بازدید 8580

درخواست‌ترامپ‌از‌عمران‌خان‌برای‌میانجی‌گری‌درمورد‌ایران

نخست‌وزیر پاکستان سه‌شنبه گفته رئیس‌جمهور آمریکا از او خواسته برای کاستن از تنش‌ها با ایران، میانجی‌گری کند.
کد خبر: ۹۲۵۷۴۱
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۲ 24 September 2019

به گزارش «تابناک» به نقل از فارس، «عمران خان»، نخست‌وزیر پاکستان امروز سه‌شنبه گفته «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا از او خواسته برای تنش‌زدایی با ایران میانجی‌گری کند.

خبرگزاری رویترز نوشت عمران خان سه‌شنبه گفته ترامپ از او خواسته به کاستن از تنش‌ها با ایران کمک کند و او فوراً روانه دیدار با «حسن روحانی»، رئیس‌جمهور ایران شده است.

نخست‌وزیر پاکستان امروز سه‌شنبه در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل به خبرنگاران گفت: «در حال حاضر نمی‌توانم غیر از این چیزی بگویم که ما در حال تلاش و در حال میانجی‌گری هستیم.»

عمران خان شب گذشته در نیویورک با رئیس‌جمهور آمریکا دیدار کرد.

یک خبرنگار نوشته نخست‌وزیر پاکستان گفته که عربستان سعودی هم از او خواسته برای کاستن از تنش‌ها با ایران میانجی‌گری کند.

بعد از دیدار شب گذشته ترامپ و عمران خان، «شاه محمود قریشی»، وزیر امور خارجه پاکستان به تشریح محور‌های مطرح‌شده در گفت‌وگوی سران دو کشور پرداخت.

وزیر امور خارجه پاکستان گفت: «در خصوص ایران، نخست‌وزیر پاکستان برای رئیس‌جمهور آمریکا این را روشن کرد که منطقه تاب وقوع جنگی دیدار را ندارد و هر گونه اقدام بی‌پروا تبعات ناگواری به همراه خواهد داشت.»

وی در ادامه گفت: «با وجود این، رئیس‌جمهور آمریکا درباره پیشنهاد نخست‌وزیر برای ایفای نقش جهت کاستن از تنش‌ها به او اجازه داد با سران ایران صحبت کند.»

قریشی گفت: نخست‌وزیر پاکستان درباره این موضوع با مقام‌های ایران رایزنی خواهد کرد تا راهی برای خروج از این وضعیت پیدا کند.

واشنگتن بعد از خروج از برجام در راستای سیاستی موسوم به «فشار حداکثری» به اقداماتی تحریک‌آمیز مانند قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های اصطلاحاً تروریستی، اعزم یک ناوگروه، چند بمب‌افکن بی‌-۵۲ و چند جنگنده اف-۲۲ به منطقه و تحریم وزیر خارجه ایران روی آورده است.

ترامپ همزمان با نزدیک شدن به انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا به دنبال راهی برای رقم زدن یک پیروزی دیپلماتیک است.

او در روز‌های گذشته سخنان متناقضی درباره تمایل به دیدار با حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران مطرح کرده است.

رئیس جمهور آمریکا دوشنبه در تازه‌ترین موضع‌گیری در پاسخ به سوالی درباره امکان دیدار با روحانی گفت: «خواهیم دید چه اتفاقی خواهد افتاد.»

رئیس‌جمهور آمریکا روز یکشنبه گفته بود که آماده است تا طرح پیشنهادی ایران برای ایجاد ثبات و آرامش در منطقه خلیج فارس را بشنود.

این در حالی است که ترامپ سه‌شنبه هفته پیش درباره احتمال دیدار با روحانی گفته بود: «من هیچوقت چیزی را منتفی نمی‌دانم، ولی ترجیح می‌دهم با او ملاقات نکنم.»
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # اردوغان # اسدالله اسدی # حقآبه هیرمند # حج 1402 # انتخابات ترکیه 2023
آخرین اخبار
وب گردی