بازدید 9931
۳

مضرات افزودن کلر به آب آشامیدنی

محققان دانشگاه جانز هاپکینز اعلام کردند آب آشامیدنی که حتی با کلر ضد عفونی شده است حاوی مواد سمی است
کد خبر: ۹۵۵۶۴۲
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۱ 31 January 2020

به گزارش «تابناک» به نقل از خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه خبری یورک الرت در اینترنت، محققان علوم پزشکی در دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا اعلام کردند آب آشامیدنی که حتی با کلر ضد عفونی شده است حاوی مواد سمی است.

دکتر کارستن پراسه از دانشگاه جانز هاپکینز و همکارانش در دانشگاه های کالیفرنیا، برکلی و سوئیس اعلام کردند افزودن کلر به آب آشامیدنی که در آمریکا شیوه ای مرسوم برای ضد عفونی کردن آب آشامیدنی است به تولید محصولات سمی جدیدی می انجامد.

بر اساس مقاله ای که این محققان در شماره اخیر نشریه فناوری و علوم محیطی منتشر کردند شکی نیست کلر بسیار مفید است و افزودن آن به آب از ابتدای قرن بیستم تاکنون به نجات جان میلیون ها نفر در سراسر جهان از بیماری هایی همچون وبا و حصبه منجر شده است؛ ولی این روند با افزایش محصولات جانبی بسیار سمی نیز همراه است.

فنل ها که ترکیبات شیمیایی خاصی هستند که به طور طبیعی در محیط زیست وجود دارند در آب آشامیدنی یافت می شوند. هنگامی که این فنل ها با کلر آمیخته می شوند شمار زیادی محصولات جانبی جدید ایجاد می شوند که برخی از این مواد در دراز مدت بسیار مضرند.

دانشمندان دریافتند دو مورد از این مواد تولید شده دو بیوتین یک و چهار دیال یا BDA و دیگری کلرو بیوتین یک و چهار دیال یا BDA همراه با کلر نام دارند که سرطان زا هستند.

محققان می گویند برای استفاده از آب آشامیدنی و سالم نگاه داشتن آن باید چاره ای اندیشید تا آب آشامیدنی، به این مواد سمی جدید آلوده نشود.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۳
دانشمندان هم نمی گفتند ما خودمان میدانستیم که کلر به خاطر ماهیت شیمایی سرطان زاست. آب های خوردنی ایران سرشاز از این ماده است
تو ایران که خیلی بدتره
آب ژاول میزنن
کلر رو گرم کنی از آب خارج میشه آب ژاول چی؟
به داشمندان و محققان علوم پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا اعلام کنید که از این تحقیقات دست بردارند و بیخودی پول هزینه نکنند زیرا در ایران اقای تبریزیان یک دعا مینیوسه و یک داروی گیاهی هم تجویز میکنه وقتی به آب بزنید همه اجنه و میکروبها از بین میروند .
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # اردوغان # اسدالله اسدی # حقآبه هیرمند # حج 1402 # انتخابات ترکیه 2023
وب گردی