بازدید 2073

توتال: آمریکا معافیت ندهد، قادر به ادامه فاز ۱۱پارس جنوبی نیستیم

شرکت توتال اعلام کرد که به علت تصمیم رییس‌جمهور آمریکا برای خروج از برجام، قادر به ادامه دادن پروژه فاز ۱۱ پارس جنوبی ایران، نیست.
کد خبر: ۷۹۹۹۲۴
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۱:۵۸ 17 May 2018

شرکت توتال اعلام کرد که به علت تصمیم رییس‌جمهور آمریکا برای خروج از برجام، قادر به ادامه دادن پروژه فاز ۱۱ پارس جنوبی ایران، نیست.

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از رویترز، روز چهارشنبه، شرکت نفت و انرژی فرانسه، توتال، اعلام کرد که به علت تصمیم رییس‌جمهور آمریکا، دونالد ترامپ، برای خروج از توافق هسته‌ای با ایران، قادر به ادامه دادن پروژه فاز ۱۱ پارس جنوبی ایران نیست.

توتال در بیانیه خود گفت: در ۸ می ۲۰۱۸، رییس‌جمهور ترامپ، اعلام کرد که آمریکا تصمیم گرفته است از برجام خارج شود و تحریم‌های لغو شده توسط آن را دوباره باز گرداند.

در این بیانیه آمده است که در نتیجه این اتفاق، توتال پروژه فاز ۱۱ پارس جنوبی را ادامه نخواهد داد و تمام فعالیت‌های مرتبط خود را قبل از ۱۸ نوامبر لغو خواهد کرد، مگر این‌که تحت حمایت مقامات فرانسوی و اروپایی، به طور ویژه برای این پروژه، به توتال معافیت از تحریم‌ها اعطا شود.

توتال اعلام کرد فعلا هیچ تعهد و التزام دیگری در ارتباط با پروژه پارس جنوبی اضافه نخواهد کرد و افزود: با مقامات آمریکایی و فرانسوی، بر سر اعطای معافیت به این پروژه، درحال مذاکره است.

به نوشته رویترز، موقعیت توتال نشان می‌دهد، حفظ منافع قدرت‌های اروپایی در ایران و ارائه تضمین‌هایی برای حفظ توافق هسته‌ای، تا چه حد مشکل است.

توتال اعلام کرد که خروج از این پروژه به سطح هدف رشد تولید این شرکت لطمه نخواهد زد.

فرانسه، انگلیس و آلمان، در آغاز این هفته اعلام کردند خواستار زنده نگاه داشتن توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ هستند تا جریان تولید نفت ایران و سرمایه‌گذاری در آن را برقرار نگاه دارند، اما اعتراف کردند برای فراهم آوردن تضمین‌هایی که تهران می‌خواهد، با مشکل مواجه شده‌اند.

جیسون تووی، اقتصاددان امور خاورمیانه در کپیتال اکونومیکس، اشاره داشت که ترامپ به بعضی از کشورها معافیت‌هایی از تعرفه‌های جهانی فولاد و آلومینیوم، اعطا کرده است.

اما تووی اضافه کرد: با توجه به نوع سخنانی که از آمریکا در مورد افزایش فشار به ایران مشاهده کرده‌ایم، چنین معافیتی بسیار نامحتمل است.

در قراردادی که در اواخر ۲۰۱۶ امضا شد، توتال قبول کرد که با سهم ۵۰.۱ درصدی، اپراتور فاز ۱۱ پروژه پارس جنوبی شود. شرکت نفت دولتی چین، سی‌ان‌پی‌سی و پتروپارس ایران، شرکای توتال در این پروژه هستند.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل # کنکور # حماس
آخرین اخبار