بازدید 2371

چین و آرامکو قرارداد 10 میلیارد دلاری امضا کردند

شرکت نفت آرامکو عربستان، امروز (جمعه) در آخرین روز سفر «محمد بن سلمان» ولیعهد این کشور به پکن، قرارداد همکاری برای ایجاد یک شرکت مشترک به ارزش 10 میلیارد دلار امضا کرد.
کد خبر: ۸۸۰۴۱۵
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۱:۱۵ 23 February 2019

به گزارش ایرنا از تارنمای 'سی ان بی سی' چین، 35 درصد از سهام شرکت جدید را که در چین ایجاد می شود آرامکو در اختیار دارد و شرکت های نورینکو و پانجین چین به ترتیب 36 و 29 درصد از سهام آن را به خود اختصاص داده اند.

هدف از ایجاد این شرکت در واقع اجرای طرح بزرگ احداث یک مجتمع پتروشیمی و پالایشگاهی در شهر پانجین چین است و ارزش این قرارداد به 10 میلیارد دلار می رسد.

این شرکت که خواجین آرامکو نامیده می شود دارای ظرفیت پالایشی 300 هزار بشکه نفت و تولید یک میلیون و 500 هزار تن ماده پتروشیمی اتیلن کراکر است.

عربستان بر اساس آمارهای موجود بزرگترین فروشنده نفت به چین در جهان محسوب می شود و 70 درصد از نفت انباشتی این مجتمع را تامین خواهد کرد و پیش بینی می شود این مجتمع کار خود را از سال 2024 میلادی شروع کند.

آرامکو هم پس از امضای این توافقنامه اعلام کرده که این بزرگترین طرح با سرمایه گذاری خارجی مشترک با چین محسوب می شود و نشان دهنده روابط رو به رشد اقتصادی و تجاری دو کشور است.

آرامکو در بیانیه ای آورده است قصد دارد شاخه تجاری خرده فروشی سوخت را نیز ایجاد کند بر این اساس تا پایان سال 2019 میلادی یک شرکت مشترک توسط آرامکو ، شرکت نورث خواجین و شرکت ترابری استان لیائونینگ چین ایجاد می شود که به تدریج به یک شبکه ایستگاهی فروش سوخت به صورت خرده فروشی در بازارهای هدف تبدیل خواهد شد.

عربستان سال گذشته میلادی اعلام کرد که یک سهم 400 هزار بشکه ای روزانه نفت را در پالایشگاه جزیره جوشان در استان جه جیانگ در شرق چین برعهده می گیرد و مقداری نفت نیز در اختیار گروه نفتی و انرژی رونگ شونگ چین قرار می دهد.

عربستان در حال برداشتن گام های بلندتری است آرامکو اعلام کرده که به دنبال خرید 20 درصد از سهام پالایشگاه هیوندا اویل بانک کره جنوبی است با پاکستان قرارداد ساخت یک پالایشگاه امضا کرده است و قصد دارد تامین مالی 27 میلیارد دلاری را برای مجتمع پتروشیمی در مالزی برعهده گیرد این کشور می گوید که به دنبال اجرای برخی طرح های پتروشیمی و انرژی نیز در هند است.

«محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان از روز گذشته به چین سفر کرده است سفر دو روزه او امروز به پایان می رسد.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # هفته بسیج # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه