر نام این استان در کتاب های تاریخی شهر نیز آمده است.

وی بیان کرد: برای ثبت جهانی شدن این کوه تحقیق کرده ام اما شرط بر این است که در گام نخست ایران باید درخواست جهانی شدن این کوه را بدهد اما مسئولان سازمان میراث فرهنگی با وجود اینکه کشفیات زیادی در این کوه شده است و تاریخی بودن این منطقه نیز برای آنها اثبات شده هنوز اقدامی برای ثبت آن انجام نداده اند.

این محقق ادامه داد: در کنار کوه پردیس تپه های قدیمی نیز وجود دارد که متعلق به دوره جمشید است. اما غاری را که در نزدیکی کوه مشاهده می شود می توان اولین خانه دنیا نامید. بنابراین تحقیق روی این خانه مهاجرت ایرانی ها را کاملا رد می کند.

نزدیک ترین خشکی روی زمین به خورشید

قله این کوه که رفته رفته از ارتفاع آن کاسته شده، نزدیک‌ ترین نقطه کره زمین به خورشید، ‌است، زیرا در نزدیکی خط استوا بلندترین ارتفاع، قله همین کوه‌ است.

بنا به گفته بدیعه دشتی، حتی اورست حدود هزار متر از پوز پدری پائین‌تر است و یک قله مستقل جداگانه محسوب می‌شود.

او معتقد است که رشته کوههای زاگرس از همین کوه آغاز شده است به همین دلیل در اطراف آن می توان اولین دشت مسطح را مشاهده کرد.

دشتی با بیان اینکه فلات ایران دو و نیم میلیون کیلومتر بود اما یک میلیون کیلومتر آن در طول سالها از ایران گرفته شده است ادامه داد:  گسترش دشت های دیگر باعث شد تا آریایی ها برای اینجا نام دشتستان را انتخاب و در همان جا زندگی کنند.این پژوهشگر مقیم انگلستان گفت: حدود یک کیلومتر از کوه پردیس از جنس سیلیس است. در زمانهای گذشته از این منطقه به عنوان آیینه ای برای دیدن سپاه دشمن در اطراف قله استفاده می شد.

وی گفت: از نظر فنی طبیعتا اثری از آیینه در روی این نقش های سنگین نمی توانسته به جای مانده باشد اما برای اثبات آن، باید گفت منطقه دارای معادن متعدد شیشه و فلزاتی مانند آهن و جیوه بوده و رستنگاه گیاهانی مانند کتیراست که از خشک شدن آن برای ساخت آیینه هم استفاده می شده است. اما جدا از آن، تنها صیقلی بودن این محدوده از کوه در 27 هزار سال پیش به تنهایی می توانست وظیفه یک آیینه را داشته باشد.

جام جهان نمای جمشید

بنا به گفته این پژوهشگر و تاریخ شناس، جام جهان نما کوهستانهای متعدد اطراف کوه جم است که مانند یک قدح وجام عظیم بیننده را از آن همه ابهت و عظمت در خلقت مدهوش می کند. همچنین در لابه لای این کوهستانها نقشهایی پیدا شده است که بر سینه کوهها جاری شده بودند و به گفته سالمندان محلی در قدیم با آیینه پوشیده شده بود این آیینه های کوهین سر جام جم را نشان می دهد.

او گفت: در بالای کوه جم مشرف بر منطقه جم در چندین نقطه تحت زاویه های خاص دیوارهای سنگی صیقل شده در مقیاس های بزرگ وجود دارد که شهروندان کهنسال جم در گفتمان محلی از آن به عنوان چرم آیینه یاد می کنند همچنین بنا به گفته آنها در سالهای بسیار دور آنها با حضور در زیر این چرم آیینه ها قطعات کوچک شیشه های سیاه رنگ می یافتند که صحت این مسئله را تقویت می کند.

به باور دشتی، دستیابی به تعداد زیادی از آثار دوره ساسانی از قبیل قلعه، دیوار دفاعی و جاده ارتباطی در منطقه جم حکایت از آثار جام جهان نما دارد.

منبع: مهر
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۱۰۶
انتشار یافته: ۲۷
آرشین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۷ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۷
تابناک جوون همش الکی و سر کاریه! باور نکن! خودت برو اونجا و ببین، من که رفتم هیچ خبری تنبود همش یه خالی بندی بزرگه!!!!
هادي از اهواز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۹ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۷
بابا نژاد اونا از ميمون بوده فكر مي كنن همه مثل خودشون هستند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۲ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۷
ابادانه یا بوشهره!!!!!!!!!!
بن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۱ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۷
چطور ممكنه؟
كليمانجارو هم ارتفاعش از اين "تپه" بيشتره و هم به خط استوا نزديكتره
پس نزديكترين نقطه به خورشيد كليمانجارو هست نه پرديس
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۲ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۷
دشتی نام بخش بزرگی در استان بوشهر با مرکزیت شهر خورموج است که نام دستگاهی در موسیقی و آواز از نام این منطقه گرفته شده است. این منطقه حدود 60 کیلومتر با منطقه دشتستان که مرکزیت آن شهر برازجان است فاصله دارد. بنابراین نام این خانم از نام منطقه دشتی گرفته شده است نه دشتستان. همچنین تا چند سال قبل منطقه جم که کوه ذکر شده در آن واقع شده است، در حوزه انتخابیه دشتی قرار داشت که هم اکنون مستقل شده است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۷
این کوه تو عرض جغرافیایی 27 درجه و 51 دقیقه واقع شده و دقیقا در همین عرض جغرافیایی (طول حدود 86 درجه و 51 دقیقه شرقی) رشته کوه های هیمالیا واقع شده که در کمتر نقطه ای ارتفاعشان به زیر 5-6 هزار متر میرسه.
حالا سوال اینه که چجوری ممکنه یک کوه با ارتفاع کمتر از 1000 متر از سطح دریا به خورشید نزدیک تره تا یک رشته کوه مثل هیمالیا دقیقا در همان عرض جغرافیایی؟
به نقل از سایت آنوبانینی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۵ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۷
تا جائی که در اطلس های جغرافیائی اومده، قله کلیمانجارو دقیقا روی خط استوا هست و نزدیک به 6000 متر ارتفاع داره! حالا این کوه که به نظر نمیاد 2000 متر هم ارتفاع داشته باشه چطوری "نزدیکترین نقطه زمین به خورشید" هست خدا میدونه!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۹ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۷
قله این کوه نزدیک‌ ترین نقطه کره زمین به خورشید، ‌است، زیرا در نزدیکی خط استوا بلندترین ارتفاع، قله همین کوه‌ است.!!!! ؟ ببخشيد پس كليمانجارو حتما از جنس پشم است كه كوه محسوب نميشود و بلند تر نيست و به استوا هم نزديكتر نيست؟؟!
هوشنگ دشتبان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۲ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۷
اين كوه در مسير جم به عسلويه واقع شده است و از نظر زمين شناسي ناوديس بين ساختمانهاي كنگان و عسلويه محسوب مي گردد كه نام زمين شناسي سنگهاي ان سازند اسماري مربوط به دوران سوم زمين شناسي مي باشد .از نظر باستان شناسي نيز هيچگونه ويژگي خاصي را دارا نمي باشد.فسيلي كه ايشان قبلا از ان به عنوان اجداد انسان كنوني نام برده اند در حقيقت سنگواره نوعي حيوان ابزي بنام گاو دريايي مي باشد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۲ - ۱۳۹۰/۰۹/۲۷
اولا جمشید در کنار دماوند متولد شده است و در همان جای تولد وی هم اکنون گنبد معروفی ساخته شده است
دوما نزدیکترین نقطه به خورشید کوهی در حد فاصل 2000 متری غرب دماوند است
سوما عسل دماوند هر مرضی را شفا داده است و معروفیت دارد
این آقا از کدام سازمان بودجه گرفته 30 سال خورده و خوابیده
مرکز جهان اینجاست می گویید نه متر بیاورید
پاسخ ها
مجید
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۹
چون از تهران دوره این حرف را میزنی
ایدا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۶ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۶
خوب ولی غیر واقعی
پویا توانا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۶ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۷
سلام دستتون درد نکنه من به این مطلب شما اعتقاد دارم
جواد افشار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۵
سعی کنید واقعبین باشید تا تعصبی.دوما کی به یک کتاب تاریخی اعتقادی تکیه می کند
مریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۴
هیچ چیزی برای خداوند غیر ممکن نیست حتی اگه ارتفاعش هم کمتر از کوههای دیگه کمتر باشه خدا خواسته که این خواص رو داشته باشه
پاسخ ها
کامی
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۶
مگه شما وکیل درگاه خداوند هستید که اینطور اظهارنظر میکنید!!!؟
دخترآریایی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۵
الان ما در نقطه مرکزی زمین و بالاترینش قرار داریم و محور جهان هستیم ((:
اعتماد به نفسمان هم تو حلق خودمان
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۶ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۴
ما که نفهمیدیم کی راس میگه کی دروغ
گوگوش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۵
واقعا مرسی از اطلاع رسانی نون
نرگس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۷
واقعی؟؟؟شایعه؟؟؟؟اخه جه اهمیتی داشته این همه شایعه پراکنی؟؟صرفا موضوع پایان نامه ی دانشجوی تاریخ بود؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۲
سلام کشور ما یک کشور پهناور بوده با فرمانروایان قدرتمند ـ در گذشته هیچ مکانی بیهوده معروف نبوده حتما دلیل و شرایط خاصی داشته که مورد توجه بوده ـ مسلما با گذشت زمان خیلی از چیزها تغییر و یا از بین میروندـ همانطور که ایران الان خیلی متفاوت با ۲۰۰۰ سال پیش هست و باور هر مسله نیازمند تحقیق هست ـ هیچ چیز غیرممکن نیست در کشور ما مکانهای عجیب و جالب و بینظیر زیاد هست فقط اینکه اکثر ما ازآنها اطلاع نداریم مسلما اکثر تروریستهایی که هزینه میکنند و با این شرایط کنونی به کشور ما میاین بیهوده نیست ـ
بهاره
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۱
به كوهى كه در جم هست اعتغاد داشته باشين چون من خودم تو شهرستان بوشهر يعنى جم هستم خيلى هم از كوه پرديس خبر دار هستم نام ديگه كوه پرديس كله قندى هست. خيلى هم خواص داره و اولين كوهى هست كه به خورشيد نزديك است
دکترا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
هر کس در زندگی دوست دارد به یک طریق خودرا در جامعه به دیگران از نظر برتری علم ودانش معرفی نماید بدیعه دشتی هم از این روش خودرا به دیگران معرفی نموده است : نکاتی که ایشان در باره کوه پردیس بیان کرده است همه اش جنبه حدس وگمان دارد تا کنون هیچ یک از گفته هایش جنبه واقعیت ندارد !!!
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۴
هرکسی در زندگی جهت معرفی خودش به دیگران از یک نوع ترفند استفاده می کند : بدیعه دشتی به بزرگنمائی پرددیس پرداخته است تا شهرت پیدا کند !!!!این نکات گفته شده ایشان صحت ندارد وبی اساس است
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۵
با این حساب دنیا ازجم شروع شده است !!!!!!
نغمه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۰
من خودم اهل خورموجم که مرکز دشتی بزرگترین منطقه بوشهر هست.کسانی که فامیلشون دشتی هست برگرفته از خود دشتیه نه دشتستان این یه حرفی که باور ندارم.دوما بوشهر تحت هیچ شرایطی اسمش دشتستان بزرگ نبوده.اول لیان،سپس ریشهر،ابوشهر و در آخر هم بوشهر بوده و هست.
جالبه آریایا اومدن دشتستان رو بنا نهادن!!!! اینم باز از اون حرفاییه که باور ندارم.این شایعات رو درمورد پردیس شنیدم که خاصیت مغناطیسی داره و بیماران سرطانی شفا پیدا میکنن تو اون کوه بمونه حالا راست و دروغش الله اعلم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۷
بايد تاسف بخوريم ازصداوسيماي مان كه اگه درلابه لاي اخبار مهم فلسطين......وغيره يه كمي هم به كشور خودمان بها نمي ده اگه اين مناطق خدا دادي هست معرفي نكنه واقعا درحق وطن ومردم وتمام خونهاي كه بخاطر وطن ريخته شده مسئولند

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: