در چهل سال گذشته، در همه بحران‌هایی که در مناطق مختلف عرب نشین ایران به وقوع پیوست، ریشه‌های این گروه وجود داشته و نقش آفرینی کرده اند. حتی در انفجار و عملیات تروریستی سال‌های اخیر در اهواز، نقش «گروه الحوازیه» که همان «جبهه خلق عرب» است و نام خود را از جبهه خلق عرب به الحوازیه تغییر داده، کاملا آشکار است.
کد خبر: ۸۳۶۰۱۱
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۰ 22 September 2018

گروهک الاحواز، مسئولیت اقدام تروریستی امروز صبح رژه نیرو‌های مسلح در اهواز را بر عهده گرفت.

برای آشنایی با این این گروهک و اسلاف آن‌ها، سابقه و مواضع این گروه و دیگر گروه‌های مشابه تجزیه طلب در خوزستان را مرور می‌کنیم.

به گزارش «تابناک»؛ پس از پیروزی انقلاب اسلامی، دولت‌های استکباری همچون امریکا و انگلیس برای سرنگونی حکومت نوپای جمهوری اسلامی در نقاط مختلف ایران توسط عواملشان علم تجزیه طلبی بلند کردند و در این میان، یکی از مناطق حساس و استراتژیک ایران ـ که عمده منافع نفتی ایران در آن منطقه وجود داشت ـ دستخوش خیانت و آشوب گروه‌های قدرت طلب وابسته به کشور‌های وهابی حوزه خلیج فارس شد.

گروه تروریستی الاحوازیه چیست و چه سابقه‌ای دارد؟

در این میان، گروهی از عوامل وهابی با نام جبهه خلق عرب با بمب گذاری و ترور و اقدامات تروریستی تحت رهبری فردی به نام «شیخ شبیر خاقانی» در منطقه خرمشهر به کشتار مردم اقدام کردند تا اینکه توسط نیرو‌های مردمی و انقلابی عرب سرکوب و گروهی یا مخفی و تعدادی از آن‌ها نیز به عراق متواری شدند. بعد از حمله ارتش بعث به ایران این گروه به عوامل ستون پنجم عراق در مناطق مختلف خوزستان تبدیل شدند و با کشتار مردم مقاومت کننده در برابر تجاوز ارتش بعث نقش استراتژیکی را برای ارتش بعث بازی کرد.

در چهل سال گذشته در همه بحران‌هایی که در مناطق مختلف عرب نشین ایران به وقوع پیوست، ریشه‌های این گروه وجود داشته و نقش آفرینی کرده اند. حتی در انفجار و عملیات‌های تروریستی سال‌های اخیر در اهواز، نقش «گروه الحوازیه» که همان «جبهه خلق عرب» است و نام خود را از جبهه خلق عرب به الحوازیه تغییر داده کاملا آشکار است. بعد از حمله ناتو به عراق و حضور ارتش انگلیس در بصره، نقش این گروه در جنوب ایران پررنگ‌تر شد و سازماندهی آن‌ها توسط انگلیس کاملا مشهود است و مستندات بسیاری در این رابطه وجود دارد.

گروه تروریستی الاحوازیه

حزب «تضامن الدیمقراطی الاهواز» نسخه‌ای انگلیسی برای برخی افراد تروریست به نام «خلق عرب مقیم اروپا»ست که در سال ۲۰۰۳ در این کشور اعلام موجودیت نموده و علم مبارزه با جمهوری اسلامی ایران را بلند کرد.

«منصور عبدویس» معروف به «منصور سیلاوی» که همه او را به مشکلات خانوادگی و عصبی مزاج بودنش می‌شناختند، مسئولیت این گروه را به عهده گرفت. برای اینکه دولت انگلیس از نزدیک فعالیت‌های حزب خودساخته را رصد کند، نماینده تام الاختیار خود به نام «دانیل برت» عضو حزب کارگر را با عنوان مسئول انجمن دوستی عرب‌های ایران و انگلیس در کنار حزب تضامن قرار می‌دهد.

گروه تروریستی الاحوازیه چیست و چه سابقه‌ای دارد؟

گروه الاحوازیه با تمسک به قوم گرایی عربی اعتقاد دارند که از سال ۱۹۲۵ میلادی، فارس‌ها منطقه الاحواز را اشغال کرده و اکنون باید فارس‌ها به اشغال اهواز پایان دهند.

«خالد عبدیان» که از عناصر شناخته شده تشکیلات دوستی اهواز و انگلیس است در ادعایی می‌گوید: دولت ایران اقدام به جداسازی عرب‌های خوزستان از خاک و آشیانه شان می‌کند و زمین‌های آن‌ها را به زور تصاحب کرده و آن‌ها را از شهر اهواز خارج می‌کند. این گروه برای ایجاد شکاف میان مردم و جمهوری اسلامی و تحریک مردم ادعا می‌کند که جمهوری اسلامی ایران نیز مانند رژیم شاهنشاهی ایران قصد دارد که اقوام عرب را در منطقه خوزستان جدا کند.

از عناصر این گروه می‌توان به «شیخ محمد الکاظم الخاقانی» اشاره کرد که در ماه مارس سال ۲۰۰۷ میلادی در جلسه‌ای که در مجلس اعیان انگلیس با همکاری انجمن “هنری جکسون” برگزار شد، شرکت و در آن جلسه ادعا کرد، برای طرح توسعه نیشکر در خوزستان بیش از دویست هزار هکتار از اراضی متعلق به مردم خریداری شده و در توسعه صنعت به کار رفته است. او مدعی می‌شود این از پروژ‌هایی است که برای نابودی زندگی مردم اهواز و نابودی برادران عرب زبان در نظر گرفته شده است.

گروه تروریستی الاحوازیه چیست و چه سابقه‌ای دارد؟

افراد این گروه بر این باورند که باید مبارزه مسلحانه تا نابودی فارس‌ها (غیرعرب ها) و آزادی عربستان (استان‌های خوزستان، بوشهر و هرمزگان و جزایرخلیج فارس!) بی رحمانه ادامه داشته باشد. آن‌ها جزایر سه گانه ابوموسی و تنب را نیز بخشی از خاک اعراب می‌دانند و علاوه بر آن در نقشه‌های خود عنوان خلیج عربی را به جای خلیج فارس برگزیده اند.

اکنون سی سال پس از پایان دفاع مقدس، گروه الاحوازیه با کمک مالی مستقیم دولت‌های عربی در منطقه ـ که سیاست‌های ایران ستیزانه را پیگیری می‌کنند ـ در حال برنامه ریزی برای جدایی خوزستان از ایران هستند.

الاحوازیه به روایت آمار

زمان پیدایش گروه: اواسط سال ۱۳۷۵
علت پیدایش: مقابله با جمهوری اسلامی و تجزیه خوزستان
عقاید: مبارزه مسلحانه تا نابودی (غیرعرب ها) و آزادی عربستان (استان‌های خوزستان، بوشهر و هرمزگان و جزایر خلیج فارس!)
اهداف: براندازی جمهوری اسلامی ایران از طریق قیام مسلحانه
وابستگی: بازوی نظامی جبهه التحریر، جنبشی نظامی که در عراق مستقر بود
رهبر معنوی: حبیب نبگان، ساکن دانمارک
رهبر نظامی: حبیب نبگان، ساکن دانمارک
حمایت معنوی: طاهر آل نعمه در کانادا، موسوی در حزب النهضه و ابوبشار، محمود احمد، رئیس جبهه دموکراتیک خلق عرب در انگلیس و کشور‌های هلند، دانمارک و سوئد و سازمان سیا
حمایت مادی و تسلیحاتی: بر اساس اسناد منتشره ویکی لیکس حبیب نبگان و احمد نیسی در سال ۱۳۸۴ بعد از فرار از کشور به اتفاق فردی به نام فرید مقیم کشور امارات متحده عربی با سفیر آمریکا در امارات ملاقات و ضمن توضیح در مورد چگونگی بمب گذاری‌های خود در اهواز از وی درخواست پناهندگی و ملاقات با اعضای سازمان سیا می‌نمایند.
مکان استقرار: دانمارک، سوئد و هلن
محدوده فعالیت: فعالیت نظامی در منطقه جنوب ایران و فعالیت مجازی با راه اندازی سایت احوازنا
وضعیت گروه: نیمه فعال

خشونت، تجزیه و تفرقه افکنی مشی چندین ساله الاحوازیه

گروه تروریستی الاحوازیه که در سال‌های اخیر برنامه ریزی‌های متعددی برای ناامن کردن اهواز به اجرا گذاشته و در جریان اعتراضات مردمی نیز نقش مهمی در به خشونت کشیدن این اعتراضات داشت، می‌خواهد از طریق بی ثبات کردن منطقه، زمینه را برای جدایی خوزستان از ایران فراهم کند؛ همان اقدامی که صدام با حمله به ایران سعی کرد آن را به ثمر برساند، ولی شکست خورد.

این تشکیلات از آغاز تأسیس تا خرداد ۱۳۸۴ اقدام به جذب و آموزش بیش از سی تن از عناصر دارای تفکرات تجزیه طلبانه و مساعد انجام اقدامات عملیاتی برای وارد شدن به فاز نظامی و... نمود.

تشکیلات مذکور اقدام به بمب گذاری در فرمانداری اهواز، سازمان مدیریت وبرنامه ریزی، سازمان مسکن و شهرسازی، شرکت طرح توسعه نیشکر خوزستان، چاه شماره ۱۷۹ نفت، دو محل از خطوط لوله ورودی و خروجی منتهی به چاه ۱۷۹، خطوط لوله نفت آبادان را به ترتیب در دهم شهریور۱۳۸۴ و ۷آبان۱۳۸۴، اداره کل منابع طبیعی استان خوزستان، بانک سامان منطقه کیان پارس، شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی استان، فرمانداری‌های آبادان و دزفول کردند.

در اثر این عملیات‌، تعداد چهارده تن از هموطنان مظلوم و بی گناه شهید و بیش از ۱۵۰ نفر نیز زخمی شدند و خسارات مالی بسیار هنگفتی نیز به اماکن دولتی و خصوصی وارد شد. از دیگر جنایات این گروه بمب گذاری ۲۳ مهر در خیابان نادری در ماه رمضان و در شلوغ‌ترین زمان ممکن، ساعتی پیش از اذان مغرب، بود که به کشته شدن ۶ نفر و مجروح شدن بیش از ۱۰۰ تن انجامید. اوج بی شرمی و بی رحمی این گروه آنجا بود که ابتدا یک بمب صوتی و هنگامی که مردم در محل جمع شدند، بمب اصلی منفجر شد. در بین کشته شدگان و زخمی‌ها تعداد زیادی عرب نیز وجود داشت!

سایت وابسته به شبکه سعودی العربیه به گونه‌ای حادثه تروریستی اهواز را مورد پوشش خبری قرار داده که حمایت تلویحی آن از عوامل تروریستی را آشکار می‌سازد. این شبکه سعودی به جای «حادثه تروریستی» از «حمله مسلحانه» در خصوص رویداد‌های امروز اهواز استفاده کرده است؛ عنوانی که برخی رسانه های معاند نیز ترجیح داده اند با انتخاب آن با این رسانه سعودی همنوا شوند.

برچسب ها
خبرهای مرتبط
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۱۲۱
انتشار یافته: ۱۱
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۵:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۱
مزدوران ، وطن فروش ، نوکر و آلت دست بیگانه.خجالت نمی کشید و شرم نمی کنید که سودای تجزیه مملکتی رو دارین که به اندازه قدمت بشریت ، عمر داره و حتی اجداد شماها هم جان ‌و مالشان را برای حفظ آن فدا کرده اند و امروز شما فرزندان ناخلف ملت به همه آنچه که ما بعنوان یک ملت ،افتخار می کنیم، پشت کرده و نوکر دشمنان وطن خود شده اید.خود را به چه قیمتی فروخته اید که به هر چیزی که فروخته اید ،ضرر کرده اید ،برای اینکه قدرت ، زیاده خواهی ،پول و شهرت ،هیچکدام نمی تواند ننگ خیانت به مملکت وهموطنان را پاک کند، ننگی که کودکان شما هم تا ابد با خود خواهند داشت و حتی با مرگشان هم پاک و فراموش نخواهد شد.خیلی ترسو و زبون و دون و بد بخت و احمق هستید که نوکر دشمن ملت خود شده اید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۱
جالب اینجاست سردسته همه این تروریست ها هم یا آمریکا هستند یا کشورهای اروپایی! بعد این جنایتکاران به ما میگن تروریست!
پرویز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۱
الاحوازیه وحامیانش بایدنابودبشن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۱
انشالله همشون رو می ریزیم تو خلیج فارس
فرشاد
|
United Arab Emirates
|
۱۵:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۱
همه تجزیه طلبان در ایران ماهیتی تروریستی دارند و دیر یا زود دست به اسلحه خواهند برد، پس باید هر چه زودتر نابود شوند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۱
30 نفر عضو این همه حرکته تروریستی تو ایران انجام دادن؟؟؟
پس کوش اون اشراف اطلاعاتی و بگیر های گروه های تروریستی؟!!1
ناشناس
|
Germany
|
۱۵:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۱
اقا بزنيد ريشه اين بيشرف ها رو نابود كنيد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۱
سالها خوزستان زندگی کردم، البته الان استان دیگری هستم، خانواده پدری ما عرب هستن، همسایه ما بختیاری بود، همسایه دیگری داشتیم فارس ماهشهری بود، همسایه دیگری اهل شیراز... در خوزستان اقوام مختلف با خوشی کنار هم زندگی میکنند. مشکل قومیتی نداریم، اما عده ای که بسیار بسیار تعدادشون کم است تلاش میکنند جنگ قومیتی راه بیندازند. بهترین پاسخ به این تلاشها فقط و فقط توسعه متوزان استان است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۱
اینهمه عملیات بمبگذاری در ایران انجام داده این 30 نفر؟؟؟؟
علی بابا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۱
باید هر چه سریعتر و قاطع تر جواب این بی وجدان ها رو سپاه بده تا دیگه از این غلط ها نکنن
Allianz
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۱
مرگ بر هر چی مزدوره
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: