بازدید 24024

حجت‌الاسلام صالحی خوانساری دار فانی را وداع گفت

کد خبر: ۸۸۳۳۲۸
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۷ 05 March 2019

حجت‌الاسلام سیدمرتضی صالحی خوانساری نماینده دوره‌های پیشین مجلس شورای اسلامی به رحمت ایزدی پیوست.

به گزارش «تابناک» به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا حجت‌الاسلام سیدمرتضی صالحی خوانساری مبارز انقلابی و نماینده دوره‌های پیشین مجلس شورای اسلامی دار فانی را وداع گفت.

وی متولد نیمه آبان سال 1318 شمسی در شهر خوانسار بود. در سن 14 سالگی، در سال 1333 هجری شمسی، پس از اتمام دروس ابتدایی، به حوزه علمیه خوانسار کهوارد شد و تحت نظر آیت‌‌الله مرحوم حاج حسین علوی خوانساری، دروس پایه و مقدمات را گذراند. پس از اتمام مقدمات، برای ادامه تحصیل به قم رفت، اما به دلیل ضرورت‌های زندگی به تهران آمد و در مدرسه مرحوم آیت الله مجتهدی ادامه تحصیل داد و در کنار تحصیل، تدریس نیز داشت.

مرحوم صالحی خوانساری فقه و اصول را نزد استاد حاج شیخ حسین کنی (استاد مرحوم آیت الله مهدوی کنی)، خارج فقه و اصول را به مدت 7 سال محضر آیت‌الله میرزا علی آقا فلسفی و فلسفه را نزد استاد سید رضا صدر گذراند.

وی قبلاً طی مصاحبه‌ای درباره فعالیت‌های انقلابی خویش گفته بود: «اولین دستگیری بنده توسط ساواک در سن 23 سالگی بود که پس از 40 روز بازداشت، با وساطت بزرگان آزاد شدم. بعد از این، به هر منبری که می‌رفتم، گزارش آن به ساواک می‌رسید که نتیجه این گزارش‌ها یا دستگیری، یا احضار بود. آخرین باری که زندانی شدم اردیبهشت سال 1357 بود که در مسجدجامع کرج سخنرانی می کردم، مرا از منبر به پایین کشانده و یک شبانه روز در ساواک کرج و 16 روز هم در کمیته مشترک تهران بازداشت کردند.»

همچنین راه‌اندازی کمیته انقلاب اسلامی ایران همراه با مرحوم آیت الله مهدوی کنی، آیت‌الله خسروشاهی، فرماندهی کمیته تهران، نماینده امام(ره) و مسئول عقیدتی سیاسی شهربانی کشور، مسئول جذب، گزینش و استخدام روحانیون سراسر کشور در نیروی انتظامی و یک دوره هم نمایندگی در مجلس شورای اسلامی، از مسئولیت‌های مرحوم صالحی خوانساری در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بود.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
بلیط هواپیما
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # دولت چهاردهم