بازدید 8424
کد خبر: ۶۷۴۹۵۶
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۱ 08 March 2017
حذف نام محمودرضا تخشید، کارگردان مشترک سریال «پرستاران» از تیتراژ، شائبه هایی درباره توان فیملسازی مدیر سابق تلویزیون ایجاد می کند. چرا تخشید آمد و رفت؟ تهیه کننده سریال به این سوال و چند ابهام دیگر پاسخ داده است.
 
به گزارش روزننامه هفت صبح، بیننده های تیزبین سریال «پرستاران» بعد از قسمت هفدهم متوجه شده اند که نام کارگردان عوض شده. پیگیران اخبار تلویزیون علت را می دانند و مطلع هستند که شهرام شاه حسینی در میانه تولید جای علیرضا افخمی و محمودرضا تخشید را گرفت و به تنهایی کارگردانی سریال را بر عهده دارد.
 
تخشید از مدیران سابق تلویزیون است و وقتی خبر آمد به عنوان کارگردان مشترک «پرستاران» کنار افخمی قرار گرفته، شائبه هایی به ذهن ژورنالیستی مان خطور کرد که «آقای مدیر دنبال رزومه سازی است؟» و قتی افخمی به خاطر مشغله نگارش «پرستاران» و نظارت بر تولید این سریال، کارگردانی را واگذار کرد، گمان می رفت تخشید به تنهایی عهده دار کار شود اما با آمدن شاه حسینی نام او هم حذف شد. چرا؟ درباره اش از داود هاشمی، تهیه کننده «پرستاران» پرسیده ایم.
 
«پرستاران» واقعا دو کارگردان نیاز داشت؟
 
شروع گفت و گوی مان با داود هاشمی ارجاعی است به گزارشی که پیش تر درباره کارگردانی تخشید نوشته بودیم. از تهیه کننده «پرستاران» می پرسیم، سریالی در این اشل نیاز به دو کارگردان دارد؟ علیرضا افخمی با سابقه درخشان در سریال سازی نیازمند کارگردان مشترک است؟
 
هاشمی با یک مقدمه شروع می کند که نقبی است به همکاری های موفقی که با افخمی داشته: «صادقانه بگویم من و علیرضا افخمی حدود بیست و پنج سال است که دوست هستیم و نتیجه کارهایی هم که با هم انجام داده ایم معلوم است. او هر سه سری «عملیات 125» را نظارت می کرد، سریال های «پنجمین خورشید»، «پنج کیلومتر تا بهشت»، «خداحافظ بچه» و «همه چیز آنجاست» را با آقای افخمی کار کرده ام. پس با چنین سابقه ای هیچ انگی به تیم ما نمی خورد.»
 
بعد هم اضافه می کند، در شرایط عادی سریال «پرستاران» نیاز به دو کارگردان ندارد و بعد توضیح می دهد چرا تخشید کنار افخمی ایستاد که در سطرهای بعدی خواهید خواند.
 
چرا افخمی رفت؟
 
سوال دیگرمان دلیل انصراف علیرضا افخمی از کارگردانی سریال است. این تصمیم به کیفیت پایین «پرستاران» ارتباطی دارد؟ «آقای افخمی و آقای تخشید تا قسمت هفدهم «پرستاران» را کارگردانی کردند. بعد از آن و با توجه به این که کار نگارش بر عهده علیرضا افخمی هم بود و ضبط عقب مانده بود، شهرام شاه حسینی اضافه شد. الان آقای افخمی فقط می نویسد و روی کار نظارت دارد.»
 
هاشمی توضیح تکمیلی تری برای سوالمان دارد: «این که افخمی پنجاه قسمت اول سریال را هم بنویسد و هم کارگردانی کند کار سختی است و خیلی اذیت می شد. واقعا پیرشدنش را ما می دیدیم. من که قرار نیست یک پروژه با او کار کنم و تمام شود. قرارداد کارگردانی با ایشان نداریم بلکه افخمی شریک ما است. شرکت نگاران تصویر مال من و افخمی است. ما به جمع بندی رسیدیم، وقتی علیرضا افخمی هم می نویسد و هم کارگردانی می کند، کار عقب می ماند و نه اقتصادی است و نه به زمانی که وزارت بهداشت توقع دارد می رسیم.
 
جمع بندی مان این بود که آقای افخمی از یک جایی به بعد بنویسد و کل پروژه را از نظر فنی کنترل کند و شهرام شاه حسینی کارگردانی باشد. آقای تخشید هم بالطبع به خاطر حضور آقای افخمی آمده بود. شاید آقای شاه حسینی دوست نداشته باشد با او کار کند و یا بالعکس.»
دلیل انتخاب شهرام شاه حسینی، به عنوان کارگردان جایگزین را هم از زبان هاشمی بخوانید: «هم سرعت او مهم بود و هم این که «همه چیز آنجاست» را با ما کار کرده بود و سیستم دفتر ما را می شناسد. تمام پست پروداکشن را آقای افخمی انجام می دهد و شهرام شاه حسینی فقط کارگردانی می کند.»
 
تخشید توان ادامه کارگردانی را نداشت؟
 
محمودرضا تخشید آمده بود که در سریال سازی کسب تجربه کند. با رفتن علیرضا افخمی تسلط و توان ساخت «پرستاران» را به تنهایی نداشت؟ «نه موضوع تسلط نیست. سریال سازی برای آقای تخشید یک تجربه است. آقای تخشید فیلمنامه را خوب می فهمد، در دوران مدیریتی اش کارهای خوبی ساخته شده ولی کارگردان نبوده است. تخشید دوست ماست، نزدیک 20 سال است با هم کار می کنیم و آمده بود تجربه ای کسب کند و آقای افخمی هم دوست داشت. وقتی آقای افخمی رفت آقای تخشید هم رفت.»
 
تلویزیون به شما گیر نداد؟ هاشمی در پاسخ به این شائبه می گوید: «نه اصلا. خدا را شکر صدا و سیما اعتماد زیادی به ما دارد و در پشت صحنه سیدمجید میرمیران هست که سال ها مدیر فیلم و سریال بوده و الان ناظر کیفی «پرستاران» است، ولی اجازه نمی دهد اسمش را توی تیتراژ بزنیم. آدم هایی در جمع مان وجود دارند که گاهی به شوخی می گوییم تیم ما اندازه یک شبکه تجربه دارند. من هم در کنار این بزرگوارانی که تجربه بالا دارند، فیلمنامه می دانند، تلویزیون را می فهمند و نبض مخاطب دستشان است هستم و گاهی اگر نقطه نظری باشد به آن ها می گویم وگرنه خودشان همه کار را می کنند.»
 
بعد هم تاکید می کند حیثیت حرفه ای برایش به روابط اولویت دارد: «دفتر ما تا به امروز هر سریالی ساخت بهترین سال شده. ما کفی را برای خودمان قائلیم و اگر از آن پایین بیاید نه من قبول می کنم نه علیرضا افخمی. اصلا موضوع درآمد واقعا مطرح نیست.»
 
هاشمی بار دیگر این مسئله را پیش می کشد که رفتن تخشید ربطی به توان و تسلط کارگردانی اش نداشت: «واقعیت این است که من با ایشان صحبت کردم و گفتم با توجه به سرعتی که مورد نظرمان است و شرایطی که در پخش داریم دوست دارید به آقای شاه حسینی کمک کنید؟ خودش انگیزه نداشت. گفت می خواستم به آقای افخمی کمک کنم و حالا که نیست به کارهای دیگرم می رسم. البته در جلسه ای که اخیرا با علیرضا افخمی داشتم، به این نتیجه رسیدیم، اگر برای جبران عقب ماندگی قرار بر این شد که دو گروه کارگردانی کنند، علیرضا افخمی و تخشید با هم برگردند.»
 
ماجرای رزومه سازی
 
محمودرضا تخشید پس از آمدن محمد سرافراز و انتخاب علی اصغر پورمحمدی به عنوان معاون سیما، سِمت مدیر کل امور نمایش سیما را عهده دار شده بود اما کمی بعد استعفا داد. این در حالی است که خیلی ها بازگشت مجددش به تلویزیون را به فال نیک گرفته بودند.
می دانیم که موازی کاری محمدسرافراز در این تصمیم بی تاثیر نبوده اما شائبه قوتی قوت می گیرد که در دوره ریاست عبدالعلی علی عسگری و بازگشت مدیران قدیمی، خبری از تخشید نشد. این مسئله را با هاشمی در میان می گذاریم و می پرسیم تخشید قصد رزومه سازی نداشته؟ «آقای تخشید وقتی از مدیریت منفک شده بود، خودش علاقه داشت کارگردانی را تجربه کند. با آقای افخمی صحبت کردیم و ایشان هم دوست داشت کمکی به او بشود. در کارگردانی هم از اول قرار نبود آقای افخمی کنار برود و کلا آقای تخشید ادامه سریال را بسازد. از اول قرار بود این دو به اتفاق کار کنند، سکانس هایی را آقای افخمی خودش بگیرد و سکانس های سبک تر را آقای تخشید.»
 
تخشید کارگردان خوبی می شود؟
 
«پرستاران» سریال موفقی نیست و البته نمی دانیم کدام بخش ها را تخشید کارگردانی کرده است. به عنوان سوال آخر از هاشمی می پرسیم با توجه به سابقه و تجربه تان، محمودرضا تخشید می تواند کارگردانی شش دانگ شود؟ «قضاوت آدم ها کار سختی است. آقای تخشید چون سابقه و تجربه خوبی در دوران مدیریت و تحلیل فیلمنامه و الزامات پخش دارد، اگر خودش تلاش کند و این که فرصت فراهم شود در چند سریال کنار افرادی مثل علیرضا افخمی قرار بگیرد، می تواند به نقطه مطلوب برسد.»
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
ربیع الاول طرح صیانت از حقوق کاربران هفته وحدت طرح جهش تولید مسکن
آخرین اخبار