بازدید 5231
علی مطهری:

افشای قتل‌های‌زنجیره‌ای و کهریزک کار‌مطبوعات بود

کد خبر: ۸۵۸۰۵۷
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۷ - ۲۲:۴۶ 06 December 2018

شفقنا نوشت: علی مطهری گفت: من گفتم ما رفتارمان خوب نبود و این موضوع روشن و مشخص بود که بخشی از حکومت نمی خواهد برجام اجرا شود و به هدفشان هم رسیدند.

علی مطهری با بیان این که خبرگزاری ها، خبرنگاران و فعالان رسانه، نقش اساسی در ساختن افکار عمومی جامعه دارند، مطبوعات را رکن چهارم دمکراسی و هر نظام حکومتی عنوان کرد.

وی رسانه ها را در میانه مردم و حکومت و واسطه ای بین این دو دانست و گفت: رسانه ها نیازهای مردم را به گوش حکومت رسانده و از حقوق مردم دفاع می کنند؛ رسانه ها، همچنین آسیب های حکومت را به گوش مردم می رسانند که اگر این فعل و انفعالات درست انجام شود به نفع جامعه است.

اهم سخنان علی مطهری بدین شرح است:

 

*دفاع از حقوق شهروندان را از وظایف مهم رسانه هاست، در نظام های آزاد سیاسی، خبرنگاران قدرتمند و منشا تحولات هستند.

 

*افشای قتل های زنجیره ای، مساله کهریزک، قتل ستار بهشتی و اختلاس های رخ داده در سایه آزادی مطبوعات بوده است که اینها آشکارا و جلوی بسیاری از نقض حقوق شهروندان گرفته شده است.
*برای نخستین بار در ایران مشروطه خواهان به نقش رسانه پی بردند و رسانه ها در آن دوران نقش اساسی داشتند، شعرا و نویسندگان بزرگی که از طریق مطبوعات، افکار و عقاید خود را به مردم منتقل کردند، تاثیر بسزایی در انقلاب مشروطه داشتند.

 

* آزادی رسانه یکی از عوامل پیشرفت جامعه است؛ چرا که شرایط عدم تبعیض را ایجاد، رانت خواری ها را برملا و شرایط رانت خواری را خیلی سخت می کند. اگر رسانه های آزاد وجود داشته باشند، افراد همیشه نگران هستند که اگر تخلفی مرتکب شوند، ممکن است رسانه ها آن را اعلام کنند.

 

*رسانه های آزاد، شرایط مساوی و شرایط عدم تبعیض به عنوان شرط عدالت ایجاد می کنند؛ از نظر اسلام جامعه برخوردار از عدالت جامعه بدون تبعیض است نه بدون تفاوت.
*حاکمیت دو گانه در خصوص مطبوعات باید برطرف و تکلیف آن مشخص شود.
مطهری گفت: سایت ها باید زیر نظر هیات نظارت بر مطبوعات باشند و در قانون جدید رسانه ها باید به این موضوع رسیدگی شود.

 

* گاهی خبرنگار مطلبی را درست متوجه نشده و از قول ما چیزی منتشر می شود که هیچ انطباقی با واقعیت مطلب نداشته و حتی ضد آن است. خبرنگاری اگر مطلبی را متوجه نشد نباید آن را منتشر کند و ضرورتی برای انتشار آن وجود ندارد. خبرنگار باید عینا’ نظر طرف را منتشر و دقت کند و حق تغییر مطالب را ندارد.
* گاهی خبرنگاران را متهم به جرم های امنیتی می کنند در حالی که حداکثر جرم آنها سیاسی است.یک رسانه باید مطالبه گر باشد و حقوق مردم را از دولت و حکومت بخواهد. رسانه نباید صرفا به نقاط قوت بپردازند.رسانه ها نباید صرفا ثناگوی نظام و حکومت باشند، بلکه باید به انحراف ها هم توجه کنند.

 

*رسانه ها از یک سو و مجلس از سوی دیگر باید در این زمینه ورود کنند.
*باید به مردم امید واقعی و نه واهی داد و ضرورت مقاومت در شرایط فعلی برای مردم باید تبیین و توضیح داده شود.

 

*آرزوی دشمن ایجاد آشوب در کشور است، مقاومت و ایستادگی طرح ترامپ را بر هم می ریزد و در نهایت کوتاه می آید، همانگونه که در اتفاقات دی ماه سال گذشته که البته ریشه آن در داخل بود، طرح آنها به هم ریخت.

 

* از نظر اسلام، وظیفه داریم به کشورهای اسلامی کمک، از آنها دفاع و با اشغال مبارزه کنیم و اینها را نباید توسعه طلبی تلقی کرد.

 

* اگر کشور در اجرای برجام متعهد بود و بخشی از حکومت به دنبال بر زمین زدن آن نبود، اگر درست عمل کرده بودیم و از همین مواردی که در برجام وجود داشت، استفاده می کردیم ترامپ نمی توانست از آن خارج شود، اما جنگ قدرت باعث شد با مشکلات بیشتری مواجه شویم.

 

*ایرادی ندارد که تعدادی از سنی ها را در منصب وزیر داشته باشیم. ما دم از وحدت اسلامی می زنیم و باید مطابق آن عمل کنیم.در قرآن چهار چیز به عنوان عوامل انقراض امت ها و اجتماعات ذکر شده که یکی از آنها ظلم است که اگر بر عدالت غلبه کند این جامعه منقرض می شود.
*چوبی که امروز به خاطر مساله اسرائیل می خوریم به دلیل تفرقه و اختلافی است که ۱۰۰ سال پیش در جامعه اسلامی پیدا شد. اگر این تشتت نبود ۷۰ سال درگیر مساله اسرائیل و فلسطین نبودیم و کشورهای اسلامی نسبت به اروپا و آمریکا عقب نمی افتادند.

 

*درباره مساله عضو زرتشتی شورای شهر یزد، با فشار رسانه ها کوتاه آمدند و در اینجا نقش افکار عمومی را خیلی باید منظور کرد.
* اگر کل کشور در موضوع برجام متحد بود ترامپ به این آسانی نمی توانست از برجام خارج شود نه این که تنها عامل اقدام ترامپ این موضوع بوده باشد.

 

*یادتان است که در اوایل امضای برجام چقدر هیات های اقتصادی و سرمایه گذاری از کشورهای اروپایی می‌آمدند. اگر چند تا از این سرمایه گذاری های کلان در کشور ما انجام می‌شد خود اروپایی ها و شرکت های آمریکایی و دیگر شرکت ها نمی توانستند به این راحتی برجام را نقض کنند و پایه های برجام محکم می شد، چون نگاه آنها اقتصادی است.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس اضافه کرد: من گفتم ما رفتارمان خوب نبود و این موضوع روشن و مشخص بود که بخشی از حکومت نمی خواهد برجام اجرا شود و به هدفشان هم رسیدند.

 

* زمانی هم که این طور شد باز به دولت حمله کردند که شما چرا قرارداد را از ابتدا طوری بستید که ترامپ بتواند از آن خارج شود.مثل این است که به پیامبر بگویند شما چرا صلح حدیبیه را این گونه نوشته اید که سال بعد کفار قریش بتوانند آن را نقض کنند، در حالی که این ناشی از شخصیت طرف مقابل است و نمی‌توانیم آن را به حساب این افراد بگذاریم.بحث ما این بود که نتوانستیم از همین مقدار مواهب برجام هم استفاده کنیم.

 

* استانی شدن انتخابات از مجلس چهارم مطرح بوده است تا امروز که بار دیگر مطرح شده است این طرح در کمیسیون هم تقریبا تصویب شده و مراحل نهایی را طی می کند و در نوبت صحن واقع است.
* در مجلس هشتم هم زمانی که این طرح مطرح شد بحث این بود که گفتند مقام معظم رهبری خیلی موافق نیستند و به همین دلیل شورای نگهبان هم ایراد گرفت و منتفی شد ولی امروز ظاهراً نظر شورای نگهبان تغییر کرده و موافق شده است. این طرح البته صرفاً استانی نیست، بلکه استانی _ شهرستانی است و افراد با ترکیبی از رای کل استان و شهر نماینده می شوند. این باعث می شود اینها کاملا از حوزه انتخابیه شان جدا نشوند و کمبودها را منتقل می کنند و این خود نعمتی است.

*وی خاطر نشان کرد: شرایط فعلی باعث شده است که خیلی از نمایندگان وقتشان را در کارهای حوزه انتخابیه می‌گذارند و از مسائل ملی باز می مانند.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال دیگری درباره برخوردهایی که بعضا با خبرنگاران می شود، گفت: خبرنگار بنا به مسئولیتی که دارد ممکن است نظر اشتباهی بدهد که نباید این را به معنای تشویش اذهان عمومی ببینیم.

 

وی با بیان اینکه برخی سخت‌گیری‌ها درست نیست و گاهی برخوردهای سیاسی می شود، خاطرنشان کرد: قبل از انتخابات ۹۲ حدود ۴۰ خبرنگار را با هم بازداشت کردند.
*در قانون جامع رسانه باید این ها را ببینیم و نقص هایی که در قانون مطبوعات فعلی هست را باید اصلاح کنیم. اگر مجلس هم همراهی کند و شورای نگهبان تایید کند در آنجا می توانیم این آزادی را برای خبرنگاران ایجاد کنیم.
* قانون منع بکارگیری بازنشستگان مربوط به یکی دو سال قبل است و اخیرا اصلاح شده و استثناهای آن کم شده است، مشکل در اجرای این قانون است و در جاهایی مقاومت می کنند و باعث مشکلاتی شده است. این قانون از زمان ابلاغ ۶۰ روز مهلت داشت که این مهلت تمام شده است.
*نظر من این بود که از ابتدا این قانون شامل کسانی که منتخب مردم هستند، نمی شود، شهرداران منتخب شورای شهر هستند و شورای شهر هم منتخب مردم. ممکن است اعضای شورا بخواهند یک بازنشسته را برای این کار بگذارند.خیلی تلاش کردیم شامل شهرداران نشود، ولی مشکلاتی ایجاد شد و اختلالی در مدیریت تهران به وجود آمد، ولی برداشت ها متفاوت بود و بالاخره اداره قوانین مجلس سازمان بازرسی و دیوان محاسبات نظرشان ملاک بود و الا برخی مثل بنده نظرشان این بود که این قانون شامل شهرداران نباشد.

 

* افزایش تعداد نمایندگان طبق قانون سال ها پیش باید صورت می گرفت، چون هر ۱۰ سال یک بار باید ۲۰ نفر به مجلس اضافه شود اما چون حوزه های نمایندگی مورد اختلاف بوده و بارها خواستند به این حوزه ها سهمی بدهند و هر وقت وارد این موضوع شدند گفتند اول باید حوزه‌ها را اصلاح کنیم و بعد بگوییم که در کجا اضافه شود.
وی خاطرنشان کرد: این موضوع همواره مورد اختلاف بوده و هر چند بار هم که مطرح شده به بن بست خورده است.

 

*این طرح در کمیسیون امور داخلی و شوراها مطرح شده و پیش رفته است اما سرنوشت آن را نمی‌دانم و خبر ندارم به تصویب نهایی رسیده یا نه.
وی درباره استیضاح وزیر امور خارجه هم گفت: روز یکشنبه جلسه ای در کمیسیون برگزار شد و در آنجا وزیر و نماینده استیضاح کنندگان توضیحات خود را مطرح کردند اگر همچنان ۱۰ امضا باقی مانده باشد ظرف ۱۰ روز وزیر باید به صحن بیاید.روز یکشنبه گفتند که امضاها پایین آمده است و یا در حال پایین آمدن است و احتمالاً روز سه‌شنبه منتفی می‌شود ولی باز نتیجه نهایی را نمی دانم چون اطلاع دقیقی ندارم.

 

*پذیرش کنوانسیون حقوق کودک از سوی ایران و آخرین وضعیت لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان به تصویب مجلس رسید و به شورای نگهبان رفت و شورای نگهبان به آن ایراد گرفت و در کمیسیون اصلاحات انجام شده و به صحنه آمد. روز چهارشنبه اصلاحات انجام شد و رای آورد و دوباره به شورای نگهبان رفته است، اگر شورای نگهبان اصلاحات را بپذیرد تبدیل به قانون می شود و اگر نپذیرد و به مجلس برگردد ممکن است مجلس اصرار کند و به مجمع برود، شورای نگهبان رفته و احتمالاً هم تایید می‌شود.

 

* کمیسیون فرهنگی کارهایی را انجام داده مخصوصاً طرح اداره و نظارت بر صدا و سیما در کمیسیون فرهنگی تصویب شده و در نوبت طرح قرار دارد که احتمالاً اولویت آن هم تصویب و زودتر مطرح شود.
* قانون صدا و سیما بعد از بازنگری قانون اساسی اصلاح نشده است و قانونی که وجود دارد مربوط به سال ۵۹ است که در آن مقطع شورای سرپرستی صدا و سیما وجود داشت که این شورا مدیرعامل سازمان را تعیین می‌کرد.

مطهری که این سخنان را در جمع مدیران ایرنا بیان می کرد گفت: بعد از اصلاح قانون اساسی انتخاب رییس سازمان با مقام معظم رهبری شد و بعد از آن قانون اصلاح نشده است، لذا مدت زیادی است صدا و سیما بدون قانون اداره می شود و این کار را ما در مجلس هشتم شروع کردیم تا به مجلس دهم رسیدیم و الان در راه صحن است و اگر تصویب شود، کار مهمی است.

سلام پرواز
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل