بازدید 10116
۱
کد خبر: ۹۴۶۱۱۶
تاریخ انتشار: ۰۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۶ 23 December 2019

مرحله اول ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن رو به پایان است. ۴۰ درصد کسانی که در مرحله اول ثبت‌نام کرده‌اند، مشمول طرح نبوده و از طرح کنار گذاشته می‌شوند. قرار است دوباره برای تکمیل ظرفیت، مرحله دوم ثبت‌نام آغاز شود و همچنان فرصت شرکت در طرح اقدام ملی مسکن وجود دارد

به گزارش تابناک به نقل از فرارو - طرح ملی مسکن در روز‌های پایانی مرحله اول قرار دارد؛ اما همچنان فرصت برای ثبت نام باقی مانده. خیلی از کسانی که در سامانه ثبت نام کرده‌اند مشمول طرح اقدام ملی مسکن نیستند و از این طرح کنار گذاشته خواهند شد. بر این اساس ثبت نام برای ظرفیت باقی‌مانده در استان‌ها دوباره آغاز شده و متقاضیان همچنان برای ثبت نام فرصت دارند. این تنها یکی از اشتباهات رایج درباره طرح اقدام ملی مسکن است. در این گزارش سراغ پنج مورد از این اشتباهات رفته‌ایم که باعث شده خیلی‌ها به اشتباه فکر کنند مشمول طرح مسکن ملی نیستند و خیلی‌های دیگر با اینکه شرایط دریافت وام را ندارند، برای ثبت نام در سامانه اقدام کنند.


اول؛ هنوز برای ثبت‌نام فرصت باقی مانده
ثبت‌نام در استان‌های تهران، البرز و قزوین به عنوان آخرین گروه، از شنبه آغاز شده و تا ساعت ۲۴ امروز ادامه دارد. حتی با پایان این فرصت چند ساعته، همچنان امکان ثبت‌نام در طرح اقدام ملی مسکن وجود خواهد داشت. خیلی از کسانی که در مرحله اول طرح مسکن ملی ثبت نام کرده‌اند، شرایط دریافت وام را ندارند. برای همین با کنار گذاشته شدن این افراد، دوباره جا برای ثبت نام متقاضیان جدید باز می‌شود. به گفته محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، ۴۰ درصد از ثبت‌نام کنندگان در طرح اقدام ملی مسکن مشمول این طرح نیستند. به همین خاطر مرحله دوم ثبت نام در برخی استان‌ها آغاز شده و به زودی مرحله تکمیل ظرفیت برای دیگر استان‌ها از جمله تهران مجددا آغاز خواهد شد. با این حساب اگر می‌خواهید در طرح مسکن ملی ثبت نام کنید، هنوز دیر نشده و همچنان فرصت دارید.
دوم؛ ساکنان شهر‌های بزرگ امکان ثبت‌نام در شهر‌های جدید را دارند
یکی از شرط‌های ثبت‌نام در طرح اقدام ملی مسکن، داشتن حداقل پنج سال سابقه سکونت در شهر مورد تقاضا است. بر این اساس ساکنان هر شهر صرفا می‌توانند در شهر خودشان مسکن ملی ثبت نام کنند. با توجه به اینکه طرح اقدام ملی مسکن در شهر‌های بزرگ اجرا نمی‌شود، ساکنان این شهر‌ها می‌توانند در طرح مسکن ملی شهر‌های جدید ثبت نام کنند. بر این اساس شرط لازم برای ثبت نام در شهر‌های جدید، داشتن سابقه پنج سال سکونت در همان شهر یا شهر مادر است. برای مثال کسانی که سابقه پنج سال سکونت در تهران را دارند، می‌توانند برای طرح مسکن ملی شهر‌های جدید پرند، پردیس، هشتگرد و ایوانکی ثبت‌نام کنند.

شهر جدید ایوانکی تهران کجاست؟
نتایج جستجوی کاربران نشان می‌دهد خیلی‌ها دنبال محل شهر جدید ایوانکی تهران می‌گردند. باید توجه داشته باشید که ایوانکی از توابع استان تهران نیست و یک شهر جدید در نزدیکی گرمسار است و در استان سمنان واقع شده. این شهر حدود ۸۶ کیلومتر با تهران فاصله دارد که طی کردن آن با خودرو شخصی یک ساعت و نیم زمان می‌برد. درست مثل شهر جدید هشتگرد که امکان ثبت نام در آن برای متقاضیان تهرانی فراهم شده، اما یکی از توابع استان البرز است و ۸۰ کیلومتر با مرکز تهران فاصله دارد. طوری که اگر با ماشین بخواهید از تهران به هشتگرد بروید، حدود یک ساعت و ۱۰ دقیقه در شرایط عادی راه در پیش دارید.

سوم؛ کسانی که تا حالا وام گرفته‌اند، امکان ثبت نام ندارند
اگر تا حالا وام مسکن گرفته‌اید یا از تسهیلات نهاد‌های عمومی و غیردولتی استفاده کرده‌اید، امکان ثبت نام برای طرح اقدام ملی مسکن را نخواهید داشت. این اشتباه به حدی رایج است که نزدیک نیمی از کسانی که در طرح مسکن ملی ثبت‌نام کرده‌اند، دچار این اشتباه شده‌اند و ۴۰ درصد از ظرفیت ثبت نام طرح مسکن ملی را پر کرده‌اند. بر اساس شرایط این طرح، کسانی که از سال ۵۷ تا حالا یعنی از اول انقلاب وام مسکن گرفته‌اند، یا به عبارت دقیق‌تر، از امکانات نهاد‌های عمومی غیردولتی مربوط به تأمین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی یا تسهیلات یارانه‌ای خرید یا ساخت واحد مسکونی استفاده کرده‌اند، مشمول طرح اقدام ملی مسکن نیستند. در این بین یک مشکل عجیب باعث شده برخی متقاضیان ثبت نام در طرح مسکن مهر، فرم ج. آن‌ها اشتبا‌ها قرمز شده باشد که وزارت راه برای آن‌ها راه چاره گذاشته است.

راهنمای سبز کردن فرم ج. برای آن‌هایی که وام نگرفته‌اند
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در خصوص مشکل افرادی که فرم ج. آن‌ها به اشتباه قرمز شده، توضیحاتی ارائه کرده است. تعدادی از متقاضیان ثبت نام در طرح مسکن ملی که، صرفاً به خاطر ثبت نام اولیه در طرح مسکن مهر، فرم ج. آن‌ها قرمز است و این مورد در حالی اتفاق افتاده که این افراد صرفا در طرح مسکن مهر ثبت نام کرده‌اند، اما از امتیازات آن استفاده نکرده‌اند. چنین افرادی باید با مراجعه به اداره راه و شهرسازی استان مراجعه کنند تا فرم ج. آن‌ها مجددا سبز شده و امکان ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن برای آن‌ها فراهم شود. به گفته محمودزاده ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها این موارد را بررسی می‌کنند و اگر قرمز شدن فرم ج. باعث لغو ثبت نام در طرح ملی مسکن شده، تقاضای اصلاح می‌کنند و فرم این افراد دوباره سبز می‌شود.

چهارم؛ طرح مسکن ملی مخصوص خانه اولی‌ها نیست
طرح اقدام ملی مسکن تفاوت‌هایی با وام مسکن صندوق یکم و مسکن مهر دارد. در طرح مسکن ملی لازم نیست حتما خانه اولی باشید. به عبارتی کسانی که در حال حاضر صاحبخانه هستند هم می‌توانند در طرح مسکن ملی ثبت نام کنند. البته به شرطی که خانه‌شان را دست کم ۱۵ سال پیش خریده باشند. در شرایط این طرح آمده متقاضی و افراد تحت تکفل، باید فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی از اول فروردین ۸۴ به بعد باشند. با این حساب کسانی که خانه‌شان را قبل از سال ۸۴ خریده‌اند، در حال حاضر امکان ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن را دارند.
پنجم؛ تامین مابقی هزینه ساخت خانه برعهده خودتان است
طرح مسکن ملی قرار نیست بلافاصله شما را خانه‌دار کند. این طرح شامل وام ۷۵ تا ۱۰۰ میلیونی برای ساخت مسکن است و تامین مابقی هزینه ساخت بر عهده متقاضی است. بر این اساس کسانی که در طرح مسکن ملی ثبت نام می‌کنند، باید توانایی تامین مابقی هزینه‌ها را داشته باشند. برای همین در شرایط ثبت نام طرح آمده، متقاضی باید ۳۰ درصد از مابقی هزینه‌های ساخت را در بانک سپرده‌گذاری کند تا ثابت شود توانایی تامین مالی ادامه کار ساخت را خواهد داشت. تخمین زده می‌شود که قیمت هر واحد مسکونی در طرح اقدام ملی غیر از تهران، رقمی حدود ۲۰۰ میلیون تومان باشد. علاوه بر این متقاضیان باید توانایی پرداخت اقساط وام ۷۵ تا ۱۰۰ میلیونی طرح ملی مسکن را هم داشته باشند.


مبلغ اقساط وام ملی مسکن چقدر است؟
با توجه به نرخ بهره ۱۸ درصدی تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی در طرح اقدام ملی مسکن، متقاضیان باید در یک بازه ۱۲ ساله باید سودی بین ۱۰۰ تا ۱۶۰ میلیون تومان به بانک عامل پرداخت کند. در بازپرداخت به‌روش ساده متقاضی باید ماهانه یک میلیون و ۹۹۰ هزار تومان قسط پرداخت کند. کل بازپرداخت در این روش ۲۴۴ میلیون و ۶۷۳ هزار و ۲۱۵ تومان خواهد بود.

در روش پلکانی رقم اقساط از یک میلیون و ۵۳۰ هزار تومان آغاز شده و به ۲ میلیون و ۱۰۵ هزار تومان در سال دوازدهم افزایش پیدا می‌کند. کل بازپرداخت در این روش بیش از ۲۵۹ میلیون و ۶۶۵ هزار تومان است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۴
انتشار یافته: ۱
h
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۲
جالبه واسه خونه که چی بگم لونه اونم 100 کیلیومتری تهران چه تبصره هایی گذاشتند.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سایت غنی سازی نطنز احمد متوسلیان پرونده اکبر طبری سند همکاری 25 ساله ایران و چین