بازدید 10698

نخست‌وزیر جدید مالزی منصوب شد

خبرگزاری رسمی مالزی برناما اعلام کرد: سلطان عبدالله پادشاه مالزی، «محی الدین یاسین» دبیرکل حزب برساتو را به عنوان هشتمین نخست وزیر مالزی و جایگزین ماهاتیر محمد منصوب کرده است.
کد خبر: ۹۶۲۵۸۸
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۸ 29 February 2020

 

به گزارش تابناک به نقل از ایرنا، برناما روز شنبه گزارش داد : پادشاه مالزی محی الدین یاسین را به موجب قانون اساسی و قانون فدرال کشور به عنوان نخست وزیر آتی مالزی منصوب کرده است.

برنامه به نقل از بیانیه کاخ پادشاهی مالزی" ایستانا نگارا" گزارش داد: این تصمیم پس از به دست آوردن نظرات نمایندگان احزاب سیاسی که رهبری احزاب مذکور را برعهده دارند و همچنین نمایندگان مستقل دیوان رایت ( مجلس نمایندگان) اتخاذ شده و به نظر می رسد محی الدین یاسین بتواند حمایت اکثریت مجلس نمایندگان را کسب کند.

طبق این گزارش قرار است مراسم ادای سوگند توسط محی الدین یاسین فردا یکشنبه در مجلس نمایندگان مالزی برگزار شود.

در این بیانیه تاکید شده است: روند انتصاب نخست وزیر به تأخیر نمی افتد زیرا کشور ، به خاطر رفاه ملت به دولت نیاز دارد.

برناما به نقل از احمد فاضل یکی از مقام های کاخ پادشاهی گزارش داد: سلطان عبدالله معتقد است که این بهترین راه حل برای همه احزاب است و امیدوار است که این امر به بحران سیاسی پایان دهد.

وی افزود: ایستانا نگارا امروز فهرست کاندیداهای پست نخست وزیری را از رؤسای احزاب سیاسی که در دیوان رایت عضو هستند، دریافت کرده بود.

فاضل همچنین گفت: این روند پس از فراخوان سلطان عبدالله به روسای احزاب سیاسی و نمایندگان مستقل برای معرفی نخست وزیر آتی این کشور انجام شد.

حزب برساتو روز دوشنبه گذشته پس از استعفای ماهاتیر ائتلاف پاکاتان خارج شد و روز گذشته محی الدین یاسین رئیس کنونی این حزب را به عنوان کاندیدای نخست وزیر معرفی کرده بود.

درعین حال ماهاتیر محمد نخست وزیر موقت مالزی نیز امروز صبح اعلام کرد : درصورتی که حمایت اکثریت نمایندگان دیوان رایت یا مجلس نمایندگان را داشته باشد، آماده تشکیل دولت آتی مالزی است.

ماهاتیر محمد ۹۴ ساله صبح شنبه پس از دیدار با تعدادی از رهبران ائتلاف پاکاتان هاراپان (ائتلاف امید) با صدور بیانیه ای تاکید کرد درصورتی که حمایت عددی(اکثریت نمایندگان پارلمان این کشور داشته باشد، برای تشکیل دولت بعدی باز می گردد.

ماهاتیر محمد در هفته گذشته به طور ناگهانی استعفای خود را تسلیم پادشاه این کشور کرد و پس از آن از سوی سلطان عبدالله به عنوان نخست وزیر موقت این کشور تا تشکیل دولت آتی تعیین شد.

پس از این اقدام حزب" برساتو" اعلام کرد که از ائتلاف پاکاتان هاراپان که دولت کنونی را تشکیل داده خارج خواهد می شود که این اقدام سبب شد تا دولت از اکثریت بیافتد.

براساس وعده های انتخاباتی قرار بود انور ابراهیم رئیس حزب عدالت مردم که از اعضای پاکاتان هاراپان است پس از دوسال از دوره نخست وزیری ماهاتیر جایگزین وی شود اما این ائتلاف در جدیدترین تصمیم خود خواستار تداوم نخست وزیری توسط ماهاتیر شده بود.

پاکاتان هاراپان یا ائتلاف امید پیش از انتخابات سراسری سال ۲۰۱۸ تحت رهبری ماهاتیر محمد تشکیل شد این ائتلاف توانست دولت نجیب رزاق را در انتخابات شکست دهد و ماهاتیر را به عرصه قدرت در مالزی بازگرداند.

این ائتلاف متشکل از احزاب «عدالت مردم» (PKR)، «اقدام دموکراتیک» (DAP) حزب اصلی چینی‌تبارهای مالزی، «اعتماد ملی» (Amanah) و حزب«بومی تباران مالزی یا برساتو» حزب تازه تأسیس ماهاتیر است.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # رضامراد صحرایی # ارتحال امام خمینی # قیام 15 خرداد
وب گردی