دانستنی‌های حقوقی؛
نادیده گرفتن بسیاری از قوانین آپارتمان‌نشینی و تبعیت نکردن از دستورهای مدیر ساختمان، نه‌ تنها باعث ایجاد بسیاری از مشکلات اجتماعی شده، بلکه جوی پرتنش در آپارتمان‌ها ایجاد کرده است.
کد خبر: ۸۹۹۶۲۴
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۰ 17 May 2019

نادیده گرفتن بسیاری از قوانین آپارتمان‌نشینی و تبعیت نکردن از دستورهای مدیر ساختمان، نه‌ تنها باعث ایجاد بسیاری از مشکلات اجتماعی شده، بلکه جوی پرتنش در آپارتمان‌ها ایجاد کرده است.

به گزارش «تابناک»؛ آپارتمان‌نشینی یکی از درگیری‌های زندگی امروزی در شهر‌های بزرگ و صنعتی است. این مشکلات از زمانی آغاز شد که خانواده‌ها یک‌باره از زندگی سنتی خود در خانه‌های بزرگ با حیاط و هشتی و ایوان، فاصله گرفتند و به زندگی در آپارتمان‌ها روی آوردند.

سر و صدای بلند ساکنان آپارتمان‌ها، رفت و آمد در هر ساعت از شبانه‌روز، بلند کردن صدای تلویزیون و بالاخره نگهداری انواع حیوانات خانگی، با این تفکر که چاردیواری اختیاری است، باعث شده است تا ساکنان مجتمع‌ها، همچنان به شیوه زندگی سنتی پافشاری کنند و بسیاری از آپارتمان‌نشینان، توجهی به حقوق همسایه‌های دیوار به دیوار یا ساکنان طبقه بالا و پایین خود نداشته باشند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، به طور خاص در کشور ما قانون تملک آپارتمان‌ها، مصوب اسفند ۱۳۴۳ و آیین‌نامه اجرایی آن مصوب اردیبهشت ۱۳۴۷، که در سال ۱۳۷۶ مورد بازنگری و اصلاح قرار گرفت و منبع اصلی ضوابط درباره این‌گونه واحد‌ها به شمار می‌رود. بر اساس ماده ۸ این قانون، در هر ساختمانی که تعداد مالکان بیش از ۳ نفر باشد، همه موظفند مدیر یا مدیرانی (به تعداد فرد) از بین خود یا از خارج از مجموعه انتخاب کنند. مسئولیت مدیران، فقط مربوط به اداره قسمت‌های مشترک ساختمان بوده و کار‌های مربوط به قسمت‌های اختصاصی، در اختیار و انحصار مالکین آن است.

به‌طورکلی، پرداخت هزینه‌های مشترک، در قسمت‌هایی که برای استفاده اختصاصی تشخیص داده نشده است یا در اسناد، از قسمت‌های مشترک محسوب می‌شود، اعم از اینکه ملک مورد استفاده قرار گیرد یا نگیرد، الزامی است، زیرا مالکیت در قسمت‌های مشترک، متعلق به کلیه مالکین است.

به طور مثال، پشت‌بام جزو قسمت‌های مشترک آپارتمان‌ها به حساب می‌آید و هزینه آسفالت، برف‌روبی و... بر عهده همه مالکین است؛ همان‌گونه که همه ساکنان آپارتمان‌ها، حق استفاده از آن را (مانند نصب آنتن و گذاردن کولر) دارند.

تخلف از قوانین آپارتمان‌نشینی

اگر هر یک از مالکین قسمت‌های اختصاصی، از انجام وظایف خویش در قبال قسمت‌های مشترک خودداری کند، مدیر یا مدیران مجموعه در موارد نوشته شده در مقررات، به نمایندگی از مالکان، حق شکایت و اقامه دعوی علیه واحد متخلف را دارند. از این روی، بهتر است هنگام انتخاب مدیر یا هیأت‌مدیران، صورت‌جلسه‌ای تنظیم شود و به امضای انتخاب‌کنندگان برسد تا در مواقع لزوم به ‌عنوان مدرک ثابت‌کننده سمت مدیران نزد محاکم و ادارات، قابلیت ارایه داشته باشند.

معمولاً بیشترین دغدغه در روابط بین مدیران و ساکنان در مورد دریافت و پرداخت هزینه‌های جاری قسمت‌های مشترک (شارژ) به چشم می‌خورد. اگر ترتیب خاصی در مورد شارژ پیش‌بینی نشده باشند، بر اساس میزان سهم هر یک از مالکان یا استفاده‌کنندگان تعیین می‌شود. پس از مشخص شدن سهم هر واحد، مالکان آن‌ها موظف به پرداخت شارژ خواهند بود و حتی اگر نسبت به پول درخواستی اعتراض هم داشته باشند، نمی‌توانند از پرداخت سهمشان خودداری کنند بلکه تنها راه اعتراض، تقدیم درخواست و کمک از مقامات قضایی جهت رسیدگی و اعلام پول عادلانه خواهد بود. تا زمان صدور حکم قطعی، سهم شارژ ماهانه باید پرداخت شود، مگر اینکه دادگاه صالح، ترتیب رسیدگی را ضروری بداند.

در صورتی که مالکین از پرداخت سهم خود از هزینه‌های مشترک خودداری کنند، از طرف مدیر یا هیأت مدیران به وسیله اظهارنامه که در قالب اوراق چاپی است، مبلغ بدهی با صورت ریز آن تنظیم و مطالبه می‌شود تا هرگاه مالک یا استفاده‌کننده ظرف ۱۰ روز از تاریخ ابلاغ اظهارنامه، سهم بدهی خود را نپردازد، مدیر یا هیات‌مدیره بتواند به تشخیص خود و با توجه به امکانات، از دادن خدمات مشترک از قبیل: شوفاژ، تهویه مطبوع، آبگرم، برق، گاز و... به او خودداری کنند. در صورتی که مالک یا استفاده‌کننده، همچنان اقدام به تسویه حساب نکند، اداره ثبت محل آپارتمان‌ها به تقاضای مدیر یا مدیران برای دریافت پول، طبق اظهارنامه ابلاغ‌شده، اجراییه صادر خواهد کرد. (به نظر می‌رسد مدیر یا مدیران، اختیاری در مورد قطع آب سرد واحد متخلف نداشته باشند)

عملیات اجرایی، مطابق مقررات اجرای اسناد رسمی صورت خواهد گرفت و همان‌طور که می‌دانیم صدور اجراییه از طرف اداره ثبت در همه موارد، به موجب سند رسمی به عمل می‌آید، اما این از موارد نادری است که در قبال سند عادی نیز اجراییه صادر می‌شود.

محروم کردن آپارتمان متخلف از هرگونه امکانات

پرسش اساسی این است که اگر ساکنان آپارتمانی به بهانه‌های مختلف، از جمله مسافرت، از پرداخت هزینه‌های آب، برق، گاز و نظافت یا برف‌روبی پشت‌بام خودداری کنند، آیا مدیر ساختمان می‌تواند واحد متخلف را از دریافت هرگونه امکانات محروم کند؟

گاهی ملاحظه می‌شود به دلیل تفکیک نشدن خدمات شهری در ساختمان‌ها از قبیل: گاز و برق و... یا نبودن فلکه جداگانه آب گرم برای واحد‌های ساختمان یا مشکلاتی از این قبیل، مدیران قادر به قطع آن‌ها در مورد آپارتمان متخلف نیستند.

در این صورت چاره‌ای جز مراجعه به دستگاه قضایی وجود ندارد بنابراین در صورتی که قطع خدمات مشترک ممکن یا موثر نباشد، مدیران مجموعه می‌توانند به مراجع قضایی شکایت کنند و شورا‌های حل اختلاف موظفند این‌گونه شکایات را (که معمولاً در اوراق چاپی دادخواست تنظیم می‌شود) خارج از نوبت رسیدگی کنند و می‌توانند مالک آپارتمان متخلف را تا دو برابر پول بدهی به نفع مجموعه جریمه کنند. به عنوان مثال، اگر میزان بدهی واحد متخلف ۲ میلیون تومان باشد، شورای حل اختلاف می‌تواند علاوه بر آن، وی را به پرداخت ۲ میلیون تومان دیگر نیز محکوم کند که روی هم، ۴ میلیون تومان می‌شود.

گاهی دیده می‌شود مدیران ساختمان‌ها، پول‌های غیرواقعی و خارج از حد متعارف جامعه را در قالب شارژ ماهانه از ساکنان آپارتمان‌ها دریافت می‌کنند. در این صورت تکلیف چیست؟

اگر مالکان هر کدام از واحد‌ها در مورد سهم یا میزان هزینه مربوط به سهم خود معترض باشند، می‌توانند به مدیر مراجعه و تقاضای رسیدگی به موضوع را داشته باشند. در صورت عدم رسیدگی یا رد اعتراض، فرد معترض می‌تواند به مراجع صلاحیت‌دار قضایی مراجعه کرده و تعیین عادلانه سهم شارژ ملک خویش را تقاضا کند.

نکته آخر درباره نگهداری از حیوانات خانگی است که گاهی مشکلاتی برای ساکنان آپارتمان‌ها فراهم می‌کند. نگهداری از هرگونه از حیوانات مانند طوطی و سگ در داخل آپارتمان باعث ایجاد آلودگی بهداشتی یا صوتی یا ترس برای همسایه‌ها می‌شود. خصوصاً در مورد نگهداری سگ، هر یک از مدیران یا ساکنان با طرح شکایت کیفری می‌توانند مالک مزاحم را مجبور به اطاعت از قوانین و رعایت امنیت و آرامش همسایگان کنند تا حیوانات مزاحم را از ساختمان خارج کنند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۷
در خصوص وظایف مدیران چیزی نگفته مدیران مجموعه ها از شارز مبالغ زیادی هم هست بخصپص در مجتمع های بزرک خود را مقید به ارایه صورتحسابهای مخارج نمیدانند در حالی که همچنانکه پرداخت شارز ماهیانه احباری است ارایه صورتحسابهای دخل و خرج صندوق اپارتمانها از طرف مدیران بایستی اجباری باشد
حسنعلی
|
Germany
|
۱۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۷
احسنت به دروس هر روزه قانونی شما!
مراجعه به مراجع قضایی که راه حل همه مشکلات عنوان شده است!
من اصلاً بر این موضوع واقف نبودم.
از زمان بازنگری قانون تملک آپارتمان‌ها در سال 1376 تا کنون 21 سال می گذرد و قانون به روز نیست.
اغلب مراجعه جهت رفع مشکلات آنقدر وقت گیر و مشکل است که آدم معمولاً «عطایش را به لقایش می بخشد»
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۷
چاردیواری اختیاری است مال زمان غار نشینی بود کسی که روی سقف مردم زندگی می کنه غلط می کنه چاردیواری اختیاری باشه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۷
بی ادب ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۷
متاسفانه آنقدر اجرای قانون و خود قانون ضعیف است، که باید به همان شکل سنتی، یعنی زد و خورد رو در رو، مشکلات آپارتمانی را حل کرد. آنقدر دادگاه ها درگیر مسائل کلان هستند، این مشکلات را به حساب نمی آورند!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
حرفت کاملا منطقی بود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۷
خوب بود. مخصوصا قسمت آخر که در رابطه با سگ است که میشود شکایت کیفری کرد.ممنون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۷
بارها این را به بحث گذاشته اید مشکل اصلی عدم شفافیت قانون در مورد تسهیم هزینه ها است که مشکل افرین است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۷
تخلف از قانون آپارتمانی را ،از روز اول ،شهرداریها ،و ادارات ثبت اسناد انجام میدهند ؟ در قانون تملک آپارتمان نشینی ، مصوب شده که مجتمجهای بیش از ده واحد بایستی سرایداری داشته باشد ؟‌ ادارات صدور پروانهٔ ساخت باید از همان اول که نقشه برای مجوز ساخت ارایه میشود ، واحد سرایداری را معین کنند ؟ و سرویس بهداشتی برای نظافتچی ،، و در زمان ارایهٔ‌‌پایان کار و صورتجلسهٔ تفکیکی واحدها ، سرایداری معین شده در صورتجلسه قید گردد ، بحث اشرافیت هم بسیار مهم است که اصلا شهرداری بدان توجهی نمیکند ؟ ساختمان ، یک سرمایهٔ ملی است ، زیرا هزاران سال زمان نیاز است ، تا جایگزین مصالح مصرفی در معادن شکل بگیرد ،و همچنین مصالح ناشی از تخریب به حالت اولیه برگردد ؟ حد اقل عمر مفید ساختمان باید برای سه الا پنج نسل باشد ،و مسیرهای دسترسی ممکن برای تاسیسات وجود داشته باشد ؟ و مجری قوانین آپارتمان نشینی به یک نهاد انتظامی خاص آموزش دیده واگذار گردد ،و رای آن لازم اجرا باشد ؟ ، اکثر آپارتمانهای تا سی ،چهل واحدی ، توسط مدیر افتخاری اداره میشود ، و اکثر مالکین ،و ساکنین از زیر بار مسولیت پذیر در میروند ؟ یکی دیگر از مشکلات ، واحدهای خالی میباشد که مالکین بصورت مقطعی در آن زندگی میکنند ،، که برای حفظ بنای ساختمان حداقل همکاری را میکنند ؟ اکثر مدیران افتخاری بعضی از هزینه های جنبی را از جیب خود پرداخت میکنند ،( مانند ،پذیرایی از نظافتچی ،، سرویس دهندهٔ آسانسور ،، تاسیسات ،و یا تعمیراتهای ضروری ) و همهٔ هزینه ها نیز به ریز در تابلوع اعلانات با همراه شارژ متعلق به واخدها نصب ،و قابل دیدن برای همه میباشد ،و حتی توسط فضای مجازی هم به همه ابلاغ میگردد ؟ قانون آپارتمان نشینی که یک فرهنگ غربی است از دهه چهل وارد کشور ایران گردید ؟ که متاسفانه ، بعدا از شصت سال هنوز با فرهنگ ایرانی همخوانی ندارد ،و بلحاظ افزایش جپعیت ،و تغییر بافت شهری ،، روستایی ، هر زمان مشکلات بیشتری پیدا میکند ، قانون آپارتمان نشینی در مقاطع پنج ،و ده ، ساله نیاز به بازنگری دارد آنهم توسط تیم جامعه شناسان ،و حقوقدانان ،و روانشناسان ،و اقتصادانان ،و کارشناسان امنیت اجتماعی ؟،،
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۷
کنتور آب و گاز مجزا‌ برای هر واحد خیلی از تنشها رو کم میکنه.
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۷
آپارتمان نشینی و زندگی شهری قبل از هر چیزی فرهنگ خودش را میطلبد که متاسفانه در بین بسیاری از مردم ایران این فرهنگ وجود ندارد.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
سهمیه بندی بنزین قیمت بنزین طرح حمایت معیشتی غزه بولیوی مذهب جعفری آلودگی هوا کارت سوخت