بازدید 8804
آخرین وضعیت سؤال از رئیس‌جمهور؛
امروز بهروز نعمتي، سخنگوی هیأت رئیسه مجلس نیز گفته که نمایندگان امضاکننده طرح سؤال از رئیس جمهور به شدت پیگیر اعلام وصول این طرح هستند و در هیأت رئیسه نیز گفت و گوهایی پیرامون این موضوع صورت گرفته است. از طرفی شنیده شده که برخی امضاکنندگان طرح سؤال از رئیس جمهور عنوان کرده اند، در صورت ادامه مقاومت هیأت رئیسه مجلس در مقابل طرح سؤال از رئیس جمهور و عدم اعلام وصول آن از هیأت رئیسه نزد کمیسیون اصل نود شکایت خواهند کرد.
کد خبر: ۷۵۸۲۵۷
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۵ 25 December 2017

این روزها طرح مهمی در پارلمان از سوی برخی نمایندگان دنبال می شود؛ طرحی برای سؤال از «حسن روحانی» رئیس جمهور در خصوص مسائل و موضوعات مهمی نظیر مشکلات کشور از جمله مسائل اقتصادی، معوقات بانکی، قیمت ارز و همچنین مشکلات مؤسسات مالی و اعتباری غیر مجاز که بخشی از موضوع مورد گفت وگوی سران سه قوا در جلسه رؤسای قوا هم بوده است، دنبال می شود.

به گزارش «تابناک»؛ مطابق اصل 88 قانون اساسي جمهوری اسلامی ایران، هرگاه حداقل يک چهارم کل نمايندگان مجلس شوراي اسلامي از رئيس جمهور و يا هر يک از نمايندگان از وزير، درباره يکي از وظايف آنان سؤال کنند، رئيس جمهور يا وزير موظف است در مجلس حاضر شود و به سؤال جواب دهد و اين پاسخ نبايد در مورد رئيس جمهور بيش از يک ماه و در مورد وزير بيش از ده روز به تأخير افتد، مگر با عذر موجه به تشخيص مجلس شوراي اسلامي.

روحانی در راه احمدی‌نژاد؛ چرا برخی مانع سئوال از رئیس‌جمهور می‌شوند؟!

مواد 196 و 197 آيين نامه داخلي مجلس به این موضوع اشاره دارد: «بر اساس اصل هشتاد و هشتم قانون اساسى، در صورتي که حداقل يک چهارم کل نمايندگان بخواهند درباره يکى از وظايف رئيس جمهور سؤال کنند، بايد سؤال خود را صريح و روشن و مختصر همگى امضا و به رئيس مجلس تسليم نمايند. رئيس مجلس موضوع را در اسرع وقت به کميسيون تخصصى ارجاع مى‏نمايد. کميسيون موظف است حداکثر ظرف يک هفته با حضور نماينده معرفى شده رئيس جمهور و نماينده منتخب سؤال‏کنندگان تشکيل جلسه دهد. در اين جلسه، نماينده رئيس جمهور پاسخ مقتضى را از طرف رئيس جمهور ارائه خواهد نمود تا به نمايندگان سؤال کننده گزارش شود.»

شرایط پس از طرح سؤال این گونه است که اگر پاسخ رئيس جمهور در کميسيون تخصصي پيگيري کننده سؤال، قانع کننده باشد؛ اصلاً اين سؤال و موضوع به صحن علني مجلس نمي آيد. اگر هم قانع کننده نبود و به صحن آمد، به داوري افکار عمومي در مجلس و در ميان مردم گذاشته مي شود.

بدین معنا که پس از يک هفته، چنانچه هنوز حداقل يک چهارم کل نمايندگان مجلس (که سؤال را امضاء نموده‏اند) از سؤال خود منصرف نشده باشند، رئيس مجلس موظف است، در اولين جلسه سؤال آنان را قرائت و فوراً براى رئيس جمهور ارسال کند. اين سؤال تا 48 ساعت تکثير و در دسترس نمايندگان قرار مى‏گيرد.

از آن پس رئيس جمهور موظف است، در مدت يک ماه از تاريخ دريافت سؤال در جلسه علنى مجلس حضور يابد و به سؤال مطروحه نمايندگان پاسخ بگويد، مگر با عذر موجه با تشخيص مجلس شوراى اسلامى. مدت طرح سؤال از طرف نماينده منتخب سؤال‏کنندگان حداکثر 15 دقيقه و مدت پاسخ رئيس جمهور حداکثر يک ساعت خواهد بود.

مجموع اين قوانين یعنی اصل 88 قانون اساسی و مواد 196 و 197 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی را که بررسی می کنیم، متوجه این نکته می شویم که سؤال از رئيس جمهور صرفاً براي ارائه پاسخ به نمايندگان در صحن علني مجلس است و هيچ رأي گيري اي هم در پايان سخنان رئیس جمهور و پاسخگویی او به نمایندگان مجلس انجام نمی شود. اين در حالي است که در پايان اظهارات وزرا در مجلس، نمايندگان در خصوص قانع کننده بودن پاسخ هاي او رأي گيري مي کنند و هر سه پاسخي که اقناعي نباشد، وزير را در معرض استيضاح قرار مي دهد.

نکته ای که در خصوص سؤال از رئیس جمهور وجود دارد، این است که این اقدام نشان دهنده توان نظارتی نمایندگان و مجلس بر دولت است و اینکه اگر رئیس جمهور به هر دلیلی نتواند بخشی از مشکلات جامعه آنطور که مورد انتظار مردم و وکلای شان در مجلس است را بر طرف کنند، آنگاه پارلمان با اختیاراتی که قانون به او داده این اجازه را خواهد داشت که از قدرت نظارتی خود بهره گرفت و حتی رئیس جمهور را برای پاسخ به سؤالات مطروحه به صحن علنی مجلس بکشاند.

«محمود احمدی‌نژاد» رئیس دولت های نهم و دهم برای اولین بار در تاریخ جمهوری اسلامی از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی مورد سؤال گرفت، هرچند سؤال از او که جدی ترین دنبال کننده اش «علی مطهری» نایب رئیس فعلی مجلس بود، ابتدا با مقاومت های زیادی همراه شد و برخی حامیان احمدی نژاد در این راه تلاش زیادی کردند تا سؤال از رئیس جمهور منتفی شود، ولی سرانجام در ۲۴ اسفند ۱۳۹۰ برای اولین بار در تاریخ جمهوری اسلامی بود که نمایندگان مجلس از رئیس‌جمهور سؤال کردند.

طرح ۷۹ تن از نمایندگان برای سؤال از رئیس جمهورشامل سؤالاتی درباره 10 مورد از اقدامات دولت و تصمیمات احمدی‌نژاد بود. اقتصاد و مترو، مجلس، یازده روز خانه نشینی احمدی‌نژاد، حجاب اسلامی، مکتب ایرانی و ... از مهترین محورهای سؤال از «محمود احمدی نژاد» بود. اما او در سخنانی که با شوخی همراه بود، پس از طرح سؤالات توسط مطهری، در سخنانی گفت که طبق قانون اساسی، سؤال از وزیران و رئیس جمهوری حق مجلس است و افزود: «بنابراین، اتفاق ویژه‌ای نیافتاده، جمعی از نمایندگان سؤالاتی را مطرح کردند و بنده هم می‌خواهم پاسخ دهم.»

او در پایان سخنانش به شوخی گفت، به «سؤالات امتحانی» نمایندگان که خوب هم طراحی نشده بود، کامل پاسخ داده و حتی مطالب اضافه هم گفته ‌است و اگر نمایندگان به او «نمره‌ای کمتر از ۲۰ بدهند، بی‌معرفتی و نامردی» کرده‌اند. احمدی‌نژاد با اظهار اینکه سخنرانی علی مطهری به جای پانزده دقیقه، بیست دقیقه به طول انجامید، گفت که در نتیجه، مجلس باید به او هم به جای یک ساعت، یک ساعت و بیست دقیقه وقت بدهد، اما با توجه به واکنش نمایندگان، گفت: «بالاخره ساعت شما با ساعت ما فرق می‌کند، مجلس است دیگر! سه دقیقه وقت می‌گیرند، و یازده دقیقه صحبت می‌کنند، اشکال ندارد.» گروهی از نمایندگان مجلس پس از پایان سخنان آقای احمدی‌نژاد و خروج او از مجلس، با دادن تذکرهای آیین‌نامه‌ای و تذکر قانون اساسی به پاسخ‌ها و لحن سخنان او اعتراض کردند.

حالا چندی است که بحث طرح سؤال از رئیس دولت دوازدهم، بار دیگر در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است؛ سرنوشتی که برای احمدی نژاد رقم خورد این بار در انتظار روحانی است. هرچند در راه سؤال از رئیس جمهور باز هم موانعی وجود دارد؛ اما گفته می شود که نمایندگان به طور جدی پیگر طرح سؤال از رئیس جمهور هستند و می خواهند «حسن روحانی» را برای پاسخگویی به پارلمان بکشانند.

جالب است که گفته می شود، عمده نود امضاکننده طرح سؤال از رئیس جمهور اعضای اصلاح طلب فراکسیون امید هستند و تلاش دارند تا روحانی را برای پاسخگویی در خصوص سؤالات شان به مجلس بکشانند؛ موضوعی که گفته می شود تا کنون با موافقت هیأت رئیسه مجلس همراه نشده و اجازه اعلام وصول طرح سؤال از رئیس جمهور داده نشده است.

امروز بهروز نعمتي، سخنگوی هیأت رئیسه مجلس نیز گفته که نمایندگان امضاکننده طرح سؤال از رئیس جمهور به شدت پیگیر اعلام وصول این طرح هستند و در هیأت رئیسه نیز گفت و گوهایی پیرامون این موضوع صورت گرفته است. از طرفی شنیده شده که برخی امضاکنندگان طرح سؤال از رئیس جمهور عنوان کرده اند، در صورت ادامه مقاومت هیأت رئیسه مجلس در مقابل طرح سؤال از رئیس جمهور و عدم اعلام وصول آن از هیأت رئیسه نزد کمیسیون اصل نود شکایت خواهند کرد.

بدون شک، انجام لابی از سوی نمایندگان حامی دولت و تدبیر کنندگان در هیأت رئیسه مجلس برای جلوگیری از هر گونه رویکرد تقابلی و ایجاد مشکل در کشور رویکردی است ممکن است در هر دولتی دنبال و پیگیری شود؛ اما اینکه عده ای تلاش کنند تا مجلس و نمایندگان نتوانند از ابزار نظارتی خود بهره ببرند که از جمله آن سؤال از رئیس جمهور و وزیران است، قطعا چیزی جز حاشیه به دنبال نخواهد داشت و از طرفی باعث عدم پاسخگویی دولت و تضعیف جایگاه پارلمان خواهد شد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۱۱
انتشار یافته: ۳۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۴
ریاست سازمان حفاظت محیط زیست بجای ارایه طرحهای علمی برای ذفع آلودگی هوای شهرهای بزرگ ازملت میخواهد دعا کنند تا خداوند بجای باد طوفان نازل نماید تا هوا پاکیزه شود آنوقت شافعی شکست خورده در انتخابات مجلس وخواهرزاده بی تجربه وکم سن وسالش را در بالاترین پست سازمان منصوب مینماید تا ازمزایای سازمان استفاده نمایند روحانی بااین انتصاب مجکریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۴
من اگر جای روحانی بودم برای اثبات ارزش مردمسالاری ، خودم وقت میگرفتم و برای ارائه توضیح به نمایندگان حتی اگر فقط یک سوال کننده هم باشد، به مجلس می آمدم. کلی وزن و اعتبارم هم افزایش می یافت و مجلس و مردم هم در جریان برخی مشکلات قرار میگرفتند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۴
روحانی فقط هنرش دراین است که فقط خودش سوال کند وپاسخحگوی سوالهای تکراری ونخنما شده خودش پاسخح دهد واز سوالهای چالش برانگیز چون وضعیت فلاکت باراقتصادی اقشارآسیب پذیر وبازنشستگان که پس 5سال کوچکترین اقدامی برای رفع آنها انجام نداده پرهیز میکند ومدام شعار وعده های سرخرمکنی میدهد غافل ازآنکه هنوز به وعده حداقلی سال 92 خودش بهبودوضعیت وخیم اقتصادی بازنشستگان عمل ننموده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۴
رییس جمهور مردمی باید قبل از وصول هر نامه ای ، خودش بیاد داخل مجلس که پاسخی باشه به اون عده که تا منافع شخصی شون به خطر میوفته به هول و ولا میوفتن ! گویا شفافیت در نشون دادن بودجه به مردم و خرج های بیخودی که حق محرومان هست و به جیب عده ای مشخص ریخته میشه به مذاق عده ای خوش نیومده !!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۴
شما یا از اون یک درصدی های مرفهی، یا از قانون بودجه خبر نداری. خبر نداری که بنزین طبق قانون باید سالانه درصدی افزایش قیمت پیدا میکرد، اما روحانی طی 4 سال گذشته این کارو نکرد تا بتونه رای جمع کنه. بدبختی اینجاست که حالا که خیالش دیگه راحته از بابت رای، میخواد افزایش قیمت اون چهار سال گذشته رو یکجا اعمال کنه. آره عزیزم، یا یه نمونه از داستان بودجه ست. حالا بقیه شو برو خودت بررسی کن
جامی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۴
کدام مردمی؟
کدام شفافیت ؟
این ردیفهای بودجه موسسات دینی همه ساله منتشر میشد
چرا الان شانتاژمیکنند؟
لاپوشانی شکستهای اقتصادی و برجامی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۴
روحانی دوست دارد پس ازگذشت 100روز در هردوره ازعمردولتش در مقابل دوربین تلویزیون بایستد وحیدری باسوالهای تکراری ومشمیز کننده مدتی وقت مردم را تلف نماید تا درخصوص وعده های انتخاباتی سال 92 احدی سوال نکند وافکارعمومی رااز بدعهدی وخلف وعده روحانی منحرف نماید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۴
سئوال بشه....نشه.... مگه فرقی هم میکنه.......!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۴
چی میخوایین سوال کنید آخه؟؟ خوب میدونیم جوابشو....جواب انکار تمام قولها و وعده وعیدهاست دیگه....
عمک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۴
شوربختانه بیشتر نمایندگان به دنبال خواسته های خود هستند وکاری به منافع ملی ندارد وتمام تلاششان این است که 4 سال آینده هم انتخاب شوند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۴
ایشون خیل کارها میخوان بکنن.... ولی دستهای نامرئی و خیالی نمیذارن!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۴
به نظر میرسد که هدف از راه اندازی این سایت ، اطلاع رسانی خبرهای موثق به جمیع اقشار مردم بوده است ولی متاسفانه و صد تاسف که به نظر میرسد هیچیک از مسئولین محترم و بزرگوار، حتی به منظور اطلاع نیز سری به این سایت نمیزنند که مشکلات و نظرات مردم حداقل به گوششان خورده باشد .....این مردم مدتهاست که برای رفع مشکلاتشان امید به کسی ندارند......
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۴
((((( آن چنان رونق اقتصادی ایجاد بکنیم!!!!!! و آنچنان مردم رو از لحاظ در آمد سرشار بتونه در اختیارشون قرار بگیره !!!!، اصلا" به این 45 هزار تومن خودشون نیاز نداشته باشن..... !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! )))))
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۴
دروود بر احمدی نژاد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۴
الان سرشون شلوغه... نشستن دارن نمودار طراحی میکنن!!! هی پاک میکنن هی رسم میکنن..... حتی رو کاغذ هم نمیتونن اوضاع رو خوب جلوه بدن...!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۴
جواب ایشون : مردم خوشحالن..... راضی ان....... تورم منفی شده..... رشد اقتصادی 99 درصد...... همه چی آرومه.....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۴
مرغان نانوایان گرانی منفعت طلبان یا اوهام
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۴
متاسفانه باید بگویم اعتماد مردم به آقای روحانی به شدت خدشه دار شده است. در این خصوص مردم مقصر نیستند چون همه جوره برای ایشان مایه گذاشتند. صداقت در این روزها مساله مهمیست که رئیس جمهور باید در پیش بگیرند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۴
استیضاح باید هرچه سریعتر انجام شود اینخواست اکثریت است
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۴
آخرش قراره چی بشه ،رئیس جمهور اگر بتونه
قدم مثبت برداره خودش برای دولتش هم که شده
برمیداره اگر هم نتونه یا معذوریت داشته باشه یا
نخواد با سئوال چه تغییری تو وضع پیش میاد؟
آیا دولت احمدی نژاد با سئوال مجلس تغییری کرد؟
مومن یک راه بی فایده را یک بار امتحان میکند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۴
آقای روحانی ، من یک شهروند عادی این جامعه هستم بنا هم ندارم نورقی به سوابق خودم داشته باشم چون یه معامله ای بود با خدای خودم و وظیفه ملی و انسانی ، اما امروز بعنوان یک شهروند که قانون اساسی حق شهروندی که عبارتند از حقوق اجتماعی ، مسکن مناسب بهداشت ، آموزش و عیره را حق طبیعی هر شهروند ایرانی میداند از شما سوالی دارم ، من پس از سالها خدمت موفق شدم یه مسکن 100 متری در تهران برای خودم تهیه نمایم بر حسب حادثه ای قبل از سونامی دوم گران شدن ، مجبور به فروش منزل خود شدم در همان موقع کلی ضرر کردم
و مبلغ آن را مصروف مشکل پیش آمده نمودم با تکاپو ی زیاد همین که مبلغی را جمع آوری میکنم تا از این دغدغه
نداشتن منزل خلاص شوم ، مسکن گران میشود و در دو سه ماهه اخیر بنحوی خرید مسکن بالا رفته که روزنه امیدی که داشتم از من گرفته شد .حال سوال میکنم چه کسی مسئول این گرانی است ، بفرمائید من و امثال من که درصد آن هم بالا است چکار کنیم، آیا وزرای 100 میلیاردی شما حاضرند بخشی از سرمایه های باد آورده خود را صرف رفع مشکل بوجود آمده بکنند، اصلا آیا شما با مشکلی که برای قشر عظیم جامعه در سلب خرید مسکن برایشان بوجود آورده اید، شب ها راحت و آسوده به بستر خواب میروید؟ بهرحال من از حق خودم در روز قیامت که آگر قبول داشته باشید نخواهم گذاشت.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۴
مشکل ما مالباخته ها را حل کنید تا بیشتر به مسولین بدبین تر نشدیم؟/
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۴
چهار تا نماینده دلواپس میخوان سوال کنند !!! نه که نماینده هاخودشون خیلی خوب عمل کرده اند . شما بروید پی ویلا سازی و ..... ! دیگه کسی گول این شعار هارو نمی خوره .
محمدقاسمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۴
تبعیض بین کسانی که در قدرت هستند و با کسی که وارد حلقه قدرت شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۴
تابناک چکار کردی که منفی ها حساب نمیشه ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۴
اگر روحانی برود مجلس واز ایشان سوال کنند یا توجیه می کند .فکر می کنید چه اتفاقی می افتد از فردای آن روز کمر همت را می بندد تمام مشکلات را حل می کند.مگر تا امروز غنی غنی تر وفقیرمیکنند.نشده .یا فکر می کنید مجلسیهاناراحت میشوند که مردم زیر خط فقر زندگی میکنند.
گمنام زاهدان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۴
بنظرم دولت محترم نمیخواهد شرمنده شود،در سفر استانی ایشان به زاهدان هم دانشجویانی که سوال میکردن از قبل تعیین شده بودن که سوال سخت و شرمنده کننده نپرسند...انشاا... بتوانند در پیشگاه خدا جوابگو باشند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۴
اگر يك دليل براي سوال از رئيس جمهور محترم باشد ان مشكلات موسسات مالي مجاز مثل كاسپين هست كه با وجود دادن مجوز توسط اقاي سيف بيش از يك سال هست كه مردم هر روز سرگردان خيابان هستند و هيچ كس جوابگو نيست.سود پول مردم را كه نميدن هيچ اصل پول انها هم بلوكه شده و نميدن .حالا خودت فرض كن 500 ميليون پول در سال 94 چقدر ارزش داشته و الان چه ارزشي داره ؟
شهروندرشتی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۴
اقای روحانی بااین ریاست دولت بنظر میرسد بدترین دوران ریاست جمهوری را در جمهوری اسلامی طی مینماید .مشکلات اقتصادی هرروزه ملت بیغما رفتن وجوه سپرده های مردم در موسسات مالی اعتباری بدون هیچ دلیلی عدم بازخواست مسولین ذیربط درحیف ومیل ها واختلاس ها هزروز مردم را ناامیدتر مینماید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۴
ما حتی زمان احمدی نژاد هم اینقدر از آینده نا امید نبودیم که الان هستیم مردم فکر می کنند کشور رها شده و کنترل از دست مسئولین خارج شده است و هر کی به هرکی و شیر توشیر است تو کشور . خدا به داد مردم برسد اینقدر که الان مسئولین به فکر باند بازی و حزََب بازی هستند قبلا اینطور نبوده است
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
مجلس یازدهم سامانه سعدی منطقه حفاظت شده خاییز فوت آسیه پناهی جورج فلوید