بازدید 2090

عملکرد هفتگی بازارهای جهانی فولاد

کد خبر: ۸۸۴۲۰۹
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۷ 09 March 2019

گزارش هفتگی بازارهای فولاد منتشر شد.

سنگ آهن

به گزارش «کالاخبر» به نقل از فولاد ایران؛ اوایل هفته گذشته قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد در چین از ۸۵ دلار هفته قبل به حدود ۸۸ دلار هر تن سی اف آر بهبود یافت چرا که جو بازار فولاد بهتر شده بود و حاشیه سود فولادسازان چینی بهبود داشت. تصمیمات جدید دولت چین برای کاهش مالیات بر ارزش افزوده صنایع، تاثیر مثبتی بر جو بازارها داشت گرچه فعلان بازار فولاد خیلی مطمئن نبودند تاثیر چندانی بر بازار فولاد داشته باشد.

ولی تا پایان هفته تعداد پیشنهاد ها در بازار نقدی سنگ آهن چین برای تحویل ماه مارس بیشتر شد و قیمت به حدود ۸۶ دلار هر تن خشک سی اف آر برگشت. هیچ محدودیتی از جانب عرضه در بازار احساس نمی شد و ظاهرا کسی برنامه ای برای خرید در دست نداشت. موجودی سنگ آهن بنادر چین رو به رشد بود و تجار نگران روند بازار این ماده اولیه در کوتاه مدت هستند.

از طرفی بنا بر گزارش یومتال، در بازار سنگ آهن صادراتی ایران قیمت ها صعودی بود و آخرین قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد از حدود ۴۶ دلار به کمتر از ۵۰ دلار و سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  ۶۱ درصد ایران نیز  از ۴۵ دلار به حدود ۴۸.۵ دلار هر تن فوب بهبود یافت.

قراضه

در حالی که بازار واردات قراضه ترکیه یک هفته قبل در سکوت بود و امکان معامله در ۳۰۰ دلار یا کمتر نیز وجود داشت، اواخر هفته گذشته قیمت قراضه وارداتی به لطف افزایش خرید ها رشد ناگهانی داشته قراضه سنگین ۲۰-۸۰ حدود ۵ دلار بالا رفت و به ۳۱۸ دلار هر تن سی اف آر رسید.

در شرق آسیا، توکیو استیل ژاپن دومین افزایش قیمت ماه مارس را اجرایی کرد و این بار افزایش قیمت خرید قراضه تا ۵ دلار هر تن بوده تا ۳۱۳ دلار هر تن شده است. قراضه سنگین کلاس ۲ صادراتی ژاپن نیز ۳۰۰ تا ۳۰۸ دلار هر تن فوب بود. فعالیت بازار واردات قراضه در جنوب شرق آسیا ناچیز بود. قیمت های پیشنهادی بالا بود و موجودی انبار خریداران نیز کافی بود. متوسط قیمت قراضه وارداتی ۳۳۵ تا ۳۴۰ دلار هر تن سی اف آر بود.

قیمت قراضه در معاملات جدید ماه مارس در بازار داخلی آمریکا تا ۲۰ دلار هر لانگ تن بالا رفت. متوسط شاخص قیمت قراضه خرد شده موسسه پلاتس ۳۴۹.۲۵ دلار هر لانگ تن ثبت شد.

بیلت

بازار بیلت سی آی اس هفته نسبتا آرامی داشت چرا که اختلاف میان قیمت های پیشنهادی و قیمت مورد نظر خریداران بالا بود. قیمت پیشنهادی ۴۵۰ تا ۴۶۰ دلار هر تن فوب دریای سیاه بود و خریداران در کشورهای مختلف به دنبال ۴۴۰ تا ۴۵۰ دلار بودند. عرضه کننده های سی آی اس قیمت پیشنهادی بیلت به ترکیه را از ۴۷۰ تا ۴۷۵ دلار به ۴۶۵ تا ۴۷۵ دلار هر تن سی اف آر کاهش دادند ولی خریداران در ترکیه تمایلی به معامله نشان ندادند چرا که قیمت های رقابتی تری در بازار داخلی موجود بود. تا پایان هفته بیلت سی آی اس تا ۴۵۲ دلار هر تن فوب نیز شنیده شد.

در بازار صادرات ترکیه نیز فعالیت زیادی دیده نمی شود ولی هفته گذشته بیلت به افریقا در ۴۵۵ تا ۴۶۵ دلار هر تن فوب فروخته شد. در بازار داخلی ترکیه نیز بیلت از ۴۶۰ تا ۴۷۰ دلار به ۴۵۰ تا ۴۶۰ دلار هر تن درب کارخانه رسیده است.بیلت صادراتی چین نیز با ۵ دلار بهبود به ۴۸۵ دلار هر تن فوب رسید.

بازار بیلت وارداتی جنوب شرق آسیا در ثبات بود در واقع از ۱۴ فوریه تاکنون قیمت در ثبات بوده چون تقاضا کم است و عرضه سی آی اس نیز محدود بوده است.

مقاطع

در ترکیه کمبود تقاضا قیمت میلگرد را پایین تر آورد از ۵۸۵ دلار به ۵۵۶ تا ۵۷۵ دلار هر تن درب کارخانه رسید. بعید به نظر می رسد تا اواخر مارس که انتخابات شهرداری ها در ترکیه بر گزار می شود اتفاق مثبتی در بازار فولاد آن رخ دهد. میلگرد صادراتی ترکیه نیز اخیرا  ۲۰ دلار افت داشت و۴۷۵ دلار هر تن فوب شنیده شد.

میلگرد صادراتی سی آی اس ۷ دلار هر تن ارزان تر شده ۴۷۵ دلار هر تن فوب شنیده شد.میلگرد در بازار داخلی چین تا ۳ دلار افت داشت و ۵۵۷ تا ۵۶۶ دلار هر تن درب کارخانه شد. تقاضا به آرامی رو به بهبود بود از این رو افت قیمت انگیزه خریداران را بیشتر کرد. میلگرد صادراتی چین نیز حدود ۳ دلار رشد داشته ۵۲۳ دلار هر تن فوب ثبت شد.

در بازار داخلی اروپا میلگرد در ۵۲۸ یورو هر تن درب کارخانه ثبات داشت. در بازار امریکا نیز میلگرد همچنان ۶۹۸ دلار هر شورت تن درب کارخانه و در ثبات بود.

 ورق

قیمت ورق گرم در بازار داخلی چین تا ۳ دلار افت داشت و  ۵۷۴ تا ۵۷۹ دلار هر تن درب کارخانه شد ولی در بازار صادرات ورق گرم چین ۱۰ دلار رشد داشته و ۵۳۵ تا ۵۴۰ دلار هر تن فوب ثبت شده است. از آنجایی که در بازار داخلی چین پروژه های زیربنایی فعال تر خواهد شد و در بازارهای جهانی موجودی ها رو به کاهش است صادر کننده های چینی به آینده امیدوار تر شده اند. برخی انتظار  دارند کاهش مالیات بر ارزش افزوده در چین در درازمدت بر عملکرد صنایعی که مصرف کننده ورق گرم هستند اثر مثبت بگذارد. 

در بازار ورق ترکیه همچنان تقاضا پایین بوده و قیمت ها نزولی هستند. بعید است تا قبل از انتخابات شهرداری ها در پایان مارس بازار ورق این کشور بهبودی داشته باشد. ورق گرم در بازار داخلی از ۵۶۵ تا ۵۷۰ دلار به  ۵۵۰ تا ۵۶۰ دلار هر تن درب کارخانه رسید ورق گرم وارداتی از سی آی اس ۵۳۰ تا ۵۴۰ دلار هر تن سی اف آر بود و محصول صادراتی ترکیه نیز ۵۴۵ تا ۵۵۰ دلار هر تن فوب ثبت شد که نسبت به هفته قبل حدود ۱۰ دلار افت داشته است.

قابل ذکر است یک هفته اخیر بازار ورق صادراتی سی آی اس در ثبات بوده و ورق گرم ۵۲۵ دلار هر تن فوب بود.

در بازار داخلی آمریکا ورق گرم ۷ دلار هر شورت تن درب کارخانه افت داشت و ۶۹۲ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد. در اروپا نیز ورق گرم  با ۲ یورو بهبود قیمت ۵۰۸ یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه