بازدید 17891
۶
حضانت به مفهوم نگهدارى و مراقبت جسمى، روحى، مادى و معنوى اطفال و تعلیم و تربیت آنان است. علاوه بر قانون مدنی که قانونگذار در آن، مقرراتی را در مورد حضانت پیش‌بینی کرده است، در قانون حمایت خانواده مصوب سال ۱۳۹۲ نیز آخرین نظرات قانونگذار در خصوص باید‌ها و نباید‌های خانواده و از جمله آنها موضوع حضانت، گنجانده شده است
کد خبر: ۹۸۱۲۵۴
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۶ 30 May 2020

آشنایی با نوآوری‌های قانون حمایت از خانواده درباره حضانت

حضانت به مفهوم نگهدارى و مراقبت جسمى، روحى، مادى و معنوى اطفال و تعلیم و تربیت آنان است که به موجب ماده ۱۱۶۸ قانون مدنى ایران، حق و نیز تکلیف والدین محسوب می‌شود.علاوه بر قانون مدنی که قانونگذار در آن، مقرراتی را در مورد حضانت پیش‌بینی کرده است، در قانون حمایت خانواده مصوب سال ۱۳۹۲ نیز آخرین نظرات قانونگذار در خصوص باید‌ها و نباید‌های خانواده و از جمله آنها موضوع حضانت، گنجانده شده و به همین دلیل باید گفت که این قانون، علاوه بر نوآوری در مسایل مختلف، در خصوص حضانت نیز مقرراتی تازه دارد.

به گزارش «تابناک» در ماده ۴ قانون حمایت خانواده، «حضانت و ملاقات طفل» از جمله موضوعاتی است که در صلاحیت دادگاه خانواده قرار گرفته است بنابراین برای طرح هر دعوایی در این خصوص، باید به دادگاه خانواده مراجعه کرد و دادخواست لازم را به این دادگاه ارایه داد. علاوه بر این در بخش‌های مختلف قانون حمایت خانواده مصوب سال ۱۳۹۲، بر اولویت رعایت مصلحت کودک تأکید شده است.

نکته‌ای که باید مورد توجه قرار گیرد، این است کسی که حضانت را بر عهده دارد، لزوماً همان شخصی نیست که باید نفقه کودک را بپردازد. به بیان دیگر، حضانت و نفقه دو موضوع جداگانه هستند و ممکن است حضانت بر عهده مادر باشد، اما پدر همچنان وظیفه پرداخت نفقه را بر عهده داشته باشد.

حق اقامه دعوا برای مطالبه نفقه طفل

در ماده 6 قانون حمایت خانواده، تأکید شده است که «مادر یا هر شخصی که حضانت طفل یا نگهداری شخص محجور را به اقتضای ضرورت بر عهده دارد، حق اقامه دعوا برای مطالبه نفقه طفل یا محجور را نیز دارد. در این صورت، دادگاه باید در ابتدا، ادعای ضرورت را بررسی کند.» در صورتی که پدر زنده باشد، معمولاً تکلیف پرداختن نفقه فرزند بر عهده اوست. ماده ۱۱۹۹ قانون مدنی در این خصوص می‌گوید: «نفقه اولاد بر عهده پدر است. پس از فوت پدر یا عدم قدرت او به انفاق، برعهده اجداد پدری با رعایت الاقرب ‌فالاقرب است. در صورت نبودن پدر و اجداد پدری یا عدم قدرت آنها، نفقه بر عهده مادر است. هر گاه مادر هم زنده و قادر به انفاق نباشد، با رعایت الاقرب فالاقرب بر عهده اجداد و جدات مادری و جدات پدری واجب‌النفقه است و اگر چند نفر از اجداد و جدات مزبور از حیث درجه اقربیت مساوی باشند، نفقه را باید به حصه مساوی تأدیه کنند.»

بنابراین اگر نفقه بر عهده پدر باشد، مادر می‌تواند از جانب فرزند خود برای مطالبه آن اقامه دعوا کند. معمولا در انتهای رسیدگی‌های قضایی، در خصوص حضانت اطفال تصمیم‌گیری می‌شود. قانونگذار در بخشی از ماده ۲۹ قانون حمایت خانواده در این خصوص می‌گوید: «دادگاه ضمن رأی خود با توجه به شروط ضمن عقد و مندرجات سند ازدواج، در مورد چگونگی حضانت و نگهداری اطفال و نحوه پرداخت هزینه‌های حضانت و نگهداری تصمیم مقتضی اتخاذ می‌کند.»

امکان صدور دستور موقت در خصوص حضانت طفل

اما ممکن است کانون خانواده به حدی بحرانی باشد که تلف شدن یک روز هم، موجب ورود آسیب‌های غیرقابل جبران به کودکان شود. برای جلوگیری از این آسیب‌ها، در ماده هفت قانون حمایت خانواده مصوب سال ۱۳۹۲، به امکان صدور دستور موقت در خصوص حضانت طفل حتی پیش از صدور حکم اشاره شده که این پیش‌بینی برای جلوگیری از اتلاف زمان و ورود آسیب به کودکان است.قانونگذار در ماده هفت این قانون می‌گوید: «دادگاه می‌تواند پیش از تصمیم در مورد اصل دعوا، به درخواست یکی از طرفین در اموری از قبیل حضانت، نگهداری و ملاقات طفل و نفقه زن و محجور که تعیین تکلیف آنها فوریت دارد، بدون اخذ تأمین، دستور موقت صادر کند. این دستور بدون نیاز به تأیید رییس حوزه قضایی قابل اجراست.»

مصلحت کودک

علاوه بر مواد پراکنده در خصوص حضانت در قانون حمایت خانواده مصوب سال ۱۳۹۲، بخش مجزایی نیز به حضانت اختصاص یافته است. در این بخش قانونگذار قبل از هر موضوعی تأکید می‌کند که هر کسی از اجرای حکم دادگاه در مورد حضانت طفل خودداری کند یا مانع اجرای آن شود یا از استرداد طفل امتناع ورزد، حسب تقاضای ذی‌نفع و به دستور دادگاه صادرکننده رأی نخستین، تا زمان اجرای حکم بازداشت می‌شود. مهمترین موضوع در حضانت کودک، رعایت مصلحت اوست. به همین دلیل است که قانون حمایت خانواده سال ۱۳۹۲، به دادگاه اجازه بازنگری در تصمیم خود در رابطه با حضانت را می‌دهد.

«هرگاه دادگاه تشخیص دهد که توافقات راجع به ملاقات، حضانت، نگهداری و سایر امور مربوط به طفل بر خلاف مصلحت او است یا در صورتی که مسئول حضانت از انجام تکالیف مقرر خودداری کند یا مانع ملاقات طفل تحت حضانت با اشخاص ذی‌حق شود، می‌تواند در خصوص اموری از قبیل واگذاری امر حضانت به دیگری یا تعیین شخص ناظر با پیش‌بینی حدود نظارت وی با رعایت مصلحت طفل تصمیم مقتضی اتخاذ کند.» این موضوع در ماده ۴۱ قانون حمایت خانواده مصوب سال ۱۳۹۲ پیش‌بینی شده است.

جابه‌جایی کودک

کودک صغیر را نمی‌توان بدون رضایت ولی، قیم، مادر یا شخصی که حضانت و نگهداری آنان به او واگذار شده است، از محل اقامت مقرر بین طرفین یا محل اقامت قبل از وقوع طلاق، به محلی دیگر یا خارج از کشور فرستاد مگر اینکه دادگاه این اقدام را به مصلحت صغیر و مجنون بداند و با در نظر گرفتن حق ملاقات اشخاص ذی‌حق، این موضوع را اجازه بدهد. دادگاه در صورت موافقت با خارج کردن صغیر و مجنون از کشور، بنا بر درخواست ذی‌نفع، برای تضمین بازگرداندن صغیر و مجنون تأمین مناسبی اخذ می‌کند.

قانونگذار در قانون حمایت خانواده مصوب سال ۱۳۹۲، در بحث حضانت تمامی تلاش خود را انجام داده است تا مصلحت کودک بر همه مقررات اولویت داشته باشد. ماده ۴۵ این قانون می‌گوید: «رعایت غبطه و مصلحت کودکان و نوجوانان در تمامی تصمیمات دادگاه‌ها و مقامات اجرایی الزامی است.» برای رعایت مصلحت کودک است که این قانون تأکید می‌کند: حضور کودکان زیر ۱۵ سال در جلسات رسیدگی به دعاوی خانوادگی، جز در موارد ضروری که دادگاه تجویز می‌کند، ممنوع است. همچنین قانونگذار حمایت خانواده، بر این موضوع تصریح می‌کند که حضانت فرزندانی که پدرشان فوت کرده، با مادر آنها است؛ مگر آن که دادگاه به تقاضای، ولی قهری یا دادستان، اعطای حضانت به مادر را خلاف مصلحت فرزند تشخیص دهد.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۴
انتشار یافته: ۶
نبی اللهی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
سلام متاسفانه قانون گذار فراموش کرده در مورد هزینه کرد نفقه قانونی بگذارد و معمولا این نفقه خرج فرزندان نمیشود
واز فرزند بیشتر بعنوان گروگان عاطفی استفاده میشود جهت /رفتن پول بیشتر.
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۳:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
قانون حمایت از خانواده ای که مجوز قتل فرزند توسط پدر را باطل نمی کند به درد سر منار می خورد. وقتی از جان کودک حفاظت نمی شود، بقیه اش چرته.
خويي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
تابناك محترم شما را به خدا تكليف مخاطبان را با نحوه ارسال نظرات بعد ازاينكه ارقام را جمع تفريق را به گزينه ارسال اضافه كرده يد را مشخص كنيد يا راهنمايي بفرماييد چگونه نظرات را ارسال كنيم بنده براي ارسال هر نظر يك بار مودم را روشن خاموش ميكنم خواهشا جواب بدهيد
مجید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
متاسفانه قوانین ما، عادلانه نیست. اگه اسلام اجبار کرده (توجه کنین که اجبار نه اختیار)حضانت با مرد، قبلش هزینه‌ها رو با مرد گذاشته، الان ما بخشی از قوانین غربی رو گرفتیم و حضانت رو دلبخواهی و اختیاری داریم به زن می‌دیم، ولی خرجی همچنان با مرد. اگه قراره قانون عادلانه اصلاح بشه، حضانت رو اجباراً به زن بدن به اضافه هزینه‌ها، مطمئن باشین هیچ مردی مشکل نخواهد داشت. یا همون قانون اسلام. اینکه اختیاری باشه برای زن و برای مرد اجباری، و اینکه هزینه بر عهده مرد باشه عادلانه نیست.
پاسخ ها
سورابلالی حقوقدان
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
مردشده براچ؟مردوظیفشع نفقع رن اولاد دهدمادرپدربده اگرنداش زن یاجدپد مادرمیدنه د
سورابلالی حقوقدان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
نفقه بزن بچه حتا پدرمادر گردن پسره حتانمازپدرمادربعدفوتشون گردن پسره حصانت اولاد بخاطرمصلحت بچه بمادرمیدن ک زیردس نامادری کشته نشه کمافی سابق
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سند همکاری 25 ساله ایران و چین سوال از رئیس جمهور عیسی جعفری شهیندخت مولاوردی