بازدید 3346
بنابر آمار و ارقامی که اوپک برای نظارت بر عرضه خود استفاده می کند، کاهش تولید نفت کشور های عضو این گروه صادر کننده در مارس بسیار بیشتر از آن چه تحت توافق متعهد گشته اند بوده است که نشان دهنده تداوم پایبندی بی سابقه و دور از انتظار اوپک به اولین کاهش تولید خود در 8 سال گذشته است.
کد خبر: ۶۸۴۲۸۵
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۶ 12 April 2017
بنابر آمار و ارقامی که اوپک برای نظارت بر عرضه خود استفاده می کند، کاهش تولید نفت کشور های عضو این گروه صادر کننده در مارس بسیار بیشتر از آن چه تحت توافق متعهد گشته اند بوده است که نشان دهنده تداوم پایبندی بی سابقه و دور از انتظار اوپک به اولین کاهش تولید خود در 8 سال گذشته است.

به گزارش تابناک اقتصادی و به نقل از رویترز، سال گذشته سازمان کشورهای صادر کننده نفت توافق کرده بود تولید خود را در نیمه اول سال 2017 تا حدود 1.2 میلیون بشکه در روز کاهش دهد تا اشباع موجود در بازار را برطرف نموده و قیمت ها را بهبود ببخشد. روسیه و 10 کشور خارج اوپک نیز متعهد شدند تا نیمی از همین حجم را کاهش دهند.

تداوم پایبندی اوپک به توافق کاهش تولید در بهار

بنابر ارزیابی معدل توسط منابع دست دوم که اوپک برای نظارت بر خروجی خود استفاده می کند، تولید 11 عضو این گروه همراه با اهداف تولید تحت قرارداد به متوسط 29.757 میلیون بشکه رسیده است. این ارقام به سمع و نظر رویترز رسیده است.

اوپک متعهد شده تا تولید 11 کشور از اعضاء خود را به 29.804 میلیون بشکه در روز برساند. این بدین معنا است که کاهش تولید اوپک بیشتر از میزان تعهد بوده و با توجه به محسابات اوپک نشان از پایبندی 104 درصدی به رژیم کاهش عرضه دارد.

یک نماینده اوپک گفت "اوپک در پایبندی به تعهدات خود بیشتر از حد انتظار ظاهر شده است. درباره کشورهای خارج از اوپک نیز راضی هستیم و دارد بهتر می شود"

کاهش عرضه از قیمت های نفت که یک سال پیش 42 دلار معامله می شد پشتیبانی می کند و حالا قیمت ها به 56 دلار به ازای هر بشکه رسیده است. اما نفت خام هنوز در نصف سطحی است که در اواسط 2014 بوده است و علت آن نیز موجودی زیاد ذخائر و افزایش تولید ایاالت متحده است که باعث محدود کردن پیشرفت ها بوده است.

اگر تولید اعضاء اوپک را با نیجریه و لیبی که از قرارداد کاهش عرضه معاف شده بودند حساب کنیم، عرضه نفت اوپک در مارس به 31.939 میلیون بشکه رسیده است که نشان دهنده کاهش 19 هزار بشکه ای به نسبت آمار منتشر شده اوپک در فبریه است.

اوپک قرار است که در روز چهارشنبه ارزیابی تولید ماه مارس خود را با توجه به منابع دست دوم در گزارش ماهیانه بازار نفت منتشر کند. با توجه به افزایش ارزیابی های منابع دست دوم ممکن است این آمار و ارقام قبل از انتشار بازبینی شود.

یازده تولید کننده خارج از اوپک که به توافق این گروه برای کاهش عرضه پیوسته بودند هنوز پایبندی زیادی به این توافق نشان نداده اند که بخشی از دلیل آن اجرای مرحله به مرحله توافق توسط روسیه است. روسیه بزرگترین تولید کننده خارج از اوپک می باشد که با اوپک در این باره همکاری می کند.

با این حال المرزوق وزیر نفت کویت در روز دوشنبه گفت : انتظار می رود  پایبندی اوپک و کشور های خارج از اوپک در ماه مارس به نسبت سطح فبریه که 94 درصد بود افزایش پیدا کند.

اوپک از دو سری آمار و ارقام برای نظارت بر خروجی خود استفاده می کند. اولی آماری است که توسط هر کشور فراهم می شود و سری دیگر که توسط منابع دست دوم تهیه می شود از جمله رسانه های صنعتی. 
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
برچسب منتخب
محمد باقر قالیباف مجلس یازدهم دریای کارائیب منطقه حفاظت شده خاییز سیروس مشفقی