بازدید 5262

پیش‌بینی ورود ۸ میلیون زائر به مشهد در پایان ماه‌صفر

معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی گفت: طبق پیش‌بینی‌ها حدود ۸ میلیون زائر وارد مشهد خواهند شد که ۴۰ درصد از آنان آذری زبان‌ها هستند.
کد خبر: ۹۳۰۶۵۰
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۰ 17 October 2019
به گزارش تابناک به نقل از  ایلنا از مشهد، حجت‌الاسلام والمسلمین حسین شریعتی‌نژاد درنشست خبری اعلام برنامه‌های این سازمان در دهه آخر صفر، گفت: دهه آخر صفر مهمترین رویدادی است که در حرم مطهر رضوی رخ می‌دهد. این رویداد حضور چشمگیر و میلیونی زائران امام رضا (ع) است. در سال جاری شعار اصلی برنامه‌های آستان قدس در دهه آخر صفر «فَمَعَکُمْ مَعَکُمْ لاَ مَعَ غَیْرِکُمْ» بوده که در این شعار پیوند دلی و معنوی با اهل بیت (ع) مطرح است.

وی افزود: همچنین در محتوای این شعار، استکبار ستیزی و دوری از طاغوت‌ها و مستکبران عالم در همه سال‌ها و قرون است. بنابر پیش‌بینی‌های انجام شده حدود ۸ میلیون زائر در مشهد حضور خواهند یافت که حدود ۷۰۰ هزار نفر از آنان، زائران پیاده خواهند بود. اکنون جاده‌ها و مسیر‌های ورودی به مشهدالرضا در حال آماده سازی برای استقبال از زائران پیاده دهه آخر صفر است.

معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی، اظهار کرد: حدود ۴۰ درصد از زائرانی که به مشهد وارد می‌شوند، زائران آذری زبان ما هستند. این زائران شامل هموطنان ما در استان‌های آذری زبان و همچنین زائرانی از کشور‌های آذربایجان و ترکیه می‌شود.

شریعتی‌نژاد تشریح کرد: زائران دهه آخر صفر در قالب هیئات مذهبی وارد مشهد می‌شوند و با توجه شناختی که از زائر وجود دارد، باید با توان حداکثری برای پذیرایی معنوی و فرهنگی از زائران عزیز تلاش کنیم.

وی ادامه داد: برنامه‌های سازمان تبلیغات اسلامی آستان قدس و یا به عبارتی برنامه‌های حرم مطهر رضوی در ایام آخر صفر در قالب ۸ سر فصل تعریف شده است، یکی از اولین برنامه‌های ما آیین‌های حرم مطهر امام رضا (ع) است. در بین این آیین‌ها مورد اول آن برنامه بدرقه خدام‌الحسین بود که در روز ۱۱ مهرماه با حضور تولیت آستان قدس رضوی برگزار شد.

معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی، خاطرنشان کرد: دیگر آیین‌های پیش‌رو شامل مراسم خطبه‌خوانی شب شهادت امام رضا (ع) است که در دوشنبه ۶ آبان ماه ساعت ۱۸:۰۰ با حضور تولیت آستان قدس رضوی در صحن انقلاب اسلامی برگزار خواهد شد، در این مراسم قرائت خطبه توسط جناب آقای موحدی و مرثیه‌سرایی توسط حاج احمد واعظی انجام می‌شود.

شریعتی‌نژاد عنوان کرد: همچنین مراسم شام غریبان امام رضا (ع) را داریم که همه ساله برگزار می‌شود و در سال جاری نیز مانند سنوات گذشته این مراسم برگزار خواهد شد که طی آن، بعد از نماز مغرب و عشا از محل سازمان مرکزی آستان قدس رضوی خدام عزیز همراه با مردم و عاشقان علی ابن موسی‌الرضا (ع) در حضور تولیت آستان قدس رضوی به سمت حرم مطهر حرکت خواهند کرد.

وی تشریح کرد: همزمان با برگزاری این برنامه در رواق امام خمینی مراسم شام غریبان با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان و مرثیه‌سرایی میثم مطیعی، حسین طاهری و محمدرضا طاهری برگزار خواهد شد. بخش دوم برنامه‌ها مربوط به مراسم‌های تبلیغی عمومی است که در حرم برنامه ریزی شده و حدود ۱۵۰ برنامه سخنرانی و عزاداری با عنوان مجموعه برنامه‌های "شکوه ایثار" را از روز اربعین حسینی تا شهادت امام رضا (ع) در رواق‌های امام خمینی و دارالحجه، بعد از نماز صبح تا پایان شب برگزار خواهیم کرد.

معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی، اظهار کرد: در این برنامه‌ها حدود ۱۴۱ سخنرانی با حضور ۴۰ سخنران برتر کشوری پیش‌بینی شده است، در این مراسم‌های عمومی، ویژه برنامه شب ارتحال پیامبر گرامی اسلام (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع) در روز یکشنبه با سخنرانی حضرت آیت‌الله علم‌الهدی است. همچنین مراسم شب شهادت امام رضا (ع) است که در رواق امام خمینی شامل دو سخنرانی است و تا پایان شب ادامه دارد.

شریعتی‌نژاد گفت: دیگر برنامه در نظر گرفته شده رسم دعبل است که هر شب ساعت ۲۰:۰۰ با حضور شاعران برجسته آئینی برگزار می‌شود و در خدمت شاعران مطرح کشور خواهیم بود، همچنین ۱۰ برنامه پرسمان رضوی در صحن جمهوری اسلامی و رواق دارالحجه در نظر خواهیم گرفت. مراسم‌های ویژه در این دهه شامل اجتماع اربعینی است که در ظهر روز اربعین، شنبه ۲۷ مهر ماه در صحن جامع رضوی برگزار خواهد شد.

وی افزود: همچنین اجتماع هیئات مذهبی را داریم که به‌صورت سوگواری و سینه‌زنی است، اجتماع دوم ما شامل اجتماع عظیم عزاداران رضوی و زائران پیاده است که در روز شهادت امام علی ابن موسی‌الرضا (ع) در روز آخر ماه صفر برگزار خواهد شد و در صحن جامع رضوی با حضور مداحان برجسته از جمله حاج میثم مطیعی، آقای بنی فاطمه و حاج حسین طاهری برگزار خواهد شد.

معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی، عنوان کرد: یکی دیگر از برنامه‌های ما اجتماع آذری زبان‌هاست که در رواق امام خمینی با حضور تولیت آستان قدس رضوی و مرثیه‌سرایی ذاکران اهل بیت از شهر‌های تبریز، زنجان، اردبیل و ارومیه برگزار می‌شود. این ویژه برنامه از مبدا شروع شده و در استان‌های آذربایجان شرقی، غربی و ارومیه برنامه بدرقه زائران صورت می‌گیرد.

شریعتی‌نژاد اظهار کرد: اجتماع برادران اهل سنت و زائران پیاده اهل سنت در صبح شهادت امام رضا (ع) در رواق شیخ طوسی برنامه ریزی شده است. یکی از مهم‌ترین اتفاقات در بین مراسم‌های امسال ویژه برنامه تکریم هیئات مذهبی است که در ۵ رواق حرم مطهر زمینه‌ای آماده شده که هیئات مذهبی تاثیر گذار کشور حضور پیدا کنند. تاکنون حدود ۹۵ هیأت مذهبی از سراسر کشور ثبت نام کرده‌اند و پیش‌بینی می‌شود که بیش از ۱۰۰ هیأت مذهبی در این مراسم‌ها حضور پیدا کنند.

وی ادامه داد: امیدواریم امسال با برگزاری این برنامه‌ها هیئات مذهبی سهم خوبی را در برگزاری مراسم حرم مطهر داشته باشند، بسیاری از این هیأت‌ها، هیئات مذهبی هستند. به عنوان مثال هیأت زنجان از ۲۳ هیأت تشکیل شده که در قالب یک هیأت و به‌صورت متحد حضور پیدا می‌کنند.
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # اردوغان # اسدالله اسدی # حقآبه هیرمند # حج 1402 # انتخابات ترکیه 2023
آخرین اخبار
وب گردی