بازدید 3418
۱

آیا مؤسسه‌کاسپین هم از شبکه‌بانکی قربانی می‌گیرد؟

بانک صادرات قربانی مؤسسه میزان شد و بانک پارسیان فدای مؤسسه دیگری شد که نام حضرت ثامن‌الحجج(ع) را غصب کرده بود. اکنون باید منتظر ماند و دید مؤسسه غیرشفاف فرشتگان کدام بانک را قربانى خواهد کرد؟
کد خبر: ۶۷۸۰۷۵
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۲۲:۴۰ 17 March 2017
بانک صادرات قربانی مؤسسه میزان شد و بانک پارسیان فدای مؤسسه دیگری شد که نام حضرت ثامن‌الحجج(ع) را غصب کرده بود. اکنون باید منتظر ماند و دید مؤسسه غیرشفاف فرشتگان کدام بانک را قربانى خواهد کرد؟

احمد حاتمی‌یزد مدیرعامل اسبق بانک‌های صادرات و تجارت در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به مصاحبه اخیر معاون نظارتی بانک‌ مرکزی درباره مشکلات سپرده‌گذاران مؤسسه کاسپین گفت: معاون نظارتی بانک‌مرکزی بتازگی درباره روند ساماندهی مؤسسه اعتباری کاسپین و زمان پرداخت پول سپرده‌گذاران تعاونی منحل فرشتگان توضیحاتی داده‌است. به گفته آقای حیدری "دارایی های تعاونی فرشتگان با دستور بازپرس محترم دادسرای پولی و بانکی در تهران درحال ارزیابی و کارشناسی است و طبق هماهنگی‌های بعمل آمده با سرپرست محترم دادسرای مذکور امیدواریم تا پایان فروردین 96 نتایج ارزیابی‌ها و کارشناسی اموال و املاک شناسایی شده این تعاونی نهایی شود".

وی افزود: ظاهرا بر اساس آخرین اطلاعات موجود تعداد سپرده های تعاونی اعتبار منحل فرشتگان بالغ بر 730 هزار فقره است که از این تعداد حدود 650 هزار فقره از سپرده‌های زیر بیست میلیون تومان است. مشخص نیست مجموع این سپرده‌ها چقدر است ولی اگر فرض کنیم میانگین سپرده‌ها نصف این رقم یعنی ده میلیون تومان باشد، در این صورت مجموع سپرده‌ها تقریباً به 6500 میلیارد تومان بالغ می‌شود. حال سؤال اصلی اینجاست که آیا ارزش دارایى‌های فرشتگان این مقدار از بدهی را پوشش می‌دهد؟ به فرض که از فروش املاک فرشتگان این مبلغ طى چند سال تأمین شود، در آن صورت باز هم این پرسش مطرح است که جواب مدعیان و طلبکاران را در کوتاه مدت چگونه می‌توان داد؟

وی ادامه‌داد: کل سپرده‌هاى فرشتگان 730 هزار فقره است و مجموع بدهی فرشتگان به صاحبان این سپرده‌‌ها حدود ٨ هزار میلیارد تومان است یعنی به طور میانگین بیش از ده میلیون تومان. برای من جای سؤال و تعجب است که در میان مردم ما این تعداد صاحب دارایی نقدی هستند که نمی‌دانند چگونه با خردورزی از اموال، دارایى و پول خود صیانت کنند و تنها به طمع اندک سود اضافی، نتیجه کار وتلاش و زحمت یک عمرشان را به خطر می‌اندازند.

وی افزود: طی سال‌های اخیر میلیون‌ها ایرانی شاهد از دست رفتن اموال خود درشرکت‌هایی مانند پدیده‌شاندیز و مؤسسات غیر مجازی از جمله ثامن‌الحجج، میزان، فرشتگان، محمد رسول‌الله وغیره بودند ولی همچنان هم شاهد اقبال برخی دیگر به مؤسساتی از این قبیل هستیم آن هم به طمع چند درصدی سود بالاتر به سپرده‌ها! این مسئله بروشنی نشان‌دهنده فقر سواد مالی و عدم آشنایی با مفاهیم ابتدایی ریسک سرمایه‌گذاری در جامعه ماست بنابراین ضروری است از تمام بسترهای مناسب برای ارتقای دانش مالی جامعه استفاده کرد. به عنوان مثال می‌شود در کتب درسی مقاطع مختلف به فراخور فهم دانش‌آموزان درباره ریسک سرمایه‌گذاری و... مطالبی تدارک دید و حتی مواردی مانند مؤسسات اعتباری غیرمجاز منحل‌شده را به عنوان نمونه‌هایی عبرت‌آموز تشریح کرد.

حاتمی‌یزد با اشاره به رفتار برخی نهادهای اثرگذار مانند صداوسیما هم گفت: در این بحبوحه کم‌سوادی و طمع‌ورزی برای سود، نهادهایی مانند صداوسیما هم که قاعدتا باید در راستای افزایش آگاهی‌های عمومی درباره پیامدهای سپرده‌گذاری در تعاونی‌های غیرمجاز تلاش کنند، بدون هیچ ملاحظه‌ای در برابر پیشنهادهای اغواکننده این مؤسسات تسلیم‌ و به کانال رسمی پخش تبلیغات وسیع آن‌ها تبدیل می‌شوند.

حاتمی‌یزد با اشاره به مشکلات فراوانی که دو مؤسسه منحل شده میزان و ثامن‌الحجج برای شبکه بانکی بوجود آورده‌اند، گفت: بانک صادرات قربانی مؤسسه میزان شد و بانک پارسیان فدای مؤسسه دیگری شد که نام حضرت ثامن‌الحجج(ع) را غصب کرده بود. اکنون باید منتظر ماند و دید مؤسسه غیرشفاف فرشتگان کدام بانک را قربانى خواهد کرد؟

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۱
با سلام به نظرم ایشان در جریان نبودند که موسسه ای به نام فرشتگان وجود ندارد و 3 سال است که منحل شده است و تقریبا 99 درصد این سپرده ها بعد از صدور مجوز و در موسسه ای که بالای آن نوشته شده بود موسسه کاسپین با مجوز رسمی بانک مرکزی سپرده شد . کسی که اطلاعی ندارد قضاوت نکند بهتر است
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # رضامراد صحرایی # ارتحال امام خمینی # قیام 15 خرداد
آخرین اخبار
وب گردی