بازدید 4060
‌رئیس‌جمهور در نشست خبری:‌

در بودجه ۹۸ کالاها با ارز ۴۲۰۰ تأمین می‌شود

کد خبر: ۸۵۷۸۵۱
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۸ 05 December 2018

رئیس‌جمهور از مهمان‌نوازی مردم سمنان قدردانی کرد و گفت: در بودجه ۹۸ کالاهای اساسی با ارز ۴۲۰۰ تأمین می‌شود.

به گزارش تسنیم از سمنان، حجت‌الاسلام و‌المسلمین حسن روحانی پایان سفر به استان سمنان در جمع خبرنگاران ‌اظهار داشت: قبل از هر چیز باید از مردم بسیار خوب و مردم سمنان و مهمان‌نوازی و مهربانی‌شان در این سفر تشکر کنم و بسیار خوشحالم از وحدتی که در این استان وجود دارد.

وی افزود: همواره در کشور مرهون کمک مردم هستیم، مردم در روزهای سخت همیشه پشت نظام بودند دست دولت را گرفتند و امروز همچنین ما در شرایطی هستیم که الحمدلله بودجه سال آینده را تنظیم کردیم و آمادگی داریم که مجلس آماده باشد این بودجه را تقدیم کنیم و این بودجه مایه خیر و برکت برای مردم کشورمان باشد و با هماهنگی تصویب نهایی شود.

رئیس دولت دوازدهم در ادامه با بیان اینکه در این سفرخوشحالم که دو برنامه دیگر داشتیم که به مناسبت 16 آذر بود خاطرنشان کرد: با احترام به روز دانشجو از این فرصت استفاده کردیم و امسال در جمع دانشگاهیان استان بود و جمع بسیار خوبی بود. معمولا دانشگاه‌های ما به نظر من آزادترین دانشگاه‌های دنیا از لحاظ بیان اظهارنظر و نقد هستند.

وی ادامه داد: فکر نمی‌کنم در کمتر کشوری می‌توانیم سراغ داشته باشیم دانشجویان و تشکل‌های مختلف به راحتی نظرات و انتقاداتشان را بیان کنند. سال گذشته همزمان با سفر استانی دولت به سیستان و بلوچستان مراسم روز دانشجو در زاهدان برگزار شد و امسال نیز در سمنان و ان‌شاءالله در تهران و استان‌های تهران همواره علاقه‌مند هستیم در خدمت دانشجویان باشیم و این نکته را اضافه کنیم تقریبا در این دولت است که در سراسر کشور مراسم گرامیداشت 16 آذر در جلسات مختلف برگزار شده است و سال گذشته نیز وزارت کشور گزارش داد که 1200 جلسه و نشست در 16 آذر برگزار شده و امسال نیز چنین است و همیشه این جلسه پر خیر و برکت است.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به حضور در اجلاس سراسری نماز گفت: نکته دیگری که در این سفر وجود داشت، حضور در اجلاس سراسری نماز بود که در استان سمنان برگزار شد و در خدمت همه عزیزانی که در راستای ترویج این فریضه دینی تلاش می‌کنند بودیم و دیدار دوست قدیمی‌مان جناب آقای قرائتی که در این راستا توفیقات خوبی دارند، میسر شد و به حمدالله مردم ما همیشه با دین و اهل‌بیت(ع) از آغاز رابطه محبت آمیزی و اعتقادی داشته اند.

وی تصریح کرد: جوهره اسلام و باطن اسلام پرستش است و صورت دین همین نماز است و نماز پرچم به اهتزار درآمده دین است و هر کجا نماز است ما احساس عطر و معنویت و ایمان می‌کنیم و توفیقی بود که امسال نصیب من شد و خوشحالم که امروز در این اجلاس شرکت کردم.همچنین از مردم شریف شهرستان سرخه تشکر می‌کنم که استقبال گرم و صمیمانه دارند و برای من هم رفتن در این شهرستان زنده کردن بسیاری از خاطرات دوران کودکی است و همه آنهایی که با آنها هم سن و سال بودیم در دبستان و معلمانی که برای ما تلاش کردند را زیارت کردیم.

روحانی افزود: بسیار خوشحالم که طرح‌ها و پروژه‌هایی در این سفر افتتاح یا برنامه‌ریزی و یا اقدامات اجرایی آن آغاز شد و مهمترین مسئله این استان مسئله آب بود و ما همه ما باید به این نکته توجه کنیم که مردم بتوانند از آب سالم پایدار آشامیدنی استفاده کنند و بعد هم در ضرورت‌هایی که در صنعت و کشاورزی‌شان دارند استفاده کنند که در این راطه دولت باید تسهیلات لازم را فراهم کند و سرمایه‌گذاری‌های کلانی صورت گیرد.

رئیس جمهور در ادامه یادآور شد: طرح آب از دریای عمان و خلیج‌فارس برای یزد کارهای زیادی و سرمایه‌گذاری زیادی شده برای کرمان و حتی در اصفهان دنبال این هستند که از آب جنوب بیاید برای استان اصفهان اگر سرمایه‌گذار خصوصی بود این سرمایه برگشت داده و دولت در زمینه آب شرب تسهیلات لازم را انجام می‌دهد و صنعت و کشاورزی کار خودش را انجام می‌دهد،با هماهنگی‌های خوبی که با محیط زیست عمل آمد طرحی مصوبی کردیم که از امروز آماده است برای سرمایه‌گذاری و از لحاظ محیط زیستی حل کردیم که آلودگی ایجاد نکند و آب به مردم برسد.

رئیس دولت دوازدهم یه یکی دیگر از اقدامات خود در این سفر اشاره کرد و گفت: شهرستان شاهرود متقاضی بود که یک مرز هوایی برای این استان برقرار شود و یک فرودگاه بین‌المللی برای کالاهایی که می‌خواهند صادر کنند و این کار انجام گرفته و جلسات لازم در تهران گذاشته شد و این کار کارشناسی شده و در کمیسیون دولت بررسی شده و قبل از اینکه این سفر انجام شود در دولت مورد بحث قرار گرفته و به تصویب هیئت وزیران رسیده و آنچه که اعلام شده وزارت راه و شهرسازی ما آماده است مقدمات اجرای آن را انجام دهد.

وی ادامه داد: این کار برای استان ضروری بود و من خوشحالم که 10 هزار میلیارد پروژه بین بخش‌های مختلف تفاهم شد و ما برای اجرای آن کمک می کنیم تا بخش‌های خصوصی و دولتی سرمایه‌گذاری کنند، این استان که استان چهارراه کشور است از غرب به شرق و از شمال به جنوب و بسیار اهمیت دارد و مردم آن همیشه میهمان‌نواز زائران تربت پاک امام هشتم هستند و تقریبا این مسیر 500 کیلومتر از حرم تا حرم است و مردم افتخار می‌کنند به زائران حرم رضوی خدمت کنند و از این رو باید این استان چنان توسعه یافته باشد که زائران برای بازدید از جاذبه‌های گردشگری آن در این مسیر توقف داشته باشند.

روحانی در پاسخ به سئوالی درباره وضعیت راه‌های مواصلاتی استان با توجه به سوانح جاده ای اظهار داشت: طرح حرم تا حرم طرح مهمی است و آزادراهی است که می‌تواند به مردم کمک کند و در واقع این طرح باید روی پایش خودش بایستد و قسمت اولش از قم به گرمسار است می‌بینید که درآمد لازم را برای سرمایه‌گذار به وجود آورد و در بخش‌های مختلف انجام شده که مشکلات کوچکیدر اجرای نقشه دارد که وزارت راه برای حل و فصل این مسئله مسئول است تا قرارگاه مجری این طرح آن را سریعا اجرایی و عملیاتی کند و در واقع یک طرح ملی و استانی نیست و میلیون‌ها زائرای که می‌خواهند تشرف پیدا کنند باید از این مسیر عبور کنند و ما تلاشمان را مضاعف می‌کنیم تا این طرح سریع تر به سرانجام برسد

وی همچنین در پاسخ به این سئوال که برنامه دولت برای احداث محور دوآب به سمنان و سمنان به جندق و معلمان در راستای مسیر شمال به جنوب و اتصال شمال کشور به بنادر جنوبی چیست؟ گفت: مسیر شمال به جنوب کشور از طریق این استان نزدیک‌ترین مسیر است و الان ما مسیر کوتاهی نداریم و یکی از طرح‌ها جاده معلمان است که می‌تواند شمال کشور ما را به مرکز کشور متصل کند. یک مقدار این طرح بر مبنای قولی که در سفر قبلی ما داده بودیم عقب است، یک مقدار هم به خاطر اینکه سفر استانی دولت یازدهم ما یک مقدار تاخیر انجام گرفت در سال 95 انجام گرفت بنابراین بخشی از پروژه‌‌ها عقب است و نقد واردی بود به سازمان برنامه و بودجه که قرار بود جبران شود و امروز سازمان برنامهو بودجه در شورای اداری اعلام کرد که در همین روزها 240 میلیارد تومان اختصاص داده و آن را اجرایی‌خواهد کرد.

رئیس جمهور در پاسخ به سئوال خبرنگار تسنیم مبنی براینکه مهمتر از اعلام خبر انتقال آب دریای خزر به استان سمنان اجرایی شدن این پروژه و تدوین سند آمایش آب‌محور برای استان سمنان است و برای اجرای این پروژه چه زمانی را تعیین می‌کنید؟ تصریح کرد: از قبل اجرای این طرح جزو برنامه‌های دولت بوده است که بخشی از مطالعات آن انجام گرفته است و از لحاظ مطالعاتی مشکلی نداریم. مشکلی که وجود داشت مشکل محیط زیست بود و اظهارنظر بود در مورد محیط زیست و در مورد انتقال آب خزر که آلودگی‌ ایجاد نکند و من در هفته‌های اخیر به سازمان محیط زیست گفتم این مسئله را سرعت ببخشد، اعلام نظر نهایی کردند که چگونه این آب انتقال پیدا کند که از لحاظ محیط زیستی دغدغه‌هاشان حل شود و ما از نظر دولت امروز هیچ مانعی برای اجرای این طرح مهم نداریم به طوری که سرمایه‌گذار می‌تواند بیاید و قراردادش را منعقد کند و حتما این طرح برای استان یکی از مهمترین و ضروری‌ترین طرح‌ها است که باید اجرا و ان‌شاءالله عملیاتی شود از این رو، به طور طبیعی از لحاظ دولت این طرح بلامانع است.

روحانی همچنین در خصوص افزایش 20 درصدی حقوق بازنشستگان و برنامه دولت برای کنترل تورم گفت: ما در دولت یازدهم یکی از توفیقات ما این بود که تورم را مهار کردیم. یعنی می‌گوییم تورم 7 درصد یعنی 7 درصد تورم پیدا کرده است. باز هم ما ناتش می کنیم رشد سریع تورم را متوقف کنیم، راهش البته این است که همه کمک کنند برای تولید، واردات،تأمین کالاهای اساسی و بخش بزرگی از تورم ما امسالبه یک حرکت پرشتاب در نرخ ارز مربوط می‌شد و نرخ ارز بود که در واقع باعث شد و در قیمت کالاهای وارداتی و مواد اولیه تولیدتأثیر گذاشت و یک مقدار جنبه روانی بود و دشمنان ما در این زمینه کار کردند.

وی افزود: هر چند ما این تورم را مقداری مهار کردیم ولی مشکلاتی داریم که ریشه‌اش به مسائل مربوط به واردات و نرخ ارز و البته نقدینگی بر میگردد مسائلی است که در تورم ما تأثیرگذار است و این نقدینگی ریشه اصلاحش بر می‌گردد به اصلاح نظام بانکی ما مشکلاتی که ما در تورم داریم مربوط می‌شود به مسائل بانکی ما. تلاش دولت فقط این نیست که 20 درصد را به حقوق اضافه کند و همانطور که شما می‌گویید این 20 درصد مشکلات و نگرانی‌های مردم را به طور کامل حل کند. نرخ گازوئیل و بنزین را بالا نبریم. می‌شود مثلا یک مقدار آنها را افزایش دهیم و پول را بر گردانیم به اقشار کم‌درآمد و آنها هم اثاری دارد و به آن توجه کنیم. مشکل ما قاچاق است که در بخش‌های مختلف در گازوئیل و بنزین قاچاق بسیاری داریم. بیش از 10 میلیون لیتر بنزین ما قاچاق می‌شود و بیش از این گازوئیل ما دارد قاچاق می‌شود. البته آنهایی که مسئولیت مبارزه با قاچاق دارند مسئولیتشان سر جای خودشان است و این در ستاد قاچاق انجا می‌گیرد هم در واردات و هم در صادرات قاچاق می‌شود و هر دو آن باید جلوگیری شود و در کنار هم قرار بگیرد که مردم احساس امنیت و آرامش کنند.

وی افزود: در کالاهای اساسی به همان قیمتی که در بودجه سال آینده همین است 14 هزار دلار ارز در نظر گرفتیم برای سال آینده با نرخ 4200 تومانی که جزو بودجه ما است که در تقدیم مجلس میشود. بسته‌های حماتی یک نوبتش پرداخت شده یک نوبت دیگر تا پایان سال پرداخت می‌شود و سال دیگر هم این بسته‌های حمایتی را خواهیم داشت و باید باکمک کردم دست به دست هم بدهیم و این مشکلات را برطرف کنیم.

وی در پاسخ به سئوالی درباره کمبود نقدینگی در صنعت و تجارت گفت: در بخش تولید نیاز به گردش نقدینگی داریم که هم مشکل نقدینگی و هم هدایت نقدینگی وجود دارد. تقریبا ما روزانه حدود هزار میلیارد تومان رشد نقیدنگی داریم. یک منبع برداشت دولت از بانک مرکزی و یا بانکها است و یک منبع دیگر برداشت بانکها از بانک مرکزی است دولت در زمینه اول منضبط عمل کرده یعنی ما از بانک مرکزی و نقدینگی بانک مرکزی استفاده نکردیم و محدود بوده است و در چارچوب بودجه حرکت کردیم. آن طرف ما مشکل داریم یعنی برداشت بانکها از بانک مرکزی و این ناسالم بودن وضعیت بانکهای ما را می‌رساند. بزرگترین مشکل ما در بانک‌های غیردولتی است. یعنی بانکها را ما تقسیم می‌کنیم. در تخلفشان تخلف بانکهای دولتی کم است و بخش خصوصی زیاد است. ما یک چارچوبی سال گذشته تدوین کردیم و ابلاغ کردم برای مسئله بانکها و قدیمی برداشتیم و این قدم بی‌تأثیر نبود چون رشد نقدینگی ما نسبت به سال های گذشته متناسب بوده و امسال هم بیشتر نیست اما این رقم درست است و ما باید بانکهایمان را ارسال کنیم و آن سرمایه‌ در گردش هم باید بانکها تأمین کنند و بانکها مسئولیت بزرگی دارند و راهش اصلاح بانکها است و در هیئت دولت و جلسات اقتصادی تدوین کنیم بانکها باید سرمایه‌های منجمد خودشان را از انجماد بردارند و دست بردارند از کار دلالی و بنگاه‌داری و شرکت‌های خودشان و اموال خودشان و اموال غیرمنقول خودشان را بفروشند و این پول را بیاورند برای مردم و بخش تولید سرمایه در گردش و ما باید بانکها را اصلاح کنیم.

وی افزود: یک مؤسسه متخلف در کشور که اموال مردم را تاراج کرد دولت ناچار شد برای حل مشکلات مردم بیش از 30 هزار میلیارد تومان کمک کند یه چیزی نزدیک 250 هزار دلار نقدینگی دارد و تخلف یک مؤسسه چه مشکلاتی برای مردم ایجاد کرده است اما برای کل کشور مشکل‌آفرین است بنابراین جزو برنامه‌های بسیار مورد تأکید ما هم امسال و سال آینده فروش اموالی است که بانکها و دولت قرار دارد و این نقدیندگی را باید هدایت کنیم. بخش نقدیگی به بازار سرمایه هدایت شد و این حرکت باید ادامه کند.

اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# قره باغ # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی # بازیهای آسیایی 2022
آخرین اخبار