جشنواره باورنکردنی77 روزه در پاییز 97

      
مشاهدات میدانی از مناطق مختلف کشور، گویای این است که متولیان منابع آب، هنوز آنچنان که باید و شاید پدیده‌ای به نام بحران آب را باور نکرده اند؛ مثل متولیان منابع آب استان اصفهان که از یک سو با موج گسترده‌ای از اعتراضات کشاورزان در شرق استان رو به رو هستند و از سویی نیز چشمان خود را بر شالیکاری‌های گسترده در مناطق مرکزی استان بسته اند.
کد خبر: ۸۲۴۴۰۷
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۳ 12 August 2018

مشاهدات میدانی از مناطق مختلف کشور، گویای این است که متولیان منابع آب، هنوز آنچنان که باید و شاید پدیده‌ای به نام بحران آب را باور نکرده اند؛ مثل متولیان منابع آب استان اصفهان که از یک سو با موج گسترده‌ای از اعتراضات کشاورزان در شرق استان رو به رو هستند و از سویی نیز چشمان خود را بر شالیکاری‌های گسترده در مناطق مرکزی استان بسته اند.

به گزارش «تابناک»؛ استان اصفهان با اینکه در سال‌های اخیر با بحران شدیدی در رابطه با منابع آب رو به رو شده و این مهم خشک شدن رود زیبای زاینده رود را نیز به همراه داشت و اعتراضات گسترده‌ای از سوی کشاورزان را رقم زد، هنوز آنچنان که انتظار می‌رود، در مسیر اصلاح رویه‌های غلط مدیریت منابع آب قرار نگرفته است؛ حقیقتی تلخ که می‌توان کشت گسترده برنج در بخش مرکزی این استان را تنها یکی از مصداق‌های آن دانست.

مشاهدات میدانی از شهرستان لنجان استان اصفهان، گویای این است که در این منطقه از کشورمان، کشت برنج به عنوان یکی از محصولات آب بر همچنان رواج داد و در سال آبی جاری به رغم همه محدودیت‌ها، چیزی حدود ۴ هزار هکتار زمین در این این منطقه از کشورمان به کشت برنج اختصاص یافته است.

هرچند در این شهرستان تا پیش از این و در سال‌های نه چندان دور، بیش از ۲۰ هزار هکتار زمین به کشت برنج اختصاص داشت و این رقم با کاهش ۸۰ درصدی اکنون به ۴ هزار هکتار رسیده است، با توجه شرایط بحرانی منابع آب در استان اصفهان، همچنان این واقعیت توجیه ناشدنی است.

از این نظر کشت برنج آن هم در ابعاد هزاران هکتار در حد فاصل سرچشمه‌های رود زاینده رود تا تالاب گاوخونی را غیر قابل توجیه می‌دانیم، چون آمار و بررسی‌ها نیز نشان می‌دهد، برای کشت هر کیلو برنج در شرایط عادی چیزی حدود ۸ هزار لیتر آب نیاز است.

اگر برای هر لیتر آب قیمتی معادل ۵۰۰ تومان در نظر گرفته شود، این یعنی تولید هر کیلو برنج در استان خشک و نیازمند آبی، چون اصفهان نزدیک به ۴ میلیون تومان آب نیاز دارد؛ رقمی نجومی که با توجه به آغاز بحران آب شرب در کلانشهر اصفهان و نیاز آن به اجرای طرح‌های انتقال آب، بر شگفتی‌های این مسأله می‌افزاید.

این رقم زمانی عجیب‌تر می‌شود که بدانیم از هر هکتار از زمین‌های زارعی شهرستان لنجان استان اصفهان، چیزی حدود ۳ تا ۴ تن برنج برداشت می‌شود و این میزان نشان می‌دهد در هر هکتار زمین که به کشت برنج اختصاص یافته است، چیزی حدود ۲۴ میلیون لیتر آب مصرف می‌شود.

ضرب این عدد در میزان هکتار زمینی که در سال جاری در استان اصفهان به کشت برنج اختصاص یافت، البته رقم‌های نجومی‌تر دیگری از مصرف آب در این حوزه را به نمایش می‌گذارد که از حوصله بحث خارج است، اما به راستی، چرا این حساب و کتاب‌های ساده، مورد توجه مدیران و متولیان منابع استان اصفهان قرار نمی‌گیرد؟

ماه گذشته، مهدی صفرخانلو، فرماندار شهرستان لنجان در همین رابطه به رسانه‌ها گفت: در شهرستانی همچون لنجان، کشاورزان به دلیل کمبود منابع آب با مشکلات بسیاری روبه‌رو هستند و شاید تاکنون آن گونه که باید کشت جایگزینی که بتواند زندگی این قشر زحمت‌کش را تأمین کند، به آن‌ها معرفی نشده است؛ اما با تلاش‌های انجام شده، شاهد کاهش چشمگیر کشت برنج در این شهرستان بودیم که از یک سو باعث خوشحالی است، ولی از سوی دیگر معیشت کشاورزان به خطر افتاده که باید برای ان چاره اندیشی شود.

صفرخانلو با انتقاد از عملکرد برخی مدیران کل استان اصفهان اظهار داشت: برخی از مدیران کل استان به ‌گونه‌ای با کشاورزان صحبت می‌کنند که این قشر زحمت‌کش به جاری شدن آب در رودخانه امیدوار می‌شوند، اما بعد از ما می‌خواهند که کشاورز را توجیه کنیم که آبی برای رهاسازی در زاینده رود وجود ندارد و این خود یکی از مشکلاتی است که فرمانداران شهرستان‌های استان با آن مواجه هستند؛ از این روی، نباید به کشاورزان امید واهی بدهند.

وی با اشاره به بحران آب در استان اصفهان افزود: با توجه به تغییر اقلیم و کاهش بارندگی در سال‌های گذشته، امسال برای نخستین بار است که به کشاورزان اعلام کرده ایم کشت برنج انجام نگیرد و طبق آمار ارایه شده، موفق شده ایم در نخستین سال ۶۰ درصد کشت برنج را در شهرستان کاهش دهیم.

واقعیت این است که در شرایط کنونی و به رغم کاهش شدید منابع آب در استان اصفهان و بروز برخی نا آرامی‌های اجتماعی، هنوز کشت برنج در این استان ادامه دارد و متولیان منابع استان نتوانسته اند با تغییر الگوی کشت منطقه نقش کارآمدی در کاهش مصرف بی رویه آب داشته باشند.

البته متولیان آب استان در گفته‌های خود با اشاره به کاهش ۶۰ درصدی کشت برنج در استان، مدعی این هستند که آن‌ها نهایت تلاش خود را در این زمینه صورت می‌دهند و استمرار کشت برنج در حال حاضر به دلیل اقدام خودجوش و غیر قانونی کشاورزان است.

در پاسخ به این ادعا باید گفت، دلیل اصرار کشاورزان به کشت برنج چیزی جز تلاش آن‌ها برای داشتن شغل پایدار و نیز درآمد مشخص نیست؛ بنابراین، اگر مسئولان استان اصفهان می‌توانستند در همه این سال‌هایی که گذشت، برای این کشاورزان شغل جایگزین و یا درآمد پایدار دیگری فراهم می‌کردند، قطعاً همچنان میل شدید کشاورزان به کشت برنج در این استان وجود نداشت.

اتفاقی که باید در سال‌های آتی و با کسب رضایت کشاورزان به گونه‌ای که منافع آن‌ها نیز لحاظ شود به صورت جدی دنبال شود. چرا که عدم ورود مسئولان به این حوزه خیلی زود خسارات‌ بیشماری را متوجه اصلی‌ترین عامل حیات میلیون‌ها شهروند در این استان خواهد کرد.

در پایان ذکر این نکته ضروری است که کشت غیر منطقی برنج، تنها اختصاص به استان اصفهان ندارد و در بسیاری از مناطق دیگر کشور از جمله استان‌های خوزستان، لرستان، فارس، کهگیلویه و بویراحمد، چهار محال و بختیاری و... رواج دارد که باید نهایت تلاش‌ها در جهت توقف آن انجام گیرد.

برچسب ها
خبرهای مرتبط
روی خط سایت ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۵۴
انتشار یافته: ۲۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
برنج كاري در اصفهان و ميانه و ... توطئه اي است از جانب استكبار كه منابع آبي ايران را نشانه گرفته است
پاسخ ها
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
عجب!!! اینا که الان بوجود نیومده!! از سالها قبل بوده منتها الان که آب کم شده خب باید تغییر رویه داد و چیزی کاشت که آب کمتری بخواد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
کاشت 4 هزار هکتاربرنج در اصفهان کار بسيار غلطي است که بايد حتما با کشت هاي بهترجايگزين شود، همچنانکه کاشت بيش از 60 هزار هکتار برنج در خوزستان کار بسيار غلطي است که بايد با کشتهاي کم آب تر جايگزين شود.
ناشناس
|
Australia
|
۱۵:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
کشاورزان خوزستانی رو به بهانه کمبود آب از کشت بازداشتند و آب کارون رو به اسم آب شرب برای صنایع فلزی و کشت برنج و ... به اصفهان و یزد منتقل کردند.
حرف بزنی متهم میشی به هزار انگ و وصله
این است مدیریت اصفهانی
نابودی کشور و منابع اون هدف نهایی این نوع مدیریت منطقه ای هست
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
خب حالا کشاورزان چه کنند؟ شالیکاری را تعطیل و برای گذران زندگی به حاشیه شهرها رفته و دستفروشی کنند و برای تأمین برنج ، دست به دامن پاکستان و هند شویم؟ ضمنا چه کسی گفته قیمت آب کشاورزی لیتری پانصد تومان است؟ اگر این اعداد من درآوردی را ملاک محاسبه قرار دهیم پس باید کل کشاورزی را تعطیل کنیم چون برای تولید هر کیلو گندم یا لوبیا یا چغندرقند یا هندوانه و خربزه و سیب و یا هر محصول دیگر ، صدها هزار تومان آب مصرف می شود! چرا بعضی ها به جای حمایت از تولید داخلی ، با ذکر اعداد و ارقام غیرکارشناسی به جنگ تولید داخلی می‌روند و متأسفانه شما هم در تابناک این تفکر ضد تولید را تبلیغ می کنید.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
وقتی ادعا میشود کمبود آب شرب است چگونه این کشت محصولات با مصرف آب بالا بپذیریم بین بیابان شدن ایران و مصرف برنج خارجی و حذف محصولات آب بر باید یکی را انتخاب کنیم این وسط مشخص نیست دولت چه کاره است هرکی هر کاری میخواد انجام میده
ناشناس
|
France
|
۱۵:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
سهم ۵۰ درصدی ایران از دریای کاسپین در یک قرارداد ترکمانچای جدید به روسیه بخشیده شد حرف از مدیریت آب می زنید؟ وطن فروشی تا کی ؟!!!
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
تغییر الگوی کشت برای کشاورزان سخت است .گرانتر خریدن محصولات جایگزین تازمانی که به تعادل نسبی برسند توسط دولت یکی ازراههاست .چون کشاورزی اصلا بصرفه نیست دلیل ان هم ورود کالای مشابه با ارز دولتی است .که قیمتها را درسطح پائین نگه می دارد
ناشناس
|
Germany
|
۱۵:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
از برنج کاری در لردگان چهارمحال و خوزستان هم مطلب بذارید. درحالیکه همین شالیزارها هم در حال از بین رفتن هست، سطح زیر کشت برنج در چهارمحال هر سال بیشتر می شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
لطفاً به باغ های تفریحی و کشتزارهای بادام سردرختی های دیگر در همین مسیر تا روستایی چون آن چم چم و پل زمان خوان سر بزنید باغ های بی حاصل و گاها تفریحی که چون سر گرده آب زاینده رود را به باد می دهند. یک اراده سیاسی و یک عزم ملی یک برنامه ی عملی همه جانبه مورد نیاز است. و این توسط خبرنگار های متعددی چون شما برجسته خواهد شد. یا علی مدد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
این کار باعث هدر رفت منابع آب زیرمینی میشود. ضمنا اکثر بوته ها در زمیناشون داره خشک میشه.
ناشناس
|
Germany
|
۱۶:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
جهت اطلاع نویسنده عزیز ، بنده در منطقه لنجان ( فلاورجان)باغچه کوچکی دارم ودقیقا آنچه را نوشته اید سالهاست به چشم میبینم ...پس از بررسی وپیگیری های زیاد درباره چرایی این ماجرا (بخوانید جنایت)متوجه نفوذ تصمیم برخی نمایند گان مجلس(از جمله روستای لارگان ) آن منطقه شدم که برای رای گرفتن از کشاورزان آن منطقه در مقابل اجرای تصمیمات مدییریت آب منطقه ای مقاومت نموده و زمینه را برای کاشت برنج توسط کشاورزان فراهم میکند
بانام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
به این سبک مدیریت و کشور داری گفته میشود مدیریت پتویی از نوع ایرانیش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
خورستانی ها بی خود سرو صدا نکند در 15 سال کذشته هیچ تغییر ی در برداشت از سرچشمه های کارون صورت نگرفته است. تازه سرچشمه های کارون در غرب اصفهان و چهار محال و بختیاری است و به انها ربطی ندارد. خوزستانی ها ابها را به هدر می دهند و اهل کار نیستند و زمینهای انجا را بیشتر کشاورزان دیگر مناطق می کارند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
یه مشکلی که علاوه بر اصفهان در خیلی از شهرهای دیگه وجود داره کاشت چمن هست که نیاز به آب فراوان داره بخصوص در اصفهان و تهران که فراوان چمن کاری شده .کشاورزی در مناطق کم آب مثل اصفهان و شهرهای دیگه باید به سمت کشت گلخانه ای برود و در کشاورزی ها حتما از آبیاری قطره ای و تحت فشار استفاده شود.خیلی مسائل دیگه هست که بی اهمیت جلوه میدیم مثلا اگر از ماشین ظرفشویی در منازل استفاده بشه خیلی مصرف آب کمتر میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
کارخانه های فولاد در اصفهان که اب میخواد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
ظاهرا نویسنده محترم توجه نکرده که بین مدیریت منابع آب و مدیریت مصارف آب تفاوت وجود دارد این ضعفی که کشور ما درگیر آن است ضعف مدیریت مصرف آب آن هم در بخش کشاورزی است در واقع باید گفت ما با بحران مصرف آب روبرو هستیم نه بحران منابع آب . وزارت کشاورزی بعنوان متولی مصرف آب باید بجد وارد تعامل با کشاورزان شده و الگوی کشت را تغییر و راهکارهای مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی را اشاعه دهد . متاسفانه در زمان ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد معاونت ترویج که بازوی ارتباطی این وزارتخانه با کشاورزان بود را تضعیف کردند. مروجین کشاورزی می توانستند نقش بسزایی در غلبه بر بحران مصرف بی رویه آب در بخش کشاورزی داشته باشند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
برداشت بیرویه در بالادست باید قطع شده آب به پایین دست برسد و دشت اصفهان که در حال نشست فاجعه بار است نجات یابد و حتی در اصفهان هم چند سال اجازه برداشت آب زیرزمینی ندهند. برنجکاری بالادست هم که حقابه دارد باید به گندم کاری بدل شده و تنها برای حفظ ذخیره ژنتیکی اجازه کشت بسیار محدود برنج لنجانی داده شود. چرا که ذخیره ژنتیکی نیز باید در حد محدود حفظ شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
هدر رفت اب فقط در اصفهان نیست در استان فارس به صورت مزرعه های بزرگ برنج کامفیروز نیز قابل مشاهده است و هیچ کس رسیدگی نمیکند
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
کلا کشاورزی ما قدیمی هست و دولت ها کاری ندارن چقدر آب با شیوه قدیم داره هدر میره !!!کافیه یه سری محصولات کشت به روش های جدید بشه اونوقت تا سالهای سال از خشکسالی نجات پیدا میکنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
در کشورهایی که منابع آبی شون خیلی بیشتر از ماست بمحض اینکه یه ذره به مشکل بخورند اجازه نمیدن افراد به چمن خونشون هم آب بدن
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر: