بازدید 13914
۶

در سال ۱۳۹۷، کدام استان دارای بیشترین "نرخ بیکاری" بود؟

به تازگی مرکز آمار ایران چکیده نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در سال ۱۳۹۷ را منتشر کرده است. نتایج این گزارش نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۷، نرخ بیکاری با رشدی ۰.۱ درصدی در مقایسه با سال ۱۳۹۶ به ۱۲ درصد رسیده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که کمترین نرخ بیکاری در سال ۱۳۹۷ متعلق به استان سمنان بوده است. همچنین نرخ بیکاری در سال ۱۳۹۷ در مقایسه با سال ۱۳۹۶ در ۱۵ استان کشور کاهش یافته است.
کد خبر: ۸۹۱۷۴۳
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۳ 14 April 2019
تابناک اقتصادیبه تازگی مرکز آمار ایران چکیده نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در سال ۱۳۹۷ را منتشر کرده است. نتایج این گزارش نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۷، نرخ بیکاری با رشدی ۰.۱ درصدی در مقایسه با سال ۱۳۹۶ به ۱۲ درصد رسیده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که کمترین نرخ بیکاری در سال ۱۳۹۷ متعلق به استان سمنان بوده است. همچنین نرخ بیکاری در سال ۱۳۹۷ در مقایسه با سال ۱۳۹۶ در ۱۵ استان کشور کاهش یافته است.

به گزارش تابناک اقتصادی، اشتغال و بیکاری از جمله موضوع‌های اساسی اقتصاد هر کشور می‌باشد، به گونه‌ای که  افزایش یا کاهش تعداد بیکاران، به عنوان یکی از شاخص‌های توسعه یافتگی جوامع تلقی می‌شود. نرخ بیکاری یکی از شاخص‌هایی است که برای ارزیابی شرایط اقتصادی کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. در چند سال اخیر به دلیل افزایش تعداد متقاضیان کار از یک سو و کاهش عرضه کار از سوی دیگر، این نرخ همواره رو به افزایش بوده است.

به تازگی مرکز آمار ایران، چکیده نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در سال ۱۳۹۷ را منتشر نموده است. این آمار نشان می‌دهند که نرخ مشارکت اقتصادی جمعیت ده ساله و بیشتر از ۴۰.۱ درصد در سال ۹۶ به ۴۰.۵ درصد در سال ۹۷ افزایش یافته است. روند نرخ مشارکت اقتصادی در طی سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۷ را در نمودار زیر مشاهده می‌کنید.
 
در سال ۱۳۹۷، کدام استان دارای بیشترین


تعداد جمعیت بیکاران کشور در سال ۱۳۹۷، سه میلیون و ۲۶۰ هزار و ۷۹۶ نفر گزارش شده است که این تعداد در مقایسه با سال ۱۳۹۶ رشد ۹۵ هزار و ۵۵۵ نفری را تجربه نموده است. با این رشد جمعیت بیکاران، نرخ بیکاری نیز از ۱۱.۹ درصد در سال ۱۳۹۶ به ۱۲ درصد در سال ۹۷ افزایش یافته است. نمودار زیر روند افزایش نرخ بیکاری را در طی سال‌های اخیر نشان می‌دهد.

در سال ۱۳۹۷، کدام استان دارای بیشترین


همچنین نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله در سال ۹۷ با ۰.۵ درصد کاهش نسبت به سال ۱۳۹۶ به ۲۷.۷ درصد رسیده است.

نرخ بیکاری در سال ۱۳۹۷ در استان‌های مختلف متفاوت بوده است. نمودار زیر وضعیت نرخ بیکاری در ۳۱ استان کشور در سال ۱۳۹۷ را نشان می‌دهد. همان گونه که ملاحظه می‌شود کمترین نرخ بیکاری در سال ۹۷ مربوط به استان سمنان با نرخ بیکاری ۷.۲ درصد بوده است. بعد از استان سمنان، در رتبه دوم کمترین نرخ بیکاری استان ها، استان همدان با نرخ بیکاری ۸.۳ درصد ایستاده است. جایگاه سوم بدین لحاظ نیز  به استان مرکزی با نرخ بیکاری ۸.۴ درصد تعلق دارد. بیشترین نرخ بیکاری در سال ۹۷ هم به استان کرمانشاه با نرخ بیکاری ۱۸.۷ درصد تعلق گرفته است. بعد از این استان، دو استان چهارمحال و بختیاری و سیستان و بلوچستان به ترتیب با نرخ‌های بیکاری ۱۷.۴ درصد و ۱۶ درصد قرار دارند. نرخ بیکاری در ۱۴ استان کشور از میانگین نرخ بیکاری در کل کشور بالاتر و در ۱۷ استان کشور از میانگین نرخ بیکاری در کل کشور پایین‌تر بوده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهند که در سال ۹۷ در مقایسه با سال ۱۳۹۶ نرخ بیکاری در ۱۵ استان شامل استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، البرز، تهران، خراسان شمالی، خوزستان، سیستان و بلوچستان، قزوین، کردستان، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، لرستان، مرکزی، هرمزگان و یزد افزایش یافته است. همچنین نرخ بیکاری در استان قم در سال ۱۳۹۷ مقایسه با سال ۱۳۹۶ ثابت مانده است. نرخ بیکاری در ۱۵ استان دیگر نیز کاهش یافته است.

بیشترین افزایش نرخ بیکاری در سال ۹۷ در مقایسه با سال ۹۶ در استان سیستان و بلوچستان بوده است. نرخ بیکاری در این استان ۴.۲ درصد افزایش یافته است.  بیشترین کاهش نرخ بیکاری نیز متعلق به استان چهارمحال و بختیاری با کاهشی ۳.۳ درصدی بوده است.
 
در سال ۱۳۹۷، کدام استان دارای بیشترین
تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
بلیط هواپیما
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۶
استان های لر و کرد نشین همه بیکار. ضمنا این درصد ها باید در 3 ضرب بشه
آمار چرا؟ همه بیکاریم و دولت بی تفاوت
آمار بیکاری همدان اشتباهه نصف مردم همدان بیکار هستن
سلام آمار همدان کاملا اشتباهه بیکاری در همدان بیداد میکنه
من خودم همدانی هستم.امار کاملا اشتباهه
سمنان!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # دولت چهاردهم