دانستنی‌های حقوقی؛
مالیات مبلغی است که رایگان و بلاعوض و هم‌چنین به صورت الزامی توسط شهروندان یک جامعه مستقیم یا غیرمستقیم پرداخت می‌شود. مالیات‌ها از مهم‌ترین منابع تأمین بودجه‌ی کشور می‌باشند و در برخی موارد شهروندان به جای پرداخت مالیات، از آن فرار می‌کنند
کد خبر: ۹۴۱۵۹۵
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۰ 05 December 2019

مالیات مبلغی است که رایگان و بلاعوض و هم‌چنین به صورت الزامی توسط شهروندان یک جامعه مستقیم یا غیرمستقیم پرداخت می‌شود. مالیات‌ها از مهم‌ترین منابع تأمین بودجه‌ی کشور می‌باشند و در برخی موارد شهروندان به جای پرداخت مالیات، از آن فرار می‌کنند

به گزارش «تابناک» مالیات از مهم‌ترین منابع تأمین بودجه‌ی کشور بوده و مبلغی است که به صورت رایگان و بلاعوض و هم‌چنین به صورت الزامی توسط شهروندان پرداخت می‌شود، اما در برخی موارد شهروندان به جای پرداخت مالیات، از آن فرار می‌کنند. با توجه به اهمیت پرداخت مالیات، قانون‌گذار نیز برای فرار مالیاتی مجازات تعیین کرده است.

مالیات مبلغی است که به صورت رایگان و بلاعوض و هم‌چنین به صورت الزامی توسط شهروندان یک جامعه بطور مستقیم یا غیرمستقیم پرداخت می‌شود. مالیات‌ها از مهم‌ترین منابع تأمین بودجه‌ی کشور می‌باشند و در برخی موارد شهروندان به جای پرداخت مالیات، از آن فرار می‌کنند. با توجه به اهمیت پرداخت مالیات، فرار مالیاتی می‌تواند موجب کاهش درآمد مالیاتی دولت و هم‌چنین اختلال در بودجه‌ی سالانه شود. از این روی، قانون‌گذار فرار مالیاتی را از طریق جرم‌انگاری، ممنوع اعلام نموده و برای آن مجازات در نظر گرفته است. در این نوشتار به بررسی فرار مالیاتی و هم‌چنین عواقب قانونی آن خواهیم پرداخت.

فرار مالیاتی به چه معناست؟

منظور از فرار مالیاتی هرگونه تلاش غیرقانونی برای پرداخت نکردن مالیات می‌باشد. فرار مالیاتی ممکن است به روش‌های گوناگونی صورت بگیرد، اما در همه‌ی این روش‌ها فرد تلاش می‌کند که مالیات خود را کامل پرداخت نکرده یا اینکه آن را به صورت ناقص پرداخت کند. نوع رفتار فرد در جرم فرار مالیاتی می‌تواند مختلف باشد.

مطابق قانون اگر فرد با قصد فرار از پرداخت مالیات و با آگاهی، مرتکب رفتار‌های زیر شود، جرم فرار مالیاتی تحقق پیدا می‌کند:

الف. اگر به ترازنامه و حساب سود و زیان یا دفاتر اسناد و مدارکی که برای تشخیص مالیات ملاک عمل می‌باشد و بر خلاف حقیقت تنظیم شده است، استناد نماید.

ب. اگر برای سه سال متوالی (پشت سر هم) اظهارنامه‌ی مالیاتی و ترازنامه و حساب سود و زیان ارائه نکند.

پ. در صورتی که فعالیت اقتصادی و درآمد خود را مخفی نماید.

ت. اگر مانع از آن شود که مأموران مالیاتی که به عنوان بازرس مالیاتی مکلف به انجام این امور هستند، به اطلاعات مالیاتی و اقتصادی خود او یا اشخاص ثالث دسترسی داشته باشند.

ث. اگر مأمور وصول یا کسر مالیات پرداخت‌کنندگان دیگر باشد و این وظیفه را در مواعد مقرر قانونی انجام ندهد.

ج. اگر معاملات و قرارداد‌های خود را به نام دیگران تنظیم کند یا معاملات و قرارداد‌های اشخاصی که موظف به پرداخت مالیات هستند را برخلاف واقع به نام خود تنظیم نماید.

چ. اگر از کارت بازرگانی اشخاص دیگر برای فرار مالیاتی استفاده نماید.

ح. اگر فعالیت‌های خود را طوری قلمداد نماید که گویا مشمول معافیت مالیاتی بوده‌است.

مجازات‌های مقرر برای جرم فرار مالیاتی

در فرار مالیاتی نوع مجازاتی که قانون‌گذار برای اشخاص عادی در نظر گرفته، متفاوت از مجازاتی است که برای شرکت‌ها یا مؤسسات پیش‌بینی نموده است. این مجازات‌ها به شرح زیر است؛

الف. مجازات اشخاص عادی که مالیات خود را پرداخت نمی‌کنند.

۱. حبس بیش از شش ماه تا دو سال، جزای نقدی بیش از دو میلیون تا ۸ میلیون، شلاق از ۳۱ ضربه تا ۷۴ ضربه، محرومیت از حقوق اجتماعی برای مدت بیش از شش ماه تا پنج سال، انتشار حکم محکومیت قطعی در رسانه‌ها.

۲. پرداخت اصل مالیات به همراه جریمه‌های قانونی.

۳. جبران ضرر و زیان وارده به دولت.

ب. مجازات شرکت‌ها و مؤسساتی که مرتکب جرم فرار مالیاتی شوند.

۱. ممنوعیت از یک یا چند فعالیت شغلی برای مدت شش ماه تا دو سال.

۲. ممنوعیت از صدور برخی اسناد تجاری.

در حالتی که شرکت‌ها و مؤسسات دست به فرار مالیاتی می‌زنند، یک شخص که می‌تواند سمت مدیرعامل، کارمند یا هر سمت دیگری داشته باشد در عمل این کار را انجام می‌دهد. در این حالت علاوه بر این که شرکت یا مؤسسه‌ی مزبور به مجازات قانونی محکوم خواهد شد، برای این شخص نیز به صورت جداگانه مجازات تعیین می‌شود.

پ. برخی از اشخاص که موظف به گزارش دادن فرار مالیاتی هستند، اما این کار را انجام نمی‌دهند.

نکته‌ی قابل توجه آن است که در برخی موارد گزارش نکردن فرار مالیاتی هم جرم است. طبق قانون اگر حسابرسان، حسابداران، مأموران مالیاتی و کارکنان بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری مطلع شوند که شخص یا اشخاصی مرتکب جرم فرار مالیاتی شده‌اند، اما آن را گزارش نکنند به تحمل شش ماه حبس، پرداخت دو میلیون تومان جزای‌نقدی، ۳۱ ضربه شلاق و محرومیت از حقوق اجتماعی برای مدت شش ماه محکوم خواهند شد. اشخاص عادی هم می‌توانند در صورت مواجه شدن با فرار مالیاتی آن را گزارش نمایند، اما گزارش نکردن آن‌ها جرم نمی‌باشد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱۲
انتشار یافته: ۱۱
ناشناس
|
New Zealand
|
۰۷:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۴
در ایران برای کسانی که به قدرت وصل هستند و پارتی دارند، فرار مالیاتی هیچ عواقبی ندارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۴
مالیات مبلغی رایگان نیست بلکه بهای بخشی از ثروت، مال، امکانات، دانش و غیره است که جامعه در اختیار فرد قرار داده است و این بها باید به نسبت برخورداری افراد از این بهرمندی ها تعریف شود.
جملات نخستین مقاله چنین القا می کنند که مالیات یا صدقه فرقی ندارد و صرفا گیرنده آن فرق دارد.
لطفا به تبعات آن چه که می نویسید فکر کنید و با متخصیصن درست حسابی مشورت کنید.
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۴
ولی چیزی که ما میبینیم خیلی از اقشار فرار مالیاتی دارند ولی هیچ برخوردی باهاشون نمیشه
امين
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۴
اين شامل همه است يا موسسات،شركتهايي كه چهل ساله حتي يك ريال ماليات نداده اند و به جايي هم پاسخگو نيستند را هم شامل ميشه.؟!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۴
از دولت طرفدار اشرافیت توقع اخذ مالیات از طبقات ثروتمند نمی رود.
علی
|
Germany
|
۰۹:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۴
باعث ثروتمندتر شدن و کم کم رشد و تعالی ارتباط با مسئولین شده و در نهایت دریافت پول بصورت وامهای کلان قرض الپس نده خواهد شد.
ارش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۴
یک :مالیات همه باید پرداخت کنند نه فقط بخشی از جامعه
دوم : خرج مالیات را مردم باید در زندگی روزمره و رفاه شون احساس کنند که با آغوش باز مالیات بدهند نه اینکه دولت فقط از بخشی خاص مالیات بگیره و معلوم نشه چگونه خرج می شود
خويي
|
Netherlands
|
۱۱:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۴
بستكي دارد به طرف كه چه كسي ويا كساني باشند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۴
قشرهایی ک مالیات نمیدن درامد هنگفتی دارن...پزشکان و دندانپزکان و وکلا و سر دفتران و سلبریتی ها نور چشمی و فوتبالیستهای ...یه سری نهاد های حاص
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۴
برج سازها قرارداد پیمانکارانی که براشون به صورت مقاطعه کاری فعالیت میکنن را امضا میگیرند ولی هیچ نسخه ای از آن را به پیمانکار نمی دهند مبادا که بدست اداره بیمه و مالیات بیفتد . ارزش افزوده و بیمه تامین اجتماعب رو هم همینطور می پیچونند . حالا به کی و کجا باید گفت ؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۴
یک نفر که بابت فرار مالیاتی زندانی شده نام ببرید . جرائم هم بخشیده میشه
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
ایام فاطمیه امیر تتلو مایکل دندریا کوبی برایانت طرح گام کروناویروس علی دیواندری محمدرضا شجریان سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر
آخرین اخبار