بازدید 11140
پیمانه اقتصادی؛

از «صعود هفت پله‌ ای ایران در شاخص رقابت پذیری» تا «خسارت یک و نیم میلیون تومانی در کمین خریداران آی‌فون 8»

این پیمانه موضوعاتی همچون سبزپوشی حافظ پیش از تعطیلات، ثبات نسبی قیمت انواع سکه، حساسیت بهای طلا در سپتامبر، احتمال رسیدن بهای نفت به بشکه ای ۶۰ دلار، تأثیر اظهارات رئیس فدرال رزرو بر قیمت طلا، کمک بانک سوییسی به فرار از مالیات، کاهش قیمت دلار آمریکا و یورو در بازار آزاد ارز، بازگشت تورم به کانال تک رقمی و عرضه برنج خارجی در کیسه ایرانی را در بر دارد.
کد خبر: ۷۳۴۰۶۸
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۲ 28 September 2017
از «صعود هفت پله‌ ای ایران در شاخص رقابت پذیری» تا «خسارت یک و نیم میلیون تومانی در کمین خریداران آی‌فون 8»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت و ... تا خبرها و رویدادهای جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه موضوعاتی همچون سبزپوشی حافظ پیش از تعطیلات، ثبات نسبی قیمت انواع سکه، حساسیت بهای طلا در سپتامبر، احتمال رسیدن بهای نفت به بشکه ای ۶۰ دلار، تأثیر اظهارات رئیس فدرال رزرو بر قیمت طلا، کمک بانک سوییسی به فرار از مالیات، کاهش قیمت دلار آمریکا و یورو در بازار آزاد ارز، بازگشت تورم به کانال تک رقمی و عرضه برنج خارجی در کیسه ایرانی را در بر دارد.


بورس تهران با سبزپوشی به تعطیلات رفت

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز چهارشنبه پنجم مهرماه 96 با افزایش 190 واحدی به رقم 85 هزار و 819 واحد رسید. این رشد 0.22 درصدی، شاخص را به کانال 86 واحد نزدیک تر کرد. تالار شیشه ای در آخرین روز کاری هفته جاری پس از روند صعودی روز گذشته، بازهم شاهد روند رو به رشد شاخص های منتخب بود. بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) با افزایش 61 واحدی به رقم 27 هزار و 728 واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن با رشد 6 واحدی، عدد 18 هزار و 7 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افزایش 5 واحدی به رقم 13 هزار و 623 واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور با رشد 0.25 درصدی افزاشی 235 واحدی را رقم زد و به سطح 93 هزار و 358 واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول با 102 واحد افزایش به رقم 59 هزار و 506 واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز با رشد 573 واحد معادل 0.30 درصد همراه بود و عدد 190 هزار و 416 واحد را به نمایش گذاشت.

از «صعود هفت پله‌ ای ایران در شاخص رقابت پذیری» تا «خسارت یک و نیم میلیون تومانی در کمین خریداران آی‌فون 8»
صعود هفت پله‌ ای ایران در شاخص رقابت پذیری

مجمع جهانی اقتصاد در گزارش رقابت پذیری 18-2017 خود، رتبه رقابت پذیری ایران را در میان 137 کشور جهان هفت پله بهبود بخشید و آن را از 76 به 69 اصلاح کرد. در زیر شاخص افزایش دهنده های کارایی شامل آموزش عالی، کارایی بازار کالا، کارایی بازار کار، توسعه بازارهای مالی، آمادگی فنی و سایز بازار نیز کشورمان با 6 پله پیشرفت از رتبه 89 به 83 دست پیدا کرده است. ایران همچنین در زیرشاخص عوامل نوآوری و پیچیدگی شامل پیچیدگی کسب و کار و نوآوری نیز بهبود وضعیت را تجربه کرده و با 20 پله پیشرفت از رتبه 101 به رتبه 81 جهان رسیده است. شاخص رقابت پذیری، چشم انداز رقابتی 137 کشور جهان را ارزیابی می کند و دید منحصر به فردی در مورد بهره وری و موفقیت آنها ارایه می کند. کشورهای سوئیس، ایالات متحده آمریکا، سنگاپور، هلند، آلمان، هنگ‌کنگ، سوئد، بریتانیا، ژاپن و فنلاند در رتبه‌های اول تا دهم فهرست امسال رتبه بندی کشورها به لحاظ شاخص رقابت پذیری قرار دارند. در کشورهای همسایه ایران، بهترین رتبه مربوط به امارات متحده عربی با رتبه 17 است و کشورهای قطر با رتبه 25، عربستان سعودی با رتبه 30، بحرین با رتبه 44، کویت با رتبه 52، ترکیه با رتبه 53، عمان با رتبه 62 و اردن با رتبه 65 در رده های بعدی قرار دارند. /شبکه خبر

ثبات نسبی قیمت انواع سکه

در جریان معاملات بازار آزاد تهران روز چهارشنبه بازار سکه شرایط آرامی را گذراند و تنها قیمت سکه طرح قدیم ۲۰۰۰ تومان افت کرد؛ بنابراین، نرخ هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با کاهش جزئی یک میلیون و ۲۴۴ هزار و ۵۰۰ تومان، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم یک میلیون و ۲۱۲ هزار تومان، نیم سکه ۶۴۶ هزارتومان،  ربع سکه ۳۶۶ هزارتومان و سکه گرمی ۲۴۸ هزار تومان بود.  

ماه سپتامبر دوره حساسی برای قیمت طلا خواهد بود

مایک مک گلون تحلیلگر ارشد اقتصادی واحد اطلاعات اقتصادی بلومبرگ گفت: طلا هم اکنون در شرایط خاص و حساسی قرار دارد. تقاضای جهانی برای این فلز زرد، بار دیگر با افزایش روبه رو و طلا وارد کانال 1300 دلارس شده است. بر اساس این گزارش، وی در ادامه تصریح کرد: اگر طلا بتواند در ماه سپتامبر بالاتر از 1300 دلار در هر اونس تثبیت شود می توان امیدوار بود که طی ماه های آینده تقاضا برای خرید این فلز گرانبها با افزایش چشمگیری روبه رو شود و طلا بار دیگر در بازارهای بین المللی خواهد درخشید. قیمت طلا که هفته گذشته با کاهش 1.8 درصدی روبه رو شد و بار دیگر وارد کانال 1200 دلاری شده بود با تشدید تنش ها بین آمریکا و کره شمالی بار دیگر با افزایش چشمگیری روبرو شده و به بالاتر از 1300 دلار رسیده است. این تحلیلگر اقتصادی گفت: پایان ماه جاری که پایان سه ماه سوم 2017 نیز به شمار می رود، دوره حساسی برای قیمت طلا خواهد بود. یک عامل مهم برای قیمت طلا، ارزش دلار آمریکا خواهد بود. قیمت طلا و دلار آمریکا از نظر تاریخی رابطه معکوسی دارند. وی اظهار داشت: حتی اگر دلار آمریکا در روند نزولی خود از ابتدای سال 2017 میلادی بازنگری کند، به نظر من قیمت طلا بالاتر از 1300 دلار در هر اونس و قیمت هر بشکه نفت نیز بالاتر از 50 دلار تثبیت خواهد شد. به نظر من نوسانات قیمت طلا در سه ماه پایانی امسال بیشتر خواهد بود. به نقل از سایت طلا، این تحلیلگر اقتصادی در پایان گفت: ماه های اکتبر و نوامبر برای قیمت طلا در 5 سال گذشته بدترین زمان و دوران بوده ولی دلار در این مدت افزایش داشته است.

اظهارات رئیس فدرال رزرو طلا را گران کرد

قیمت طلا که روز سه شنبه پس از اظهارات جانت یلن رئیس فدرال رزرو آمریکا با کاهش یک درصدی روبه رو شده بود، روز چهارشنبه بار دیگر با افزایش همراه شد. بر اساس این گزارش صخبت های یلن به گونه ای بوده است که احتمال بالا رفتن نرخ بهره فدرال رزرو طی ماه های آینده را افزایش داده و این مساله موجب تقویت ارزش دلار آمریکا و کاهش قیمت طلا در پایان مبادلات روز سه شنبه شده بود. قیمت هر اونس طلا روز چهارشنبه با ۰.۱ درصد افزایش به ۱۲۹۴ دلار رسید. قیمت طلا روز سه شنبه با کاهش ۱.۳ درصدی روبه رو شد که این میزان کاهش شدید در دو هفته اخیر بی سابقه بوده است. رئیس فدرال رزرو آمریکا در سخنانی تاکید کرد: بانک مرکزی آمریکا باید علی رغم نااطمینانی ها در خصوص وضعیت تورم،نرخ بهره را به صورت تدریجی افزایش دهد و این سیاست را همچنان حفظ کند.

احتمال رسیدن قیمت نفت به بشکه ای ۶۰ دلار

روز چهارشنبه، قیمت نفت  پس از افزایش چشمگیری که در روزهای گذشته یافته بود، اندکی کاهش یافت. این در حالی است که کاهش غیر منتظره موجودی نفت آمریکا هنوز امید به افزایش قیمت نفت و رسیدن به بشکه ای ۶۰ دلار را زنده نگه داشته. به نقل از رویترز، قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت بسته شده در روز گذشته، ۳۱ سنت کاهش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ۵۸.۱۳ دلار معامله شد، این در حالی است که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا بدون تغییر، بشکه‌ای ۵۱.۸۸ دلار صورت گرفت. روز سه شنبه مؤسسه نفت آمریکا اعلام کرده که موجودی نفت این کشور در هفته گذشته ۷۶۱ هزار بشکه کاهش یافته است. این در حالی است که تحلیلگران انتظار داشتند که موجودی نفت این کشور برای چهارمین هفته متوالی افزایش پیدا کند. 

کمک بانک یو بی اس سوییس به فرار از مالیات

بازپرس های آلمانی تحقیقات خود را در مورد فرار مالیاتی برخی از مشتریان آلمانی بانک یو بی اس سوئیس، آغاز کرده اند. بر اساس گزارش رویترز، حدود ۱۳۰ دادستان و بازپرس مالیاتی از شهر بوخوم، جستجوهایی را انجام دادند، که شامل دفاتر یو بی اس می شود. به نقل از Russia Today،  دادستان ها گفته اند، اساس این تحقیق را اطلاعاتی در مورد دو هزار مشتری یو بی اس، که توسط دولت آلمان خریداری شده است، تشکیل می دهد. در سال ۲۰۱۴، یو بی اس حدود ۳۰۰ میلیون یورو (۳۵۲ میلیون دلار) جریمه، برای حل شکایت مقامات بوخوم مبنی بر کمک این بانک به ثروتمندان آلمانی برای فرار مالیاتی، پرداخت کرد. این جریمه زمانی پرداخت شد که پلیس های آلمانی و فرانسوی در دفاتر یو بی اس و خانه های مشتریان درحال تحقیق در مورد فرار مالیاتی و پول شویی بودند. جزئیات بیشتر

کاهش بهای دلار آمریکا و یورو در بازار آزاد ارز

در پایان معاملات بازار آزاد روز چهارشنبه، هر دلار آمریکا با افت 13 ریال نسبت به روز قبل، به طور میانگین به قیمت 39 هزار و 74 ریال فروخته شد. هر یورو نیز با کاهش 19 ریال همراه بود و در پایان روز به رقم فروش 46 هزار و 435 ریال رسید. همچنین هر درهم امارات در بازار آزاد، 10 هزار و 701 ریال قیمت گذاری شد که نسبت به روز سه شنبه، 19 ریال گران تر فروخته شد.

دلار در بازار جهانی احیا شد؛ یورو به کمترین میزان یک ماهه خود رسید

روز چهارشنبه با تداوم افزایش‌های اندک دلار و در شرایطی که واکنش به انتخابات آلمان سرمایه‌گذاران را برای بدست آوردن سود از یکی از بهترین شرایط بازار ارز امسال تشویق کرد، یورو به پایین‌ترین میزان یک ماهه جدیدی دست یافت. یورو در معاملات ابتدای روز چهارشنبه با افتی ۰.۴ درصدی به نرخ ۱.۱۷۴۷ دلار رسید که کمترین میزان آن از ۲۳ آگوست تا کنون است. این هفته یورو بیش از ۱.۵ درصد در مقابل دلار سقوط کرده است. یورو در مقابل سایر ارزها هم افت کرد و به کمترین میزان ۱۰ هفته‌ای خود برابر پوند و کمترین نرخ دو هفته‌ای خود در برابر فرانک سوئیس رسید و در نرخ ۱.۱۴۰۷۵ فرانک معامله شد. یورو که امسال بیش از ۱۴ درصد رشد کرده بود پس از این که این ماه مجددا به رکورد ژانویه ۲۰۱۵ رسید و نرخ آن برابر با ۱.۲۰۹۲ دلار شد، تا به حال بیش از ۳ درصد از سود خود را از دست داده است چراکه سرمایه‌گذاران به سرعت پیش‌بینی نرخ دلار خود برای روزهای آتی را افزایش می‌دهند. بی‌مهری سرمایه‌گذاران نسبت به یورو به علت بالا آمدن حزب راست افراطی در انتخابات روز یکشنبه آلمان است که باعث شد، صدراعظم آلمان، آنگلا مرکل برای تشکیل یک دولت ائتلافی با مشکل مواجه شود.

بازگشت تورم به کانال تک رقمی؛ تورم شهریورماه ۹.۹ درصد شد

نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به شهریور ۱۳۹۶ نسبت به دوازده ماه منتهی به شهریور ۱۳۹۵ براساس سال پایه ۱۰۰=۱۳۹۵  معادل ۹.۹ درصد است. به گزارش بانک مرکزی شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ايران در شهريورماه ۱۳۹۶ به عدد ۱۰۸.۰ رسيد که نسبت به ماه قبل ۰.۳ درصد افزايش يافت. همچنین بر اساس داده های شاخص مذکور در شهريورماه ۱۳۹۶ نسبت به ماه مشابه سال قبل معادل ۸.۴ درصد افزايش داشته است.

از «صعود هفت پله‌ ای ایران در شاخص رقابت پذیری» تا «خسارت یک و نیم میلیون تومانی در کمین خریداران آی‌فون 8»
عرضه برنج خارجی در کیسه ایرانی

علی اکبریان نایب رئیس انجمن برنج از نابسامانی واردات برنج خبر داد و گفت: به رغم آنکه وزارت جهاد کشاورزی واردات برنج همزمان با فصل برداشت محصول از اول مرداد تا آخر آبان را ممنوع اعلام کرده بود، اما این تاریخ به اول شهریور تا پایان آبان تغییر کرد. به گفته وی طبق دستور وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت علاوه بر تأخیر یک ماه ممنوعیت واردات، از اول شهریور مجددا 47 روز دیگر این تاریخ تمدید شد که این امر برای تولید برنج ایرانی دردسرساز خواهد شد. اکبریان در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، ادامه داد: بر اساس آمار گمرک از ابتدای سال بیش از یک میلیون تن برنج به کشور وارد شده، در حالی که کسری کشور 650 تا 700 تن برآورد می شود.
 
وی با بیان اینکه واردات بی رویه برنج در فصل برداشت مشکل ساز خواهد شد، گفت: در سال 92، بیش از دو میلیون تن برنج وارد شد که پیامدمنفی این امر  برای مدت سه الی چهار سال برنج کاران را در بر گرفت. وی با اشاره به عرضه برنج های خارجی در کیسه های ایرانی بیان کرد: علی رغم اظهارات استاندار مازندران مبنی بر ممنوعیت عرضه برنج خارجی در سایه کمبود نظارت ها در این استان شاهد عرضه برنج های خارجی در کیسه های ایرانی هستیم. اکبریان با بیان اینکه حمایت از برنج کاران در حد شعار ماند، گفت: براساس واردات بیش از حد برنج خارجی، بخش قابل توجهی از برنج ایرانی در انبارها دپو شدند.

خسارت یک و نیم میلیون تومانی در کمین خریداران آی‌فون 8

پس از عرضه رسمی آی‌فون 8، وب‌سایت appleInsider اعلام کرد، کاربرانی که به شیشه پشتی این گوشی آسیبی برسانند حتی با استفاده از طرحAppleCare+ هم باید مبلغ زیادی را برای تعمیر آن بپردازند؛ بنابراین، اگر خدای نکرده آی‌فون 8 از دستتان رها شود و شیشه پشتی گوشی ترک بردارد متأسفانه باید مبلغ 99 دلار برای تعویض آن بپردازید. جالب اینکه هزینه تعویض صفحه‌نمایش آی‌فون تنها 29 دلار است. ضمنا دو مرتبه اولی که گلس پشتی گوشی‌تان آسیب ببیند، با پرداخت 99 دلار می‌توانید آن را تعویض کنید اما برای مرتبه سوم نمایندگی‌های مجاز اپل مبلغ 349 دلار از شما دریافت خواهند کرد. این مبلغ برای آی‌فون 8 پلاس 399 دلار خواهد بود. از آنجا هم که اپل در ایران هیچ نمایندگی رسمی ندارد و امکان استفاده از Apple Care برای کاربران در ایران وجود ندارد، پیش‌بینی می‌شود هزینه تعویض آن در آی‌فون 8 حدود یک میلیون و 200 هزار تومان و برای آی‌فون 8 پلاس حدود یک میلیون و پانصد هزار تومان باشد. اگر فکر می‌کنید که ممکن است گلس پشتی آی‌فونتان بیش از دو مرتبه بشکند، یا در ایران زندگی می‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم از یک گارد محافظ بدنه آی‌فون باکیفیت استفاده کنید تا از این هزینه‌های هنگفت جلوگیری شود. ضمنا برای بهره‌مندی از طرح AppleCare+، دارندگان آی‌فون 8 باید مبلغ 129 دلار و دارندگان آی‌فون 10 مبلغ 199 دلار پرداخت کنند! /دنیای اقتصاد

اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # پروانه معصومی # ایام فاطمیه # امیر تتلو