بازدید 5043

نقش پررنگ نفت در اقتصاد کانادا

کد خبر: ۸۷۰۷۵۱
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۷ - ۰۱:۵۳ 18 January 2019

بانک مرکزی کانادا پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی این کشور در سال ۲۰۱۹ را به ۱.۷ درصد کاهش داد.

به‌ گزارش ‌ایسنا ‌و ‌به نقل از اویل پرایس، این رقم که ۰.۴ درصد پایین‌تر از پیش‌بینی اکتبر سال گذشته است، عمدتا به دلیل بهای پایین نفت در بازارهای جهانی به دست آمده است.

بانک مرکزی کانادا با اعلام این‌که نرخ بهره را بدون تغییر و در سطح ۱.۷۵ درصد ثابت نگه می دارد افزود: کاهش بهای نفت دارای پیامدهایی بر اقتصاد کانادا است که از جمله آن‌ها می‌توان به کاهش حجم تجارت خارجی و سطح درآمد ملی اشاره کرد.

بانک مرکزی کانادا در خصوص نرخ بهره اعلام کرده است که سرعت افزایش نرخ بهره بستگی به چشم‌انداز اقتصاد این کشور خواهد داشت و متمرکز بر قیمت نفت، تجارت جهانی و بازار مسکن در داخل کانادا خواهد بود. همچنین انتظار می‌رود کاهش بهای نفت به کاهش سرمایه گذاری خارجی در بخش نفت کانادا و به ویژه در استان نفت خیز آلبرتا منجر شود.

بانک مرکزی کانادا از تعدیل مخارج خانوار و تامین مالی مناسب برای بازار مسکن از چالش های دیگر اقتصاد کانادا نام برده است.

گفتنی است که اقتصاد کانادا سال ۲۰۱۸ را با عملکردی فراتر از حد انتظار پشت سر گذاشت؛ به گونه‌ای که نرخ بیکاری به پایین ترین سطح ۴۰ سال اخیر و رشد اقتصادی به سه درصد رسید.

بانک مرکزی کانادا از دسامبر سال گذشته رویکرد محتاطانه تری در خصوص افزایش نرخ بهره اتخاذ کرده است، اما تفاوت بین نرخ بهره این دو اقتصاد مطرح آمریکای شمالی احتمالا این بانک را وادار به تجدید نظر در رویکرد خود خواهد کرد. کاهش بهای نفت در بازارهای جهانی نیز باعث شده است اهمیت جذب سرمایه گذاری خارجی در کانادا افزایش یابد.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # محرم