بازدید 3913

طلسم ۴۲ ساله وزنه برداری ایران شکسته شد/ نقره دوضرب قشقایی

کد خبر: ۹۲۴۶۵۶
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۸ 18 September 2019

وزنه بردار ملی پوش ایران در دسته ۵۵ کیلوگرم قهرمان جهان توانست نقره دوضرب جهان را بگیرد، اما در مجموع در رده هفتم قرار گرفت.

به گزارش تابناک ورزشی، در نخستین روز از مسابقات وزنه برداری قهرمانی جهان ۲۰۱۹، رقابت دسته ۵۵ کیلوگرم برگزارشد. حافظ قشقایی تنها نماینده ایران در این وزن در رده هفتم قرار گرفت، اما توانست مدال نقره دوضرب را بگیرد. قشقایی در این مسابقات توانست طلسم شکنی کند و ایران بعد از ۴۲ سال صاحب یک تک مدال جهانی در سبک وزن شد.

محمد نصیری در مسابقات جهانی سال ۱۹۷۷ در دوضرب مدال نقره گرفت و پس از آن دیگر ایران موفق نشده بود به مدال جهانی در سبک وزن برسد. اکنون بعد از ۴۲ سال حافظ قشقایی دوباره همان مدال را تکرار کرد. او در یک ضرب ۱۱۱ کیلوگرم، در دوضرب ۲۴۹ و در مجموع ۲۶۰ کیلوگرم را ثبت کرد.

حرکت یک ضرب:

قشقایی در اولین حرکت یک ضرب ۱۱۱ کیلوگرم را مهار کرد.

وزنه بردار ایران در دومین حرکت، وزنه ۱۱۶ کیلوگرم را نتوانست بالای سر ببرد. او در حرکت سوم هم موفق نشد وزنه ۱۱۶ کیلوگرم را مهار کند و با همان ۱۱۱ کیلوگرم به کار خود پایان داد و نهم شد. وی در یک ضرب ۹ کیلوگرم کمتر از رکورد گیری تیم ملی وزنه زد.

اوم یون چول از کره شمالی با ۱۲۸ کیلوگرم طلای یک ضرب را گرفت. توان نگویین از ویتنام با ۱۲۰ کیلوگرم و ایگو سان از قزاقستان هم با ۱۲۰ کیلوگرم به ترتیب نقره و برنز گرفتند. (وزنه بردار ویتنام زودتر به رکورد ۱۲۰ کیلوگرم رسید).

حرکت دوضرب:

قشقایی در اولین حرکت دوضرب ۱۴۰ کیلوگرم را بالای سر برد. برخواه سرمربی تیم ملی برای حرکت دوم شاگردش، ۱۴۹ کیلوگرم را درخواست کرد تا او به مدال برسد و قشقایی توانست آن را بالای سر ببرد و مدال خود را قطعی کرد.

ملی پوش ایران در حرکت سوم موفق به مهار ۱۵۵ کیلوگرم نشد با این حال با همان وزنه ۱۴۹ کیلوگرم مدال نقره دوضرب را گرفت و با مجموع ۲۶۰ کیلوگرم نفر هفتم جهان شد.

اوم یون چول وزنه بردار کره شمالی با مهار وزنه ۱۶۶ کیلوگرم رکورد دوضرب جهان را که در اختیار خودش بود، چهار کیلوگرم ارتقا داد. همچنین رکورد مجموع جهان را هم یک کیلوگرم شکست.

نفرات برتر دسته ۵۵ کیلوگرم:

۱-اوم یون چول از کره شمالی با رکورد ۱۲۸ یک ضرب، ۱۶۶ دوضرب و مجموع ۲۹۴ کیلوگرم (سه مدال طلا)

۲- ایگور سان از قزاقستان با رکورد ۱۲۰ یک ضرب، ۱۴۶ دوضرب و مجموع ۲۶۶ کیلوگرم (نقره مجموع و برنز یک ضرب)

۳-عبدالرحیم السالم از عربستان با رکورد ۱۱۸ یک ضرب، ۱۴۷ دوضرب و مجموع ۲۶۵ کیلوگرم (۲برنز دوضرب و مجموع)

۴-توان نگویین از ویتنام با رکورد ۱۲۰ یک ضرب، ۱۴۳ دوضرب و مجموع ۲۶۳ کیلوگرم (نقره یک ضرب)..

۷-حافظ قشقایی از ایران با رکورد ۱۱۱ یک ضرب، ۱۴۹ دوضرب و مجموع ۲۶۰ کیلوگرم (نقره دوضرب)

تور تابستان ۱۴۰۳
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# انتخابات # محمدباقر قالیباف # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # مسعود پزشکیان # انتخابات ریاست جمهوری