بازدید 13567
فرمانده سپاه در دوران دفاع مقدس گفت: آمریکایی‌ها برای جلوگیری از آبروریزی، ایران را متهم کردند تا اعتراف نکنند که یک گروه کوچک جهادی آرامکو را هدف قرار داده است.
کد خبر: ۹۲۵۳۵۲
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۱ 22 September 2019
رضایی: کشورهای اطراف متکی به اقتدار ایران هستند
به گزارش تابناک به نقل از فارس، برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه ۲ سیمای جمهوری اسلامی ایران شامگاه امروز یکشنبه به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس، میزبان محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دوران جنگ تحمیلی هشت ساله بود.

فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دوران دفاع مقدس یادآور شد: بنی‌صدر رئیس جمهور وقت ایران چند روز پیش از آغاز حمله صدام می‌گفت: مگر شما پاسدار‌ها جنگ درست کنید و الا صدام قصد جنگ با ایران ندارد.

وی افزود: در زمان پهلوی اول ظرف ۲۴ ساعت در نتیجه حمله متفقین ارتش ایران از هم پاشید و در زمان پهلوی دوم هم هرچند تجهیزات مدرن داشت، اما کافی بود که فقط یک روز به ما مهمات ندهند. سران ارتش و فرمانده کل قوای وقت یعنی محمدرضا پهلوی از خود اراده‌ای و اختیاری نداشتند.

رضایی گفت: ارتش ایران در زمان پهلوی در جنگ ظُفّار تلفات سنگینی داد و دستاورد بالایی هم نداشت.

وی ادامه داد: امام خمینی و فرماندهان انقلابی ارتش، جنگ تحمیلی را تبدیل به یک انقلاب در ارتش ایران کردند. بابایی ها، صیاد شیرازی ها، نامجو‌ها و ستاری‌ها و نسل جدیدی از افسران انقلابی آمدند و همبستگی میان سپاه و ارتش ایجاد شد، در حالی که پیش از انقلاب میان نیروی زمینی با هوایی ارتش اختلاف بود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: دفاع مقدس، انقلاب دوم بعد از ۲۲ بهمن و بازگشت به اقتدار ایران بود. اولین دستاورد ما در دفاع مقدس، خودباوری و اعتماد به نفس، دوم میدان دادن به جوانان و استفاده از ظرفیت آنان با مدیریت جهادی و سوم این بود که فهمیدیم نباید به خارج تکیه کنیم.

وی خاطرنشان کرد: الان عده‌ای در کشور عزا گرفته اند که چرا نمی‌توانیم نفت بفروشیم؟ در حالی که اگر تولید در کشور رونق بگیرد، باید روزانه یک میلیون بشکه نفت هم وارد کنیم.

رضایی گفت: تا پیش از جنگ تحمیلی هشت ساله، ۲ ابرقدرت آمریکا و شوروی از ترس درگیری به ۲ منطقه دریای سیاه و خلیج فارس ورود نمی‌کردند، اما از اواسط جنگ، هر ۲ به نفع عراق وارد خلیج فارس شدند.

وی افزود: رئیس جمهور آمریکا راهبرد چاپیدن دلار‌های منطقه را در پیش گرفت، اما شکست خورد. سه ماه است که ناو‌های بزرگ آمریکا از خلیج فارس خارج شده اند و از فاصله ۳۰۰ کیلومتری به تنگه هرمز نزدیک نمی‌شوند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: هیچ گاه عبور نفت از خلیج فارس قطع نشده است؛ هواپیما‌های صدام بار‌ها تا قشم آمدند و تأسیسات نفتی ایران را بمباران کردند، اما ما اجازه پیشروی به آن‌ها ندادیم و تنگه هرمز را برای عبور نفت باز نگه داشتیم.

وی اظهار داشت: امنیت در خلیج فارس بدون بیرون رفتن قدرت‌های فرامنطقه‌ای امکان پذیر نیست، پس اولین شرط امنیت، استقلال است؛ آن روزی که آمریکا از منطقه بیرون برود، همه کشور‌های منطقه با هم دوست خواهند شد و امنیت دسته جمعی فراهم می‌شود.

رضایی گفت: با وجود آنکه عربستان و کویت در جنگ تحمیلی ۱۵۰ میلیارد دلار به صدام کمک کردند، ولی ما آن‌ها را بخشیدیم، اما دوباره دیدیم که عربستان به ما خیانت کرد، چون وابسته به آمریکاست و امروز هم کمکی را که عربستان به رژیم صهیونیستی می‌کند، کشور‌های اروپایی نمی‌کنند.

وی تصریح کرد: آمریکا وقتی نمی‌تواند در برابر ساقط شدن پهپاد پیشرفته اش کاری کند، می‌رود به عربستان کمک می‌کند. دولت‌های عربی هم دچار وحشت شدند از اینکه آمریکا که از خود نمی‌تواند دفاع کند، چگونه می‌خواهد از آن‌ها دفاع کند؟ از این رو تعدادی از کشور‌های عربی به ما پیام دادند که با ایران در زمینه‌های بانکی و صرافی‌ها همکاری خواهند کرد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: این دسته از دولت‌های عرب با خود گفتند وقتی انصارالله که یک گروه جهادی است، چنین ضربه‌ای به ما می‌زند، اگر با ایران وارد جنگ شویم، آیا ایران چند برابر انصارالله به ما ضربه نمی‌زند؟

وی خاطرنشان کرد: عربستان باید بتواند اتهام خود را به ایران درباره آرامکو ثابت کند؛ ایران هیچ سلاحی به انصار الله نداده است، چون یمن کاملا در محاصره است و همه مسیر‌ها به سمت این کشور تحت کنترل است، پس خود یمنی‌ها موشک تولید کرده اند، اما آمریکا برای جلوگیری از یک آبروریزی خیلی بزرگ، سریع انگشت اتهام را به سمت ایران گرفت تا مجبور نشود اعتراف کند که یک گروه کوچک جهادی آرامکو را هدف قرار داده است، از این رو آمریکایی‌ها اکنون به دنبال سندسازی هستند.

رضایی گفت: عملیات انصارالله در یک اختفای کامل صورت گرفت و هیچ یک از سازمان‌های اطلاعاتی، تجهیزات مدرن و فرماندهان نظامی نتوانستند از آن مطلع شوند، در حالی که این حجم از حمله، نیاز به یک ماه کار دارد.

وی افزود: در نتیجه حمله انصارالله به آرامکو، حدود شش میلیون بشکه نفت در روز از چرخه خارج شده است و الان برای جبران دست به دامن عراق شده اند؛ از دوستان عراقی می‌خواهیم با احتیاط عمل کنند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: رئیس جمهور آمریکا برای جبران شکست هایش نیازمند عکس یادگاری با رئیس جمهور ایران بود.

وی ادامه داد: آمریکا باید به برجام برگردد و بگوید غلط کردم و رئیس جمهور آمریکا باید به خاطر جنایاتش محاکمه شود.

رضایی با تأکید بر اینکه ایران گام چهارم کاهش تعهدات برجامی را خواهد برداشت، گفت: رئیس جمهور آمریکا هرچه برگ دستش بوده خرج کرده است و الان هم با سلاح بدون فشنگ روبروی ایران ایستاده است.

وی با اشاره به اینکه ایران روز روابطمان با شرق توسعه می‌دهیم، گفت: چین روز به روز روابطش را با ما بهتر می‌کند؛ قبلا حاضر نبودند در رزمایش ما شرکت کنند، اما با سفر رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح به این کشور، پذیرفتند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در اقتصاد عقب هستیم، چون نمی‌گذارند راهی را که در احیای سیاست و اقتدارمان در پیش گرفتیم، در اقتصاد هم برویم؛ هم از داخل، روشنفکران غربزده و حتی متدینانی که اندیشه غربی دارند و هم گروهی که بیرون از مرز‌ها هستند، مانع می‌شوند.

وی تصریح کرد: عواملی در داخل، اجازه نمی‌دهند که ظرفیت فرودگاه امام خمینی افزایش یابد، در دولت، مجلس و قوه قضاییه ما افراد نفوذی هستند، که مانع شده اند ایران در بهره گیری از آسمان منطقه پیشرفت کند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ۲۲ سال است که در مجمع سیاست گذاری می‌کنیم، رهبری هم آن‌ها را به سه قوه ابلاغ کرده اند، اما چرا اجرا نمی‌شود؟ همان‌ها که متهمند از پیاده سازی سیاست‌ها ممانعت می‌کنند، مدعی هستند که نظام ناکارآمد است، در حالی که اگر اجازه می‌دادند همان راهی را که کشور در اقتدار و سیاست رفته است، در اقتصاد هم می‌رفت، امروز وضع اقتصادی ایران بسیار پیشرفته‌تر از این بود و دچار تحریم نمی‌شدیم.
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
اربعین 1400 اعمال ماه صفر سازمان همکاری شانگهای هفته دفاع مقدس اربعین