بازدید 6523
تهیه کننده «رستاخیز» در گفت و گو با «تابناک»؛
تهیه کننده «رستاخیز» گفت: شکایت ما به دیوان عدالت اداری ـ که منجر به محکومیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد ـ به دوران آقایان جنتی و ایوبی باز‌می گردد. در همان زمان، سازمان سینمایی درخواست تجدیدنظر داد که این دادگاه احتمالاً در آبان ماه برگزار می‌شود.
کد خبر: ۶۸۹۶۳۱
تاریخ انتشار: ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۵ 30 April 2017
برای «رستاخیز» هیات حکمیت تشکیل شد / تعیین خسارت 15 میلیارد تومانی واقعیت نداردتهیه کننده فیلم سینمایی «رستاخیز» تأکید کرد: خبرهایی منتشر شده، مبنی بر صدور محکومیت 15 میلیارد تومانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پرونده قضایی این فیلم سینمایی و پرداخت 1.5 میلیارد از این مبلغ به صاحبان فیلم که واقعیت ندارد و این روزها یک هیأت حکمیت در حال بررسی و تعیین وضعیت این فیلم سینمایی است.
 
 به گزارش «تابناک»؛ با گذشت چندین عاشورا و چندین زادروز امام حسین (ع)، هنوز موعد اکران فیلم سینمایی «رستاخیز» آخرین ساخته احمدرضا درویش مشخص نشده و سرنوشت این فیلم با وجود تغییر ترکیب مدیریتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان سینمایی، همچنان در هاله‌ای از ابهام است.
 
در روزهای اخیر، خبرهایی مبنی بر محکومیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به پرداخت 15 میلیارد تومان به واسطه ممانعت از اکران فیلم رستاخیز با وجود صدور پروانه نمایش منتشر شد و همین خبرها از پرداخت 1.5 میلیارد تومانی به عنوان اولین بخش از غرامت به سرمایه گذاران این فیلم سینمایی حکایت داشت؛ اما آن گونه که صاحبان این فیلم می‌گویند، هنوز وضعیت پرونده شکایت قضایی عوامل این فیلم سینمایی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقطه مشخصی نرسیده است.
 
تقی علیقلی‌زاده تهیه کننده «رستاخیز» در گفت و گو با «تابناک» درباره روند قضایی این پرونده گفت: شکایت ما به دیوان عدالت اداری که منجر به محکومیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد، به دوران آقایان جنتی و ایوبی باز‌می گردد. در همان زمان، سازمان سینمایی درخواست تجدیدنظر داد که این دادگاه احتمالاً در آبان ماه برگزار می‌شود. 
 
برای «رستاخیز» هیات حکمیت تشکیل شد / تعیین خسارت 15 میلیارد تومانی واقعیت ندارد

علیقلی‌زاده افزود: در صورت محکومیت قطعی سازمان سینمایی در شعبه تجدیدنظرِ دیوان عدالت اداری، زمینه شکایت حقوقی متکی بر رأی دیوان برای تعیین خسارت فراهم می‌شود؛ بنابراین، گزارش‌های منتشره مبنی بر تعیین رقم خسارت از سوی مراجع قضایی و پرداخت یک و نیم میلیارد تومان به عنوان بخشی از خسارت به صاحبان فیلم «رستاخیز» واقعیت ندارد.
 
تهیه کننده «رستاخیز» در پاسخ به اینکه آیا پس از تغییرات مدیریتی در سطح وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گشایشی در وضعیت این فیلم سینمایی به وجود آمده، تصریح نمود: پس از این تغییرات، یک هیأت حکمیت با حضور چهره های فرهنگی تشکیل شد تا درباره این فیلم رایزنی‌هایی شود و در نهایت درباره اکران «رستاخیز» و همچنین سایر جزئیات تصمیم گیری کند.
 
«رستاخیز» نخستین پروژه کاملاً خصوصی است که به مضمون ارزشمند و ماندگار قیام عاشورا پرداخته و حتی نگاتیوهای تصویربرداری‌ این اثر از سهمیه دولتی نبوده و جداگانه به کشور وارد شده و همچون همه پروژه‌های بین‌المللی از مرحله پیش از تولید دارای «طرح تجاری / Business Plan» بوده و سازندگان این تصور را داشتند که با اکران و عرضه وسیع این فیلم در کشورهای شیعه و مسلمان می‌توانند هزینه تولیدش را بازگردانند.
 
این فیلم تاریخی، مذهبی و حماسی که از مقطع تاریخی مرگ معاویه تا شهادت امام حسین (ع) در روز عاشورا را روایت می‌کند، از تصویربرداری شگفتی‌انگیزی برخوردار است که با ۲۵۰ جلسه فیلمبرداری، دقت نظر کارگردان را نیز روایت می‌کند؛ علاوه بر این، از جلوه‌های ویژه بسیار باکیفیتی بهره برده و در تراز جهانی، یک اثر شاخص است. اين فيلم در جشنواره فيلم فجر١٣٩٢ ، ٩ سيمرغ بلورين و تنديس مصطفي عقاد، از جمله سيمرغ بهترين فيلم و بهترين كارگرداني را دريافت كرده و در جشنواره بين المللي غدير در نجف اشرف و جشنواره بين المللي بغداد به عنوان بهترين فيلم مورد تحسين قرار گرفته است.
 
درویش این اثر ارزشمند و تاریخی را نخست با زمانی ‌حدود ۱۸۰ دقیقه در جشنواره سی و دوم رونمایی کرد، ولی حال برای اکران، فیلم کوتاه‌تر شده و به زمان ۱۶۰ دقیقه رسیده؛ هرچند احتمال می‌رود زمان رستاخیز در زمان اکران داخلی تا ۱۳۰ تا ۱۴۰ دقیقه کاهش یابد تا مخاطب داخلی که مشتاق ریتم تندتری است، بیش از پیش با این اثر مهم ارتباط برقرار کند، ولی ‌در حقیقت تنها بخش کوچکی از سهم فروش این فیلم برای اکران داخلی در نظر گرفته شده است.
اشتراک گذاری
برچسب ها
خبرهای مرتبط
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
kilid search
برچسب منتخب
مکانیسم ماشه رابرت مک ایر سردار حاجی زاده زینب ابوطالبی شهاب حسینی سیلاب سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر لیگ قهرمانان آسیا