بازدید 9964
۳
پیمانه اقتصادی؛

از «چشم‌انداز بزرگ‌ترین خودروساز جهان» تا «فروش پرتقال تنظیم بازار شب عید در تابستان»

این پیمانه موضوعاتی همچون عقب‌گرد ۱۱۷ واحدی شاخص کل بورس تهران، کاهش ۵ درصدی شاخص بازار سهام عربستان، بهای هر بشکه نفت در سال ۲۰۱۸، یورو در کنار دلار آمریکا و درهم امارات دوباره در مدار گرانی، ظرف گرانی نان پر شده است، رشد واردات سنگ آهن چین از ایران، هیچ اقدامی برای ساخت پلاسکو انجام نشده و نفس‌های آخر سه مؤسسه غیرمجاز را در بر دارد.
کد خبر: ۷۱۷۸۴۶
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۰ 02 August 2017
از «بهبود چشم‌انداز بزرگ‌ترین خودروساز جهان» تا «فروش پرتقال تنظیم بازار شب عید در تابستان»در پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم روز، همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، نفت و ... تا خبرها و اتفاقات جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه موضوعاتی همچون عقب‌گرد ۱۱۷ واحدی شاخص کل بورس تهران، کاهش ۵ درصدی شاخص بازار سهام عربستان، بهای هر بشکه نفت در سال ۲۰۱۸، یورو در کنار دلار آمریکا و درهم امارات دوباره در مدار گرانی، ظرف گرانی نان پر شده است، رشد واردات سنگ آهن چین از ایران، هیچ اقدامی برای ساخت پلاسکو انجام نشده و نفس‌های آخر سه مؤسسه غیرمجاز را در بر دارد.


عقب‌گرد ۱۱۷ واحدی شاخص کل بورس تهران

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز سه‌شنبه دهم مردادماه 96 با کاهش 117 واحدی به رقم 81 هزار و 415 واحد رسید. تالار شیشه ای در چهارمین روز کاری هفته جاری پس از رشد دو روز گذشته، شاهد روند نزولی شاخص های منتخب بازار سرمایه بود. بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) با کاهش 38 واحدی به رقم 26 هزار و 395 واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن با افت 7 واحدی، عدد 17 هزار و 810 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) با کاهش 5 واحد به رقم 13 هزار و 493 واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور با افت 0.10 درصدی، کاهش 87 واحدی را رقم زد و به سطح 89 هزار و 808 واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول، با 93 واحد کاهش به رقم 57 هزار و 110 واحد رسید و شاخص بازار دوم در پایان دهمین روز مرداد با افت 195 واحد معادل 0.18 درصد همراه بود و عدد 177 هزار و 116 واحد را به نمایش گذاشت. 

از «» تا «فروش پرتقال تنظیم بازار شب عید در تابستان»

کاهش ۵ درصدی شاخص بازار سهام عربستان دریک ماه

در آخرین روز معاملاتی بازار بورس تداول عربستان شاخص این بازار در رقم 7هزار و 94.17 بسته شد که نسبت به روز پایانی ماه گذشته 4.46 درصد کاهش داشته است. سطح این شاخص ماه گذشته میلادی در رقم 7هزار و 425.72 واحد بسته شده بود. حجم سرمایه در گردش بازار بورس عربستان در روز پایانی ماه ژولای سال جاری هزار و 682.7 میلیارد ریال سعودی معادل 448.73 میلیارد دلار بوده است که نسبت به روز پایانی ماه گذشته 4.61 درصد کاهش داشته است. تعداد سهام معامله شده در ماه جولای نیز در عربستان 2.91 میلیارد سهم بوده است که نسبت به ماه ژوئن تغییر زیادی را تجربه نکرده است. به گزارش فارس، این در حالی است که تعداد روزهای کاری بورس عربستان در ماه ژولای با رسیدن به عدد 22 روز 6 روز بیشتر از تعداد روزهای کاری ماه ژوئن در بورس عربستان بوده است.

بهبود چشم‌انداز بزرگ‌ترین خودروساز جهان

گروه خودروسازی فولکس‌واگن که بزرگ‌ترین خودروساز جهان محسوب می‌شود، پیش‌بینی خود را از عملکرد این گروه در کل سال جاری افزایش داد. به گزارش اکونومیک تایمز، این گروه خودروسازی اعلام کرد طی دوره آوریل تا ژوئن سود خالص به 1/ 3 میلیارد یورو(63/ 3 میلیارد دلار) رسیده است. گروه خودروسازی فولکس‌واگن گزارش داد سود عملیاتی از 9/ 1 میلیارد یورو در فصل دوم 2016 به 5/ 4 میلیارد یورو در فصل دوم امسال افزایش یافته است و درآمد با رشد 7/ 4 درصدی رو به رو شده و به 7/ 59 میلیارد یورو رسیده است. این گروه خودروسازی پیش‌بینی می‌کند در کل سال جاری درآمد بیش از 0/ 4 درصد رشد خواهد کرد. این درشرایطی است که پیشتر پیش‌بینی شده بود درآمد حداکثر تا 0/ 4 درصد افزایش خواهد یافت. به نقل از دنیای اقتصاد، براساس پیش‌بینی این گروه، سود عملیاتی در کل سال جاری بین 6 تا 7 درصد رشد خواهد کرد.

افزایش قیمت نفت با افزایش تقاضای جهانی

روز سه شنبه قیمت نفت، تقریبا ثابت ماند و با قیمت تقریبی بشکه ای ۵۳ دلار در بالاترین نرخ خود در دو ماه گذشته معامله شد. دلیل افزایش قیمت نفت در روز های اخیر امیدواری تجار به ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا در بازار نفت بوده است. موجودی بالای نفت رو به کاهش است و تقاضا برای این محصول در حال افزایش. آن طور که گزارش شده است تولید اوپک نیز در حال کاهش یافتن است. قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت بسته شده در روز گذشته، ۹ سنت کاهش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ۵۲.۶۳ دلار معامله شد، این در حالی است که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با یک سنت افزایش، بشکه‌ای ۵۰.۱۸ دلار صورت گرفت.

قیمت هر بشکه نفت در سال ۲۰۱۸ زیر ۵۵ دلار خواهد بود

روز سه شنبه مدیر مالی شرکت انگلیسی BP اعلام کرد که این شرکت انتظار دارد با رشد تولید نفت شیل آمریکا، قیمت جهانی نفت در سال آینده در بازه ای بین بشکه ای ۴۵ تا ۵۵ دلار باشد. برایان جیلوری گفته است: پس از شروع آرام امسال، شاهد بهبود تقاضای جهانی نفت در سه ماهه دوم سال  بودیم و انتظار می رود که تقاضا برای نفت روزانه ۱.۴ تا ۱.۵ میلیون بشکه افزایش یابد.

نرخ سکه در مدار صعود قرار گرفت

در جریان معاملات روز سه شنبه بازار  آزاد تهران، قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید یک میلیون و ۲۱۶ هزار و ۹۵۰ تومان، سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم یک میلیون و ۱۸۴ هزار تومان، نیم سکه ۶۳۵ هزار تومان، ربع سکه ۳۷۸ هزار و ۵۰۰ تومان و سکه یک گرمی ۲۴۹ هزار تومان بود. /مهر

بهای طلا نزدیک به بالاترین سطح خود در 7 هفته اخیر تثبیت شد

قیمت هر اونس طلا روز سه شنبه به بیش از 1269 دلار رسید. قیمت طلا در ماه گذشته با افزایش 2.2 درصدی روبرو شده است که این بالاترین افزایش قیمت طلا از فوریه به شمار می رود. ارزش دلار آمریکا در برابر یورو به پایین ترین سطح خود در 2 سال و نیم اخیر رسیده است. گمانه زنی های مربوط به متوقف شدن برنامه خرید اوراق قرضه از سوی بانک مرکزی اروپا و افزایش نرخ بهره از سوی این بانک، فشار زیادی را بر ارزش دلار وارد کرده است. ارزش دلار در برابر ین ژاپن نیز به پایین ترین سطح خود در 6 هفته اخیر رسیده است. در ادامه تنش های سیاسی و دیپلماتیک بین روسیه و آمریکا، مقام های مسکو به واشنگتن دستور داده اند تا 60 درصد دیپلمات های خود در خاک روسیه را کاهش دهند. این اقدامات به تلافی تحریم های اعمال شده آمریکا علیه روسیه بوده است.ادامه تنش ها بر سر مسأله هسته ای و موشکی کره شمالی نیز تأثیر زیادی بر بازارهای بین المللی داشته است. به نقل از سایت طلا، پس از آنکه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با انتشار توئیتی به شدت از عملکرد چین برای مهار برنامه های موشکی و هسته ای کره شمالی انتقاد کرد، پکن نسبت به این مسأله واکنش نشان داده و اعلام کرده است که حل و فصل این بحران به تنهایی وظیفه این کشور نیست و همه طرف ها باید مشارکت کنند.

یورو در کنار دلار آمریکا و درهم امارات دوباره در مدار گرانی قرار گرفت

در حالی که روز دوشنبه، یورو روند نزولی 145 ریالی را ثبت کرده بود، روز گذشته دوباره به روند گرانی چند روز گذشته برگشت و در بیشتر زمان ها، میانگین بالاتر از 4 هزار و 500 تومان را نشان داد. همچنین دلار آمریکا و درهم امارات نیز همانند روز قبل، در مسیر افزایشی حرکت کردند. در پایان معاملات بازار آزاد روز سه شنبه، هر دلار آمریکا با افزایش 51 ریال نسبت به روز قبل، به طور میانگین به قیمت 38 هزار و 87 ریال فروخته شد. هر یورو نیز با رشد 136 ریال همراه بود و در پایان روز به رقم فروش 44 هزار و 890 ریال رسید. همچنین هر درهم امارات در بازار آزاد، 10 هزار و 461 ریال قیمت گذاری شد که نسبت به روز دوشنبه، به طور میانگین 7 ریال گران تر فروخته شد.


ظرف گرانی نان پر شده است

سیدناصرموسوی لارگانی درباره  زمزمه گرانی نان در بازار گفت: نرخ نان هم‌اکنون دهکهای کم در آمد جامعه را تحت فشار اقتصادی قرار داده و این در حالی است که به طور مثال قیمت نان سنگک 1500 تومانی هم اقشار کم درآمد را  در تنگنای اقتصادی  قرار می دهد، چه برسد به اینکه نرخ کنونی نان باز هم  به سمت گرانی حرکت کند. نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی درگفت وگو با خبرنگار خانه ملت، تصریح کرد: ظرف گرانی نان پرشده است، بنابراین به هیچ وجه نباید نان مردم گران شود، زیرا دولت قبل از انتخابات ریاست جمهوری به مردم قول داده است که حامل های انرژی، سوخت و نان با افزایش روبه رو نشود. موسوی لارگانی افزود: هضم گران شدن نان برای مردم سخت است، زیرا قبل از  انتخابات توسط دولت اعلام شد نان مردم گران نمی شود و ما انتظار داریم دولت به وعده های خود پایبند و با  عنوان  سد حمایتی  با گران شدن  نان کالای  حیاتی برای سفره  شهروندان مخالفت کند. وی یادآورشد:دو نرخی  شدن  نان تنها در روزهای اولیه اجرایی این طرح   تاثیری در افزایش کیفی نان داشت  اما  هم اکنون  این  طرح  نتوانسته  تاثیر چشمگیری بر  روند کیفیت  نان  بگذارد.

واردات سنگ آهن چین از ایران ۵۶ درصد رشد کرد

آمارهای رسمی نشان می دهد، میزان واردات سنگ آهن چین در شش ماهه نخست سال جاری میلادی در مقایسه با مدت مشابه سال 2016 افزایشی 9.3 درصدی داشته و به 539.3 میلیون تن رسیده است. اما واردات از تامین کندگان اصلی به اندازه افزایش کل واردات سنگ آهن چین رشد نداشته، به نحوی که واردات سنگ آهن از استرالیا، 8.2 درصد، برزیل 7و3 درصد و آفریقای جنوبی تنها 2 درصد رشد داشته است. در مقابل، واردات سنگ آهن چین از بازارهای غیر سنتی ای نظیر هند 151.5 درصد، ایران 56 درصد و سیرالئون 115.2 درصد رشد داشته است. اگر این افزایش قابل توجه واردات چین از این کشورها تداوم یابد، احتمالا معدن کاران کشورهای مذکور اقدام به تولید بیشتر برای صادرات به بازار چین خواهند کرد. به نقل از تسنیم، اما با توجه به اینکه آمارهای رسمی گمرک چین در سه ماهه نخست سال جاری رشد 113.4 درصدی واردات از ایران را نشان داده بود و اکنون در بازه 6 ماهه این رقم به نصف کاهش یافته، به نظر می رسد که رشد واردات سنگ اهن چین از ایران در سه ماهه دوم سال چندان قابل توجه نبوده است.

هیچ اقدامی برای ساخت پلاسکو انجام نشده است

رئیس اتحادیه پیراهن‌دوزان و پیراهن‌فروشان با بیان اینکه هیچ اقدامی تاکنون برای ساخت مجدد ساختمان تخریب شده پلاسکو انجام نشده، گفت: قرار بود بنیاد مستضعفان تیرماه نقشه ساختمان جدید را ارائه کند که این کار هم هنوز انجام نشده است. مجتبی درودیان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مورد پرداخت وام 300 میلیون تومانی به کسبه آسیب‌دیده پلاسکو گفت: امکان اخذ این وام برای کسبه آسیب دیده پلاسکو که در مجتمع تجاری نور ساکن شده‌اند و دارای اجاره‌نامه هستند، فراهم است، اما با توجه به سود 18 درصدی هیچ کدام از این کسبه جز یک نفر درخواستی برای اخذ این وام نداشته است. وی با بیان اینکه دریافت وام با چنین سودی اصلا مناسب کار تولید نیست، گفت: به خصوص اینکه کسبه پلاسکو بخشی از اموال خود را در جریان حادثه آتش‌سوزی و تخریب از دست داده‌اند و امکان پرداخت چنین سودهایی به بانک را ندارند. 

نفس‌های آخر سه مؤسسه غیرمجاز

در حالی رئیس کل بانک مرکزی تأکید داشته که به زودی وضعیت سه تعاونی اعتباری غیرمجاز را مشخص و ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی را تا مراحل آخر پیش خواهد برد که ظاهرا تعاونی‌های البرز ایرانیان، افضل توس و آرمان (وحدت) سه موردی هستند که به زودی تعیین تکلیف می‌شوند هر چند در این بین گمانه‌زنی‌ها در مورد بانک‌هایی که قرار است مسئولیت و تعهدات آنها را بپذیرند نیز بسیار است. /ایسنا

فروش پرتقال تنظیم بازار شب عید در تابستان

عرضه میوه های ذخیره سازی شده برای تنظیم بازار شب عید شوک جدیدی بر پیکر بیمار بازار میوه وارد کرده است. جلیل جلیل زاده عضو هیأت امنای میدان مرکزی میوه و تره بار با اشاره به فروش پرتقال های تولید شده در مصر و ترکیه در بازار میوه کشور گفت: بازار میوه شب عید نیازی به واردات این محصول نداشت و امکان تامین نیاز مردم دراین ایام خاص با تولید داخل امکان پذیر بود اما با وجود این واردات پرتقال انجام شد. وی با بیان اینکه دست اندرکاران واردات میوه با دلایل نامعلوم اقدام به واردات پرتقال در آن زمان کردند، ادامه داد: رقم واردات بیشتر از 5 هزار تن بود به نحوی که از عید تاکنون یعنی پنج ماه پس از ایام نوروز همچان شاهد ورود این محصول به بازار هستیم. جلیل زاده با اشاره به اشباع بازار از میوه های تولید داخل گفت: روزانه 50 تا 100 تن میوه به میدان مرکزی وارد می شود و عرضه میوه خارجی با قیمت پایین سیب انباشت میوه داخلی در حجره ها شده است. این عضو هیئت امنا با اشاره به اینکه واردات توسط شرکت های دولتی بوده و این اتقاق بر خلاف قانون است، افزود: توزیع این میوه در شب عید و برای قشر آسیب پذیر بود اما پس از 4 ماه این میوه همچنان در حال توزیع است. وی واردات را چندین برابر نیاز بازار دانست و گفت: این رویه سبب ضربه به کشاورزان می شود. به گفته یکی از توزیع کنندگان پرتقال وارداتی این محصول 13 ماه در سردخانه ها نگهداری و هم اکنون به بازار عرضه شده و هدف ان فروش میوه با قیمت بالا بوده است. محمد خدادوست عضو دیگر هیئت امنای میدان مرکزی میوه و تره بار با اشاره به اینکه طبق اعلام وزارت جهاد کشاورزی از 800 هزار پرتقال تولید شده در شمال کشور فقط 200 هزار تن دچار سرمازدگی شده است، گفت: بقیه این میوه توسط بخش خصوصی ذخیره سازی شده که کشور را از واردات بی نیاز می کرد اما واردات اتفاق افتاده است. وی با اشاره به واردات 150 تا 200 هزار تنی پرتقال برای شب عید ادامه داد: واردکنندگان این پرتقال بابت آن از دولت یارانه دریافت می کنند در حالی که پرتقال داخلی کشور کیلویی 700 تومان عرضه می شود اما فقط قیمت بسته بندی آن هزار و 500 تومان است. /خبرگزاری صدا و سیما
اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۴
انتشار یافته: ۳
«فروش پرتقال تنظیم بازار شب عید در تابستان» اگر یکبار مسئولین درست و هماهنگ عمل کنند جای تعجب است !!
ما که هر چی پرتقال ایرانی دیدیم امسال به جز جنوبی ها بقیه همه قاقاله خشکه بود.
یادم هست که پرتقالهای مصری همان 2-3 روز اول تمام شد و ملت مجبور شدند پرتقالهای یخ زده اشغال داخلی را به قیمت گرانتری بخرند. حالا پس از 5 ماه این پرتقالهای احتکار شده را دوباره دارند در بازار توزیع میکنند. قشنگ معلومه که خود این آقا هم منفعت برده و الکی اشک تمساح میریزه.
برچسب منتخب
# قره باغ # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی # بازیهای آسیایی 2022