باوجود کاهشی شدن نرخ ارز قیمت بسیاری از کالاها همچنان بالاست و متناسب با کاهش نرخ ارز پایین نیافته است که به اعتقاد یک کارشناس اقتصادی، علت این مساله وجود انتظارات تورمی در اقتصاد است.
کد خبر: ۸۵۹۱۲۹
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۷ 10 December 2018

باوجود کاهشی شدن نرخ ارز قیمت بسیاری از کالاها همچنان بالاست و متناسب با کاهش نرخ ارز پایین نیافته است که به اعتقاد یک کارشناس اقتصادی، علت این مساله وجود انتظارات تورمی در اقتصاد است.

به گزارش فارس افزایش قیمت بسیاری از محصولات وارداتی و تولیدی در ماه‌های گذشته با بهانه افزایش قیمت ارز صورت گرفته است، در حالی که با کاهشی شدن نرخ ارز این قیمت‌ها به تناسب نرخ ارز پایین نیامده است؛ امری که یک کارشناس اقتصادی برای توجیه آن علاوه بر چسبندگی‌ قیمت‌ها، به اثرگذاری شرایط روانی در ایجاد تورم اشاره می‌کند.

محمد شریفی اقبال در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به تاثیر شرایط روانی در ایجاد تورم اظهار کرد: زمانی که یک اتفاق بد اقتصادی از قبل بیان می‌شود باعث ایجاد تورم می‌شود و زمانی هم که آن پدیده اتفاق می‌افتد تورم دیگری ایجاد می‌شود. برای مثال زمانی که خبر گرانی بنزین از قبل منتشر می‌شود اثرات تورمی دارد و زمانی هم که واقعا گران می‌شود اثر تورمی آن مضاعف می‌شود.

این کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه برخی اظهارنظرهای غیرکارشناسانه مسئولان می‌تواند باعث به وجود آمدن تحرکاتی در بازارهای اقتصادی شود بر ضرورت اظهارنظرهای حساب شده تاکید کرد و گفت: هر جمله‌ای که در این شرایط از سوی مسئولان گفته می‌شود باید دارای یک تفکر اقتصادی باشد.

او با بیان اینکه پدیده‌های مختلف اقتصادی هر کدام به تنهایی می‌تواند روی بقیه اثر بگذارند، ادامه داد: زمانی که خودرو گران می‌شود دیگر اجزای اقتصاد هم تحت تاثیر این گرانی قرار می‌گیرند و سعی می‌کنند خود را با این افزایش قیمت تطبیق دهند. به همین نحو زمانی که بنزین هم گران شود باز هم دیگر اجزای اقتصاد دچار یک شوک تورمی می شوند.

شریفی اقبال با اشاره به گرانی ارز به عنوان یک متغیر که روی سایر عوامل و حوزه‌های اقتصادی اثرگذار است به چسبندگی قیمت‌ها هم اشاره کرد و گفت: شرکت‌های خودروسازی یک زمانی به بهانه افزایش نرخ ارز قیمت محصولات خود را بالا می‌برند اما زمانی که نرخ ارز کاهشی می‌شود دیگر مزه سود بالا زیر دندانشان مزه می‌کند و قیمت‌ها را پایین نمی‌آورند و همین مساله باعث می‌شود تورم پایدار باشد.

به گزارش ایسنا، نرخ تورم در 12 ماهه منتهی به آبان‌ماه سال جارینسبت به 12 ماه منتهی به آبان‌ماه سال گذشته معادل 18.4 درصد اعلام شده که بیشترین نرخ تورم به تفکیک دهک‌های هزینه‌ای در آبان‌ماه امسال مربوط به دهک‌ دهم معادل 21.8 درصد و کمترین آن مربوط به دهک‌ اول معادل 15 درصد بوده ‌است.

اشتراک گذاری
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲۵
انتشار یافته: ۱۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۹
چونکه هنوز کالایی با نرخ دلار بازار وارد نشده.اگر کالاها رو بخوایم با نرخ دلار ده تومنی گرون کنیم خیلی از کالاها باید هنوز بین سی تا ۵۰ درصد دیگه گرون بشن.با دلار ۱۳ تومنی که وامصیبتا
ناشناس
|
Georgia
|
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۹
قیمت دلار با فشار دولت اومده پایین و ایندفعه میره بالای 20 هزار تومن !!!
اون روز خیلی دور نیست
احسان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۹
چون قیمت دلار با زور و ضرب (که منجر به کاهش حجم معاملات شده) پایین نگه داشته شده است. حجم معاملات پایین نشان دهنده قیمت واقعی یک دارایی نیست. کاملاً مشخص است برای بستن بودجه سال 98 پایین نگه داشته شده و پس از تصویب آن افسارش ول می شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۹
چون کاهش اصلا محسوس نبود از۴۰۰۰ تومان شد۱۴۰۰۰ تومان (اینکه چندساعت شد۱۹۰۰۰ تومان اصلا قابل محاسبه نیست) واز۱۴۰۰۰ تومان الان رسیده به ۱۲۰۰۰ تومان وخیلی بعیده ازاینم پایینتربره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۹
قیمت کالاها برای این پایین نمیاد چون با گرانفروشای خرد و کلان به شدت برخورد نمیشه.
گرانفروشای دولتی و شبه دولتی که مصونیت دارن و گران فروشای دیگه هم دارن تو این فضا مردم رو پوست میکنن
تا کی مدارا و مصلحت اندیشی و تعارف و ... بابا بزنید پدر گرانفروشا رو دربیارید دیگه. صد رحمت به دزد که مهر دزدی رو پیشونیش خورده. این گرانفروشا جیب مردم رو خالی میکنن و شان و احترام هم دارن.
عدالت و عدل حضرت علی یعنی این؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۹
چون دلار مصنوعی ارزان شده...
شما هم آره
|
United States
|
۱۳:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۹
آنچه نپاید، دلبستگی را نشاید.
قیمت دلار بالا خواهد رفت. قیمت تصنعی ثابت مونده.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۹
معلومه، چون نرخ ارز کاملا دستوری پایین اومده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۹
راه حل ساده برای بعضی از مشکلات کشور،جمع شدن بساط تکدی گری با پول ندادن به هیچ گدایی و تحت هر شرایطی(اگر قصد کمک داریم به خیریه های مورد وثوق و خوشنام مراجعه کنیم) ،ارزان شدن جنس یا خدماتی که بدون هیچ دلیل فنی و عقلی
و صرفا بر اساس سودجویی عده ایی از خدا بیخبر گران شده، نخریدن آنها است، نیاز به هیچ وزارتخانه و سازمان نظارتی و حمایتی و ... ندارد،فقط می بایست فرهنگ مردم بالا رود و بدانند که هیچ قدرتی بالاتر از قدرت مردم نیست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۹
این تیتر شما پوپولیستی است
کالاهای وارداتی ( غیر از کالای اساسی ) باید از سامانه نیما استفاده کنند که قیمت دلار در این سیستم در 6 ماهه گذشته ثابت بوده
دلار آزاد فقط برای واردات کالای قاچاق کاربرد دارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۹
وقتی جلوی فروش بلیط ارزان هواپیماگرفته می شودیا قنادارزان فروش جریمه می شود برای مامردم نشانه تمایل دولت به گران کردن است نه ارزان کردن امااگربه جامعه اطمینان داده شود که تا5 سال دیگه دولت قصدگران کردن ارز یا کالاوخدمات را نداردبازار به آرامش میرسد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۹
افزایش نرخ ارز اگر 17یا 19 هزار نگیریم 16 هزار تومان بگیریم یعنی چهار برابر شدن قیمت ارز ایا کالا ها قیمتشان چهار برایرشده خودرو مسکن گوشت مرغ ماهی لبنیات هیچ کدام از این کالاها 4برایر وحتی سه برایر نشده بنابراین به اندازه ارزش ارز بالا نرفته بودند حالا ارز شده 12هزار تومان زیر سه برایر یا سه برایر اکنون کالاها دارند به همین سمت سه برایرشدن می روند بنابراین فکر می کنید دلار داره ارزان میشه کالاداره گران میشه یعنی درسته ارز ارزان شده وتازه به سه برابر شدن رسیره ولی کالا تازه داره به سه برایرشدن نزدیک می شود ارزاز سمت چهار برابرشدن به سمت سه برابرشدن می رود وکالا از سمت دوبرایر یه سمت سه برابرشدن درنتیجه ارزدرحال کاهش وکالادرحال افزایش است واین اشتباه عمومی را مردم در مقایسه ارز وکالا می کنند
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: