۲۵۸۰۸۱بازدید
کد خبر: ۱۱۷۹۶۶
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۸۹ - ۱۲:۴۶ 04 September 2010
امتیاز خبر: 98 از 100 تعداد رای دهندگان 258081
بقاياي تاريخي همواره مورد توجه ملل مختلف بوده و به فرهنگ و تاريخ غنا بخشيده و در جلب گردشگر و توجه جهاني نيز مؤثر است. غار کهف از جمله اماکن مورد توجهي است که کشورهاي مختلف هر نشانه‌اي را مبناي انتساب به اصحاب کهف مي‌دانند.به گزارش مهر، اصحاب کهف‌، در قصص‌ قرآنى‌ نام‌ گروهى‌ از مؤمنان‌ است که‌ از ستم‌ پادشاهى‌ مشرک‌ به‌ غاري‌ پناه‌ بردند و ساليانى‌ دراز به‌ خوابى‌ عميق‌ رفته و سپس بيدار شدند.

داستان‌ اين‌ گروه‌، با اشاراتى‌ کوتاه‌ در آيات 9 تا 26 سوره کهف يعني در 27 آيه تشريح شده است.

تعداد اصحاف به طور دقيق مشخص نيست، اگرچه رقم هفت بيشتر در مورد آنها بکار گرفته مي شود . در مورد تعداد اصحاب  در آيه 22 سوره کهف آمده است: به زودى خواهند گفت ‏سه تن بودند [و] چهارمين آنها سگشان بود و مى‏گويند پنج تن بودند [و] ششمين آنها سگشان بود تير در تاريکى مى‏اندازند و [عده‏اى] مى‏گويند هفت تن بودند و هشتمين آنها سگشان بود بگو پروردگارم به شماره آنها آگاه‏تر است جز اندکى [کسى شماره] آنها را نمى‏داند پس در باره ايشان جز به صورت ظاهر جدال مکن و در مورد آنها از هيچ کس جويا مشو .

داستان کهف ، دلالت بر معاد

داستان اصحاب کهف دلالت بر معاد دارد. اين داستان از قول هاي مشهور بين اقوام و ملل زمانهاي مختلف مطرح است و قرآن کريم شرحي از آن را به قدري که شاهد براي مسئله معاد است بيان کرده است.

خداوند اصحاب کهف را براي مدت طولاني به خواب برد و بعد بيدار کرد تا به منکرين معاد برساند که مردن و زنده شدن مانند اصحاب کهف و سپس تنبه و بيداري آنهاست.

داستان اصحاب کهف در زماني به وقوع پيوست که تنازعي شديد در امر معاد و بعثت مردگان بين موحدين و مشرکين در گرفته بود، وقوع اين قضيه و حدوث اين حادثه که از هر جهت مشابه با مردن و زنده شدن جميع خلائق است، شک و ترديدي براي منکرين باقي نمي گذارد.اصحاب کهف در ميان ملل مختلف

مانند‌ بسياري‌ ديگر از قصص‌ قرآنى‌، داستان‌ اصحاب‌ کهف‌ در ميان‌ صاحبان‌ اديان‌ آسمانى پيشينه‌ دارد، در واقع داستانى‌ مشهور در ميان‌ مسيحيان‌ شرق‌ و غرب‌ بوده‌ است‌.

قرآن‌ کريم‌ بدون‌ اينکه‌ به‌ صاحبان‌ ديانت‌ بخصوصى‌ اشاره کرده باشد به‌ تعبير «يقولون‌» به‌ شهرت‌ و تداول‌ اين‌ داستان‌ در ميان‌ پيشينيان و حتى‌ اختلافى‌ در جزئيات‌ داستان‌ ميان‌ بازگو کنندگان‌ اشاره‌ دارد، سوره کهف آيه 22.

در ميان‌ مسيحيان‌، اصحاب‌ کهف‌ نه‌ به‌ دليل پناه‌ بردنشان‌ به‌ غار، بلکه‌ از جهت‌ به‌ خواب‌ رفتنشان‌ شهرت‌ يافته‌اند و با عنايت‌ به‌ اينکه‌ شمار آنان‌ 7 نفر انگاشته‌ شده‌ است‌، در غالب‌ منابع‌ به‌ خصوص‌ در منابع‌ مسيحيت‌ غربى‌ به‌ "7 خفتگان" شناخته‌ شده‌اند.

کاوش‌ در پى‌ اصحاب‌ کهف‌

جايگاه‌ داستان‌ اصحاب‌ کهف‌ نزد مسلمانان‌ و وجود اين‌ باور که‌ هنوز مى‌توان‌ نشانى‌ از غار اصحاب‌ کهف‌ را بازجست‌، موجب‌ آن‌ شده‌ تا در طول‌ تاريخ‌ کاوش هايي براي دستيابي به غاري که اصحاف کهف در آن به خواب رفتند انجام شده و مکان هايي نيز در پي اين کاوش ها و يا بطور تصادفي مشخص و معرفي شده اند... به‌ طبع‌ شهرت‌ اينکه‌ اصحاب‌ کهف‌ در بلاد روم‌ سکنى‌ داشته‌اند، انگيزه‌اي‌ بوده‌ است‌ تا اين‌ جويندگان‌، در پى‌ يافتن‌ اطلاعاتى‌ جديد و موثق‌ درباره اصحاب‌ کهف‌ بيشتر به‌ جانب‌ روم‌ توجه‌ کنند.

جايگاه غار اصحاب کهف از منظر آيت الله مکارم شيرازي

در مورد مکان غار اصحاب کهف نظريه هاي مختلفي وجود دارد و مکانهاي متعددي به عنوان غار اصحاب کهف معرفي شده اند.

در تفسير نمونه آيت الله مکارم شيرازي، جلد 12، صفحه 438 درمورد غار اصحاب کهف آمده است: اينکه اصحاب کهف در کدام منطقه از روى زمين زندگى مى کردند و اين غار در کجا قرار داشته، در ميان دانشمندان و مفسران گفتگو بسيار است.

گرچه پيدا کردن محل دقيق اين غار تأثير زيادى در اصل داستان، نکات تربيتى و اهميت تاريخي آن ندارد اما دانستن محل اين حادثه مى تواند کمک به فهم بيشتر خصوصيات آن کند.

به هر حال، در ميان احتمالات و اقوالى که در اين زمينه وجود دارد دو قول به صحت نزديک ترند:

نخست اينکه اين حادثه در شهر «افسوس» واقع شده و اين غار در نزديکى آن قرار داشته است.

ويرانه هاى اين شهر، هم اکنون در نزديکى «ازمير» در «ترکيه» به چشم مى خورد، و در کنار قريه «اياصولوک» در کوه «ينايرداغ» هم اکنون غارى ديده مى شود که فاصله چندانى از «افسوس» ندارد.


اين غار، غار وسيعى است که مى گويند آثار صدها قبر در آن به چشم مى خورد و به عقيده بسيارى غار «اصحاب کهف» همين است.

به طورى که ارباب اطلاع نقل کرده اند، دهانه اين غار به سوى شمال شرقى است و همين سبب شده که بعضى مفسران بزرگ در اصالت آن ترديد کنند، در حالى که اين وضع مؤيد اصالت آن است زيرا قرار گرفتن آفتاب به هنگام طلوع در سمت راست غار و در هنگام غروب در سمت چپ ، مفهومش آن است که دهانه غار به سوى شمال و يا اندکى متمايل به شمال شرقى باشد.

عدم وجود مسجد و معبدى در حال حاضر در کنار آن، دليلى بر نفى اصالت آن نيز نخواهد بود، چه اينکه ممکن است با گذشتن حدود 17 قرن آثار آن معبد از بين رفته باشد.

دومين غار، غارى است که در نزديکى پايتخت «اردن» يعنى شهر «امان» واقع شده است، در نزديکى روستايى به نام «رجيب».

 

در بالاى اين غار، آثار صومعه اى ديده مى شود که طبق پاره اى قرائن، مربوط به قرن پنجم ميلادى است که بعد از غلبه مسلمين بر آنجا تبديل به مسجد شده و محراب و مأذنه دارد.

ديگر غارها

در برخى‌ روايات‌ آمده‌ که‌ در قريه‌اي‌ به‌ نام‌ لوشه‌ در غرناطه‌، غاري‌ ديده‌ شده‌ است‌ که‌ اجسادي‌ با سگشان‌ در آن‌ وجود دارند و مردم‌ آنان‌ را اصحاب‌ کهف‌ مى‌پندارند.

در کنار آن‌ غار مسجدي‌ است‌ و در نزديکى‌ مسجد، قصري‌ به‌نام‌ رقيم‌ و در قسمت‌ شمالى‌ غرناطه‌ شهري‌ قديمي‌ به‌ نام‌ دقيوس‌ وجود دارد .

در ايالت نخجوان آذربايجان نيز غاري به عنوان غار اصحاب کهف معرفي شده است. 
اصحاب کهف در متون کهن مسيحي و توجه خاورشناسان

در دايرةالمعارف بزرگ اسلامي آمده است: در متون‌ مسيحى‌ کهن، داستان‌ اصحاب‌ کهف‌ با مضامينى‌ کاملاً قابل‌ مقايسه‌ با مضامين‌ اسلامى‌ ديده‌ مى‌شود، بدان‌گونه‌ که‌ نه‌ تنها مى‌توان‌ خطوط کلى‌ داستان‌ قرآنى‌ را در پرداختهاي‌ مسيحى‌ بازيافت‌ بلکه‌ بخش‌ تفصيلات‌ داستان‌ در روايات‌ و تفاسير اسلامى‌ نيز با پرداختهاي‌ مسيحى‌ قابل‌ مقايسه‌ است‌.

اصحاب‌ کهف‌ و مقايسه آن‌ با نمونه‌هاي‌ مسيحى و همچنين‌ تطبيق‌ آن‌ با برخى‌ دانسته‌هاي‌ تاريخى، توجه‌ خاورشناسان‌ را به‌ خود جلب‌ کرده‌ است‌، چنانکه‌ از زواياي‌ مختلف‌ درباره اين‌ موضوع‌ به‌ تحقيق‌ پرداخته‌اند.

براي‌ نمونه‌ ماسينيون‌ با نگاهى‌ بر روايات‌ اسلامى‌ و مسيحى‌ به‌ بررسى‌ جايگاه‌ اصحاب‌ کهف‌ در ميان‌ گروههاي‌ قومى‌ گوناگون‌ به‌ ويژه‌ از نظر تصويرنگاري‌ ايشان‌ عنايت‌ داشته و طى‌ يک‌ سلسله‌ مقالات‌ به‌ تفصيل‌ به‌ اين‌ مطلب‌ پرداخته‌ است

از سويى‌ ديگر يونگ‌ با مقايسه داستان‌ اصحاب‌ کهف‌ و داستان‌ خضر نبى‌، به‌ موضوع‌ تجديد حيات‌ و عمر دوباره‌ يافتن‌ نظر داشته‌ است‌ .

منشأ زبان شناختي در کشورهاي اسکانديناوي، آلمان، مجارستان و ولز

واژه sjusovare يا syv sover که در کشورهاي اسکانديناوي سوئد، نروژ و دانمارک کاربرد داشته ريشه در داستان اصحاب کهف از افسوس دارد و به معناي کسي است که سخت و طولاني خوابيده است.

واژه "Siebenschl?fe" در زبان آلماني و "hétalv?" در زبان مجاري نيز معنايي شبيه به کاربرد مشابه در اسکانديناوي دارد. اين واژه ويژگي فردي را توصيف مي کند که معمولا خواب طولاني داشته و ديرتر از زمان لازم از خواب بيدار مي شود.

در دامنه واژگان ولزي نيز واژه "saith cysgadur" در داستان بلند ريز لوئيس نوشته دنيل اوون در سال 1885 به کار برده مي شود و اشاره به فردي دارد که خواب طولاني داشته است. اصحاب کهف در ادبيات قرون وسطي

توصيف شرايط و وضعيت اصحاب کهف، قرن شانزدهم در فرهنگ کليساي پروتستان عموميت يافت و جان دون از شعراي قرن شانزدهم شعري در اين رابطه سروده است.

در دوره روشنگري اشاره به داستان اصحاب کهف چندان فراگير نبود اما شرح اين داستان با ظهور عصر رومانتيسيزم احيا شد. اشاره به اين داستان در آثاري از تومان دي کوئنسي، شعري از گوته، داستاني از واشنگتن ايروينگ و اچ جي ولز به چشم مي خورد.

ظهور داستان اصحاب کهف در ادبيات دوران مدرن

دانيلو کيس نويسنده صرب - کرووات داستان اصحاب کهف را در قالب يک داستان کوتاه در کتاب خود با عنوان دانشنامه درگذشتگان روايت کرده است.

اين داستان در دو کتاب سوزان کوپر نيز روايت شده است.

گيلبرد موريس در مجموعه داستانهاي اصحاب کهف رويکرد مدرني به اين داستان داشته و با الهام از آن داستاني مشابه نقل کرده است.

آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان را در تابناک اجتماعی بخوانید.
اشتراک گذاری
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۴
در انتظار بررسی: ۱۴۳
انتشار یافته: ۷۵
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۸ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۷
بسیار جالب بود فقط همینکه روایات مختلف از محل وجود غار باعث نقل قولهای مختلف میشود
پدی
|
United States
|
۱۴:۴۹ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۷
واقعا جالب بود ولی هنوز برای من جای سوال است
شما هم اگر میدانید لطفا راهنمایی کنید
مکان دقیق غار اصحاب کهف کجاست چون برای من خیلی حیاطی است میخواهم یه روز خودم از نزدیک این غار را ببینم
پاسخ ها
حيات
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۴
رعايت نكات املايي
952
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۲/۰۹
دوست عزیز! خدا رو شکر همون طوری که با رایانه و اینترنت آشنایی دارین، لطف کنین همون طور هم به زبون رسمی کشورتون اهتمام بورزید.
ممنون
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۰
سلام دلبندم اون حیات نه خیاط
مهدي تاجور
|
United Kingdom
|
۰۵:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۴/۰۲
سلام در قرآن در مورد تعداد نفر اصهاب كهف يا مقدار خواب اينگونه گفته كه (به اين مضمون)كه در مورد تعداد نفر يا مقدار خواب خا بهتر آگاه است وجدل كردن و تحقيق نيازي نيست اصل مطلب اين است كه تعدادي بودن كه 1جوانمرد بودن 2با اتكا به يكتا پرستي درمقابل پادشاه ظالم ايستادند 3به غاري پناه بردند 4سالهاي طولاني را خوابيدند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۱
حالا یه اشتباهی کردن اصل موضوع رو ول کردن چسبیدن به یه اشتباه تایپی واقعا که
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۱۷
جالب بود اطلاعات كافي را كسب كردم
دوست
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۶ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۵
با احترام و تشکر . در شمال شهرستان دزفول کوهی واقع شده بنام هفت تنون که به باور مردم دزفول غار واقع در دل کوه همان غار اصحاب کهف بوده و...
ایلیا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۹ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۸
دست شما درد نکنه. خسته نباشید
نیلوفر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۴
به نظرمن خیلی جالب
است
رومينا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۶
خوب بود
amir
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۷
جال بود
پاسخ ها
سارا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
جال بود نه جالب بود
نیکا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۳ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۱
واقعا بی نظیر بود.....!!!
فاطمه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۹ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۹
فوق العاده بود
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۵
سلام خیلی ممنون از زحمات شما بزر گوارانی کهزحمت میکشید واین چنین مطالب را گرد اوری می کنید
فائزه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۶
خیلی جالب بود .امیدوارم ی روز ازنزدیک ببینم .به امید اون روز
مهسا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۶
واای خدای من من خیلی دوست دارم بدونم اصحاب کهف در کدام غار قرار دارد
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
ممنون
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
همون غار هفت تنون که دوستمون گفت درسته. دزفولم. که مال خودمونه. فول فولم که هست
شایسته
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
فکر کنم اکثر بازدید کنندگان این سایت دوست دارم محل دقیق غار رو بدوند وهر مطلبی رو مطالعه کردم همش حدس و گمان بود دقیق نگفتین کجا هست
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
همون غار هفت تنون که دوستمون گفت درسته. دزفولم. که مال خودمونه. فول فولم که هست
سارا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۸
سلام من توی یک کتابی خوندم که مقبره اصحاب کهف در امریکا است ولی بازم دوست دارم دقیقا بفهمم مقبره شون کجاست
صبا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۲
سلام دوستا از طرف یک دوست دانشجوباستان ک الان موضوع تحقیقش همین اصحاب کهف است میگویم اکثرباستان شناسان مانظردرستی درمورداصحاب کهف نمیدهند زیرا ب قول یکی ازاستادان بزرگم مانه دی ان ای انها را داریم نه باانها اشناییت خاصی داریم که بدانیم کجاست سراین موضوع همیشه باز است
پونه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۰
منم دزفولیم و شنیدم راجع به این غار که گفتین,حتی میگن وقتی خشکسالی میشه میرن اونجاواسه نماز بارون وبارون هم میباره,از خود کسایی که رفتن شنیدم صداهایی از داخل غارموقع نماز خوندن میاد
پاسخ ها
حسین
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۳
حماقت حد و مرزی نداره ! فقط کافیه تخیل قوی داشته باشیم !

هی وای من از این مردم فهیم !
مهسا78
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۳
طبق گفته احادیث اصحاب کهف شهادتینشون رو در محضر پیامبر وامام علی گفتن وبه شهادت سیدن...وشهدا زنده هستند
سحر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
تو فیلمی که پخش شد اونجا رو تبدیل کردن به یه بارگاه مکتن مذهبی...و تو اون دوره خیلی جای مهمی شد...خوب باستان شناسا باید بدونن شهر فیلادلفیا الان اسمش چیه غار تو اون شهر بود
نوید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۸
باعرض سلام ووقت بخیر خدمت شما وتمامی انانی که برای بالا بردن سطح علم وفرهنگ انسانها ازگامهایی درظاهرکوچک امادرحقیقت بزرگ برمیدارندودراین راه تمامی مشکلات رابه جان میخرند.
رامین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۳
سلام یعنی هنوزجسمشون تواون غارباقی هستش وای چی میشه پیدابشه خیلی هاایمان میارن
پاسخ ها
مهسا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۳
اونها به خواست خدا از نظرها غایب شدن وموقع ظهور امام زمان جز یاران اصلیه امام زمان هستن..
جواد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۳
سلام، من تاحالا فكر ميكردم كه غار اصهاف كهف را پيدا كردن و معلوم هست كه كجا هست، و هميشه فكر ميكردم بايد يكجا بين يونان و ايتاليا باشد، ولى با خواندن اين مطالب فهميدم كه هنوز غار پيدا نشده، شايد روزى پيدا شود
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۷
من موندم اگر شهر فیلادلفیا مشخص نیست کجاست و غار اصحاب کهف هم که نمیدونیم کجاست پس فیلم اصحاب کهف رو از روی چه کتاب یا منبعی ساختن؟!!!!!
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۷
ممنون
رویا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۰
من خیلی دوسدارم برم اونجا فک میکردم جاش مشخصه ولی حالا
اران
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۰
بله منم مشتاقم بدونم محل دقیقشون کجاست..
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۰
خیلی خوبه این اطلاعات ولی بعضیا اصل ماجرارو ول کردن چسبیدن به فرعش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۲
سلام اصل ماجرا بنطرم مقابله در برابر طلم هست
که نشانگر وجود ظلم ستیزی در افراد با ایمان داره اصحاب کهف ،گاندی،خمینی وکسایی ک بعدآ میان
و همچنین معصومین علیه سلام که جایگاه بالایی از بقیه دارن.
پس هرکس به نوبه خود وقتی از مظلومی دفاع کنه و از چیزی یا قدرتی نترسه خداپرست واقعی هس.
حال جامعه کنونی ما کمی تامل کردنی است.
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۲
سلام ممنونم ازاطلاعاتی که جمع آوری کردید جداازاینکه همه کنجکاوندکه ازمحل دقیق غار مطلع باشن بایداینم بدونن که اگرفرعیات این واقعه مهم ولازم به ذکربودخداوندبدون شک مختصات دقیقش رودرکتب آسمانی ذکرمیکردپس به اصل موضوع بپردازید
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۲
به نظر من داستان اصحاب کهف که در متون کهن و البته در قرآن آمده به صورت تمثیل آورده شده و تنها یک قصه از گذشته های دور نیست و مثل دیگر سوره های قرآن که در هر زمانی تاویل و تفسیر میشه، بزرگی میگفت اصحاب کهف کناره گیرندگان از اعتقادات غلط و خرافه در جامعه هستند، انسان های مومنی که به اذن خدا به تنهایی خود رفته اند، در واقع آنها پناه داده شده هستند و نه پناهنده به درگاه خدا، آنها 300 سال در خواب نبودند بلکه به اذن خدا سیصد سال در زمان سیر داده شدند....
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۲
عالی بودمرسی
فتاح
|
United States
|
۱۷:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۲
سلام
واقعا چیز عجیبیه اگه بتونن غار رو پیدا کنند خیلی از مردمی که ایمان ضعیف دارند ایمانشون به خدا بیشتر می شه . فقط در تعجبم که چرا با داشتن این همه باستان شناس و زمین شناس و غیره هنوز جای اصحاب کهف پیدا نشده و دیگر این که آیا جاهای که احتمال می دن غار در آنجا وجود داره آیا اثری از اصحاب نیز پیدا کرده اند اگه پیدا نگردن پس تنها پیدا کردن غار نمی توان گفت مکانشان در اینجا قرار دارد باید اثری از اصحاب نیز پیدا کنند
به امید اینکه روزی این غار پیدا شود
فتاح
|
United States
|
۱۷:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۲
سلام
واقعاچرا قرآن ما هیچ اشاره ای به مکان غار ننموده است این یک سوال از مراجع و استایید در تفسیر قرآن می باشد .خیلی دوست دارم به این سوال دست پیدا کنم. مطالب شما همراه با عکسها اگه صحت داشته باشد اصحاب کهف کجا هستن
با راهنمای کیند مرا . خیلی مشتاق هستم مکان اصلش پیدا بشه و جای بشه برای دیدن مکان مقدس در جهان انشاالله . و خود من هم دوست دارم به دیدن آنجا برم و یک معجره الهی رو با چشم خودم ببینم و ایمانم بیشتر بشه
فتاح
|
United States
|
۱۸:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۲
سلام اگه غار در شهر دزفول قرار دارد چرا عکس نمی فرستی و داخل غار چگونه هست اثری از اصحاب دیده می شود یا نه . عکس فراموش نشه
پاسخ ها
وحید
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۰۷ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۵
آخه مومن یکم فکر کن خوب,یونان و روم کجا?ایران کجا?فیلادلفیا یا هر شهر دیگه کجا?دزفول کجا?آخه ما چرا اینجوری هستیم?
فتاح
|
United States
|
۱۸:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۲
سلام
تمامی تصاویر ی که در این سایت مشاهده کردم تقریبا اثر و ساخته خود انسان هستش و یا بهتره بگم چرا و چگونه تیکه سنگها در غار چیده شده اند چه کسی اینکار را انجام داده قطعا این چنین بوده است . جواب نه و وقتی ما از غار سخن می گوییم کوه به مرور و در اثر فعل انفعالات شیمیایی شکافته شده و هیچ اثری از تیکه سنگهای چیده شده روی هم در داخل غار وجود نداشته باشد به این می گن غار حال انکه اگه دقت کنید این غار ها سنگهای روی هم چیده شده است. البته منظور من این نیست که این ها غا ر نیستن منظور من سنگهای که در داخل غار روی هم بکار رفته است را می گویم که ساخته خود بشر است و نمی توان آنها را غار اصحاب دانسته .
یاس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۳
ممنون از نظریات شما مستفیض شدیم
امیرحنفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۳
سلام.این که معلوم نیست غار اصحاب کهف کجاست دلیلی داره.همونطورکه درقران هم میخونیم که خداوندمیفرمایند:درمورد آن جدال نکنیدوجویای آنان مشوید...یک لحظه فکر کنیم خداوند حتمأ مصلحتی دانسته که نگذاشته جای اصحاب معلوم باشه.
ناشناس
|
United States
|
۱۶:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۳
بهتره خودمون بریم کاوش کنیم غارو پیدا کنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۴
عالي بود مرسي از همه دوستان .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۴
کاش محلش مشخص بود
ابولفضل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۵
سلام مرسی از دوستان بخاطر نظراتتون
سعيد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۵
سلام، خيلي جالبه افرادي ميگويند ، اي کاش مکان غار مشخص بود تا انرا ميديديم و ايمان مي آورديم و يا ايمانمان بيشتر ميشد...... واقعا حيرت آور است که انسان امروز با انسان هزاران سال پيش در اصل فرقي نکرده ، همانطور که در سريال مردان انجلس ديده شد ، افرادي حتي با ديدن خود اصحاب کهف که آيات الهي بودن ، هم ايمان نياوردن ، حال دوستان تصور ميکنند با ديدن يک غار به ايمانشان افزوده ميشود، ..... به چه چيز قرار است ايمان بياورند؟! به کلام و وعده خداوند؟ خداوند ، راستگو ترين است و اگر به او ايمان داريم احتياجي به مدرک و سند نيست ، که گفت خدا ، معتبر تر از هر سندي است..................... درباره مطالب سايت هم ، متاسفانه ، ظاهرا نويسنده بسيار سعي دارد که غار ترکيه را غار اصلي نشان دهد ، در صورتي که مشخصا در قران گفته شده که آفتاب از راستشان طلوع ميکرده و..... و اين يعني دهانه غار رو به جنوب است ، درهر حال خدا آگاه است
پرسپولیس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۵
مگه نمبگن اصحاب کهف تو شهر فیلادلفیا بودن فیلادلفیا جز شهرهای آمریکاست من فک کردم اصحاب کهف اسپانیا هستند احتمالا اصحاب کهف یکی از شهرهای اروپا باشند چون مسيحي بودند اونایی ک میگن دزفول فک کنم اشتباه میکنن
پاسخ ها
زهرا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۵
خخخ....هم تو اوروپا یه فیلادلفیا هست هم تو آمریکا جانم...یکم رو جغرافیات کار کن
غلامرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۷
سلام خوبه اما کاش مي شد اطلاعات بشتر ودقيق باشه مرسی
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۷
منم اولش کنجکاو بودم بدونم کجاست، ولی الان که فک میکنم میگم حالا اینم دونستم کجاست بالاخره یه غار مث همه غارای دیگه، غارش دیگه استخر که نداشته که بریم ببینیم
امید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۷
فیلادلفیا در کشور ایتالیا هستش.ب نظر من ک غار در ایتالیاس
امید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۷
فیلادلفیا در کشور ایتالیا هستش.ب نظر من ک غار در ایتالیاس
امید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۷
از اسماشون باید فهمید ک غار در ایتالیاس
یاسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۸
جالب بود
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۸
من در تعجبم واقعه ی به این مهمی چطور ممکن است محل دقیقش مشخص نشده باشه ولی تمام جزییات افرادی که در غار خوابیدن تو خاطرات مونده
قابل تامل است
ممرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۹
منم خیلی دوس دارم بدونم دقیقا این غار کجاس تا برم ازنزدیک ببینمش ولی توی سریاله مردان آنجلس ک میگفتن توی سوریه هستش البته اسماشون شبیه اسامی یونانی های امروزه ب هرحال خوش بحالشون ک انقدر برای خدا عزیز بودن ک همچین اتفاق بزرگی براشون افتاد قطعا دست کمی از پیامبرا ندارن پیشه خدا
علیرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۸/۳۰
برای اینکه پی به حقیقت داستان اصحاب کهف ببرید، پیشنهاد میکنم کتاب یاران کهف نوشته محسن امیراصلانی رو دانلود کرده و بخونید. آن وقت است که حقیقت این داستان را خواهید فهمید...
محمد رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۸/۳۰
من واقعا دوست دارم ببینم این غارکجاست تا به داخل آن بروم من هم نظرم هفت تن است وهشتمی آنها سگشان است باتشکر
ارسلان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۲
به توصیه علیرضا، کتاب یاران کهف نوشته محسن امیراصلانی رو دانلود کردم و خوندم، داستان فقط اون چیزی نیست که در فیلم آمده، واقعاً کتاب جالبیه، کتابیه پر از رمز و راز، به همه پیشنهاد میکنم دانلود کنن و بخونن. کتاب های دیگه ای هم از ایشون هست که حتما میخونم، چون از عقاید ایشون خوشم اومد و باورش کردم
arkan
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۲
تااونجای که ما شنیدیم این غار مبارک در مرسین ترکیه است حتا میگن اعصاب ها چطور سنگ شدن هیکل مبارکشون موجوده اما عکاسی قدغن هستش
محمدحدیث
|
Afghanistan
|
۱۵:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۲
خداوندهردر بسته را به روی تان بازکنه که مارا از این مطالب مهم آگاه میسازین
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۱
سلام حالا کجاست؟
فاطمه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۲
آیا می دانستید که برحسب روایات اکنون هم اصحاب کهف درخواب هستند ،درزمانی که امام زمان (عج)ظهورکنند آنان بیدار می شوند
نسیم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۳
نظر خاصی ندارم چون غارهای متعددی رو به عنوان غار اصحاب کهف مشخص کردن ولی وجود غار اصلی ب اثبات کامل نرسیده شایدم هیچ کدومشون غار مد نظر نیست
مصطفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۰
سلام
همه دارن دنبال مکان غار و تعداد می گردن که اتفاقا قران هم تاکید کرده دنبال این چیزها نباشید . به نظر اصل نکته ای که در این اتفاق تاریخی هست و هیچ کسی بهش توجه نمیکنه اینه که این افراد به آینده سفر کردن چیزی که دانشمندان هم دنبالش هستند.
فکر کنید شب بخوابید ، صبح که بیدار میشید 300 سال گذشته باشه. معنیش سفر به اینده نیست؟
در واقع قران با این داستان تاریخی به اهالی علم گفته که سفر به اینده امکان پذیره. التماس تفکر؟
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۵
اصحاب کهف نمردند که 300 سال بعد بیدار بشند، بلکه به اذن خدا در زمان سیر داده شدند و سیصد سال آینده رو به چشم دیدند. البته تفسیرهای دیگری هم هست، اینکه در زمان ما هم اصحاب کهف کسانی هستند که به دلیل باورهای خرافی مردم و حکومت در غار تنهایی خود رفته اند، کتاب یاران کهف نوشته محسن امیراصلانی رودانلود کنید و بخونید تا حقیقت ماجرا را درک کنین، حالا اینکه مکان غار کجا هست چه اهمیتی داره؟!
فضل احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۶
سلام میخوام بدونم کسانی که در غاربودن چند نفر بودن واسامی بزرگواران چی بوده خوش به سعادت ایشان کاش من هم یکی از این متقیان بودم
پسر نوح بابدان بنشست خاندان نوبت گم شد سگ اصحاب کف پی نیکان گرفت ومردم دارشد ...با تشکرازشما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: