بازدید 11604
۸
دانستنی‌های حقوقی؛
مالیات از مهم‌ترین منابع تأمین بودجه‌ی کشور بوده و مبلغی است که رایگان و بلاعوض و هم‌چنین به صورت الزامی توسط شهروندان پرداخت می‌شود؛ اما در برخی موارد، شهروندان به جای پرداخت مالیات، از آن فرار می‌کنند. با توجه به اهمیت پرداخت مالیات، قانون‌گذار نیز برای فرار مالیاتی مجازات تعیین کرده است.
کد خبر: ۸۴۸۵۵۶
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰ 04 November 2018

محمد جواد جمالی وایقان ـ مالیات از مهم‌ترین منابع تأمین بودجه‌ی کشور بوده و مبلغی است که رایگان و بلاعوض و هم‌چنین به صورت الزامی توسط شهروندان پرداخت می‌شود؛ اما در برخی موارد، شهروندان به جای پرداخت مالیات، از آن فرار می‌کنند. با توجه به اهمیت پرداخت مالیات، قانون‌گذار نیز برای فرار مالیاتی مجازات تعیین کرده است.

به گزارش «تابناک» مالیات مبلغی است که به صورت رایگان و بلاعوض و هم‌چنین به صورت الزامی توسط شهروندان یک جامعه بطور مستقیم یا غیرمستقیم پرداخت می‌شود. مالیات‌ها از مهم‌ترین منابع تأمین بودجه‌ی کشور می‌باشند و در برخی موارد شهروندان به جای پرداخت مالیات، از آن فرار می‌کنند. با توجه به اهمیت پرداخت مالیات، فرار مالیاتی می‌تواند موجب کاهش درآمد مالیاتی دولت و هم‌چنین اختلال در بودجه‌ی سالانه شود. از این رو، قانون‌گذار فرار مالیاتی را از طریق جرم‌انگاری، ممنوع اعلام نموده و برای آن مجازات در نظر گرفته است. در این نوشتار به بررسی فرار مالیاتی و هم‌چنین عواقب قانونی آن خواهیم پرداخت.

فرار مالیاتی به چه معناست؟

به نوشته «مهداد» منظور از فرار مالیاتی هرگونه تلاش غیرقانونی برای پرداخت نکردن مالیات می‌باشد. فرار مالیاتی ممکن است به روش‌های گوناگونی صورت بگیرد اما در همه‌ی این روش‌ها فرد تلاش می‌کند که مالیات خود را به صورت کامل پرداخت نکرده یا اینکه آن را به صورت ناقص پرداخت کند. نوع رفتار فرد در جرم فرار مالیاتی می‌تواند مختلف باشد. مطابق قانون اگر فرد با قصد فرار از پرداخت مالیات و با آگاهی، مرتکب رفتارهای زیر شود، جرم فرار مالیاتی تحقق پیدا می‌کند؛

الف. اگر به ترازنامه و حساب سود و زیان یا دفاتر اسناد و مدارکی که برای تشخیص مالیات ملاک عمل می‌باشد و بر خلاف حقیقت تنظیم شده است، استناد نماید.
ب. اگر برای سه سال متوالی(پشت سر هم) اظهارنامه‌ی مالیاتی و ترازنامه و حساب سود و زیان ارائه نکند.
پ. در صورتی که فعالیت اقتصادی و درآمد خود را مخفی نماید.
ت. اگر مانع از آن شود که مأموران مالیاتی که به عنوان بازرس مالیاتی مکلف به انجام این امور هستند، به اطلاعات مالیاتی و اقتصادی خود او یا اشخاص ثالث دسترسی داشته باشند.
ث. اگر مأمور وصول یا کسر مالیات پرداخت‌کنندگان دیگر باشد و این وظیفه را در مواعد مقرر قانونی انجام ندهد.
ج. اگر معاملات و قراردادهای خود را به نام دیگران تنظیم کند یا معاملات و قراردادهای اشخاصی که موظف به پرداخت مالیات هستند را برخلاف واقع به نام خود تنظیم نماید.
چ. اگر از کارت بازرگانی اشخاص دیگر برای فرار مالیاتی استفاده نماید.
ح. اگر فعالیت‌های خود را طوری قلمداد نماید که گویا مشمول معافیت مالیاتی بوده‌است.

مجازات‌ مقرر برای جرم فرار مالیاتی

در فرار مالیاتی نوع مجازاتی که قانون‌گذار برای اشخاص عادی در نظر گرفته، متفاوت از مجازاتی است که برای شرکت‌ها یا مؤسسات پیش‌بینی نموده است. این مجازات‌ها به شرح زیر است؛

الف. مجازات اشخاص عادی که مالیات خود را پرداخت نمی‌کنند.

۱. حبس بیش از ۶ ماه تا ۲ سال، جزای نقدی بیش از دو میلیون تا ۸ میلیون، شلاق از ۳۱ ضربه تا ۷۴ ضربه، محرومیت از حقوق اجتماعی برای مدت بیش از ۶ ماه تا ۵ سال، انتشار حکم محکومیت قطعی در رسانه‌ها.
۲. پرداخت اصل مالیات به همراه جریمه‌های قانونی.
۳. جبران ضرر و زیان وارده به دولت.

ب. مجازات شرکت‌ها و مؤسساتی که مرتکب جرم فرار مالیاتی شوند.

۱. ممنوعیت از یک یا چند فعالیت شغلی برای مدت ۶ ماه تا ۲ سال.
۲. ممنوعیت از صدور برخی اسناد تجاری.
در حالتی که شرکت‌ها و مؤسسات دست به فرار مالیاتی ‌می‌زنند، یک شخص که می‌تواند سمت مدیرعامل، کارمند یا هر سمت دیگری داشته باشد در عمل این کار را انجام می‌دهد. در این حالت علاوه بر این که شرکت یا مؤسسه‌ی مزبور به مجازات قانونی محکوم خواهد شد، برای این شخص نیز به صورت جداگانه مجازات تعیین می‌شود.

پ. برخی از اشخاص که موظف به گزارش دادن فرار مالیاتی هستند اما این کار را انجام نمی‌دهند

نکته‌ی قابل توجه آن که در برخی موارد گزارش نکردن فرار مالیاتی هم جرم است. طبق قانون اگر حسابرسان، حسابداران، مأموران مالیاتی و کارکنان بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری مطلع شوند که شخص یا اشخاصی مرتکب جرم فرار مالیاتی شده‌اند اما آن را گزارش نکنند به تحمل ۶ ماه حبس، پرداخت ۲ میلیون تومان جزای‌نقدی، ۳۱ ضربه شلاق و محرومیت از حقوق اجتماعی برای مدت ۶ ماه محکوم خواهند شد. اشخاص عادی هم می‌توانند در صورت مواجه شدن با فرار مالیاتی آن را گزارش نمایند اما گزارش نکردن آن‌ها جرم نیست.

اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۶
انتشار یافته: ۸
موسوی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۳
سلام
با توجه به شفاف نبودن محل مصرف مبالغ دریافتی از مردم بعنوان مالیات، هر شخصی حق دارد که فرار از مالیات را از پرداخت آن ترجیح دهد.
پول های مشخص شده برای مصارف شهروندان حیف و میل و در برخی موارد بالا کشیده می شود. چه برسد به مبالغ مالیاتی
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۳
دولت که مثل بخش خصوصی برای هر کاری از مردم هزینه و بلکه سود هم دربافت می کنه مالیات دیگه برای چی میگیره؟ تازه پول نفت چی؟
پاسخ ها
ناشناس
| - |
۱۴:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۳
پول نفت که برای خرده فرمایش های برخی آقا زاده ها استفاده میشود
صمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۳
سلام.لطفا حقوقدان که مقاله فوق را نوشته اند به این سوال پاسخ دهند؟شما اگر امروز طلا خریداری کنیداز شما 9%مالیات ارزش افزوده گرفته میشوداگه فردا دوباره اونها رابرگردانی طلا فروش دیگر 9%دیروزی را حساب نمیکند؟این 9%خلاف واقع شرع مقدس به جیب دولت یا طلافروش رفته!!!پس خود دولت هم ازاین بابت نوعی احجاف میکند.جواب بدهید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۳
مالیات منبع درآمد دولت از طریق مردم است . بنده بعنوان یک ایرانی مالیات خود را پرداخت کرده و می کنم . اما اصلا رضایت ندارم که از محل مالیات ، خرج کشور های دیگر گردد .
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۳
لطفا مجازات اختلاس و رانت و...بیدادمیکند رو هم بگید.
محمد
|
United States
|
۱۴:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۳
وقتی دولت قدرت گرفتن مالیات از بیش از 90 درصد شرکتها موسسه ها پزشکان را ندارد چه توقعی از دیگران داریم که با چه ترففندهایی از پرداخت مالیات فرار میمنند و یا با پرداخت بصورت رشوه مبلغ های میلیاردی را به میلیون تبدیل میکنند فقط این کامندان هستند که قبل از گرفتن حقوق مالیاتش را کسرکرده و الباقی را میدهند
دهه شصتی بدشانس
|
Switzerland
|
۱۵:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۱۳
لطفا لا اقل پول مالیات مردم را به دیگران ندید
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سایت غنی سازی نطنز پرونده اکبر طبری سند همکاری 25 ساله ایران و چین
آخرین اخبار