بازدید 2924
چین بر این باور است که برگزاری گردهمایی مرتبط با راه ابریشم در حاشیه مجمع جهانی داووس در سوییس که از روز سه شنبه شروع شده است یکی از راهبردها و راهکارهای مهم برای مرتبط ساختن جهان با یکدیگر است.
کد خبر: ۷۶۷۶۸۸
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۱ 24 January 2018

چین بر این باور است که برگزاری گردهمایی مرتبط با راه ابریشم در حاشیه مجمع جهانی داووس در سوییس که از روز سه شنبه شروع شده است یکی از راهبردها و راهکارهای مهم برای مرتبط ساختن جهان با یکدیگر است.

به گزارش ایرنا از تارنمای یی سی چین، نزدیک به 70 نفر از روسای کشورها و 38 نفر از مسئولان سازمان های بین المللی در این اجلاس شرکت کرده اند.

ریاست هیات چین را در این اجلاس و در گردهمایی مذکور 'لیو خه' عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب حاکم بر عهده دارد و در این نشست با مسئولان دیگر در باره پیشبرد رشد اقتصادی، اصلاحات اقتصادی در ساختار جهانی و جهانی سازی بحث و رایزنی کرده است.

روزنامه گلوبال تایمز از قول 'بای مینگ' از آکادمی همکاری های اقتصادی چین آورده است که دیدگاه های 'شی جین پینگ' رییس جمهوری خلق چین که سال گذشته در باره جهانی سازی و مقابله با یکجانبه گرایی تجاری مطرح شد در اجلاس سال جاری میلادی داووس مورد توجه قرار گرفته است.

خبرگزاری شینهوا هم گزارش کرده است برخی از کشورها امسال با بی ثباتی اقتصادی مواجهند و دسته بندی های اقتصادی و تنوع و گوناگونی های اقتصادی همچنان به عنوان یک چالش پیش روی کشورهای مختلف از جمله قدرت های نوظهور اقتصادی مانند چین وجود دارد.

'وانگ یی وی' استاد دانشگاه خلق در پکن می گوید که جهان با دسته بندی های اقتصادی به عنوان یک چالش بزرگ روبروست و برای همین کشورها در اجلاس داووس باید روی یکپارچگی های منطقه ای متمرکز شوند و با عوامل بی ثبات کننده اقتصادی مقابله و آنها را مهار کنند.

وی گفت راه ابریشم نوین که گردهمایی آن در داووس برگزار شده است می تواند به عنوان یک طرح همکاری جهانی مورد رایزنی گسترده تر قرار گیرد و کشورها بر اساس آن همکاری های زیربنایی خود را افزایش دهند.

رسانه 'یی سی' چین در گزارش خود آورده است آمریکا در تلاش است تا از اجلاس جهانی داووس به عنوان فرصتی برای طرح راهبرد 'اول آمریکا' استفاده کند و بر این اساس کوشش می کند تا شرکت های برتر در فن آوری پیشرفته از اروپا را به بازار آمریکا جذب کند.

این گزارش می افزاید کشورهای مختلف از جمله آمریکا بسیار روی سیاست های داخلی متمرکز شده اند و بر اساس قوانین و مقررات داخلی خود برای اقتصاد دنیا برنامه ریزی می کنند در صورتی که چین تلاش می کند تا به عنوان یک اقتصاد جهانی مطرح باشد و برای همین اعتبار بیشتری از این گونه کشورها دارد و همچنان موتور محرکه اقتصاد دنیا خواهد بود.

اجلاس مجمع جهانی اقتصاد ژانویه هر سال با حضور شمار زیادی از روسای جمهوری، نخست وزیران، رهبران تجاری و بانکی و اقتصاددانهای جهان در داووس سوئیس برگزار می شود. در اجلاس امسال که تا روز جمعه ادامه دارد شماری از رهبران جهان از جمله نخست وزیر هند، رئیس جمهوری فرانسه، صدر اعظم آلمان، نخست وزیر انگلیس و رئیس جمهوری آمریکا سخنرانی می کنند. 

در این اجلاس پنل ها و میزگردهای مختلف و متنوعی برگزار می شود و در حاشیه آن نیز دیدارهایی خصوصی بین سیاستمداران و مقامات اقتصادی برای بررسی مسائل روز برگزار می شود. 

در اجلاس امسال داووس دهها پنل و میزگرد کارشناسی و سخنرانی با موضوعات مختلفی از جمله اقتصاد دیجیتال، سامانه های انرژی، پارادایم های جدید سلامت و بهداشت، آوارگان، دورنمای علمی جهان، تاثیرات طرح 'یک کمربند و یک جاده' چین و موضوعات دیگر برگزار می شود. 

همچنین با مطرح شدن بحث آزارهای جنسی در آمریکا و اروپا در ماههای گذشته، در اجلاس امسال مجمع جهانی اقتصاد موضوعات مرتبط با نابرابری و شکاف جنسیتی نیز در پنلها و میزگردهای مختلفی مورد بحث قرار می گیرد به همین دلیل امسال برای اولین بار تمام افرادی که ریاست مشترک اجلاس را بر عهده دارند، زن هستند و اجلاسی با ریاست بانوان برگزار می شود. 

اجلاس امسال مجمع جهانی اقتصادی با شعار 'ایجاد آینده ای مشترک در جهانی اختلاف زده' و در حالی برگزار می شود که بنا به گزارش پایگاه رسمی مجمع داووس، محیط جهانی به میزان شگرفی تغییر کرده و اختلافات ژئواستراتژیک در جبهه های مختلف ظهور کرده که پیامدهای گسترده سیاسی، اقتصادی و اجتماعی خواهد داشت.

از این رو چهل و هشتمین نشست سالانه مجمع جهانی اقتصادی قصد دارد رهبران جهان از سطوح مختلف را برای ایجاد یک روایت مشترک به منظور بهبود اوضاع جهان گرد هم آورد.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
مکانیسم ماشه رابرت مک ایر سردار حاجی زاده زینب ابوطالبی شهاب حسینی سیلاب سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر لیگ قهرمانان آسیا