2139بازدید
هیچ‌وقت شروع کننده مشاجره نبودم!
پخش آخرین مصاحبه با کارلوس کی‌روش قبل از ترک ایران در برنامه دیشب نود، بازتاب گسترده ای داشت. خیلی ها معتقد بودند عادل می توانست این مربی پرتغالی را به چالش بکشد اما با او مهربان بود. کی روش در این بخش از مصاحبه به ماجرای اختلافات طولانی اش با برانکو پرداخت که مشکلاتی را برای تیم ملی و خودش به وجود آورد.
کد خبر: ۸۷۵۹۹۱
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۲ 05 February 2019

* ابتدا این را باید به همه بگویم که هیچ مشکلِ شخصی با کسی ندارم؛ اجازه نمی‌دهم مسائل فوتبالی با زندگی‌ام تداخل داشته باشد؛ امروز فقط می‌خواهم به همه یک مسئله را بگویم؛ از کسایی که بی‌قیدوشرط از من حمایت کردند و کسانی که رو‌به‌روی من ایستادند، بسیار تشکر می‌کنم.

* هیچ مشکل شخصی با کسی ندارم؛ نه با آقای برانکو و نه با هیچ‌کس دیگر؛ به نظرم دیگر تمام شده است؛ دیگر اتفاقاتی که در فوتبال ایران می‌افتد، ارتباطی با من پیدا نمی‌کند؛ شاید نظرات شخصی خودم را داشته باشم، اما به‌عنوان کسی که مصاحبه می‌کنم، آنها را بروز نمی‌دهم.

* اگر دقت و بررسی کنید، هیچ‌وقت از جایگاه خود خارج نشدم تا یک مشاجره را شروع کنم؛ هرگز در زندگی‌ام این کار را نکردم؛ فکر نمی‌کنم کار هوشمندانه‌ای باشد که در خانه کسی را برای دعوا بزنید.

* اما به‌عنوان مربی تیم ملی، وقتی یک نفر به قصد درگیری در خانه من را می‌زند و می‌خواهد به منافع تیم ملی لطمه بزند، هرگز کوتاه نخواهم آمد؛ همیشه این احساس و اعتقاد را دارم؛ نمی‌گویم همواره اقدامات درستی انجام دادم چراکه هیچ‌کس نمی‌تواند اینطور باشد؛ به همین خاطر طبیعی است که بپذیرم و اقرار کنم من هم اشتباهاتی داشتم ولی برای بقیه هم هزینه‌ای ندارد که اشتباهات خودشان را بپذیرند؛ برای آنها هیچ هزینه‌ای ندارد.

* می‌توانم بگویم در مجموع من همیشه چنین طرز تفکری داشتم؛ آیا فلان صحبت، حرکت و وضعیت می‌تواند روی عملکرد تیم ملی من تاثیر بگذارد؟ می‌تواند ثبات تیم ملی‌ام را تحت تاثیر قرار دهد؟ ممکن است از خط قرمز عبور کند؟ اگر جواب این سوال‌ها مثبت باشد، واکنش نشان می‌دهم؛ اگر به نظرم تاثیری نداشته باشد، کاملا نسبت به آن بی‌تفاوت خواهم بود و از آن فاصله می‌گیرم.

* این سوال(دلیل ایجاد فضای دو قطبی در فوتبال ایران) را باید از آقای برانکو بپرسید، نه از من؛ بنده هرگز طی هشت سال حضورم، هیچ حرفی درباره پرسپولیس انجام ندادم؛ از او بپرسید چرا در مسائل تیم ملی دخالت کرد؟ حالا که دیگر کاری به کار باشگاه ندارم، نباید این سوال را از من بپرسید! این را هم بگویم که من همیشه طرفدار پرسپولیس، سپاهان، استقلال و همه تیم‌ها بودم.

* از فرد متشخصی مثل آقای پروین بپرسید، کسی که مطمئن هستم همه در این کشور او را تحسین می‌کنند و برای او احترام قائل هستند؛ از ایشان بپرسید من در پشت صحنه در رابطه با این وضعیت چه کاری کردم؛ اخیرا خودِ آقای پروین هم گفت که من این فرصت را داشتم که با ایشان چند دیدار خصوصی داشته باشم تا درباره این مسئله بحث کنم.

* می‌دانستم که ما در تیم ملی ایران افرادی مثل افشین پیروانی و کریم باقری را داشتیم که در این باشگاه(پرسپولیس) بودند؛ من درباره این وضعیت بخصوص با آقای پروین صحبت کردم؛ هیچ دلیل و لزومی وجود نداشت که این قضیه به رسانه‌ها بکشد و به بحث‌ها و انتقادها دامن زده شود.

* وقتی آدم‌های فوتبالی در دو طرف قضیه هستند، دوستان‌شان هم در دو طرف قضیه خواهند بود؛ این حقایق و تاریخ هستند که باید قضاوت کنند چه کسی بود که به تلاش‌های من در پشت پرده بی احترامی کرد تا متاسفانه اوضاع بین ما تغییر نکند.

* وقتی رسانه‌ها و نظرات جمعی را با شیطنت دست‌کاری می‌کنید، راحت‌تر می‌توانید عده‌ای را علیه یک نفر بسیج کنید؛ کاملا کاملا این اتفاق افتاد.

* من حمایت طرفداران پرسپولیس را از دست ندادم؛ برخی هواداران پرسپولیس که تحت تاثیر برخی رسانه‌ها بودند، نظر متفاوتی نسبت به طرفداران استقلال و سپاهان داشتند؛ داشتن نظر متفاوت حق آنها است؛ من همیشه برای تمام نظرات متفاوت در این کشور احترام قائل هستم؛ مادامی که این نظرات در چارچوب اخلاق و احترام بیان شوند.

* متاسفانه بخاطر برخی شرایط، چنین وضعیتی برای کار ما مطلوب نبود و بهترین فضای ممکن را برای تیم ملی ایجاد نکرد؛ اگر بخواهید قضاوت کنید که مسؤولیت کامل این اتفاقات با چه کسی بوده، باید عذرخواهی کنم و به شما بگویم که می‌خواهم در کمال آرامش کشور را ترک کنم چون هیچ‌گونه دخالتی در این اتفاقات نداشتم.

* شما یک فدراسیون، کمیته انضباطی و نهادهایی دارید که باید نظم را در این وضعیت حاکم می‌کردند؛ اگر نتوانستند این نظم را حاکم کنند، این وظیفه به نسل بعدی منتقل می‌شود، چراکه دیگر مسؤولیت من نیست در این باره قضاوتی داشته باشم یا حرفی بزنم.

* فقط می‌توانم دوباره تکرار کنم که آقایان قلعه‌نویی، علی دایی، برانکو و شفر ممنون هستم؛ بخاطر هشت سال حضوری که در اینجا داشتم، قدردانی می‌کنم.

* مسائل(بلیت‌های فرست‌کلاس پرسپولیس و سایر موضوعات) غیر فوتبالی نیستند؛ کاملا در زمین فوتبال هستند و واقعا غیر فوتبالی نیستند.

* وقتی یک کادری دارید که با آنها کار می‌کنید؛ البته نمی‌دانم شما(فردوسی‌پور) چطور با کادرت کار میکنی؛ اما بذار بگویم خودم چطور کار می‌کنم تا متوجه شوی؛ من یک کادر دارم که با من کار می‌کنند.

* مثلا اگر قرار باشد یکی برای این مصاحبه، نورپردازی کند، اگر هفت ماه حقوق نگیرد، فکر می‌کنی بتواند کارش را به درستی انجام دهد؟؛ از او بپرسید؛ چه انتظاری دارید؟ انتظار دارید با این شرایط از بازیکنان و کادرم دفاع نکنم؟ باید این کار را انجام دهم.

* برای اینکه در مرکز تمرینی تیم ملی، یک زمین داشته باشیم، به زیبایی به مدت هشت سال مبارزه کردیم؛ این کار هشت سال از ما زمان برد.

* متاسفانه فقط توانستم دو، سه بار در آنجا تمرین کنم، اما آن زمین تمرین سر جای خود است تا مربیان و بازیکنان بعدی از آن بهره ببرند.

* ما تجهیزات فوق‌العاده‌ای داریم؛ می‌توانم بگویم مرکز تمرینی پِک که در آکادمی فدراسیون فوتبال احداث کردیم، یکی از پیشرفته‌ترین مراکز تمرینی آسیا است؛ تا جایی که می‌دانم فقط در آکادمی اسپایر یک مجموعه تمرینی مثل پِک وجود دارد؛ به این قضیه افتخار می‌کنم چراکه میراث ما در آنجا است.

* البته مربی بعدی نظرات متفاوتی خواهد داشت، اما نسلی از بازیکنان داریم که حاضر هستم قول بدهم که در سال 2023 حداقل 20 نفر از آنها در آنجا خواهند بود؛ این میراث تا 10 سال آینده به تیم ملی کمک خواهد کرد.

* اعضای فدراسیون هم از خودگذشتگی می‌کردند؛ می‌دیدم که آقایان کفاشیان، تاج و ساکت هم مدام در حال دوندگی بودند تا برای تیم ملی کاری انجام دهند.

* اگر به هر دلیل با حرفای‌ام به کسی آسیب زدم، از او عذرخواهی می‌کنم، اما این کار را انجام دادم تا بتوانم در حد ممکن به تیم ملی کمک کنم.

* «راجع به مصاحبه‌ای که گفته شده بود، کی‌روش عنوان کرده مردم در ایران غذا برای خوردن ندارند»: اصلا نمی‌دانم؛ باید بگویم این کار اصلا حرکت جالبی نبود؛ آن اقدام یک منبع سمپاشی بود؛ اطلاعات و خبررسانی مسمومی که دقیقا از همان افراد و همان جاهایی نشأت گرفته بود که به شکل سیستماتیک، حرف‌های من را تغییر می‌دادند، برنامه‌های ما را به طرز دیگری تعبیر کرده و حقیقت را تحریف می‌کردند.

* می‌خواهم یک حرفی بزنم و امیدوار هستم این بخش را پخش کنید؛ ببینید، همین آقا، آقای مسعودی علیه تیم ملی، من و اعضای کادرم چه کرد؛ به این سمپاشی‌ها نگاه کنید؛ به این پویش شیطنت‌آمیز نگاه کنید که از جانب ایشان و چند نفر دیگر هدایت می‌شد تا این شکاف را ایجاد کنند، به این خشم دامن بزنند و فضا را دو قطبی سازند؛ آنها به دوقطبی شدن فضا برای طرفداران پرسپولیس دامن می‌زدند؛ با دروغگویی به مردم!

* یک داستانی سرهم کردند که یکی از اعضای کادر من وقتی تیم ژاپنی(کاشمیا آنتلرز)، پرسپولیس را شکست داد، خوشحالی می‌کرد؛ این ماجرا برای دستیار من نبود بلکه برای ضربه زدن به کارلوس کی‌روش بود؛ یک مربی باتجربه، یک مربی بین‌المللی و یک پروفسور در این دام افتاد و به فضای دو قطبی علیه اوسیانو و من دامن زد؛ این مسئله‌ای است که باید اصلاح و بهتر شود.

* این مرکز خبررسانی مسموم که همه هم می‌دانند چه کسی و کجا هستند؛ اگر به فکر منفعت فوتبال ایران هستیم، باید جلوی آنها را بگیریم؛ این موضوعات، مسئله کارلوس کی‌روش، علی دایی، قلعه‌نویی و برانکو نیست؛ فردا که یکی از این افراد در تیم ملی باشند، دوباره چنین اتفاقی می‌افتد و تکرار می‌شود چون قبلا هم اتفاق افتاده است؛ یک روز علیه پرسپولیس و روز بعد علیه استقلال خواهند شد؛ این وظیفه مسؤولان ورزشی است تا این قضیه را حل کنند.

* مهم‌ترین و شاخص‌ترین دستاوردی داشتم، این فرصت بود که دنیا نگاه و شناخت متفاوتی نسبت به فوتبال ایران پیدا کند؛ این شناخت به بازیکنان آزادی و این فرصت را می‌دهد تا در همه جای دنیا حاضر باشند و مورد تحسین قرار بگیرند؛ به نظرم اغلب مردم می‌توانند خودشان را در این موقعیت و آزادی تصور کنند و مورد تحسین قرار بگیرند.

* هنوز روزی که با تیم ملی وارد برزیل شدیم و روزی که برزیل را ترک کردیم به خاطر دارم؛ یادم می‌آید چه نظراتی در کورینتیانس و در هتل به بنده گفته شد؛ سایر مربیان و بازیکنان می‌آمدند و می‌گفتند چه بازیکنان محترم، تحصیل کرده و متشخصی دارید؛ ایرانی‌ها خیلی محترم هستند؛ من هم می‌گفتم پس انتظار شما چه چیزی است؟ آنها نیز مثل همه بازیکنان دنیا هستند.

* در روسیه و استرالیا نیز تجربیات مشابهی داشتم؛ شاید بهتر بود که درباره نتایج، دستاوردها، پیروزی‌ها، عملکردها و حضور در جام‌های جهانی صحبت می‌کردم، اما ترجیح می‌دهم درباره فرصت آزادی و تحسین از فوتبال ایران صحبت کنم که به لطف بازیکنان اتفاق افتاد.

* می‌خواهم از این فرصت استفاده کنم تا اول از همه، مجددا از بازیکنانم تشکری داشته باشم که در خط مقدم بودند؛ همچنین از کادرم که بدون آنها امکان نداشت در اینجا باشم و بتوانیم به این موفقیت‌ها برسیم؛ طرفداران ایرانی که به شکل ویژه‌ای به آنها عشق می‌ورزم، بخاطر آنها هشت سال در اینجا ماندم و بخاطر آنها بخشی از وجودم در این کشور می‌ماند.

* آرزو می‌کنم و امیدوار هستم که علی‌رغم چالش‌هایی که همیشه پیش روی ما است، آینده این فرصت را در اختیارمان بگذارد تا همه موفق و خوشحال باشند؛ آینده می‌تواند برای کشور ایران و برای همه درخشان باشد؛ خیلی متشکر هستم و از ته دل و وجودم از شما سپاسگزاری می‌کنم.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
علی پروین مهدی طارمی تابعیت مادرانه طرح ترافیک ۹۸ شورایاری ها سعید معروف برانکو ایوانکوویچ محمد باقر قالیباف