بازدید 2882

ایران و غنا سه سند همکاری امضا کردند

درپایان ششمین اجلاس مشترک اقتصادی ، ایران و غنا سه سند همکاری در زمینه کشت فراسرزمینی ، نقشه برداری و ورزش و جوانان امضا کردند.
کد خبر: ۷۴۸۰۰۲
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۰ 16 November 2017
درپایان ششمین اجلاس مشترک اقتصادی ، ایران وغنا سه سند همکاری در زمینه کشت فراسرزمینی ، نقشه برداری و ورزش و جوانان امضا کردند.

به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، در مراسم اختتامیه ششمین اجلاس کمیسیون مشترک این اسناد به امضای وزیر جهاد کشاورزی ایران و وزیر صنعت و تجارت غنا رسید.

محمود حجتی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به تدوین منسجم و هدفمند یادداشت تفاهم اصلی اجلاس گفت: در کمیسیون پنجم در تهران درسال 93 ده سند همکاری امضا شد که مبادلات دو کشور از سه میلیون دلار به سی میلیون دلار افزایش یافت وامروز نیز امیدواریم امضای این اسناد ، مبادلات را چندین برابر افزایش دهد.

وزیر جهاد کشاورزی همکاری ایران و غنا در صادرات خدمات فنی ومهندسی در زمینه نقشه برداری ،همکاری های ورزشی و اموزشی و اختصاص 6 هزار هکتار زمین در غنا به ایران جهت کاشت فراسرزمینی را مهم ترین مفاد اسناد امضا شده درپایان اجلاس ششم بیان کرد.

وی افزود : در این جلاس قرار شد بخش خصوصی ایران در پروژه هایی همچون انتقال اب به پایتخت غنا ، احداث کارخانه سیمان و راه اندازی خط تولید تراکتور با این کشور همکاری کند.

وزیر جهاد کشاورزی روند نهایی شدن مذاکرات بانکی و تاسیس کارگزاری های مشترک بانکی ، اجتناب از مالیات مضاعف و حمایت و تشویق متقابل از سرمایه گذاری به منظور پیشبرد اهداف اقتصادی را حائز اهمیت خواند و افزود: وزارت جهاد کشاورزی با اولویت خاص روند تحقق پیگیری اجرایی تفاهمات اجلاس ششم را نظارت می کند.

وی با اعلام اینکه وزارت جهاد کشاورزی ریاست اجلاس مشترک با 7 کشور آفریقایی سودان، سنگال، اتیوپی، کنیا، غنا، تانزانیا و سیرالئون را عهده دار است، افزود: سیاست اصلی خارجی دولت یازدهم گسترش روابط با کشورهای آفریقایی است.

وزیر صنعت و تجارت غنا نیز در گفتگو با خبرنگار ما همکاری با ایران را از اولویت های کشورش دانست و افزود: قرار است بزودی بازار مشترک افریقا تشکیل شود و اگر ایران در غنا سرمایه گذاری کند بدون پرداخت هرگونه عوارض و گمرکی می تواند بازار بزرگ قاره افریقا را در اختیار داشته باشد.

جان کوراتین با تاکید بر اینکه غنا قرار است بیش از 200 شهرک صنعتی احداث کند ، گفت : ما حاضریم در این پروژه بزرگ نیز با ایران همکاری کنیم و دست کم ایران می تواند 100شهرک صنعتی در غنا احداث کند.

وزیر صنعت و تجارت غنا، امضای اسناد ششمین اجلاس همکاری ایران و غنا را به نفع دو کشور دانست و گفت: غنا خواستار سرمایه گذاری های مشترک و نیزمشارکت راهبردی بین بخش های تجاری دو کشور است.

وی ابراز امیدواری کرد مصوبات ششمین اجلاس در کارگروه های مشترک میان دو کشور تا زمان برگزاری هفتمین اجلاس مشترک میان ایران و غنا در تهران اجرایی شود.

جمهوری غَنا کشوری در غرب قاره آفریقا و آکرا پایتخت این کشور است.

واحد پول این کشور سِدی غنا نام دارد.

زبان رسمی غنا انگلیسی است و 67 درصد از مردم به آن صحبت می‌کنند. 

جمعیت غنا 27 میلیون نفر است.

98 درصد مردم غنا سیاه‌پوست هستند و بیشتر مردم غنا مسیحی و حدود 17 تا 20 درصد نیز مسلمان هستند.

غنا در ششم مارس 1957 از بریتانیا استقلال یافت. در آن تاریخ، دو مستعمره بریتانیا یعنی «ساحل طلا» و توگولند که یک سال پیش از آن با هم ادغام شده بودند، کشوری به نام غنا را تشکیل دادند. 

در اول جولای 1960 نظام جمهوری در غنا رسمیت یافت.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
بلیط هواپیما
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # دولت چهاردهم