بازدید 3541

خر و پف را جدی بگیرید

کد خبر: ۸۸۱۵۱۲
تاریخ انتشار: ۰۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۳ 26 February 2019

مدیر اولین کلینیک فوق تخصصی اختلالات خواب البرز گفت: نباید به سادگی از کنار اختلالات خواب بگذریم.

به گزارش ایسنا، دکتر سولماز عرشی با اشاره به راه‌اندازی اولین کلینیک فوق‌تخصصی اختلالات خواب در استان، اظهار کرد: چون هر یک از ما یک سوم از عمر خود را در خواب بسر می‌بریم، داشتن خوابی خوب در حفظ سلامت روح و جسم ما تاثیر بسزایی خواهد داشت.

وی ادامه داد: تاکنون 80 اختلال خواب چون خروپف، وقفه تنفسی حین خواب، بی خوابی، پاهای بی قرار، پانیک شبانه، کابوس و وحشت خواب، حرف زدن در خواب شناسایی شده که همه آنها داشتن خوابی خوب را از فرد درگیر می‌گیرد.

وی افزود: افرادی که در طول شب خواب خوبی ندارند، اغلب در روز خسته و کسل هستند و نمی‌توانند به امور روزانه خود آن طور که باید و شاید رسیدگی کنند. برای حل مشکلات خواب شهروندان البرزی اولین کلینیک فوق تخصص اختلالات خواب در بیمارستان باهنر راه اندازی شده است.

عرشی با اشاره به اینکه هنوز با اطمینان نمی‌توان گفت شایع‌ترین اختلالات خواب البرزی‌ها چیست، اضافه کرد: با توجه به اینکه این کلینیک به تازگی راه‌اندازی شده به لحاظ آماری و به طور قطع نمی‌توان در مورد مهمترین اختلال خواب البرزی‌ها نظر داد.

وی با اشاره به عملکرد این کلینیک بیان کرد: در این کلینیک برای مراجعان در صورت نیاز تست خواب شبانه یا روز انجام دهیم که تست ارزیابی هوشیاری و تست نهفتگی خواب چندگانه بخشی از آنها است.

عرشی با اشاره به درمان پذیربودن اختلالات خواب گفت: تمام اختلالات خواب شناسایی شده از طریق روش‌های مختلف قابل درمان است.

وی، خر و پف را یکی از این اختلالات عنوان کرد و افزود: اگر خروپف فرد به اندازه‌ای باشد که موجب اذیت شدن اطرافیان شود، بی شک مشکلی دارد و باید برای حل آن اقدامات لازم صورت بگیرد.

مدیر اولین کلینیک فوق تخصص اختلالات خواب البرز افزود: فردی که خروپف می‌کند چون در طول شب خوابش تکه تکه و کامل نیست در طول روزبی حال و کسل است.

وی خاطر نشان کرد: کسی اگر در کنار خروپف فشارخون بالا داشته باشد یا نفسش در خواب قطع شود حتما باید توسط پزشک ویزیت شود چون احتمال این که فرد مبتلا به بیماری خطرناک به اسم آپنه خواب باشد، زیاد است.

وی با اشاره به دلیل خروپف گفت: عضلات راه هوایی که در خواب باید راه تنفس را باز نگه دارد به مرور ضعیف شده و قادر نیستند کار خود را به خوبی انجام دهند و همین عبور نادرست هوا باعث لرزش کام شده و خروپف ایجا می‌شود.

وی افزود: با افزایش این تنگی عضلات، تنفس به صورت موقت قطع می‌شود و این اتفاق ممکن است چندین بار در طول شب اتفاق بیفتد که باعث ایجاد مشکل در اکسیژن رسانی به قلب و مغر می‌شود. افراد نباید نسبت به اختلالات خود بی توجه باشند و مثل مشکلات دیگر همچون دیابت، فشار خون و ... برای درمان آن به پزشک مراجعه کنند.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# قره باغ # کیومرث هاشمی # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی