بازدید 8712
۱

ترکیه از بارزانی خواسته کرکوک را ترک کند

کد خبر: ۷۳۹۴۷۴
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۷ 17 October 2017
منابع در دفتر نخست وزیر عراق اعلام کردند که ترکیه به رئیس اقلیم کردستان پیشنهاد داده از کرکوک و نفت آن دست بکشد تا در مقابل ترکیه مرزهای خود را با اقلیم کردستان باز بگذارد.

به گزارش ایسنا، منابع در مصاحبه با الغدپرس، اعلام کردند: تماس‌هایی میان بنعالی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه و مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان در صبح روز دوشنبه پیرامون بحران صورت گرفت.

منابع افزودند: ترکیه به اطلاع مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق رسانده است که باید کرکوک و نفت آن را رها کند تا در مقابل ترکیه گذرگاه‌های خود را با اقلیم کردستان باز بگذارد.

این منابع افزودند: این شرط پس از آن مطرح شد که ایران گذرگاه‌های خود را با اقلیم کردستان بست و تنها گذرگاه‌های ترکیه است که برای اقلیم کردستان باقی مانده است.

به گفته این منابع بارزانی از ترکیه خواسته است تا برای توقف پیشروی نیروهای عراقی میانجی‌گری کند.

این منابع خاطر نشان کردند: طرحی که برای کنترل کرکوک دنبال می‌شود به صورت عالی در جریان است و در این جریان از هرگونه درگیری با گروه‌های مسلح مدنی که رسانه‌های کرد آنها را برای حضور در خیابان‌ها تحریک کرده‌اند اجتناب می‌شود.

منابع به این مساله اشاره نکردند که آیا بارزانی با پیشنهاد ترکیه موافقت کرده است یا خیر اما گفتند که بارزانی منافع زیادی در این گذرگاه دارد که تبادلات تجاری از طریق آن سالانه با ترکیه به حدود ۷ میلیارد دلار می‌رسد.

منابع افزودند: در استان‌های اقلیم‌ کردستان از چند روز قبل بیشتر انبارهای غذایی تخلیه شدند چراکه تعدادی از شرکت‌ها اقلیم را ترک کرده و صدها تن از سرمایه داران و وارد کنندگان اساسی کالا به کشورهای خود بازگشتند که این مساله باعث می‌شود مسعود بارزانی بیشتر از آنکه به کرکوک فکر کند در اندیشه گذرگاه شمالی با ترکیه باشد.

منابع افزودند: کنترل دولت بغداد بر چاه‌های نفت به این معناست که درآمدهای صادرات نفت به دولت فدرال بغداد تعلق می‌گیرد.
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۱
بارزانی هار شده بود. خوب ادب شد.
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # هفته وحدت # لایحه برنامه هفتم