بازدید 139666

ایران پس از پایان تحریم تسلیحاتی چه سلاح‌هایی خریداری می‌کند؟

تحریم تسلیحاتی ایران درست پنج سال پس از امضای برجام، یعنی دقیقا در اکتبر ۲۰۲۰، کمتر از یک سال دیگر به پایان می‌رسد و کشوری همچون روسیه از اعضای دائم شورای امنیت به مقامات آمریکایی اعلام کرده که تحریم تسلیحاتی ایران تمدید نخواهد شد؛ لذا از هم اکنون برخی در داخل ایران و برخی دیگر در خارج به دنبال پاسخ به این سوال هستند که ایران در صورت پایان تحریم تسلیحاتی، چه سلاح‌هایی و از چه کشور‌هایی خریداری خواهد کرد؟
کد خبر: ۹۴۸۲۸۴
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۹ 01 January 2020

تحریم تسلیحاتی ایران درست پنج سال پس از امضای برجام، یعنی دقیقا در اکتبر ۲۰۲۰، کمتر از یک سال دیگر به پایان می‌رسد و کشوری همچون روسیه از اعضای دائم شورای امنیت به مقامات آمریکایی اعلام کرده که تحریم تسلیحاتی ایران تمدید نخواهد شد؛ لذا از هم اکنون برخی در داخل ایران و برخی دیگر در خارج به دنبال پاسخ به این سوال هستند که ایران در صورت پایان تحریم تسلیحاتی، چه سلاح‌هایی و از چه کشور‌هایی خریداری خواهد کرد.

به گزارش «تابناک»؛ لازم است پیش از پرداختن به این مطلب گفته شود که حتی پس از پایان تحریم‌های تسلیحاتی، ایران برای خرید سلاح با دو مشکل مواجه هست؛ اولین مشکل کاهش شدید در درآمد‌های نفتی و صادراتی ایران ناشی از تحریم‌های آمریکاست که اجازه نمی‌دهد ایران دست و دل بازانه به خرید مایحتاج نظامی خود بپردازد و دوم تحریم‌های آمریکاست که اجازه نقل و انتقال منابع مالی را نمی‌دهد. با وجود این، اگر مشکل اول حل شود، راه حل‌هایی برای حل مشکلات دوم وجود دارد، چون همین طور که در ادامه این مطلب اشاره می‌کنیم، عمده خرید ایران از روسیه و چین خواهد بود.

بسیاری از ناظران در داخل و خارج معتقدند که نیاز اولیه ایران، سازماندهی مجدد نیروی هوایی این کشور با خرید سوخو ۳۰ از روسیه، خرید تانک تی ۹۰ و سیستم‌های دفاع موشکی همچون اس ۴۰۰ است که چندی پیش روسیه آن را در اختیار ترکیه قرار داد؛ در سال‌های اخیر در مورد سیستم‌های اس ۳۰۰ و ۴۰۰ مطالب متعددی در رسانه‌های کشور منتشر شده، به همین خاطر به معرفی سوخو ۳۰ و تانک تی ام ۹۰ که ممکن است در فهرست خرید‌های تسلیحاتی ایران در سال آینده میلادی قرار بگیرد، اشاره می‌کنیم.

هواپیمای سوخو ۳۰

هواپیمای سوخو ۳۰ SM جنگنده‌ای چندمنظوره است که برای عملیات در تمام شرایط آب و هوایی طراحی شده و برای مأموریت‌های هوا به هوا و هوا به سطح بسیار مناسب است. این هواپیما از ویژگی و توانایی خلبان اتوماتیک در تمام مراحل پرواز از جمله پرواز کم ارتفاع یا کروز برخوردار است. برد عملیاتی این جنگنده ۱۵۰۰ کیلومتر است و با مخزن اضافی سوخت برد عملیاتی آن ۳۰۰۰ کیلومتر می‌گردد. همچنین با استفاده از سیستم سوخت‌گیری هوایی، می‌توان آن را تا ۵۲۰۰ کیلومتر (۳۲۰۰ مایل) افزایش داد.

این هواپیما با ذخیره سوخت می‌تواند نزدیک به چهار و نیم ساعت پرواز کند و در حالت پرواز کروز برد، مداومت پروازی این جنگنده به حدود ده ساعت افزایش پیدا می‌کند. این جنگنده همچنین می‌تواند نبرد‌های ضدالکترونیکی را نیز انجام دهد. جنگنده سوخو ۳۰ SM قادر به حمل تسلیحات پیشرفته تا حداکثر وزن ۸ تن است. تسلیحات این جنگنده شامل تیربار، انواع بمب، موشک‌های هوا به هوا و نیز موشک‌های فراصوتی ضد ناو است. موشک‌های فراصوتی که می‌توان روی این جنگنده نصب کرد، اونیکس نام دارد که دارای برد ۱۲۰ تا ۳۰۰ کیلومتر است.

ایران پس از پایان تحریم تسلیحاتی چه سلاح‌هایی را خریداری می‌کند؟

در بخش راداری، معمولا از رادار‌های N۰۰۱ برای این جنگنده‌ها استفاده می‌شود. این رادار در مدل‌های اولیه از نوع پالس داپلر بوده، اما در حال حاضر مدل آرایه فازی غیر فعال آن نیز توسط دفتر طراحی Tikhomirov در روسیه تکمیل شده است. رادار‌های سری ژوک روسی هم گزینه دیگر برای خریداران سوخوی ۳۰ سری ام کا است. این رادار هم دارای گونه‌های پالس داپلر و هم دارای مدل آرایه فازی فعال است و تا شعاع ۱۵۰ کیلومتری در مقابل هواپیما را پوشش می‌دهد. در بخش جنگ الکترونیک انواع غلاف‌های جنگال روسی قابلیت نصب بر روی این سری از جنگنده‌ها را دارند. یکی از نقاط مثبت این جنگنده امکان نصب سامانه‌های غیر روسی که به طور مثال بومی در کشور‌های خریدار ساخته می‌شود، است. چینی‌ها از این قابلیت استفاده کرده و امروزه بسیاری از سامانه‌های جنگ الکترونیک و تسلیحات بومی خود را بر روی این جنگنده‌ها نصب کرده اند. سامانه‌های جستجوگر فروسرخ مثل OLS-۲۷ و هدف گیری روی کلاه خلبان به همراه نمایشگر‌های صفحه تخت در درون کابین از جمله دیگر قابلیت‌های این جنگنده به شمار می‌آید.

تانک تی ۹۰ ام

این تانک غول پیکر و بسیار مدرن را می‌توان بهترین در نوع خود محسوب کرد که نسبت به تانک‌های قبلی و هم رده خود یک سر و گردن بالاتر است. این تانک در واقع نسخه پیشرفته و مدرن‌تر تانک تی ۹۰ است که برای اولین بار رسما در سال ۲۰۱۷ رونمایی شد. در مورد تغییراتی که این تانک در مقایسه با دیگر تانک‌های پیش از خود دارد باید پیش از هر چیز به ماژول برجک جدید آن اشاره کرد که در ترکیب با مجموعه سلاح‌های قدرتمند خود و یک سیستم کنترل آتش اتوماتیک، به یک ماشین جنگی بی رقیب تبدیل شده است که از قدرت آتش بی نظیری بهره می‌برد.

همچنین با نصب یک سیستم تعقیب و هدفگیری خودکار روی تانک تی ۹۰ ام با استفاده از کانال تصویربرداری گرمایی، سیستم آتش این تانک از کارآیی و دقت بسیار بالایی برخوردار شده است. علاوه بر این گزینه‌های در دسترس توپچی و فرمانده برای جستجو و هدفگیری با هم هماهنگ و برابر شده که باعث می‌شود حالت شکار- شلیک در سیستم کنترل آتش بسیار موثر عمل کند. این تانک پیشرفته از سیستم محافظتی بسیار قدرتمندی نیز برخوردار شده است.

تانک تی ۹۰، اما از زره واکنشی انفجاری درونی سود می‌برد که جایگزین زره کنتاکت ۵ سابق شده است. این زره در برابر انواع کلاهک‌ها مقاوم بوده و در درون آن از صفحات زرهی مقاوم استفاده شده که مقاومت بسیاری در برابر گلوله‌های ضد تانک خواهد داشت. سیستم خاموش کننده آتش خودکار نیز در این تانک قدرتمند نصب شده است. در صورتی که تانک توسط امواج لیزری روشن و شناسایی شود از سیستم پرتاب نارنجک‌های دودزا استفاده خواهد شد. این قابلیت، احتمال هدف قرار گرفتن توسط موشک‌های ضد تانک هدایت شده دشمن را به شدت کاهش خواهد داد.

ایران پس از پایان تحریم تسلیحاتی چه سلاح‌هایی را خریداری می‌کند؟

توپ جدید ۱۲۵ میلیمتری این تانک توانایی استفاده از تمامی انواع گلوله‌های مدرن را داشته و یک مسلسل با قابلیت کنترل از راه دور نیز که روی دو صفحه ثابت شده، به فرمانده امکان می‌دهد در حالی که در درون تانک قرار دارد آتش موثری را از همانجا روی سر هدف ریخته و همزمان با شلیک توپ اصلی و در حال حرکت نیز به این آتش سنگین خود ادامه دهد. توپ ۱۲۵ میلیمتری جدید برد بسیار بیشتری داشته و نسبت به نمونه قبلی که در تانک تی ۹۰ به کار رفته بود دقیق‌تر عمل می‌کند، اما از همان مهمات نمونه‌های قبلی استفاده می‌کند. همچنین این تانک توانایی شلیک موشک‌های هدایت شونده ضد تانک را دارد. این موشک‌ها بردی بین ۴ تا ۵ کیلومتر داشته و می‌توانند هلی کوپتر‌هایی که در ارتفاع بسیار پایین پرواز می‌کنند را نیز هدف قرار دهند.

تانک تی ۹۰ ام به طور کلی ۴۳ گلوله توپ و موشک دارد که همگی توسط توپ اصلی شلیک خواهند شد. سیستم مسلح کردن این تانک کاملاً خودکار و چرخان است. در کل ۲۲ گلوله روی این مسلح کننده سوار شده و همگی آماده استفاده خواهند بود. مسلسل کواکسیال ۷٫۶۲ میلیمتری دیگر سلاح قدرتمند تانک تی ۹۰ ام است و یک مسلسل ۱۲٫۷ میلیمتری نیز روی سقف تانک نصب شده که توسط فرمانده و از راه دور کنترل می‌شود. هر دوی این مسلسل‌ها به خوبی مراقبت می‌شوند و فرمانده تانک از یک سیستم دیده وری پانورامیک با قدرت دید گرمایی برای انجام تمامی فرآیند‌های هدفگیری و آتش استفاده می‌کند. گفته می‌شود که این تانک در مقابل تانک تی ۹۰ معمولی ۱۵ تا ۲۰ درصد دقت بیشتری در هدفگیری دارد.

تانک تی ۹۰ ام سه خدمه خواهد داشت که فرمانده، توپچی و راننده خواهند بود. این تانک از یک موتور دیزلی چند سوخته وی ۹۲ اس ۲ سود برده که ۱۰۰۰ اسب بخار نیرو تولید خواهد کرد. همچنین یک سیستم تولید نیروی اضافی نیز روی این تانک نصب شده است که در صورت خاموش شدن موتور اصلی، نیروی مورد نیاز تمامی سیستم‌ها را تامین خواهد کرد. همچنین تانک تی ۹۰ ام دارای یک تیغه خاکریزکنی خودکار و درونی است که می‌توانید بین ۱۲ تا ۴۰ دقیقه، بسته به نوع زمین، مکانی را برای سنگر گرفتن حفر نماید.

همچنین سیستم مین روب نیز امکان نصب روی این تانک را خواهد داشت. یک سیستم گذر از گل و لای عمیق نیز برای این تانک طراحی شده که در صورت نیاز در عرض ۲۰ دقیقه توسط خدمه آماده خواهد شد. بعد از نصب شدن این سیستم روی تانک، تی ۹۰ ام توان رد شدن از آب‌هایی با عمق ۵ متر را نیز خواهد داشت.

سلام پرواز
خیرات نان
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۸
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۱۳۹
خدا به داد این صنعت برسد اگر دولت این صنعت پیشرو ما رو هم خراب نکند صلوات دارد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
باکدوم درآمد؟- -
-کی به ما اسلحه میفروشه با این تحریمها-
ته انبارهای چین و روسیه را باربزنید بیاری-
-ادعای ساخت پیشرفته ترین سلاحها توسط خودمون که گوش فلک را کر کرده
-مگر قصد جنگ دارین که میخواین اسلحه بخرین؟
سلام
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
سلاحهايي ک الودگي محيط زيست را کم بکنه اشتغال جوانان را زياد بکنه رفاه و اسايش ملت را زياد بکنه ...... اي خيددداااااااااااااااااااا
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
فعلا که واسه سیر کردن شکم مردم با مشکل مواجه هستیم
ولی روسیه از الان برای فروش تسلیحات آشغال خود برنامه ریزی میکند
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
هنوز خوابید بابا یه کم به خودتون بیاد دنبال چی هستید فقط جنگ .
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۱:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
با این وضعیتی که دولت اعتدال و مجلس اصلاحات برای ما رقم زده فکر نکنم به سال 2020 برسیم که بخواهیم کاری بکنیم
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۱:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
این چیزها مهم نیست
مهم سال 2021 هست که دولت تدبیر بره ،حداقل به زخمایی که زده نمک نزنه
از نظرسنجی چشمی تا منم خودم صبح فهمیدم
متاسفانه بیشتر هم تحریم میشیم تا چه رسد
پاسخ ها
ناشناس
| United States of America |
۱۸:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
اروپا و امریکا با استفاده از مکانیزم ماشه این اجازه را نخواهند داد.
کمسبون مکانیزم ماشه به نفع اروپا طراحی شده یعنی المان و انگلیس و فرانسه ۳ رای مثبت و چین و روسیه هم اگر رای منفی بدهند به نفع ما که نخواهند داد و ممتنع میدهند میشود ۲ رای منفی و خیلی ساده ازاد شدن معاملات نظامی ممنوع میشود.
اگر کسی بخواهد سلاح بدهد که همین الان هم میدهند .
خیلی مطالب این چنینی را ژورنالیستی نکنید که بعدا تحلیلتان اشتباه از اب دراید.
داریوش
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
اولآ نیاز هر جامعه خصوصآ در این دنیا که کشورهایی چون آمریکا منتظر هستندتا یک لقمه بخورندو آویزان خاکمان شوند مانند افغانستان و لیبی نیاز جدی است که قوی بود و درخصوص مکانیسم ماشه باید بگم تاریخ
مصرف این تهدیدها گذشته است در خصوص مشکلات اقتصادی فعلی کشورمان دعا کنیم که اراده قوی برای تک نرخی ارز صورت بگیرد که بیشتر رانت و فساد و سواستفاده از چند نرخی ارز صورت میگیرد آنکه نفوذ دارد به ارز ارزان دسترسی دارد و همین فاصله ایجاد فساد و کسری و تبعات آن ضعیف شدن اقتصاد و
بیکاری و فاصله طبقاتی است
امیر
| United States of America |
۲۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
دوست عزیز بر خلاف ادعای جناب ظریف مکانیزم ماشه در اختیار تمامی اعضای شورای امنیت سازمان ملل میباشد! یعنی خود آمریکا هم اگر بخواهد میتواند این مکانیزم را فعال کند! البته به احتمال زیاد آمریکا برای جلوگیری از هر گونه بهره برداری
از طرف ایران این کار رو به یکی از شرکای اروپایی اش واگزار میکند.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۱:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
با این برجامی که اینا نوشتن هر کاری که قبلا هم می تونستند بکنند بسته شده
بعد برجام دیگه نفت که نمیتونن بفروشن که هیچ، اقلام ضروری و دارو رو هم نمی تونن وارد کنن
بعد شما دلت خوشه به خرید هواپیما و تانک
توی چه عالمی سیر می کنی تو
نان و گندم بتونه بخره هنر کرده سلاح پیشکش
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۱:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
با تدبیری که روحانی داره توی فروش نفت و خرید دارو موندیم چه برسه به خرید تسلیحات
مجلس اصلاحات هم که دنبال سیاسی کاری خودشه
شورای هم که در حال اسم فامیله
ناشناس
| Germany |
۱۹:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
گند زدید با این تیتر زدنتان ... از یکطرف میگویید که صنایع دفاع ایران از وابستگی نجات پیدا کرده و پیشرفته ترین سلاح ها را می سارد، و از طرف دیگر می گویید که بعد از رفع تحریمها، قرار است از اجانب اسلحه بخریم
اینقدر فکرت منحرف است که فقط دنبال واردات هستی در حالی که کمترین نیاز به واردات در این بخش داریم ولی برای صادرات ان ....
البته تقصیری نداری چون که کلا ایرانی جماعت خیلی وقت ها دنبال واردات است تا صادرات و به خاطر همین است که نفت در بودجه جا خشک می کند و تکون هم نمی خورد
پاسخ ها
ناشناس
| Canada |
۱۷:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
بعله برید هواپیما های ساخت امریکا در 50 سال پیش رو بفروشید! حتما میخرن!
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
نگران هواپیما نباش الان که نسل های اولیه ان را ساختیم و تا یک مدت کوتاه دیگر رادار گریزش پرواز می کند
بعله پرچم کانادا
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۲:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
کانادایی کثیف . جنگنده های رژیم تروریست آمریکا رو ما به عنوان یک پاشی ازش استفاده میکنیم این همه موشک و پادفند موشکی ناو زیر دریایی و ... نمیبینی؟
ما که همه نوع تسلیحاتی می سازیم ؟؟؟ علی برکت الله . بقیه درامدها هم دود شد . قطعنامه هم که کاغذ پاره هستند
عمر ما هدر رفت اونوقت اینا فقط دنبال بمب و موشک هستند
مردم روز به روز فقیر تر می شوند.شما دنبال اینید سال بعد چی از روسیه وچین بخریم بهتر ست؟ واقعا که.
نه شرقی نه غربی کجا رفت!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Canada |
۱۷:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
توی برنامه "تاریخ شفاهی" که از تلویزیون پخش میشه هر از گاهی سال های اول انقلاب رو نشون میده
میتونی اونجا ببینی
اون موقع شعار میدادن
الان لازمشون داریم
نمیصرفه شعار بدیم
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
رفت شد ویلا در باستی هیلز لواسان و ونکوور و اسپانیاو....
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
چه ربطی داشت الان؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
نه شرقي، نه غربي يعني عدم وابستگي به شرق و غرب نه عدم رابطه، رابطه ما با روسيه و چين مثل رابطه ساير كشورهاي آزاد و بر اساس منافع متقابل هست، آمريكائيها هم پاسوز رژيم صهيونيستي شده اند و به جاي رابطه به دنبال تسلط فكري و شيردوشي هستند لذا طبيعي است كه در اين شرايط رابطه معني نمي دهد.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
نه شرقی نه غربی مربوط به گفتمان است نه رابطه اقتصادی صرفاً جهت اطلاع!!!!
پس تحریم‌های مربوط به ما مردم چی میشه؟
پاسخ ها
ناشناس
| Canada |
۰۱:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
من نمیفهمم! مگه الان که دارو تحریم‌ نیست میتونیم داروی مورد نیاز رو وارد کنیم که سال دیگه وقتی تسلیحات تحریمش برداشنه شد بتونیم اسله بخریم؟ وقتی میشه اسلحه خرید چرا میگیم دارو نمیشه خرید؟!؟
ملت نان میخواهد. نان. نان.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
يه وقت نميري از گرسنگي!
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
اول امنیت و صلح. البته با سلاح برتر ایرانی. سلاح غرب و شرق فقط جنگ ایجاد میکند.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
خب برو کار کن
یه سوال!!!!
تکلیف معاش مردمی که شما بارها خود را خادم آنها میشمارید و فقط در هنگام انتخابات از آنها یاد میکنید چه میشود؟؟؟
همینطور پیش برویم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ مقاومت تا مرگ؟؟؟؟؟؟!!!!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
امام حسين (ع) هم مقاومت كرد تا شهيد شد.
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
مردم در نظر اینان یعنی رعیت هیچی ندار فقیر!!
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
می خواستید با جلوگیری از چرخش سانتریفوژ ، چرخ
زندگیتون بچرخه، نتیجش این شد.
این تکنولوزی ها که تعریف کردید مربوط به دهه ها قبل است در زمان جنگ ایران و عراق تی 72 در خط مقدم عراق بود و گفته ها حکایت از ورود تی 90 بود دوم اینکه روسیه ثابت کرده که هرگز شریک مورد اعتمادی نیست مخصوصا زمانی که بیشتر کشورهای دنیا در مقابل نظام ایران قرار دارند سوم اینکه ایران از نظر اقتصادی قادر به تامین منابع مالی خرید تسلیحاتی نیست
پاسخ ها
ناشناس
| Ireland |
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
بله تانک های تی ۷۲ بود که به خاطر نوع گلوله گذاری خودکارش پیش میومد که ایراد پیدا میکرد و دو تو گلوله را با هم توی لول قرار میداد و بعدم انفجار
بیخود دلتون صابون نزنید. آمریکا اجازه نمیده هیچ کس حتی یک دونه پوکه فشنگ به ایران بفروشه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
اتفاقا اين بهترين فرصت براي ايران است تا وابستگي خود را به حداقل برساند
این بار نوبت به تشکیل مافیایی گردن کلفت در حوزه تجارت اسلحه است! خداوند به ملت بدبخت ایران رحم کند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
نه بابا نگران نباش آهمین چند روز پیش بعضی دوستان فرمودن که اصلا حقوق نگرفتن از اول انقلاب همین پورسانت خرید از طرف روسی کافی هست براشون
الان چه نیازی به تانک و پدافند دارد ایران؟
روسها از دادن قطعات یدکی جنگنده های قدیمی و از رده خارج میگ 29 به ایران خودداری می کنند ، حتی قرارداد خرید تی 72 ها در دهه 70 شمسی را بخاطر معامله با آمریکا نصفه کاره گذاشتند اونوقت بیان به ما سوخو 30 و تی 90 بفروشن ؟؟؟؟ زهی خیال باطل .. حتی اگه تمام تحریم ها هر برطرف بشه و آمریکا با فروش سلاح به ایران موافقت کنه باز هم روسها حاضر نیستن به همسایه جنوبی خودشون سلاح های مدرن بفروشن و فروش سلاح به ایران در حد فروش سلاح های قدیمی و از رده خارج مثل میگ 29 و تی 72 و اس 300 خواهد بود چون روسیه اصلا حاضر نیست ایرانی قوی را در مرزهای جنوبی خودش ببینه و این سیاست روسها در قبال ایران در چند قرن گذشته بوده و هست و خواهد بود

ضمنا روس ها و انگلیسی ها بعد از جنگ جهانی دوم قصد تجزیه ایران را داشتند که تهدید آمریکا و مقابله آمریکا با این تصمیم روس ها و انگلیس ها مانع از سه تکه شدن ایران شد و در این مورد ما مدیون آمریکایی ها هستیم . پس دشمنی بدتر از روس ها و بعد هم انگلیس ها در تاریخ ایران نداشته ایم و نخواهیم داشت
آرزو بر جوانان و حتی پیرها ، عیب نیست !!!
بی خود دلتونو صابون نزنید.روسیه هیچ سلاح به درد بخوری به ایران نخواهد داد.تجربه گذشته صدق این مدعاست!میگ29دانگرید شده که در حد میگ23هم نبود تاسوخو24هایی که تا همین چند سال پیش فقط بمب سقوط آزاد پرتاب میکرد تا زیر دریایی کیلو که بدون قطعه یدکی تبدیل به یدکی برای هم شدند!تا وقتی تمام تخم مرغ ها در سبد روسیه هستش آش همین آش و کاسه هم همین کاسه است.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
اين حرفها را موقع تحويل سامانه اس 300 هم مي زديد!
با سلام.همه این ابزار الات جز اهن پاره ای نیست اگه پشتیبانی مردم رو نداشته باشیم کما اینکه در جنگ هشت ساله رزمندگان بی نظیر ایرانمان با دستان خالی با دنیا جنگیدند...اقایون مسعول ابتدا مردم رو دریابید .فقر و سختی معیشت مردم رو گرفتار کرده و هر لحظه از شما دروتر میشوند
مردم هر روز فقیر تر میشن و مسئولین بفکر خرید از روسیه و دیگران!

آمریکا کشورهای عرب خلیج فارس و میدوشه!
چین و روسیه هم ایران!

ماجرای دشمن فرضی و فقر ملت.....
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
كسي در اينجا ادعا نكرده كه مسئولين به دنبال خريد از روسيه هستند، نويسنده گمانه زنيهايي كرده كه معلوم نيست محقق شود
خودمون بسازیم بهتر نیست؟ مگه نساختیم تا حالا؟ بلد نیستیم؟
منت روسهای هفت خط بکشیم؟
یا منت چینی های کاسب؟
شاید منتظرند اروپایی ها هستید تا واسمون نور بالا بزنن؟

هر وقت از برجام خیر دیدیم از خرید های نظامی هم خیر میبنیم

البته اگر این ترامپ سر پست ریاست جمهوری بمونه شاید به ما زنگ بزنه بگه یه لیست مایحتاج نظامی براتون میفرستم ببینید کدوم خوبه واستون بفرستم! واسش فرقی نمیکنه دوست کیه دشمن کیه... پول داشته باشه کافیه

خداییش معلومه از حالا یه عده دندون تیز کردن برای بودجه نظامی کشور
به جای سلاح نخ بخیه قابل جذب بخرید که بیماران سالمند که جراحی شده اند انقدر دچار عذاب نشوند.
روسیە گفتە تحریم های ایران تمدید نمی شود. دلتون بە این خوشە. روسها خودشون تحریمن و با چند امتیاز اقتصادی از یک دو ملیارد خرید تسلیحاتی ایران چشم پوشی می کنند. فکر می کنید پیشنهادهای بزرگ عربستان را وقتی جلوشون باشه و شرطش نفروختن سلاح به ایران باشه رد می کنن. منم رد نمی کنم چه برسه به جناب ولادمیر
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
تو پرچمت رادرياب!
باید دید در نهایت پورسانت این خریدها به جیب کدامین ژن خواهد رفت؟
اگر قرار است پول ملت را خرج سلاح کنید همان بهتر که ابدالدهر تحریم بمانید.
زنده باد چین و روسیه. فقط مونده بود سلاح هاشون را بهمون بفروشند . از خرید تکنولوژی و اقتصاد و نان هم خبری نیست .
ایران کلا پولی دیگه نداره از این آشغال های روسی بخره حیف ما ایرانی ها کیا دارن حکومت داری میکنن
یاد اولین یارانه افتادم
وقتی تلویزیون از مردم پرسید باهاش چی کار کردید
یکی گفت موبایل خریدم
یکی گفت خرج ماشینم کردم
یکی گفت واسه خونه لوستر خریدم

هیشکی نمیدونست یارانه برای چی هست. همه مثل همیشه بی پول بودند ولی چون مفت بود توپ بستن توش.

حالا از بودجه ناقص و درب داغون میخوان برن خرید لاکچری نظامی کنن
خدایا
خودت یه کاری کن
بودجه خرید تسلیحاتی را چگونه تهیه می کنید که در تحریم نفتی هستید؟ با کدام کشورهای جهان می خواهید بجنگید؟ با آمریکا یا اسرائیل؟ پاکستان؟ افغانستان...
این خود کم بینی رو در ذهن مردم عزیز ایران درک نمیکنم
عزیزان، ایران سلاح های خوبی میسازد. خروجیش را میتوانید در اسرائیل بعد از نصب پدافند باور ببینید که رژیم صهیونیستی دیگر جرات نزدیک شدن به منافع ایران را ندارد
یا شما در منطقه ، برد و قدرت سلاح های ایرانی و نه حتی بهترینش را میتوانید مشاهده کنید که چطور پاتریوت سعودی عاجز شده
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
عزیز ناشناس اگر لطف کنید بگوئید سوزن چرخ خیاطی سوزن ته گرد پونز و دهها شی کوچک که تکنولوژی بالایی هم نمی خواهد بسازند موشک پیش کش
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۶
سلام
نساختن سوزن و پونز و اقلامی شبیه این، دلیلش عجز از تولید نیست. بلکه به خاطر نداشتن صرف اقتصادیه.
مگه پول هم دارید که خرید تسلیحاتی بکنید !
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
برای سلاح پول دارند. برای نان و دارو ندارند
این همه هزینه موشک وجت و.... کردید بس نیست. مگر بارها نگفتند ما تو ساخت انواع سلاح و ماهواره جزو پنج کشور دنیا هستیم.....
شما که تنها افتخارتون خودکفایی در صنعت نظامیه!!!
۴۰ سال ثروت کشورو خرج سلاح و موشک کردین!!
حالا بعد از اینهمه تبلیغات دنبال خرید سلاح از روسیه هستید؟؟!!
پس باید به خودکفایی نظامی هم شک کرد!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
احتمالا داری شوخی میکنی؟بودجه ی نظامی ایران رو با بودجه ی نظامی کشورچه های خلیج فارس یه مقایسه ای بکن.
ناشناس
| United States of America |
۲۱:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
والا اگر وزارت دفاع پراید میساخت ادعا میکرد با لامبورگینی هم برابری میکنه! حالا کی قرار این ادعا رو آزمایش کنه؟ میفهمی چی میگم؟
فعلا حقوقا رو از یه جایی جور کنین بدین بعد به فکر خرید سلاح باشین
اشتغالللللل، این چیزی که ملت و خصوصا جوانها میخوان تانک و جنگ نمیخوان
تنهاکشورهایی که دردوره تحریم کشورسودسرشاری می برندهمین روس وچین کثیف وبی دین هستندمخصوصا روسها که درهیچ برهه ای اززمان جزدشمنی برای ملت ماسودی نداشته اندوحتما برجام رانیزازهم می پاشند تاخوب ملت مارابدوشندالبته قبلا به گفته مسییولین بایدبه امریکا باج می دادیم ولی حالا باید به هرشعالی باج بدهیم
ایران هم تانک می‌سازد و هم جنگنده. بهتر نیست به جای خرید سلاح‌های افشا شدۀ خارجی در صنایع داخلیِ نظامی سرمایه‌گذاری کنیم؟؟؟ نقاط قوت و ضعف تانک و جنگندۀ روسی افشا شده است و راه مقابله با آن‌ها برای دشمنان ایران مشخص شده است. باید با تکیه بر توان خود برای سربازان ایران سلاح بسازیم. تانک کرار و جنگندۀ کوثر نمونه‌های خوبی است که می‌توانیم ارتقاء دهیم.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
حالت خوبه
کاموف 50 و 55 ( شکارچی تانک) را در این لیست قرار دهید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
بمب هیدروژنی نمیخوای برات بذارن توی لیست ؟؟؟؟
مطمئن باشید صهیونیست های دنیا به هیچ وجه به روسیه یا چین اجازه صادرات سلاح به درد بخور به ایران نمی دهند. دلتان را به این خوش نکنید!
روسیه چه سودی بکنه از انداختن سلاح های قدیمی خودش به همسایه جنوبی
اکنون که خودتون و کلی از کشورها اعلام کرده‌اند که قدرت اول منطقه ایرانه، از طرفی ادعا داریم سامانه باور در حد است ۴۰۰ روسی و تانک کرار بهتر از تی ۹۰ روسی است از آنطرف ادعا داریم قصد تهاجم به دیگر کشورها را نداریم بنابر این سه نوع جنگنده نسل ۴ و ۵ طراحی و ساخته اید، یاسین، کوثر و قاهر بنابراین هیچ دلیلی وجود ندارد ارزی را جهت خرید جنگنده ، تانک و پدافند هوایی هزینه کنید بلکه پول آنرا باید خرج پیشرفته تر کردن همین تولیدات داخلی کنید اما اگر اصرار بر خرید این اقلام هست بطور جدی و اساسی توانایی‌های داخلی و تمام جنگنده‌ها تانکها و پدافند ها و حتی ناوهای ساخت داخل زیر سوال خواهد رفت، پس اگر غیر از این است از هم اکنون باید خرید این اقلام تکذیب و اعلام صادرات تولیدات نظامی داخلی را پس از ابطال تحریم‌ها اعلام کنید.
پاسخ ها
ناشناس
| United States of America |
۰۰:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
همه مطالبت درسته اما در زمینه خرید سوخو30 نه چون ما راه زیادی تا تولید یک جنگنده تمام عیار داریم...
دفاع برای هر ملتی لارمه، اما اگر رضایت ملت بدست آورده بشه، همین بهترین سلاح است. مثل زمان امام خمینی.

در مورد خرید تسلیحات خیلی گرانقیمت، عزیزان با پول دو سه تا ازون هواپیماها میتوان ی خط تولید ،ی کارخانه تسلیحات درست کرد. خرید بدون تولید کار دولتهای عربی حاشیه خلیج ایران است. با ایجاد کارخانه هم خود کفا میشویم و هم ایجاد اشتعال میکنیم
انجا اف ای تی اف دیگه در معاملات نظامی نیست؟
احتمالا تهاتری عمل می کنند و نفت در برابر سلاح!!!!!
تحریم نعمته از باعث وبانیش تشکر خدا نعمت و کم کن
دستگاه نابود کننده امواج الکترو مغناطیس
سلاح خوبی است با برد خیلی خیلی بالا
در محدوده تمام فرکانس ها
جنگ امروز کاملا الکترونیک است
و صد در صد با گذشته فرق دارد
سلام
من نمیدانم بس این همه دم تولید تجحیزات نظامی یعنی دوباره دنبال خرید .. آهای مسعولین کی میخواهید بفهمید اگر برای روسیه و برای چین سود نداشته باشیم . از ما حمایت میکنند و ن کاری با ما دارند نمونه ایران شده موش آزمایشگاهی ماشینهای بونجل چین تولید میکنند . که خود چینیها سوار نمیشوند ولی در ایران تست وعیب یابی میشود ان هم تووانش راما میدهیم خجالت بکشید . چرا خودمان تولید نکنیم اگر تولید خودمان بود موفق هستیم ولا غیر نه چین ونه روسیه نه امریکا ونه اروپا . زنده باد ایران فقط
اگر هم میخواهند خرید بکنند بروند از طیب اردوغان یاد بگیرند اخرین تکنولوژی روسیه به شرطی خریداری که در ترکیه هم ساخته شود دوباره شروع کردند مردم را دوشیدن در طول چهل سال برای سفره مردم چه کردید . سرمایه دار سرنایه دارتر شده فقیر فقیرتر . در طول چهل سال خودرو سازی ما در اختیار فرانسوی ها بوده .. ولی ترکیه الان چندین خودرو خوش میسازد واخرین خودرو ملی تمام برقی اش را حتما دییدید به خدا برای مسعولین کشور کاری که به حق مردم میکنند خون باید گریه کرد
هواپیماهای روسی برای عهد دقیانوس میمونه اگه خاطرتون باشه چند سال پیش ترکیه جنگده روس رو مثل پنبه زد .
پاسخ ها
بهزاد
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۳:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
البته قبول دارم که تسلیحات روسی ضعیفتر از امریکایی هستند ولی قیاس شما هم اشتباهه چون اون دوتا هواپیما اصلا هم کلاس همدیگه نبودند.
خيلی میخواد تا از دنیای سیاست سر در بیارین،!
خدا کند تحریم های تسلیحاتی ایران کماکان پا برجا بماند. هروقت نیاز دا شتیم و به ما ندادند خود ساختیم. ما که نمی خواهیم به جائی حمله کنیم که نیازمند سوخوهای روسی باشیم. اگر هم در منطقه کسی به تمامیت ارضی ما خدشه ای وارد کند با موشک های ساخت خودمان پاسخ دندان شکن خواهیم داد.بر روی جنگنده دا خلی کار خواهیم کرد.تانک روسی هم پیشکش خودشان. ما همان تانک کرار را روز به روز ارتقاء می دهیم. هم اشتغال ایجاد می کنیم. هم وابستگی خود را به خارج کم می کنیم.
مطمئن باشید‌ اگر تحریم تسلیحاتی سازان ملل هم برداشته بشه آمریکا و حتی احتمالا اروپا فورا خودشون تحریمهای یکجانبه وضع میکنند و روسیه و حتی چین هم طبق معمول پیروی میکنند چون برخلاف تصور عموم اولا اون شرکتها رابطه نزدیکی با شرکتهای غربی دارند و قانونا نمیتونن بفروشند و هم اینکه دولتهاشون حاضر نیستند بخاطر ما روابشون با غربیها رو متشنج کنند. پس بیخود دلتون رو صابون نزنید و بیاید مثل چینی ها حتی با دزدی اطلاعاتی هم که شده سعی کنیم خودمون بسازیم. مطمئنا همین سالهای اول نمیتونیم یک هواپیمای نسل چهارم و پنجم بسازیم ولی اگر پشتکار داشته باشیم و حمایت مالی جدی توسط دولت بعمل بیاد در طول یکی دو دهه میشه به نتایج خوبی رسید همونطور که توی هواپیماهای بی سرنشین و موشک و خیلی چیزهای دیگه پیشرفتهایی کردیم که هیچ کس باورش نمیشد.
سرکارید! هر روز یه بهیونه جدید جور میکنند به ایران ضربه بزنند، شماها منتظرید تحریم تسلیحاتی برداشته بشه! ساده لوحی تا این حد.... 6 ساله ملت و سرکار گذاشته هر روز هم یه پرت وپلای جدید میگه این دولت اعتدال
غذا و دارو نمیتونه وارد کنه پرت و پلای گنده میگه
عمر جنگنده وتانک در جنگ ها به سر آمده جنگ فعلا جنگ پهباد هاست ضمنا ایران باید صنایع پهبادی وموشکی خود را قوی کند
از ظرفیت شرکتهای دانش بنیان استفاده کرده خودتان بسازید
شما که گفتید ما تانک پیشرفته ،موشک ،هواپیما ،ساخته این ،پس چرا میخواهید اسلحه بخرید.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
ما نیاز به تکنولوژی جدید داریم و حتی برای کشوار های اطراف که هارت و پوذت میکنن با ید یه سرس خرید نظامی به روز داشته باشیم
روسیه هیچگاه تسلیحات پیشرفته خود را به ما نمیفروشد چون ایران رقیب منطقه ای اوست وسایر کشورها نیز بعید است از ترس تحریم اینکار را بکنند ضمن اینکه ضعف اصلی ما در نیروی هوایی است وباید فکری اساسی کرد
اون موقع که f14 اخ بود حالا روز شماری واسه سوخوی روسی می‌کنیم همون هایی که واسه s300 آنقدر پیچوندن
خوشخیالی هست اگه تصور کنیم بعد از گذشت پنج سال تحریمهای تسلیحاتی ایران رفع بشه. درکل تازمانی که خیال امریکا از خطرساز بودن ایران راحت نشده چنین اتفاقی نخواهد افتاد. یعنی کسی اجازه فروش تسلیحات به ایران نخواهد داشت. حالا چه روسیه و چه هرکشور دیگری. حتی اگر تحریمهای شورای امنیت لغو بشود،خودامریکا قوانینی وضع خواهد کرد که هرکشوری که با ایران معامله تسلیحات کند را تحریم کند. پس دقیقن مثل همین الان که کشوری حاضر به سرمایه گذاری یا معامله با ما نیست. پس فکر کردن به اینکه بعد از پنج سال چه سلاحی از کجا بخریم کاملن ساده اوحی هست. درضمن گذشته از همه این موارد، با فرض ازاد شدن فروش سلاح به ایران، تسلیحات روسی به هیچ وجه در حد و اندازه تسلیحات غربی نیست‌ . به عنوان مثال تانکی مثل T90 که نویسنده محترم از اون یاد کردن،ارتقایی از همان T72 قدیمی هست و به هیچ وجه درحد و اندازه تانک های آبرامز امریکایی یا لئوپارد آلمانی نیست. T90 هرگز در یک میدان واقعی جنگ شرکت نکرده، درحالیکه تانک آبرامز به خوبی قابلیت خودش رو در جنگ خلیج فارس و اشغال عراق نشان داد. این تانک پرافتخارترین تانک دنیاهست طوریکه حتی موشکهای کورنت روسی هم به آن بی اثر هست.
به این ترتیب، باید صبر کرد و دید درآینده چه پیش خواهد امد و سرنوشت مشکلات ایران با امریکا چه خواهد شد. آنزمان که مشکلات برای همیشه حل شد و روابط به حال عادی درآمد، درآنزمان میتوانیم به فکر خرید تسلیحات جدید باشیم. درغیر اینصورت چنین امری بدون شک محال و غیرممکن هست...‌
جای عکس f35 خالی هست که سالار همه اینهاست
پاسخ ها
ناشناس
| United States of America |
۰۰:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
اتفاقا اف 35 یک جنگنده لش و پرهزینه است و عنوان گرانترین پروژه تسلیحاتی تاریخ بشر را به یدک می کشد درحالیکه به اعتراف خود آمریکایی ها ، توانایی هایش ارزش این همه هزینه را ندارد
اف 35 در جنگ تن به تن به دلیل تک موتوره بودن و وزن زیاد آن و همچنین طراحی آیرودینامیکی خاصش که بیشتر با هدف کم پیدایی طراحی شده تا مانورپذیری ، بدلیل اینکه به اصطلاح خود خلبان ها ، به سرعت در مانورهای سنگین انرژی اش را از دست می دهد ، در مقابل جنگنده های قدرتمندی چون تی 50 روسی یا سوخو 35 روسی با سیستم تغییر بردار رانش و مانور کبرای معروفش یا حتی مدل های جدیدتر اف 15 و اف 16 آمریکایی ، بسیار آسیب پذیر است و اگر نتواند با استفاده از سیستم های الکترونیکی پیشرفته خود در جنگ هوایی دوربرد هدفش را نابود کند و مجبور به ورود به جنگ تن به تن شود ، وضعیت دشواری خواهد داشت
جنگنده اف 22 که یک جنگنده نسل پنجم قدیمی تر آمریکایی است و اجازه صادرات آن به هیچ کشوری صادر نشد ، به مراتب چالاک تر و سریعتر از اف 35 است و اف 35 فقط و فقط از نظر داشتن سیستم های الکترونیکی و نرم افزاری مدرن در دنیا زبانزد شده است
پس گول تبلیغات را نخور
دولت روحانی مثل اون ضرب المثل که میگه .شتر در خواب بیند پنبه دانه گهی لوپ لوپ خورد گه دانه دانه...
اولا هیچ کشوری از نیروی دفاعی بی نیاز نیست. بسیاری از کشورها با این که دارای صنعت دفاعی پیشرفته ای هستند باز هم از کشورهای پیسرفته تر خرید میکنند (مثل کشورهای اروپائی که از آمریکا میخرند).
به هرحال روسها حاضرند با هر شرایطی با ما قرارداد ببندند ولی بعد، از دشمنانمان امتیازاتی میگیرند تا آن را اجرا نکنند یا به تاخیر بیندازند. حالا که آنها اینطور منتفع میشوند، ما هم باید به آنها بگوییم به شرطی قرارداد میبندیم که در منافعی که از دشمنانمان به دست می آورید سهیم باشیم! یا اصلا همان اول چکی حساب کنیم و بگوییم به شرطی قرار داد میبندیم که همان ابتدا به ما فلان مقدار میلیارد دلار بدهید!
پاسخ ها
KIA
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
شما چرا از چشم مسئولین دور مانده ای عزیز باید شما مشاور ارشد در امر عقد قراردادهای استراتژیک شوید
پاسخ سوال: سلاح های روسی...فروشنده: ولادیمیر پوتین.
اینا که همش آشغالای روسی است
اینها که هر دو روسی هستند!
بعد یا کدوم پول قراره خریداری بشن؟! ما به تفاوت بنزین ۱۰۰۰۰ تومانی؟!
بازم جنس روسی؟!!!!!!!!!!!!!!!!!
به جای خرید آشغال غراضه از روسیه لااقل بزارید مردم از عراق و پاکستان خودرو دست دوم تمیز بدون گمرک وارد کنن بابا این دوتا آشغال سازی رو تعطیل کنید بره ، بابا بنزینو کردین 3 تومن یه ماشین گازسوز فابریک کارخونه گیر نمیاد بخریم،سمند دوگانه در عرض 30 ثانیه پر شد تازه تحویل یکساله!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! یا باید ماشینو ال پی جی کنیم (یعنی قید جونمونو بزنیم تازه پمپشم گیر نمیاد)،یا طرح کوفتی ثبت نام سی ان جی که معلوم نیست کی نوبتمون بشه،بابا هر چی کار میکنیم شد پول طرح شهرداری و پول بنزین تو گلوی یه مشت آقازاده،
تحویل فوری رو با 6 تا 7 ماه تاخیر تحویل میدید،مگه شوخیه این چیزا با آقازاده بازی که نمیشه باید کار کرد،با مدرک قلابی نمیشه.
شما دلار نمتوني جابجا كني نه حسني
واسه خرید سلاح پول دارین واسه دارو ومایحتاج عمومی همش ننه من غریبم ! بازی درمیارین که پول نداریم !!
موقع منافع ما كه بشه روسيه و چين هم پيمان امريكا ميشن اون موقع كه قانون پنج سال رو وضع كردن فكر ميكردن قبل از اون حلواى ايران رو خوردن
ملت قاطی کردن!! بابا نویسنده یک احتمال داد شما چرا جدی گرفتید؟!!!!
حالا کی خواسته تانک و هواپیما بخره که اینقدر دوستان خارج نشین دلواپس شدن ؟
نيروي هوايي ايران به شدت فرسوده شده ولي هواپيماهاي روسي به خوبي هواپيماهاي امريكايي نيستند برعكس تانكهاي روسي خيلي محكم وخوب هستند
پس بفرمایید روسیه چقدر کاسبی می کنه؟!!!!!!
شما که خودتون هواپیما و تانک ساخته بودین.خخخ چه نیازی به سوخو و تانک خارجی دارین//
سلاح چیه چندتا مدیر متخصص و عاقل. وارد کنید
خون مظلوم بی جواب نمیمونه. انتقام خون سیاوش را رستم دستان گرفت. انتقام خون اما حسین (ع) را مختار گرفت. انتقام خون شهید بهشتی و مطهری و... را شهید صیاد شیرازی و همرزمانش گرفتند. خون سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی روی زمین نمی‌ماند. یکطرف امام حسین، سیاوش، مطهری، بهشتی و حاج قاسم سلیمانی و طرف دیگر یزید ترامپ افراسیاب و مسعود رجوی
یه عده چقدر در شبیه خوائن های اول انقلاب صحبت میکنن
سلام در دنیای امروز منافع کشورها گاها با خون انسانها تامین میشه
من خودم صبح جمعه فهمیدم میخاییم تانک بخریم
هرچی میخواین بگین ولی بدونید ایران توانایی ساخت هر سلاحی رو داره
یعنی من عاشق اینایی هستم که میگن سلاح واسه چیه خودمون داریم از گشنگی میمیریم
اگه اسلحه تسلیحات نداشته باشیم فردا باید زیر پرچم عربستان و وهابی ها زندگی کنیم
به نظر من بهتره یک استارت آپ بزنیم که روی تسلیحات کار کنه.
یک شتاب دهنده هم خوبه کنارش باشه که استارت آپ رو شتاب بده.
اینجوری در آینده میتونیم از طریق استارت آپ صادر هم کنیم و بریم مرحله بعد.
سلاح ساخت ایران دیگه چیه‌؟
قرار نیست تحریم تسلیحاتی تموم بشه ایران بخواد سلاح بخره قراره ایران به صادر کننده سلاح تبدیل بشه ایران در تولید سلاح های جنگی به تکنولوژی جدیدی دست پیدا کرده که هنوز رونمایی نکرده وهیچ کشوری این سلاحها را در اختیار نداره در سامانه دفاعی باور ۳۷۳ تو جهان بهترینه از نظر پهبادی ایران تو دنیا حرف اول را میزنه حتی تو موشک و خیلی چیزهایی دیگه فقط باید خودمون را باور داشته باشیم
درسته ماجنگنده های قدیمی داریم ولی درحال ساخت جنگده قاهرهستیم. همیشه توی جنگ تسلیحات پیشرفته تایین کننده پیروز میدان نیست ایران یک قدرت خاصی دارد که آن قدرت الهی وشجاعت رزمنده گانش است الان با زمان جنگ فرق کرده وما خیلی پیشرفت کرده ایم. دریکی از کلاس ها ثابت شد که موشک های که ایران برد آن هارا2000 کیلومتر اعلام کرده بیشترآن ها به راحتی به برد 10000 کیلو متریا بیشتر میرسد وما این توان را داریم.این تحریم هاباعث میشود ما بیشرفت کنیم واین برای ما یک فرصت خوب است برای رهای از وابستگی.
سوخو ۳۰ جنگنده به خوبیه یا جیر۱۰ چینی ولی به روز نیستند و در مقابل جنگندهای .اف۳۵. ایگل اف ۱۵ نسل ۴ و ۴و نیمی و فالکن اف ۲۶ نسل ۴ و ۴ونیمی . یا ایگل استریک که در حد نسل ۵ هست.
اگه به جای سوخو ۳۰ تعداد کمی سوخو ۳۵ و مقدار انگشت شماری هم پکفا بگیرین بهتره . البته بعید می‌دونم روسیه این دو مدل رو به ما بفروشه چون ما رقیب منطقه ای اونا هستیم و میتونیم براشون شاخ بشیم
ایران بالگرد رزمی سنگین نیاز داره مثل میل ۳۵
ایران بایدهواپیمیایی جنگنده پیشرفته بخرد
داداش تانک قبول ولی با هواپیما نسخه اف ۵
میشه جلوی اف۲۲ ایستاد؟
والا اگه قرار به خرید سلاح بود که 40 سال پیش مدرن ترینش رو داشتیم ، به این دلیل انقلاب شد که چرا با خرید سلاح جیب امریکا پر میشه الام تازه بعد 40سال نوشتید اگر تحریم ها برداشته شوند سلاح میخریم :|
تانک بفرست بلیس راه جاده تهران از این ور اون ور همشون همه همه جا همرا هی همرا منفجر کن
کشور ما فقط در هواپیماهای جنگنده نسل قدیم را داره بنظر من ایران الان باید تلاش کنه از روسیه بخره بهتره ناوگان جنگندهای ارتش را زودتر مسلح کنه
برچسب منتخب
# مناجات شعبانیه # انتخابات مجلس # انتخابات # یارانه تشویقی
وب گردی