بازدید 2766
کد خبر: ۶۸۵۰۱۶
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۴ 15 April 2017
اشاره: پنجشنبه گذشته همایش دیدبان اعتدال (یادواره تبیین راه و اندیشه‌های آیت‌الله هاشمی رفسنجانی) با هدف بزرگداشت مقام و منزلت حضرت آیت الله هاشمی در تاریح ایران برگزار شد. پر مناسبت دیدم در قالب نوشتار زیر، به عنوان یک ایرانی از نسل جدید، از یک عمر مجاهدت و تلاش های این مرد حقیقتا بزرگ، قدردانی نمایم. 

در خصوص منش و روش حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی سخن بسیار است. 
شخصیتی کم نظیر، اسوه مقاومت، صداقت، شجاعت، درایت، تدبیر و امید و نمونه راستین خدمت بی منت، امانت داری، مصداق بارز روحیه آزادگی و ایمان به هدف، مظهر تقوی و اخلاص و تجلی تعالی انسانی و عقلانیت الهی.

معلمی عاشق، متعهد، مجرب و خستگی ناپذیر و با نگاه ربانی به خدمت که گاه با سکوت، گاه با کلام و گاه با مشی خود، درسهایی به مردان سیاست جهان داد که در هیچ تجربه عملی دیگری، نظیری برای آنها نمی توان یافت. 

منش و روش حضرت آیت الله، اسوه تلاش و همت مضاعف و مظهر بصیرت، وحدت و همدلی و نمود عینی "عزت، حکمت و مصلحت" ایرانی اسلامی و کامل ترین نمونه تجربه شده اعتدال رفتاری، خردورزی، مرافقت و همدلی و حلقه اتصال و نقطه پیوستگی حاکمیت و مردم و بانی و داعی و ساعی آشتی، اتحاد و اعتماد ملی در نظام جمهوری اسلامی ایران می باشد. 

علاوه بر موارد فوق، چهار ویژگی ممتاز حضرت آیت الله هاشمی عبارت است از: 

1)  خطِ ممتدِ مسیرِ نیم قرنه ملت ایران از یک آرمان تا یک دستاورد و تعبییر یک رویا و تفسیر یک فلسفه. 

اگرچه در طول تاریخ نیم قرن اخیر ایران، مجموعه ای از شخصیتها در مدیریت انقلاب اسلامی موثر بوده اند، لیکن حقیقتا نقش حضرت آیت الله هاشمی در شکل گیری، تحقق و استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران کم نظیر است. اگرچه ایشان در این راه تنها نبوده و دلسوزان زیادی در این مسیر صعب در خدمت اهداف انقلاب بوده اند، لیکن به گواهی تاریخ، جایگاه حضرت آیت الله در تبیین اندیشه حضرت امام خمینی (ره) و تفسیر فلسفه نظام جمهوری اسلامی و تحقق آرمان ملت بزرگ ایران بسیار ویژه است.

2)  جلوه کامل مدیریت عالمانه، متعهدانه و منصفانه در یک نظام اسلامی مردم سالار 
جمهوری اسلامی بعنوان نخستین تجربه حکمرانی مبتنی بر دین و الگوی جدید پیوستگی و آمیختگی اراده مردم و خواست خداوند در عصر جدید است. مدیریت چنین نظامی که تجربه مشابه قبلی در این قواره در مکان و زمانی دیگری در جهان ندارد، بسیار پیچیده و مخاطره آفرین است. زیرا جهانیان، منتظر مشاهده نتایج این تجربه و الگوی جدید هستند. به باور نگارنده سه مولفه اصلی موفقیت در مدیریت چنین نظامی، برخورداری از سه ویژگی "آگاهی، تعهد و انصاف" است که در کمال شگفتی حضرت آیت الله واجد هر سه ویژگی در حد کمال آن بوده اند و از همین روی است که در تمامی ازمنۀ مدیریت ایشان بر ارکان مختلف نظام، میزان بالایی از موفقیت ها نصیب ایران شده است. 

3)  معمار و بنیانگذار گفتمان عقلانیت و توسعه ایران 

یکی از ویژگی های ممتاز حضرت آیت الله هاشمی، باور عمیق به امکانپذیری تحقق آرمان مشترک ملت ایران مبنی بر توسعه یافتگی کشور از طریق نگرش واقع بینانه به منابع و فرصت ها و مبتنی بر فهم دقیق از توسعه ایران و با تکیه بر تواناییها و ظرفیت های انسانی کشور خصوصا جوانان و زنان بود. ایشان همواره نگاه علمی و عقل مدار به مسایل کلان کشور داشته و برای ارتقاء واقعی جایگاه ایران در منطقه و جهان، اثربخش ترین نگاه را داشتند و ریشه تمام این موفقیتها این بود که ایشان حقیقتا دل در بند خدمت به میهن و دوستدار واقعی و راستین ایران مستقل، آزاد و توسعه یافته بودند. 

در یک جمله می توان گفت بخش عظیمی از دستاورد امروز کشور، میراث باشکوه مجاهدت و تلاشهای این بزرگ مرد تاریخ سازِ تاریخ معاصر است. معتقدم آیندگان بسی بیشتر از ما ارزشهای واقعی این " جهان مرد " را خواهند شناخت. یک پیشنهادی اساسی برای این تحقق این هدف، هدایت دانشکده های علوم انسانی به کسب معرفت های جدید پیرامون حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی (ره) است. 

خداوند روح پرفتوح ایشان را قرین رحمت بی کرانش  قرار دهاد.
اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
سیروس عسگری امام خمینی قیام 15 خرداد طرح شفافیت آراء بیماری کاوازاکی اردشیر مطهری