بازدید 9089
اخیرا خبری با محتوای پایان کرونا در کیش منتشر شد که سعید پورعلی معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش با انتشار یادداشتی ضمن بررسی نحوه انتشار این خبر صحت این ادعا را رد کرده است.
کد خبر: ۹۷۴۲۸۴
تاریخ انتشار: ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۷ 24 April 2020
به گزارش تابناک به نقل از ایسنا در این یادداشت می‌خوانیم: در این روز‌ها در رسانه‌های ملی ومنطقه‌ای دوتیتر باهم گفت وگو داشتند. تیتر اول" کیش، کرونا را مات کرد" و تیتر دوم" کیش، مات کرونا شد". برخی هم تیتر زدند" کیش جزیره عاری از کرونا". " کرونا در کیش، تمام شد" که البته شکل افراطی‌تر تیتر در برخی از رسانه‌های برخط پرمراجعه بود.

به باورمن همه این تیتر‌ها احساسی وجنجالی بود. دکتر رضانیا در مصاحبه با رسانه‌ها ضمن اعلام این خبر که بیماران بستری در بخش حاد تنفسی بیمارستان تخصصی وفوق تخصصی کیش به صفر رسیده است، به درستی تشریح کردند که این به معنای " مات کردن کرونا در کیش"، عاری شدن کیش از کرونا "، " تمام شدن کرونا در کیش" و" مات شدن کیش دربرابر کرونا" نیست. این مصاحبه مصادف شد با خبر دیدار دکتر مظفری رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و ارائه گزارش اقدام‌های شورای سلامت جزیره در مسیر مدیریت ومقابله با ویروس کرونا. در این دیدار شاه بیت سخن دکتر جهانگیری این بود که" کیش در مدیریت ومقابله با ویروس کرونا می‌تواند الگوی برای کشور باشد". کرونا در کیش تمام نشده است. اتفاقا در کمین است. "کیش، سرعت شیوع کرونا را کم" و"اندازه اپیدمی را کوچک" کرده است. در" منحنی اپیدمی تاخیر" ایجاد کرده است.

در جزیره "کرونا تمام نشده است". کیش، جزیره عاری از کرونا نیست. بین کنترل سرعت شیوع وکوچک کردن اندازه اپیدمی با تمام شدن کرونا فرسنگ‌ها فاصله است. بین این دو مفهوم اشتباه نکنیم. سیاست شورای سلامت همچنان بیماریابی فعال، رهگیری و ردیابی موارد در تماس با بیماران مثبت، قرنطینه افراد دارای ارتباط با بیمار کرونایی ودرمان بیماران مثبت است. نباید توصیه سازمان بهداشت جهانی را فراموش کنیم:" بیماریابی فعال کنید. موارد در تماس با بیماران را رهگیری و ردیابی کنید. قرنطینه کنید. درمان کنید. نگران این هستم که با بیان این باور غلط مردم دچار رفتار‌های پرخطر شوند. تلاش جدی خواهیم داشت تا مانع شکل گیری این احساس نادرست در فضای عمومی جزیره شویم که " کرونا تمام شده است".

پورعلی در ادامه این یادداشت تاکید می‌کند که این باور، باور بسیار خطرناکی است. آسیب زاست. تغییر رفتار به نفع گسترش ویروس ایجاد می‌کند. نداشتن بیمارمثبت بستری در بیمارستان پیرو سیاست انتقال بیمار خوش حال از بیمارستان به نقاهتگاه برای ادامه درمان است. والبته " کنترل سرعت شیوع"، "کوچک کردن اندازه اپیدمی" و"ایجاد تاخیر در منحنی اپیدمی"، "" دستاورد بزرگی"" بود که با تلاش شبانه روزی وهوشمندانه پرسنل بهداشت ودرمان جزیره بدست آمد. همت بلند وستودنی مردان وزنان از خود گذشته در"شورای سلامت"، "مرکزتوسعه سلامت "و"بیمارستان کیش" را با ترویج وفرهنگ سازی برای رعایت رفتار‌هایی که حافظ این دستاورد است ارج نهیم. قطعا فریاد پایان کرونا در کیش نمی‌تواند حافظ این دستاورد باشد
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
ربیع الاول طرح صیانت از حقوق کاربران طرح جهش تولید مسکن عابدین خرم