بازدید 10921

روند برکناری ترامپ برزیل کلید خورد

«مارکو اورِلیو مِلُو» قاضی دیوان عالی فدرال برزیل درخواست برکناری «ژائیر بولسونارو» رئیس‌جمهوری این کشور را به‌دلیل نحوه مدیریت بحران کرونا به دفتر دادستان کل برزیل ارائه داده است.
کد خبر: ۹۶۹۲۷۹
تاریخ انتشار: ۱۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۴ 31 March 2020

 

به گزارش تابناک به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک و روزنامه گاردین، در این درخواست که «رجینالدو لوپز» عضو مخالف مجلس نمایندگان برزیل آن را تهیه و تنظیم کرده، رئیس دولت به نادیده گرفتن تهدید کرونا برای کشور و خطرآفرینی برای برزیلیها متهم شده است.

درصورت پذیرفته شدن این درخواست در دفتر دادستان کل برزیل، این طرح در مجلس نمایندگان مطرح می شود و نمایندگان آن را به رای می گذارند.

بولسونارو رسانه ها را به هراس افکنی در مورد کرونا متهم کرده است. در واکنش به این مساله، برخی از اعضای کنگره ملی برزیل از وی خواستند استعفا دهد.

در همین حال، یک قاضی فدرال برزیلی دولت را از اقدام علیه قرنطینه بازداشته و توییت های رئیس جمهوری نیز به دلیل نقض مقررات شبکه های اجتماعی در ارتباط با اطلاعات سلامت عمومی، از توییتر حذف شده است.

رئیس جمهوری راست افراطی برزیل این روزها با کم اهمیت جلوه دادن ویروس کرونا و تضعیف روند کند کردن شیوع این ویروس، بخش زیادی از جامعه برزیل را به خشم آورده است.

وی روز یکشنبه درخواست وزیر بهداشت کابینه اش برای رعایت فاصله فیزیکی را نادیده گرفت و گفت: همه ما روزی خواهیم مرد.

اما برخی از چهره های مخالف سیاسی برزیل با انتشار بیانیه ای اعلام کردند که رفتارهای این چنینی، جان انسان های زیادی را تهدید می کند.

در این بیانیه آمده است: برزیل و جهان با وضعیت فوق العاده بی سابقه ای در تاریخ روبه رو هستند و در کشور ما، این وضعیت اضطرار به دست یک رئیس جمهوری غیرمسئول، تشدید می شود. ژائیر بولسونارو بزرگترین مانع پیش رو برای تصمیمات فوری اتخاذ شده به منظور کاهش شیوع کرونا و نجات جان انسان هاست.

بولسونارو در این بیانیه به ارتکاب جنایت، دروغگویی و ایجاد جو ناآرامی متهم شده و شایستگی وی برای ادامه سکان هدایت دولت زیر سوال رفته است.

این بیانیه در ادامه حاکی است: ما به وحدت و فهم برای مواجهه با این بیماری همه گیر نیاز داریم، نه رئیس جمهوری که درمقابل مقام های بهداشت و سلامت می ایستد و منافع سیاسی اش را به جان مردم ترجیح می دهد.

چهره های مخالف دولت برزیل در این بیانیه چنین نتیجه گیری کردند که بولسونارو، چیزی بیش از یک مشکل سیاسی است و به مشکلی در بخش سلامت عمومی تبدیل شده است و باید کنار رود.

آمار مبتلایان به کرونا در برزیل ۴ هزار و ۶۶۱ نفر و تعداد فوت شدگان بر اثر این بیماری ۱۶۵ نفر است.

منبع: ایرنا
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # ناهید کیانی # موشک هایپرسونیک فتاح
آخرین اخبار
وب گردی